MIDDELBURGSCHE COURANT. F 161. Woensdag 1873. 9 Jnli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. I>e prijs per 3/m., franco is f 3.550. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg Juli, Door de commissie tot het examineeren van varens lieden alhier is heden met gunstig gevolg als eerste stuurman voor de groote vaart geëxamineerd Jacobus Verstelle, wonende alhier. Omtrent het bezoek van het muziekkorps der Mid- delburgsche schutterij aan de Groote harmoDie te Lier, vernemen wij het volgende. Het muziekkorps, verge zeld van den majoor-kommandant der schutteiij en de drie officieren van do muziek, werd Zondag morgen tij zijn aankomst te Lier aan het stationsgebouw door het bestuur der Groote harmonie met eeu bartel ij kon wel komstgroet ontvangen onder de levendigste bijvalsbe tuigingen eener talrijke menigte, het geknal van saluut schoten en het spelen van het „Wien Neerlands bloed." Nadat dit met bet Belgisch volkslied door het muziek korps der schutterij beantwoord was marcheerde men naar het sociëteitsgebouw der Groote harmonie, alwaar de eerewijn werd aangeboden na eene kernachtige toe spraak van een der leden van het bestuur, den heer Ildefondse De Cae, welke door den majoor werd beant woord. Vervolgens marcheerde het muziekkorps, voor afgegaan door de muziek der harmonie, door een gedeel te der stad, in welker breede straten een aantal Belgi sche vlaggen wapperden. Als zeer gewaardeerd blijk van bijzondere ingenomenheid met de aanwezigheid der Nederlandsche uniform te Lier zag men hier en daar ook de Nederlandsche vlag, terwijl uit enkele ramen bouquetten werden geworpen. Bij dezen tocht door de stad werd nog een oogen- blik vertoefd voor de woning vaD den heer BergmanD, (broeder van den heer van Zinnicq Bergmann, lid onzer tweede kamer der staten-generaal) oud-burgemeester van Lier en eerevoorzitter der Groote harmonie. Zijne aftreding als burgemeester stond in verband mot de nederlaag der liberale partij, waartoe hij behoort, bij de laatste gemeenteraads-verkiezingen, welke de clcii- cale partij aan het bestuur brachten. De oud-burge meester Bergmann verliet, terwijl beide muziekkorpsen zich beurtelings deden booren, zijne woning om ziju dank te komen betuigen voor het ondervonden huldeblijk. Van dezen marach door een gedeelte van Lier terug gekeerd, begaven de officieren en deleden van het muziek korps zich naar de verschillende voor hen bestemde logementen terwijl het uur voor het middagmaal begon te naderen. De officieren begaven zich naar het Hotel de commerce op de Groote markt,j een vrij groot plein alwaar de zeer oude stadhuistoren zich, als monu ment van het verleden, verheft te midden der overige meer moderne gebouwen der markt. Verschillende leden van het bestuur der Groote har monie gebruikten met de officieren het middagmaal in het Hotel de commerce. Op het dessert werden vele toasten gedronken. Men wijdde onder den levendigsten bijval van alle aanwezigen ook een dronk aan den band tusschen België en Nederland. Ook de gemeente Middelburg werd door een der Belgische heeren her dacht in een toast op den heer Schorer, onzen burge meester, ook als „een vertegenwoordiger van het libe ralisme in Nederland". Hiervan werd dadelijk bij te legram naar Middelburg bericht gezonden. Na het middagmaal ging men tot het voor het concert beBtemd uur uiteen en overal in de stad vertoonde zich nu de Hollandsche uniform om nader kennis te maken met deze stad, waai ia het Middelburgsch muziekkorps met zooveel hartelijkheid ontvangen was geworden. Noode misschien sloeg voor sommigen het voor 'tcon cert bestemde uur. Onder het schoonste weder werd dit concert dcor ons muziekkorps in den goed aange- legden tuin van het sociëteitsgebouw der Harmonie gegeven. Een groot publiek woonde dit concert bij en gaf herhaaldelijk blijk van ingenomenheid met deuitvoeriog van het programma, onder leiding van zijn verdienstelijken kapelmeester. Na afloop van het concert werd een vuurwerk afgestokenwaarop een bal volgde. Maandag morgen werd het muziekkorps weder door het bestuur der Harmonie uitgeleide gedaan naar het statioD. In afwachting dat de trein aankwam om het muziekkorps weder naar Antwerpen te brengen, voerde het nog eenige stukken uit. Toen men in den trein had plaats genomen werden door het bestuur der Harmonie nog twee groote bouquetten aan den majoor der schutterij aangeboden en vertrok het korps, geheel vervuld met de levendigste indrukken over de schitterende en gul hartige ontvangst. Deed de warmte in den trein spoe dig de van Lier medegebrachte rozen uitvallen, het Middelburgsch muziekkorps met zijne officieren zal dit bezoek aan Lier, al duurde het ook maar espace (Tun matin7', steeds in herinnering bewaren. Blijkens een brief van den heer J. G. Abendrooth, te Utrecht, aan het Utrechtsch dagblad, is deafdeeling Utrecht van het Nederlandsche sigaren makersbon d, op gericht in 1871, door de sigarenmakers vervallen ver klaard en een nieuwe vereenigicg opgericht onder den naam van Nederlandsche sigsrenmakersbond, motio: de Unie van Utrecht. Het vast te stellen reglement ia verbindend voor Utrecht en kan ook door andere af- deelingen worden overgenomen. De arbeid zou in de fabrieken van den heerRibbins Peletier, van den beer Abendrooth en nog in een andere worden hervat. Zaterdag jl. werd het natuurkundig staats-examen te Utrecht met goed gevolg afgelegd door den heer J. Haga, militair student. De uitslag van het geheele literarisch-mathematisch gedeelte van het natuurkundig staats-examen te Utrecht gehouden, is als volgt. Daaraan werd deelgenomen door 57 adspirantenvan dezeu slaagden 40, zijnde de heeren J. C. C. W. Roldanus, A. H. L. Otto, M. P. Ris- selada, H. de Boer, E. Kraft, J. W. H. Doorenbos, L. J. van der Wulp, J. F. H. Gertsen, J. C. F. Scheffer, G. J. Vanier, H. de Wal, J. Visser, J. M. van Eik, L. Steinmeier, J. J. Quadekker, W. Francken, J. L. van Wermeskerken, A. G. H. Muller, P. de Boer, A. P. Philipsen, W. R. J. Hubers van Assenraad, M. Hijmans, J. S. C. Pichal, J. W. H. Wijsman, P. Stolp jr., van Selms, van der Hout, A. van de Velde, G. H. Ahout, M. J. O. Jacobs, C. Westerman, A. J. van Riesen, P. van Genderen Stort, A. F. Verschuur, B. C. Sehuij- lenburg, R. F. J. Wijckerheld Bisdom, L. Marcus, G. P. Wijn, Frijlinck, H. Lindman. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. telegraphie. Benoemd bij de rijks-telegraaf tot onder-directeur 2e klasse J. W. L. van Bijlevelt, thans telegrafist le klassetot telegrafist 2® klasse A. Somers. W. van Esveld, A. Timans, J. O. van Tussenbroek, J. Vis, B. Knuppe, G. Monna, G. J. Stokkers en H. El- brink, allen thans telegrafist 3e klasse f tot telegrafist 3e klasse D. A. van Waalwijk, thans klerk. marine. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan den luitenant ter zee le klasse P. E. Tegelberg, en bevorderd tot luitenant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2e klasse F. J. Stokhuyzen. leger. Overgeplaatst in rang bij den generalen staf de kapiteins L. F. van Otterloo, van den staf der infan terie, werkzaam bij de normaal schietschool; F. C. P. Donnadieu, van het 4e regiment infanterie, en J. H. Vrancken, van het le regiment vesting-artillerie, gede tacheerd bij de artillerie stapel- en constructiemagazijnen. Benoemd bij het wapen der infanterie: bij het 2° regi ment, tot lcn luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenants G. Blanken, C. Lem en J. C. J. le Cocq d' Armandville, van bet korpsbij het 3° regiment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2° luite nants J. C. Morren en E. A, O. Was, van het korps; bij het 4° regiment, tot lcn luitenant (naar ouderdom van rang), de 2° luitenants W. N. Roldanus, G. P. van der Garden, jonkheer D. R. Gevers Deyuoot, R. G. Moerbeek, F. H. Gerritsen en S. P. Lindhout, allen van het korps; bij het 5e regiment, tot lca luitenant (naar ouderdom van rang), de 2° luitenant A. K. van der Garden, van het korps; bij het 7° regiment, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant W. M. van Eek, van het 2° regiment; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e lui tenants O. W. Westerouen van Meeteren, J. C. J. van Ogten en W. J. L. Wijmans, van het koips; bij het 8e regiment, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant jonkheer L. Engelen van Pijlswecrt, van het korps; bij het wapen der cavalerie: bij het 2e regiment huzaren, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant C. L. B. A. Loisei, van het korps; bij het wapen der artillerie: bij het regiment veld-artillerie, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant H. W. J. RoijeD, van het korps; bij het 2e regiment vesting-artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant J. B. van den Heuvel Itijnders, van het 3e regiment vesting-artillerie. Eervol uit den militairen dienst ontslagen, op ver zoek, de 2C luitenant F. D. N. van Elten, van het 5C regiment infanterie. KERKNIEUWS. Als een bewijs van het meer en meer toenemend ge brek aan predikanten strekt, dat op 1 Juli jl. het aan tal predikantsvacaturen het cijfer van 174 heett bereikt (waaronder de Waalsche gemeente niet begrepen). Het getal proponenten bedraagt 9, van welke op genoemden datum drie een of meerdere beroepen hadden. GEMENGDS BERICHTEN. Gisteren hebben de Dolftsche studentenfeesten een aanvang genomen met de ontvangst der reünisten, die zich te half twaalf des voormiddags in het oude academie-gebouw vereenigden. Nadat zij aldaar door den heer Viruly, lid der tweede kamer, waren verwel komd werd een bezoek gebracht aan do in de zooge naamde Prinsenkamer vereenigde hoogleeraren en leeraren der polytechnische school, na welko receptie de reünis ten plechtig werden verwelkomd door de leden van het studentenkorps. Vervolgens begaf men zich naar het feestterrein dat thans geheel in orde is voor de ont vangst van den hertog. Dezo heeft intusschen eergis teren een aantal bezoeken afgelegd bij de notabelen en verder allen uitgenoodigd zijn open hof te bezoeken door den volgeuden brief Wi Kaerle van der gnaden Goits Hertoighe van Gelre ind Greve van Zutphen/ doen eondt allen luyden/ dat wi daechs naer onse coemste in onser guede Stadt van Delff wt suuderlinghe gnade iud gracie/ hal den sollen cour plenier/ ind om guet betrouwen wi sunder- lingh tot dese onse/ goede Stadt dragen/ hebben guet- gedocht ind guetduneken oock hoir tot dye cour pleneir wt te noiden/ soe noide wi bi desen onsen bryeff de erntfeste ind vroime Borghemeister ind Raeden van voirs, Stadt/ ind dey Cappiteynen ind Cornellen ind dye van dye Thesorye ind andere guede/ vroime ind manhafte luyden/ beneiïens dye Pastoirs/ Professoirs/ Clereken end dye Scholaers ofte Studenten van alle Universit^yten in dese lande/ omtne te coemen tot onsen hoff plenier/ dye gehalden soil werden den IX van Hoymaent daechs na onser L. Vrouwen Visitatie/ op het Camp van den festijnen/ waer wi don hoff voirsz. halden sollen. Ind also wi nyet en syn van intentie/ als onse voir- vadren die Greven end Grevinnen van Gelre/ op den voirs. hoffdag jolyt te hantieren mit tornoyen/ batte- ment speulen/ mummeiyen/ qnaec-en ryffel berden/ scaeken ofte poteryen maer eenen eerlieken en eer- baeren hoff te hal den/ so en versoecken wi alle Joffers iud alle Jonckvrouwen of olde ind jonghe wifkens wt de kerspele van dose onse Stadt te coimen mit die guede luyden voirsz. tot den voirsz. hove/ waertoe wi ook suuderlinghe onsen lyeven neef/ Greve zu Moers genoit hebben om ouze Heyrlicheden ende die onser Ridders und Cnapen te coemen siet onze handt te

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1