ÖuitenlaniX Volgens bericht uit New-York zijn van daar 31 kis ten Costonsche telegrafische nachtsignalen naar Rotter dam verscheept op eene bestelling van onze regeering, die ze wil gebruiken op onze vloot^bij de blokkade- operatiën tegen Atsji. Uit dezelfde bron wordt bericht, dat de peperplan tages in 'moorden van Sumatra verloopen, daar alle arbeiders bij het Atsjineesche leger dienst nemen. De Amerikaansche bladen zijn van meening dat wij in het najaar een hevigen tegenstand zullen ontmoeten. Volgens een telegram van Reuter loopt te Penang het gerucht, dat de Hollanders bereid zijn om cene schikking in der minne met de Atsjineezen te treffen. Door het Provinciaal Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen is ook nog een gouden me daille toegekend aan mr. J. C. G. Bootoud hoog leeraar in de oude letterkunde aan het Amsterdamsche athenaeum, voor een in het Latijn geschreven verhan deling over den philoloog Wesseling. De Staats courant van heden bevat de wetten van den 17en dezer tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1873 en tot verhoo ging van hoofdstuk V der begrooting van staatsuitgaven voor hetzelfde dienstjaar. KERKNIEUWS. Het classicaal bestuur van Breda, doende met den consulent wat des kerkeraads is, heeft te Moerdijk tot predikant beroepen den heer E. Jansen Schoonhoven, predikant te Raamsdonk. MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Banda, onder bevel van den luitenant ter zee lc klasse C. F. T. van Woelderen, op zijne reis naar Oost-Indië, in den avond van den 25tn dezer te Cadix aangekomen, teneinde steenkolen in te nemen. Aan boord was alles wel. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram, is Zr. M5. schroefstoomschip Riouw, onder bevel van den luitenant ter zeel0 klasse W. Stef- fens, op zijne reis naar Oost-Indië, in den namiddag van den 25en dezer te Suez aangekomen. Aan bocrd was alles wel. RECHTZAKEN. Bij bevelschrift der arrondissementsrechtbank te Mid delburg is naar den procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zeeland verwezen Hendrik Gesquière, oud 52 jaren, gewezen bediende en concierge in de bank van leening alhier, thans gedetineerd ter zake, dat hij door de commissie van bestuur voor de bank van lee ning te Middelburg, zijnde een gemeente-inrichting, den 6cn November 1854 met goedkeuring van burgemeester en wethouders aangesteld zijnde tot de bezoldigde betrek king van concierge in die bank, en vóór de aanvaar ding daarvan een borgtocht van f 500 gestort hebben de, gedurende verscheidene jaren, laatstelijk op 22 Fe bruari jl-, gelden en geldswaarden, welke door de aflos sers van panden in zijne banden werden gesteld en welke hij belast was te ontvangen en aan de bank te verantwoorden, aan hunne bestemming heeft onttrokken en teu eigen bate aangewend; het gezamenlijk bedrag der alzoo verduisterde gelden en geldswaarden beloopt meer dan f 1500. KOLONIËN. In de bijvoegsels der Staats-courant van heden is opgeno men een staat van nalatenschappenafkomstig van onder officieren en verdere manschappen behoord hebbende tot de landmacht in Nederlandsch-Indië, waarvan de saldo's door de rechthebbenden bij het departement van koloniën in Nederland behooren te worden gerecla meerd. Als in Zeeland geborenen of gewoond heb bende komen op dien staat voorL. van Boven den 15en Februari 1842 te Borssele geboren, laatst wonende te Nisse, en den len November 1870 als kanonnier 2e klasse te Weltevreden overleden; geldelijk bedrag f 3.60. F. G. Corrien, den 4cn October 1838 te Vlissingen ge boren en daar laatst wonende, den 5en Augustus 1870 als tamboer te Djokjokarfa overleden; geldelijk bedrag f 2.69. A. A. Hage, den 5cn October 1327 te Scher- penisse geboren en den 13en Februari 1870 als kanon nier lc klasse te Banda overleden; geldelijk bedrag 1.20. J. van Luykden 22en October 1845 te Goe3 geboren en daar laatst wonende, den 20cn September 1870 als soldaat te Willem I overleden; geldelijk be drag f 4.27 j. M. Naeije, den 10en Jauuari 1830 te Groede geboren en daar laatst wonende, den 4'" April 1870 als vuurwerker 2e klasse te Soerabaija overleden; gel delijk bedrag f 4.60. J. Pisijn, den llen Maart 1838 te Middelburg geboren en den 18"1 Augustus 1870 als ziekenoppasser te Soerabaija overleden; geldelijk be drag f 4.33. M. Priesterden 24tn Mei 1829 te Middelburg geboren en den 20en November 1870 als soldaat te Willem I overledengeldelij k bedrag f 4.18. L. O. van S traalen den 3fn December 1842 te Yeere geboren, laatst wonende te Norg, den 8en Augustus 1870 als soldaat te Willem I overleden; geldelijk be drag f 2.80. GEMENGDE BERICHTEN. In Amerika zijn de briefkaarten zoo zeer in zwang, dat de rsgeering niet bij machte is, er genoeg te laten drukken. Gedurende de eerste 10 dagen van haar be staan werden er reeds 17,671,500 besteld, d. i. XJ10 meer dan men er in dien tijd fabriceeren kon. Door 20 uren per etmaal te werken, worden er jaarlijks 172,800,000 of, na, aftrek der onbruikbaren, 165 millioen vervaar digd. Tegenwoordig maakt men er omstreeks GOO,C00 per dag, maar de gemiddelde aanvrage is 1,125,000 daags. Alle orders worden zoo prompt mogelijk uitge voerd maar de groote sleden hebben de voorkeur. Doch al ontvangen New-York, Bjston, Chicago, Phila delphia, San Louis, San Francisco enz. er 1,000,000 voor af dan nog blijit. da aanvrage van daar nog even le vendig als van elders. Wat de Amerikanen dus van den beknopten briefstijl houden! Een ondernemend Amerikaan heeft aan de Ame rikaansche regeering 60,000 dollars aangeboden, zoo hij het gevangen hoofd der Modocs, kapitein Jack, gedurende 60 dagen aan het publiek mag laten zien; hij belooft den gevangene goed te bewaken en te behan delen. Een der oudste invalieden, met name Antoino Farroux, is Vrijdag jl. in het invaliedengesticht te Parijs overleden, in den ouderdom van 85 jaren, nij had zonder uitzondering al de veldtochten van het eerste keizerrijk medegemaakt en werd elfmaal gewond. Hij had maar éen arm en éen been meer. Er zijn nu nog maar vijftien oud-soldaten van het eerste keizerrijk meer onder de invalieden. Dat de brandweer op het terrein van de tentoon stelling te Weenen tegenwoordig met groote zorgvul digheid is georganiseerd kan blijken uit het volgende, aan de Austellungs-Zeitwig ontleendDe stedelijke brandweer, uitstekend ingericht, maar niet zeer talrijk van personeelkon de zorg voor het uitgestrekte ten toonstellingsterrein niet op zich nemenmen zocht daar om hulp bij het leger. Vier compagniën der genie, gevuiraen tijd voor de tentoonstelling behoorlijk geoe fend nemen thans den brandweerdienst waarterwijl zij de wacbt in vereeniging met gewone opzichters en stedelijke wakers uitoefenen. Eiken dag is een deel der manschappen gereed om oogenblikkelijk aan't blus- schen te gaan, een ander deel houdt zich bij de hand, een derde deel ligt in reservede overige verrichten kazernedienst of zijn vrij .yan dienst. De wachtposten zijn telegrafisch verbonden met de kazerne en met ver schillende bureaux op het terrein der teatoonstelüog echter ook met de brandweerposten in de stad, opdat in den uitersten noodwat nooit het geval moge zijn, ook de stedelijke brandweer zou kunnen bijspringen. Van brandspuiten zijn de genietroepen goed voorzien, en alles is in de beste orde. Een kardinaal puntde toevoer van wateris niet uit het oog verloren. Voor eerst zijn er twee hooggelegen waterbakken door pers pompen bestendig vol gehouden, die een geheel buizen net voorzien waaraan zich tal van waterkranen bevin den. Op deze wijze is in het geheele reusachtige gebouw geeu eukel punt dat, niet met eene waterstraal kan be reikt worden. Deze gansche inrichting wordt eiken dag gebruikt om den bodem in en buiten het gebouwde bloembedden enz. te besproeien, men weet dus steeds dat er niets aan hapert, en mocht dit wel het geval zijn, dan is het dadelijk te herstellen. Daarenboven zijn ook verscheidene gemetselde putten gemaaktver onder het nulpunt van het D .manwater welke zich voortdurend vol water bevinden zoodat nooitzelfs niet onder de ongunstigste omstandigheden voor watergebrek te vree zen is. De militairen zorgen ook dag en nacht voor den telc-grafLchen dienst. De signalen bestaan uit klok- kecsignalen cm de gewone wacht met bet uitbreken van brand bekend te maken vervolgens hoornsignalen welke met de kazerne gewisseld worden en eindelijk signaalpijlen als middel van gemeenschap tusschen mi litairen en wacht. Aan het hoofd van den brandweer dienst staan ervaren officierendie maanden lang hun ne manschappen onderricht geven in de behandeling van de verschillende vakken van dienst. THERMOMETEHSTANB. 26 Juni 's av. 11 n. 62 gr. 27 'smorg, 7u.64gr. 'smidd.lu.76gi\ 'sav.6 u. 68gr. S TATEN-GENERA AL. TWEEDE KAMtK. Ziltlng ven Vrijdag 27 Juni. (Per telegraaf.) De algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie hebben een aanvang genomen. De heer Schimmelpenninck heeft, na de bij de wet gevorderde eedsaflegging, zitting genomen. Na afloop der behandeling van het wetsontswerp tot wijziging der militie wet, is aan de orde gesteld het wetsontwerp betreffende het vesting-stelselhet opma ken van een voordracht ter benoeming van een lid van den hoogeu raad en het wetsontwerp op de grondbe lasting. Uit het sectie-verslag over het ontwerp-vestingwet blijkt vooreerst, dat aan het onderzoek werd deelgeno men door 49 leden. Het meer geconcentreerd stelsel voDd over 't alge meen goedkeuring, doch er stonden twee andere meeniagen tegenover elkandi r. Volgens de eene zou te veel aap locale belang n zijn toegegeven en daardoor de defensie te beperkt zijn. Volgens de andore moest toen nog verder gaan en zich bepalen tot de Utreohtsche linie en Amsterdam als reduit, of wel Amsterdam alleen, als toevluchtsoord en hoofdpunt van verdediging. Ernstige tvyijfel rees evenwel, ook al plaatste men zich op het standpunt der regeeiing, of dit wetsont werp bet vraagstuk omtrent de passieve verdedigings middelen wel voldoende oplost. Welke, was vooral de hoofdvraag, zal de taak der marine zijn? Zal men voor de zware geldelijke offers een deugde!ijlt, een voldoend stelsel erlangen? Men vreesde dat er nog veel aan zcu ontbreken en dat er ook nog veel meer geld noodjg zou blijken. Omtrent een en ander, om trent het inundatiestelsel en het tijdstip van voltooiing der werken dat men iDgekort wilde zien, verlangde men meerdere zekerheid. In een^ der afdeelingen werd het denkbeeld geopperd om tot bekostiging dezer vesting werken eeDe leening aan te gaan. Er waren ledendie het wegvallen der daartoe be trekkelijke bepaling betreurende, althans in beginsel de vergoeding van schade, door het stellen van inun datie, in tijd van oorlog geleden, wilden opgenomen zien; maar eene opzettelijke gedachtenwisseüng in eene der afdeelingen leidde tót het resultaat, dat liet beter was in eene speciale wet algemeene regelen daarvoor te stellen. Do commissie van rapporteurs bestaande uit de heeren HeydenrijckDam llombachvan Kerkwijk en Kappeijne van "de Cappello haar eiudourdeel over de rogceringsvoordracht samenvattende, acht het daarbij aangegeven stelsel in het algemeen juist; zij vereeuigt zich echter met hen, die omtrent de taak, in dit stel sel aan de zeemacht toegedacht bet ontbreken van dui delijke toelichting betreuren. Zij dringt aan op de vervulling van het verlangen tot het opnemen van een geschikten termijn waarbinnen het werk der ontmante ling van nuttelooze of schadelijke vestingen zal moeten, zijn volbracht. Zij ontraadt, op de in het verslag aan gevoerde gronden", de goedkeuring van art. 6 betrek kelijk de verplichtingen bij den aanleg van openbare werken en betwijfelt of dergelijke bepaling door amen dementen aannemelijk te maken ware. ALGEMEEN OVERZICHT. „Het is onnoodig om over het besluit van den pre fect der R.öae au femel to redetwisten of de quaestiën te onderzoeken, waartce dit besluit aanleiding kan geven", zoo schrijft 1' Indépendance beige van heden in een hoogst belangrijk artikel naar aanleiding van de jongste ge beurtenissen in Frankrijk. „Maar wat onze aandacht trekt, zoo gaat zij voort, is niet het incident-Ducros op zich zelf, maar het karakter der tegenwoordige Fransche regceriog, dat door dit incident in het volle licht geplaatst is En het ernstigste vau alles is dat een belangrijke meerderheid gevonden wordt, die na een belachelijke verdediging die jezuïetische hande lingen goedkeurt. Frankrijk gaat gebakt onder eene regeering, die zich achtereenvolgens een gouvernement van tegenstand en een gouvernement der moreele orde genoemd heeft, en die thans baar karakter van ultra- montaansche regeering niet meer verloochenen kan." Zeer terecht wijst het Belgische blad op het gevaar dat hierin voor Europa gelegen is. Het is eene bedrei ging van den Europeesehen vrede, waarvoor elke staat op zijne hoede moet zijo. In de eer3te plaats zeker Italië. Een artikel in de officieuse Opinione bewijst dat de waarschuwing voor de Italiaanscbe regeering niet verloren is gegaan. En al wordt ook hetkabinet- Lanza Sellawelks ontslag gisteren door den koning is aangenomen, door de meest Frauschgezinde staats lieden vervangen, eene politiek ia den geest van het tegenwoordige Fransche ministerie-de Broglie zal na tuurlijk in Italië altijd onmogelijk blijven. Het offi cieuse Italiaanscbe orgaan komt namelijk terug op het bericht van l'Univers omtrent protesten der Oosteniijk- scbe en Fransche regeeringen tegen de kloosterwet voor Rome. Geheel in overeen3lemmiug met een tweede mededeeling uit Versailles aan de Agence Havas zegt het blad, dat de gezanten der beide staten slechts „in de meest heusche bewoordigingea en zonder eenigen vijandigen toon de opmerkingen omtrent de uitvoering van enkele bepalingen der wet herhaald hebben, uit sluitend wat de belangen der orden van Oostenrijk3che of Fransche nationaliteit betreft." Italië heeft zoo veel in zijn vermogen was op die opmerkingen acht geslagen en alle politiek van geweld zorgvuldig ver meden. De vreugde der clericalen over het bericht van l'Univers en hunne blijde hoop op eene alliantie van

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2