Oostenrijk en Frankrijk tegen Italië bewijzen de kwade trouw van het Fransche ultramontaansche blad, toen het die opmei kingen voorstelde als ernstige protesten. Die hoop zal echter blijken ijdel te wezen. Maar dit neemt niet weg dat Italië nooit zoo lichtvaardig zal wezen van te gelooven, dat het in de toekomst geen vijanden zal hebben tengevolge van de groote omwen teling die binnen zijne grenzen heelt plaats gehad. „Wij zullen op onze hoede zijnaldus gaat l'Opinione voort, en zien zeer goed do noodzakelijkheid in ora niet geïso leerd te blijven en alliantiëa te hebbenteneinde krach tig te zijn in den strijd voor de vrijheid." In dit stuk van l'Opinione kan Frankrijk eene waar schuwing zien om zich aan den invloed van het ultra- montanisme te onttrokken en zi?,h van het gevaarlijke kabicet de Broglie te ontdoen. „Niemand denkt er aan in FraDkrijk's binnenlandschen toestand tusschenbeiden te komen, zegt lTndépeudauee. Geen heilige alliantie zal tegen het ultrauron tan isme gevormd worden, maar in iederen staat zal de bestrijding van dezen vijand heftiger en het wantrouwen jegens Frankrijk grooter wordennaarmate de ultramontaansche synipathiën zijner regeering duidelijker aan het licht komen. Frank rijk is vrij om, wanneer hem dit last, eeü verbond met do ultramoDtaneu en de clericalen aan te gaan, maar van dat oogecblik zal bet veroordeeld zijn om zich met deze éene alliantie tevreden ie stellen." En dat het besluit betreffende de begrafenissen te Lyon niet op zich zelf staat, heeft reeds bet voorval bij de begrafenis van den vrijzinnigen afgevaardigde Brousses bewezen. Maar nog meer komt dit uit, wan neer men van de plannen hoort die de prefect van Lyon, overmoedig geworden door den steun der regeering en de sanctie zijner handelingen door de nationale verga dering, voornemens is eerlang ten uitvoer te leggen. „Be heer Ducros kent nu geene rust meer", zegt het Journal de Lyon. „Hij gaat zwanger van een nieuw decreet tot aanvulling van het veelbesproken besluit van 10 Juni, waarbij zal woiden voorgeschieven dat de personen, die burgerlijk begraven worden, niet op de kerkhoven ter aarde besteld zullen worden, maar op een afzonderlijk terrein gelegen in de nabijheid van het kerkhot de la Gnilotlère. Het terrein is reeds aan gewezen en het bewuste besluit kau spoedig verwacht worden." Zal de minister Beulé dit besluit ook een zuivere politiemaatregel tegen ongeoorloofde politieke demon8tratiën kuunen noemeu? Maar ook op ander gebied is de heer Ducros een voorbeeldig prefect, een waardig ertegenwoordiger der reactionaire regeering. Hij heeft aan de dagbladen kennis gegeven, dat behalve de gewone autorisatie der prefectuur de courantenbreugers in het vervolg voorzien moeten zijn van eene lijst, onderteekend door den direc teur of uitgever, van de geabonneerdeu aau wie zij het blad moeten brengen. Kunnen zij die niet telkeus aan de politie vertoonen, dan zullen de exemplaren wegens onbevoegden verkoop op den publieken weg woidea verbeu; d verklaard. Verder is het bevel uitgevaardigd dat in alle koffiehuizen of bierbrouwerijen de vrouwe lijke bedienden door mannelijke vervangen moeten wor den en eindelijk is de verkoop van wijn en sterken drank in kruidenierswinkels vei boden, een verbod dat naar het Journal de Lyon zegt in stiijd is met de wet en met de billijkheid. Ia Pruiien heeft de regeering in den strijd met het nltramontanisme weder eene schrede verder gedaan, althans opnieuw aan een deel der nieuwe kerkelijk- politieke wetgeving uitvoering gegeven. De Reichs- Anzeiger van gisteren bevat het besluitwaarbij het hoogste gerechtshof voor kerkelijke aangelegenheden wordt samengesteld. Onder de benoemde leden komen, zooals in een telegram uit Berlijn gemeld wordt, verschei dene katholieken voor. In regeeringskringen zweven geruchten omtientoneeuigheid tusschen von Bismarck eu den Pruisischen minister-president von Roon. De sluiting van den rijksdag vóór de behandeling der wet op de legerorganisatie schijnt niet vreemd aan dezen twist te zijD. In verband hiermede mag ook het gerucht, dat von Bismarck geheel uit het Pruisische ministerie getreden is of zal treden, niet onopgemerkt blijven. De over haasting, waarmede beide invloedrijke mannen na de sluiting van den rijksdag Berlijn verlatenwordt ook met deze geruchten in verhard gebracht. Wat van dit alles aan is, zal later moeten blijkcD. Zijdelings woidt het bericht van the Daily News omtrent de reden van het aanblijven van het Spaanscbe ministerie, waarvan wij gisteren melding maakten, heden bevestigd door een telegram uit Madrid, dat de intran- sigen'.es barricaden in de straten der hoofdstad hebben opgeworpen en een st#ijd tusschen hen en de vrijwilli gers der republiek onvermijdelijk schijnt. Een telegram uit Bayonne aan het Carlistisch comité te Londen cn door dit weder aan de Agence Havas gezonden, vol- geös hetwelk de Carlisten den 21in bij Barrauca een schitterende overwinning op de republikeinsche troepen hebben behaald, wordt door de regeering in de ofii- cieele Gazeta tegengesproken. Varia uit liet buitenland Duitschland. Sedert Vrijdag en Zaterdag wordt het vestingmaterieel uit Belfo;t te Straatsburg aange voerd; hiermede is aldaar een aanvang met de ontrui ming der vesting door de Duitsche troepen gemaakt. Op bevel van den minister van eeredienst is in uitvoe - ring van de wet op de opleiding en aanstelling van geestelijken aau het semenarie te Paderborn het recht ontnomen, volgens hetwelk het gelijk stond met eene theologisch philosophische faculteit eener staats-uuiversi- tcit. Het Frankfurter Journal meldt dat de Duitsche bisschoppen nadrukkelijk bevel uit Rome ontvangen heb ben om in den tegenstand tegen de civiele autoriteiten te volharden. Jn Metz hebben Zondag slechts 2350 van de ruim 13,000 kiezers aan do stemming deelgeno men. Ia antwoord cp de interpellatie van den rijks- dagsalgevaardigde Banks over de onbehoorlijke handel wijze van postambtenarendie bunnen ondergeschikten de lezing van dagbladen verbiedenheeft de heer Del- I riick Woensdag gezegd dat twee gevallen der regeering bekend waren en nauwkeurig onderzocht zouden wor den. Volgens de Provincial Correspondenz i3 de keizer weder bijna geheel herstelden zal hij den5en Juli naar Ems vertrekken. Bismarck vertrekt eerstdaags weder naar Varzin en ook de minister-president von Roon zal geruimen tijd wegens gezondheidsredenen op reis gaan en ad interim vervangen worden door graat Eulenburg. Do Volks Zeituug verneemt dat nog eer gisteren ijverig onderhandelingen door de kanselarij met de particuliere spoorweg-maatschappijen gevoerd wer den, teneinde voor de leden van den rijksdag nog voor de sluiting vrije passage op hare lijnen te verkrijgen. Van eenig resultaat is nog niet gebleken. Wijlen prins Adalbert van Pruisen heeft aan zijne gemaiin, mevrouw von Earnim, geb. Elsier, al zijne particuliere bezittingen vermaakt, waartoe onder anderen behoort zijn paleis bij de Potsdammer poort te Berlijn. Daar nu mevrouw von Barnim zicb metterwoon in Oostenrijk wil vestigeu, heeft zij den bondsraad het paleis te koop aangeboden. De commissie voor de oprichting van een gebouw ten behoeve van den rijksdag acht het paleis met daartoo behoorend terrein voor zulk een gebouw uiterst geschikt, zoodat zij adviseert het ten dien einde over te nemen. Frankrijk. Maandag avond zijn de heeren Mel- linet, zaakgelastigde van Frankrijk te Teheran, Bel, secretaris van legatie, en Ivasiminski de Berbeinsteia, tolk van het mListerie van buitenlandsche zaken, uit Parijs vertrokkenom den slrah van Perzië te ;emoet te gaan. Bij zijn aankomst te Cherbourg zal een revue van de aldaar aanwezige vloot, gehouden worden. Hij zal aan het station St. Lazaire te Parijs aankomen en van daar tot het Wetgevend lichaam, waar hij zijn intrek neemt, zuilen troepen geschaard staan. De kamer zal niet uiteengaan, naar men zegt, alvorens de gemeentewet, welke door de commissie van decen tralisatie ontworpen wordt, in behandeling genomen te hebben. De rapporten over deze wet en 07er de legeror ganisatie zullen waarschijnlijk nog in deze week op het bureau der kamer gedeponeerd worden. La France républicaine meldt dat Maandagmorgen de eerste civiele begrafenis ingevolge het besluit van den prefect Ducros te Lyon plaats had. De stoet volgde den weg en ver liet het sterfhuis op het uur, die door don maire van een arrondissement waren aangegeven. Hoe billijk de bepalingen omtrent colportage der dagbladen te Lyon worden ten uitvoer gelegd kan uit de volgende mede- deeling van la France républicaine blijken. Bij de kerk Saint-Pothin gedurende eene processie bood een colporteur een der dagbladen van deze stad schreeu wende te koop aan; toen een politieagent daarop op merkzaam gemaakt was, las deze slechts den titel en zeide daarop glimlachend, dat de colporteur een weinig verder moest gaaü. De 3C krijgsraad is met de zaak van Ranc belast. Voor dezen krijgsraad zijn alle be langrijke processen betreffende de commune gevoerd. Tengevolge van de weigering van den gemeenteraad van Parijs, om een krediet te verleenen tot feestelijke ontvangst van den shah van Perzië, zal de regeering voor dat doel 300,000 francs bij de kamer aanvragen. Een nader bericht meldt dat de gemeenteraad echter gisteren op zijn genomen besluit teruggekomen is. L'Egalité van Marseille meldt dat in die stad op last van den prefect het comité tot inzameling van gelden, teneinde werklieden in de gelegenheid te stellen de Weensche tentoonstelling te bezoeken, ontbonden is. Men herinnert zich dat wegens diezelfde inschrijvin gen het Parijsche blad le Corsaire opgeheven werd. Eergisteren zijn Ernest Lefèvre, advocaat en journalist, wegens deelneming aan de commune van 26 Maart tot 7 April, en zekere metselaar FraD9ois Bwegens deelneming aan den burgeroorlog, gearresteerd en naar Versailles gebracht. De politiek der wraak komt dus weder in vollen bloei. Engeland.. Ten aanzien van de groote revue, welke ter eere van den shah van Perzië te Spithead over de Engelsche vloot gehouden is, brengen de dagbla den de volgende bijzonderheden. Geen enkel schip der aanwezige vloot beeft deelgenomen aan de groote revue van 1867 ter eere van den sultan van Turkije en den khedive van Egypte. Alle houten schepen zijn ver dwenen en alle kanonnen zijn van nieuwe constructie. De eerste linie bestond uit 21 kleinere schepen, voor namelijk kanon neer booten meest allen van éen zwaar stuk vcorzieu. De tweede en derde linie bestonden uit 23 schepen gewapend met 210 kanonnen, met machines ge zamenlijk van 18,500 paardekrachten en van een geza- mcnlijken inhoud van 92,162 ton. Onder de groot3ten behooren de Northumberland en Agincourtieder voorzien van 5 masten6621 ton inhoudende, met een machine van 1350 paardekrachten en gewapend met 28 kanonnen. In aanbouw heeft eik 466,000 pond ster ling of 5,592,000 gulden gekost. Verder verdienen vermelding de Achilles (6121 ton inhoud, machine van 1250 paardekrachten; gewapend mot 26 kanonnen), de Black Prince (6109 ten inhoud, machine van 1250 paardekrachten, gewapend met 28 kanonnen) enz. enz. De kolossaalsten van alle vaartuigen, welker v. aai de echter nog niet voldoende in 'tlicht gesteld is, zijnde bekende groote torenschepen en iu de eerste plaats de Devastation. Dit schip gelijkt eenigszins uit de verte volmaakt op een groot drijvend fort, het heeft 4407 ton inhoudeene machine van 900 paardekracht en kostte 305,500 pond sterling. Het schip is slechts ge wapend met 4 kanonnen maar ieder stuk weegt 35,560 kilogram. De dikte der pantserplaat varieert tusschen 10 en 12 duim; het ijzerbekleedsel van den toren is 14 duim dik. Voor de gehcele pantseering van dit schip zijn 2,641,000 kilogram ijzer benoodigd geweest. In de haven van Plymouth worden op bevel der regee ring twee schepen teruggehoudendie geladen zijn met wapenen bestemd voor da Carlisten. De Biitsche regeering heeft aan dr. Livingstoneof zoolang hij afwezig is aan zijne familie, een pensioen verleend van 300 p. st. Bcciijoingm. Den 18enMei jl. is te Saigon gearriveerd het barkschip Regina Maris, gezagvoerder D. Ouwehand Sz., van Samarang, Schip eu equipage iu goeden staat. GRAANMARKTEN ENZ. GfiNT 27 Juni. Roede en witte tarwe a 109 kilo fr. 27.50 a fr. 30.rogge op staal fr. 15.50; gerst fr.haver fr. 16.73; boekweit fr. 19.paar- denboonen fr. 18.25; koolzaad fr. 42—; lijnzaad fr. 39. lijnkoeken Ir. 25.50; koolzaadkceken fr. 21.50; boter fr. 2.55 per kilogrameieren fr. 2.23 per 26 stuks. Vlissingen, 27 Juni. Boter f 1.12 a f 1.08 per kilogram. Amsterdam 27 Juni. Raapolie op zes weken 40$. Lijnolie op 6 weken 40, PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 27 Juni 1873. Nederland «Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet, 56$ «dito dito dito 3 67$ «dito dito dito 4 89$ «Aand. Handelmaatschappij 4$ 142$ «dito exploitatie Ned. Staatssp. 115 Belgie. «Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. «Insehrij vingen3 52 «dito5 84 Rusland. «Obligatiën 1798/1816 5 100$ «Certific. adm. Hamburg 5 76$ *dito Hope&C0. 1855 6e serie 5 „87$ «Cert. f 1000 1864 5 „99 «dito. f 1000 1866 5 „99 «Loten 1866,5 251$ *Oblig.Hope&C°.Leening 1860 4$ 92 «Certific. dito4 „76 *Inseript.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 75$ «Obligation 186769 4 77$ «Certificaten6 «Aand. Spoorw. Gr. Maatscb. 5 229$ «Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 dito dito Jelez Orel5 95 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. «Schatkistobligatiën 4 «74 Oostenrijk. «Oblig.metali.ia zilverJan./Juli. 5 64$ «dito dito April/Oct. 5 64$ «dito in papier Mei/Nov. 5 60$ «dito dito Febr.Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. «Obligatiën Buitenl. 186771. 3 18$ dito Binnealandsche 3 13iV Portugal. «Obl. 185669 3 41$- Turkije. dito (bïnnenl.)5 52$ Egypte. 01)1. 1868 7 „88 Amerika. «Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 «dito dito dito (1904) 5 96 «dito dito dito (1882) 6 98$ «dito dito dito (1885) 6 99$ «Obl. Illinois7 «dito dito Redemtion 6 Obl. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 0 -r?

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3