van H. M. een oogenblik werd opgehouden voor de woning van den oud-minister van marine, den gepen sioneerden vice-admiraal A. J. de Smit van den Broecke, te Oost-Souburgdie daarop naar buiten kwam en de koningin complimenteerde. Woensdag den 23en dezer zal, bij gelegenheid der Utrechtsche kermis, een pleziertrein loopen van hier, Breda en de daartnsschen liggende stations naar Utrecht, welke des morgens te 4 uren van Middelburg zal vertrekken, om te 10.10 te Utrecht aan te komen, terwijl hij des avonds te 7.5 uren uit Utrecht terugkeert, teneinde te 12.50 hier aan te komen. Gezelschappen die zich tijdig bij den stationschef aanmelden zulien zooveel mogelijk bij elkander in hetzelfde rijtuig worden geplaatst. Hen die van dien pleiziertrein gebruik wenschen te maken, zonder de kermis als hoofddoel van hun uitstapje te beschouwen, herinneren wij aan een in Augustus van het vorige jaar in ons blad gedane opgaaf van het bezienswaardige dat Utrecht en omstreken, Zeist, Soest- dijk en Baarn, benevens Maarssen, Breukelen en Nieuwer - sluis aan de Vecht, opleveren. Ia Utrecht zijn het vooral kerken, musea, kabinetten, de rijksmunt, het plantsoen en verschillende uitspanningsplaatsen, in de omliggende dorpen fraaie waudelingen en baiteoplaatsen. Bij ministerieele beschikking van 4 dezer is aan Gebr. Pot, te Ridderkerk, tot wederopzegging, ver gunning verleend voor een stoomsleepdienst langs de groote rivieren in de provinciën Noord-Brabant, Gel derland, Zuid-Holland en Zeeland. Vrijdag is te Botterdam tot arts bevorderd F. D. A. C. van Mollvan 's Hertogenbosch. Bij het van 16 Juni tot 5 Juli te 's Gravenhage ge houden examen ter verkrijging der benoembaarheid tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch- Indië zijn naar de orde der eiDd-ranglijst toegelaten de volgende heeren G. A. van Lokeren CampagneJ. T. N. van Oosterzee; Ph. Metman; A. T. Cock; B. C. J. Heij- man; H. A. H. Labaar; F. A. Liefrinck: W. van der Linde; A. Vos; H. Haga; J. Wijnmalen; L. C. H. Fraenkel; F. J. van Haelten; mr. J. M. Broo3kooft; C. F. Zeeman jr.; F. Fokkens; J. H. C. Blaauw; mr. N. Th. Verwey J. Th. van der PlasH. F. Veen- stra W. C. E. C. E. Baak; H. A. Dezentje; D.K. A. van Loghem; C. R. van der Meer; C. A. Olivier; V. L. de Lannoy. De voorstelliug door den Standaard van den stand der quaestie tusschen de sigaren-fabrikanten en sigaren makers in Utrecht gegeven, is volgens Het nieuws van den dag niet volkomen juist. Van wel onderrichte zijde verneemt dat blad, dat de zaak feitelijk deze is: De afdeeling Utrecht van het Sigarenmakersbond is nog niet ontbonden. De heer S. Gille Heringa, oud postdirecteur en lid van den gemeenteraad, heeft onder - tusschen in overleg met den heer J. G. Abendrooth het plan eener nieuwe vereenigiDg ontworpen. Dit plan is Vrijdag jl. op een vergadering van sigarenfabrikanten ter tafel gebracht en over 't algemeen goed ontvangen. Ook het bestuur van het Sigarenmakersbond heeft het in overweging genomen. Omtrent den inhoud kan nog niet in bijzonderheden worden getreden. Evenwel kan worden medegedeeld dat onderhandelingen over „loons- verhooging" niet hebben plaats gehad, en vooreerst niet kunDen plaatshebben, daar de Utrechtsche patroons besloten hebben, dat in elk geval in de eerste zes maan den van geen loonsverhooging sprake zal zijn. Dat het werk reeds op twee fabrieken tegen verhoogd loon zou hervat zijn is twijfelachtig, tenzij hiermee gedoeld wordt op patroons die zich met den zoo even genoem den maatregel niet vereenigd hebben. ONDERWIJS. Eergisteren had in de uitspanning het Schuttershof te Domburg de 16e algemeene vergadering plaats der onderwijzersvereeniging in het lc schooldistrict van Zee land onder leiding vau den districts-sehoolopziener mT. C. J. Pické. De vergadering werd bijgewoond door 56 leden en ook de heer C. M. van Visvliet, inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, nam daaraan deel. Uit de verslagen der Vereeniging en der onderwijzers gezelschappen bleek, dat de staat der Vereeniging, zoo wat betreft het toenemend ledental, als bet voortdurend streven naar voortgaande verbetering van het lager onderwijs, gunstig mag genoemd worden. Als leden van het bestuur werden gekozen de aftre dende heeren J. van Sluijs ea L. de Man, en als nieuw lid de heer W. Meijers Lz. te Ritthem. Onder de belangrijkste punten van behandeling moeten vermeld worden het Lerhalingsonderwijs, het schoolver zuim en het heerschend gebrek aan hulppersoneel. Om trent het eerste punt konden verscheidene leden ver blijdende berichten mededeelen. De pogingen aange wend, zoo vanwege de provincie als door sommige gemeentebesturen en particulieren, om door stoffelijke en zedelijke middelen het schoolverzuim tegen te gaan, bleken in vele gemeenten aanvankelijk gunstige resul taten te hebben opgeleverd. Wat het gebrek aan hulppersoneel aangaat, algemeen was men vaD oordeel, dat de geringe traktementen der hulp- en inzonderheid der hoofdonderwijzers de grond oorzaak is, dat zoo weinig jongelieden opgewektheid ge voelen om zich aan het onderwijs te wij den. Nabespre king dezer punten leverde de heer P. Kwekkeboom uit Arnemuiden eene bijdrage over de invoering der ver plichte vaccine en de wijze waarop hij de vooroordee- len daartegen in zijne gemeente heeft trachten te over winnen. De werkzaamhedenafgewisseld door de uitvoering van verscheidene zangstukken door de onderwijzers- zang vereenigingen het voordragen van dichtstukken, door de heeren Antb. Cense, S. C. Coenraads Pieterse en G. J. Endhoven, werden besloten met een vriend- scbappelijkea maaltijd, waaraan een 50tal leden deel nam. KERK KIEUW S. De algemeene synode der Nederduitsche hervormde kerk heeft jl. Woensdag hare zittingen geopend. Zij is samengesteld uit de hoogleeraren Kuenen, van Oosterzee, Chantepie de la Saussaye, de predikanten dr. Romer, L. Overman, E. Catz Wz., n. Q. Janssen, J. G. Verhoeff, dr. J. P. Escher, G. Bruna, D. A. P. Rietsma, dr. B. Glasius, J. J. Swiers, J. H. Gerlacb, D. C. ThomkensCh. Krabbe en de ouderlingen jonk heer mr. Schuurbeque Boeije, C. Speelman, L. Sehuyt. Korver. Tot voorzitter is gekozen dr, B. Glasins, pre dikant te Geertruidenbergen tot ondervoorzitter de predikant G. Bruna te Hassel. De heer F. G. Lagerspredikant bij de Evangelisch Luthersche gemeente te Zierikzee en beroepen naar Maas tricht, heeft in de namiddag godsdienstoefening van gisteren zijn afscheidsrede gehouden naar aanleiding van Prediker 12 vers 13. KOLONIËN. In het bij de Staats-courant van jl. Vrijdag behoo- rende bijvoegsel is opgenomen een staat van nalaten schappen, afkomstig van onderofficieren en manschap pen, behoord hebbende tot de landmacht ia Nederlandsch- Indië, welke gedurende het 2e kwartaal 1872 onder het beheer der weeskamer te Batavia zijn gesteld en die bij het departement van koloniën in Nederland door de rechthebbenden behooren te worden ingevorderd, on der overlegging van de noodige bewijzen van erfrecht. Daarop komt onder anderen voor M. van Zoom, den 2cn November 1841 geboren te Middelburg en aldaar laatst wonende, den 20en April 1872: als soldaat te Padang overledengeldelijk bedrag f 9.50. In het bijvoegsel behoorende bij de Staats-courant van Zondag 6 en Maandag 7 dezer komt voor een staat van nalatenschappen, afkomstig van officieren, onder officieren en verdere manschappen, behoord hebbende tot de landmacht iu Nederlandsch-Indië, welke gedu rende het 2e kwartaal 1872 onder het beheer der weeska mer te Batavia zijn gesteld, en die, voor zooveel de saldo's meer dan f 250 bedragen bij die weeskamer, en daar beneden bij het departement van koloniën in Nederland, door de rechthebbenden behooren te wor den opgevorderd, ender overlegging van de noodige bewijzen van erfrecht. Daarop komen onder meer voor L. Gouloze, den 15cia October 1826 te Colijnsplaat ge boren en daar laatst wonende, en den 27tn November 1872 als sergeant te Soerabaija overleden; geldelijk bedrag f 35.52. 0. van Nieuwenhuyzen, den 5en Juli 1830 te Brouwershaven geboren en daar laatst wonende, en den 27cn September 1871 als sergeant te Willem I overleden; geldelijk bedrag f 16.09. J. de Wagemaker, den 17en Januari 18S2 geboren te Groede en laatst wonende te 's Gravenhage, den 21cn Februari 1872 als soldaat te Weltevreden overle den; geldelijk bedrag f 10.91. RECHTZAKEN. Woensdag 2 Juli zijn te Dokkum door den plaats- vervangenden kantonrechter, den heer Jiscoot, in tegen woordigheid van een zeer talrijk publiek, eenige belang rijke vonnissen op kerkelijk gebied uitgesprokenwaarbij verschillende leden der Hervormde gemeente zijn ver oordeeld tot betaling van den kerkelijken omslag over 1872. Bij een zeer gemotiveerd vonnis ia door genoemden rechter beslist dat kerkvoogden, overeenkomstig de bestaande reglementen, wettig zijn gekozen of benoemd, terwijl tevens het door gedaagden gestelde middel van verdediging, nl. onbevoegdheid van den rechter in deze, ongegrond is verklaard. Tegen den 3en dezer zijn weder een 40tal weiger- achtigen ter dezer zake gedagvaard. GEMENGDE BERICHTEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Rot terdam een hevige brand uitgebroken in den graan molen van den heer W. van Vliet, op het terveinachter de houtloodsen der heeren van Stolk zonen, aan de Schiekade Toen men het onheil gewaar werd, sloegen de vlammen reeds met volle woede uit het bovenste gedeelte van den molen, die, op een steenen voet, uit hout opgetrokken en met een rieten kap gedekt was, zoodat het vuur zich snel naar en in het lagere ge deelte verspreidde. De molen is met het kantoor, den voorraad graan enz. totaal uitgebrand. Eindelijk echter zag men de ijzeren as en roeden met het geheele bo vengedeelte instorten; het kwam neder deels tegen, deels op de daaraan grenzende stallen en hooischuren bij de loodwitfabriek van den heer Schouten. Inmiddels waren de aldaar aanwezige paarden weggevoerd; doch aan verdere redding viel, na alle krachtige inspanning, niet te denken. De vlammen, door den westewind aan gewakkerd, vonden in het hooi, stroo en droog houtwerk nieuw voedsel en hadden zich in een onbegrijpelijk korten tijd ook aan de loodwitfabriek medegedeeld. Het gevolg was dat de stallen, schuren en fabriekge- bouwen met al het daarin aanwezige een prooi der vlammen werd. Tevens joeg de wind de vlammen naar het aangrenzende huis, bewoond door den heer Godfr. Boelen; weldra sloegen zij aldaar door de boven-achter- ramen naar binnen en namen zulk eene vaart, dat de bewoners slechts in aller ijl nog eenige goederen van waarde konden redden, maar verder het huis aan zijn lot moesten overlaten. Met veel moeite slaagde de brandweer er eindelijk in aldaar den verderen voort gang van het vuur te stuiten, ofschoon eerst nadat de bovenverdiepingen totaal uitgebrand waien. Inmiddels waren de spuiten ook over het andere of zuidelijk gedeelte van het terrein in werking, alwaar de brand was doorgedrongen in de achterste loodsen der heeren v. Stolk zonen. Spoedig had zich het vuur aldaar een weg gebaand tusschen den grooten voorraad hout die in en buiten de loodsen stond opeengehoopt Vier dezer loodsen, waaronder twee nieuwe, met al het daarin aanwezige hout, onder anderen eenige honderden boomen, zoogenaamd wagenschot, werden vernield. Met vollen gloed rukten de vlammen tegelijkertijd zijwaarts naar bet zomerhuisje aan den achtersten hoek van het terrein. Nog in tijds slaagde men er in het zomerhuisje met houweelen uit te breken en omver te halen, waar door de vlam althans aan die zijde werd afgesloten. Intusschen werkte het vuur dwars door de reeds aan getaste loodsen heen naar de voorste houtloodsen langs de Schie. Deze zijnevenwel behouden gebleven, te gelijk met een paar droogschuren aan het noordelijkste uit einde van het terrein. Overigens is van al het opge noemde niets meer te vinden dan een uitgestrekte hoop verkoolde balken, delen ea andere voorwerpen waaruit gisteren voormiddag nog gestadig rcok opsteeg, zoodat dan ook de beide stoom- ea een paar handspuiten nog op verschillende punten in werking waren. Morgen zal bij gelegenheid van de Delftsche stu dentenfeesten hertog Karei van Gelder en Gulik zijn intocht in Delft houden. Maandag den 30-n Juni jl. des namiddags te 3 uren is de erfhofmeester van den hertog, de heer van Weerdenberg, in plechtgewaad „Borgher- meisiers, Raden en Scepene" gaan verwittigen welk een hoog bezoek de stad te wachten staat. De brief, meldende dat „Caerle hertoghe van Gelre ind Gulich" aanstaanden Dinsdag zijn joyeuse entrée zal doen en Woensdag audiëntie zal houden, is op perkament ge schreven met prachtige Gothische, rijk met goud en kleuren versierde letters; aan het perkament is gehecht een koperen doos met het privaat zegel van den hertog. Het geheel is besloten in een metalen doosmet rood laken gevoerd en voorzien van een met kleuren geschil derd wapen van Arnhem. De brief zelf is van den volgenden inhoud Caerle van der Gnade Goits hertoghe van Gelre ind Gulich ind Greve van Zutphen aen dye Borghermeis- ters ind dye Raeden ind Scepene deser stadt/ Saluyt. Seer Lieve/ Bisondere/ Voirsienighe Wise/ Vroime. Doen UI weten dat wi opten dach van onser Vrouwe Visitatie in deze unse goede stadt halde solle eine jolyte entree/ ind daechs daeraf eine Cour plenier/ ind dat wi uit sunderbare gnade/ affectie/ind freundschafte UI/ beueffens Unse Lyefe Neeff/ Greve va Moers/ daerbi worden te vschyne/ ind menigte Poirters ind Poirtersse/ old ind jonch hyeromsae hebbe wi Unaer hoofeneiater gelastet UI daeraff condt te duen ofte te doen doen met dese Bryeff met unse privaet segele daeraen hangende. Ghegheve daechs voir UI/ Visitatie/ anno Incarnatio- nis. M.CCCC. X C II op Unse hoft zu Rosendale. Vrijdag is in Delft het volgende op de hoeken der straten tengevolge van bovenstaan den brief aangeplakt. Wi Borghemeesteren/ Raiden ind die va de Gerechte deser stede doen condt ind kennelic alle goede luyden deser onser stadt: Dat wi een bryeff ontvange hebbe van onse gnadigen Heere Hertoghe Caerle va Gelre/ dat hi comen sal in dese stadt d dach van onse vrouwe visitatie eerstkomende/

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2