MIDDELBURGSCHE C O R A T. 1° 158. Zaterdag 1873, 5 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2f» Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.£5<Ö». BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 4 Juli. In de heden gehouden zitting der provinciale staten van Zeeland, die aanvankelijk door 37 en na de pauze door 38 leden werd bijgewoond, zijn de werkzaamhe den voortgezet en ten einde gebracht, te weten: a Het voorstel van gedeputeerde staten, zooals dit naar aanleiding van het verslag der atdeelingen is ge wijzigd, strekkende om aan G. Larooij, schipper in het overzetveer van Gorishcek op Yeraekendam, eene subsidie van 300 'sjaars toe te staan voor de jaren 1874 en 1875, en hem aan te stellen tot veerschipper, onderworpen aan de bestaande reglementen en tarie ven. Dit voorstel is zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. b Het voorstel van gedeputeerde staten, om voor de oprichting eener landbouwschool, in verband zooveel mogelijk met de bestaande hoogere burgeischooluit de provinciale fondsen eene jaarlijksche subsidie van f 3000 toe te kennen aan die gemeenteaan welke vanwege het rijk daarvoor subsidie zal worden ver leend. Dit voorstel is aangenomen met 29 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren VaderBrevet, Sipkeö, Dierick, Ilennequin, Hombach, de Jonge en van Waesberghe. c Het voorstel van gedeputeerde staten tot wijziging van het bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der waterkeering van het calamiteuze waterschap Waar de. Met algemeene stemmen aangenomen. d Het voorstel van gedeputeerde staten tot inwilliging van het verzoek van deD gemeenteraad van Westka- pelle tot het erlangen der to epassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs. Dit voorstel is aangeno men met 24 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de heeren de Jonge, van Waesberghe, Fransen van de Putte, RisseeuwWagthoBybauvan der Havede Casembroot, Poinpe van Meerdervoort, Sipkes, J. P. Ka- kebeeke, van der Vliet en Hombach. e De naar aanleiding van het algemeen verslag der afdeelingen nader gewijzigde mededeeling van gede puteerde staten betrekkelijk de overbrugging van de rivier de Eendracht tusschen Tholen en Noord-Brabant, namelijk dan, wanneer door den gemeenteraad van Tholen een nadere poging mocht worden aangewend bij de regeering en bij de staten van Noord-Brabant tot het bekomen van subsidie, gedeputeerde staten zeer bereid zullen zijn om die pogingen te ondersteunen. Zonder hoofdelijke stemming is deze mededeeling voor kennisgeving aangenomen. De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, voor den dienst van 1874. Naar aanleiding van het algemeen verslag der afdeelingen hebben gedeputeerde staten voorgesteld ben op te dragen om namens de staten aan de regeering een adres in te dienen met verzoek tot ver betering der wedden van de ambtenaren ter provinciale griffie, en met gelijk doel een adres in te zenden aan do beide kamers der staten-generaalverder om den post voor jaarwedden van ambtenaren te verhoogen van 21,800 tot ƒ22,950, uithoofde der noodzakelijkheid van verbetering der jaarwedden van de tegenwoordige ambtenaren en tevens om het personeel op een der afdeelingen te versterken. De begrootiug en de daarin voorgestelde wijzigingen zijn zonder bedenking goedgekeurd, nadat voorat drie amendementen van den heer Fransen van de Putte waren aangenomenstrekkende om bij de regeering mede aan te dringen op verhooging der jaarwedden van: den commissaris des konings met ƒ1000, de zes leden van gedeputeerde staten ieder met 500, dus f 3000, en den griffier evenzeer met 5C0. g De begrooting der enkel provinciale en huishoude lijke inkomsten en uitgaven voor 1874 met de daarin, overeenkomstig de genomen besluiten, gebrachto wijzi gingen, alsmede het voorstel van gedeputeerde staten, om den koning de heffing voor te dragen van 30 op centen op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over 1874, en van 22 op centen op de personeele belasting dieDSt 3874/75. Beiden met algemeene stemmen goedgekeurd. Nadat de resumtie der notulen en de uitvoering der genomen besluiten aan gedeputeerde staten was opge dragen, is deze zomerzitting door den voorzitter in naam des konings gesloten. Morgen zal het korps officieren der dienstdoende schutterij alhier aan H. M. de koningin bij hare aan komst zijne opwachting maken. Vóór eenige dagen deelden wij mede dat te Utrecht de kansen zeer gunstig stonden voor eene bijlegging van het geschil tusschen de sigarenfabrikanten en de sigarenmakers. Die mededeeling vinden wij thans in het nommer van 1 Juli van De standaard bevestigd. Ia een brief uit Utrecht aan dit blad wordt gezegd „Ter beëindiging van de alhier uitgebroken werksta king der sigarenmakers is men alweer eenige stappen verder gekomen. De alhier bestaande afdeeliog van het Sigarenmakersverbond is ontbonden; door tusschen- koinst van een der patroonsden heer J. G. Abendrooth, is een nieuwe vereeniging opgericht, die den naam dragen zal van „de Nederlandsche sigarenmakers-ver eeniging: de Unie." Het voorloopige reglement dier vereeniging werd Vrijdag opgesteld, waarna genoemde patroon het ontving ter goedkeuring. De zoogenaamde „korting" en de contributiën voor vuur, licht enz. een der grieven van de werklieden vervallenover de loon8verhooging wordt nog onderhandeld. Moge deze „Unie van Utrecht" waarlijk een unie zijn ten goede der vakgenooten over 'tgeheele land! „Op twee fabrieken is met het werk reeds begonnen tegen verhoogd loon." De Heldersche en Nieuwediepsche courant verneemt dat met de mailboot Conradten dienste van de expe ditie tegen Atsji, o. a. 1400 kilogram lithofracteur zal worden verzondeD. Uit Amsterdam wordt aan de Nieuwe Rotterdamsche courant gemelddat de leening der maatschappij Neder land niet geheel volteekend ismaar de gedane inschrij- viugen niettemin zullen worden aangenomen. Het natuurkundig staats-examen te Utrecht werd eer gisteren met goed gevolg afgelegd door éen candidaat, den heer J. H. van Welsen, militair student. Door de provinciale staten van Zuid-Holland is giste ren benoemd tot lid van gedeputeerde staten mr. D. van "Weel Az., burgemeester van Ooltgensplaatbij tweede stemming met 38 van de 70 stemmenop de heeren de la Bassecour Caan waren 17, D. Leon 14 stemmen uitgebracht. VERBETERING. In ons vorig nommer is gemeld dat H. M. de konin gin morgen te omtreeks half twee uur een bezoek aan de Nieuwe kerk zal brengen; dit was een drukfouten moest zijn: omstreeks half een uur. ONDERWIJS. Bij beschikking van den minister van koloniën, van den 2cn Juli 1873, n° 15, is de hoofdonderwijzer H. G. P. Obdeyn gesteld ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nedeilandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer derde klasse voor den dienst daar te lande. MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram isZr. M*. schroefstoomschip Bommelerwaard onder bevel van den luitenant ter zee 1° klasse J. H. Haakman, op zijne reis naar Oost-Indië den 2cn Juli jl. to Aden aangekomen eu zou den 4en daaraanvolgende van daar weder vertrekken. Aan boord was alles wel. In de Staats-courant van heden maakt de inspec teur van den geneeskundigen dienst der landmacht alle artsen, Nederlanders van geboorte, oDgehuwden en ge huwden (met of zonder kinderen), die geneigd zijn om zich als officier van gezondheid 2C klasse voor den (mi litairen geneeskundigen dienst der landmacht in Oost-Indië te verbinden bekend, dat zij zich bij verzoekschrift, op zegel geschreven en portvrij in te zendenaan zijn bu reau te 's GravenhagePlein n° 5behooren aan te melden, met overlegging van de in die bekendmaking aangegeven bewijzen. Verder herinnert genoemde in specteur dat de belanghebbenden zonder examen tot officier van gezondheid 2° klasse worden benoemd. GEMENGDE BERICHTEN. Zondag a. zal het muziekkorps der dienstdoende schutterij alhier een contra-bezoek brengen aan de Muziekmaatschappij te Lier, die in het afgeloopen jaar Middelburg bezocht en in het Schuttershof een concert ten voordeele van de algemeene armen gaf. Het muziek korps zal 's morgens te 6 uren 50 minuten per spoor trein van hier vertrekkente 11 uren 20 minuten te Lier aankomen, aldaar des avonds een concert geven, den volgenden dag Antwerpen bezoeken ennaar wij vernemenop zijne reis vergezeld worden door den majoor en eene commissie van officieren der dienstdoen de schutterij. Werkendam, een welvarend dorp in de provincie Noord-Brabant, mag zich in een zuinig gemeentebestuur verheugen. De wijzerplaten en wijzers op den kerktoren, aldaar, moeten noodzakelijk worden geschilderd; bur gemeester en wethouders besloten om van de vier wijzerplaten er vast twee te laten teeiea en de cijfers er met gele verf op te doen schilderen, terwijl het teeren en schilderen der twee anderen wordt uitgesteld tothet jaar 1875. {Handelsblad.) De heer Martinus van Gelder, leerling op het conservatoire te Keulen, die eenigen tijd geleden eene compositie aan Z. M. den koniDg opdroeg, is door Z. M. tot ridder van den Gouden leenw van Nassau benoemd. Het geding van de Nederlandsche stoomboot-maat schappij tegen den khedive van Egypte in zake de aanvaring van de Charkeih en de Batavier wordt nog steeds voortgezet. De rechter heeft van de Neder landsche stoomboot-maatschappij een borgtocht geëischt. De republikeinsche club te Keighley, een fabriek stad in Yorkshire, heeft verklaard dat de shah van Perzië de meest absolute monarch was die men kende en daarom ook het minst eer verdiende. De „heiden- sche" vereering die de Britsche regeering hem betoonde, moest de club ten sterkste afkeureD. Voor de Bonapartisten zoo leest men in Ie Temps, die zich zoo bitter beklagen over het geringe aandeel dat hun uit den buit va n 24 Mei gegeven isbestaat te Parijs gelegenheid zich eenigszins te troosten. Zij behoeven slechts te gaan naar de Rue St. Honoró bij n° 420 voor de uitstalling van een vogelkoopman. Zij zul len de zoete voldoening smaken er een papegaai te vinden die in dezen tijd van afvalligheid en verzaking van beginselentrouw is gebleven aan zijn verleden. Van 's morgens tot 's avonds roept die papegaai met eene overtuiging die niets te wenschen overlaat„Vive Napoléon! A bas les républicainsVrees niet dat ik tegen dezen oproérigen vogel de strengheid van den staat van beleg inroep. Vergeet niet dat deze papegaai een eerwaardige piater is; waarschijnlijk heeft deze vogel van de Rue St. Honoré den terugtocht van Moscou en den terugkeer van Elba gezienhij heeft den 2en De cember en den 4en September zeker beleefd. Zulke bui tengewone gebeurtenissen hebben zijn moed niet ge broken hij heeft zijn geloot en zijne hoop behouden, hij heeft geen verraad willen plegenhij wacht. Is dit niet schoon Intusschen hebben de Bonapartisten ruim schoots tijd en gelegenheid om zich over dit ornitho logische succes te verheugen. THERMOMETERSTA ND, 3 Juli'sav. 11 u. 67 gr. 4 'smorg. 7 u. 69 gr. 'smidd. 1 u.68 gr. 'sav. 6 u. 64gr.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1