F 151. MIDDELEÜRGSCHE Vrijdag 1873. COURANT. 27 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag-, den 2ea Paasck- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.franco is f 3.550. Middelburg 26 Juni. De uitslag der herstemming-, ter verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Dokkum, tusschen de heeren mr. P.P. baron van Harinxma thoe Slooten JL. en mr. L. W. D. Keucbe- nius A., is, dat gekozen is de heer van Harinxma thoe Slooten met 1027 stemmen. Op den heer Keuche- nius werden 721 stemmen uitgebracht. Heden en morgen wordt in het Schuttershof alhier de twintigste tentoonstelling van de Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in de provincie Zeeland gehouden. Do commissie tot beoordeeling van het ingezondene is samengesteld uit de heeren: dr. G. van Hennekeler, voorzitter 5 jonkheer mr. C. van Cittcrs, te Heinkens- zand, J. van Sluijs, P. P. Slegt, J. F. Rest en F. D. Sprenger, de laatste als secretaris. Zij heeft de vol gende prijzen toegekend A. Aan liefhebbers en hunne tuiniers: Voor de groot ste verzameling groote oranjerie- en kastplanten: de zilveren vergulde medaille aan A. Antheunisse, tuin baas bij den heer mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem alhier; de zilveren medaille is niet toegekend. Voor de schoonste verzameling van minstens 10 sierplanten de zilveren medaille is niet toegekend; de bronzen medailie aan F. Blaas, tumbauo bij den heer Fak Brouwer, te West-Souburg. B. Aan handeldrijvende kweekers en bloemisten: Voor de grootste verzameling groote oranjerie- en kastplanten: de zilveren medaille en ƒ20 aan C. van de Putte, bloemist alhier; de bronzen medaille en 10 zijn niet toegekend. Voor de schoonste verzameling van minstens 10 sierplanten: de zilveren medaille is niet toegekend; de bronzen medaille aan C. van de Puttebloemist alhier. Voor de schoonste verzame ling in verschillende soorten van minstens 25 bloeiende rozen in manden of pottende zilveren medaille en 10 zijn niet toegekend; de bronzen medaille en f 5 aan C. van de Puttebloemist alhier. Voor de scboonste verzameling van minstens 6 bloeiende Erica's: de zil veren medaille is Diet toegekend; de bronzen medaille aan C. van de Putte, bloemist alhier. C. Aan in zenders zon der onderscheid: Voor de schoon ste verzameling van minstens 10 varen: de zilveren vergulde medaille is niet toegekend; de zilveren me daille aan C. van de Puttebloemist alhier. Voor de grootste verzameling van bontbladerige planten en heesters: de zilveren medaille en 10 aan denzelfden; de bronzen medaille en ƒ5 aan S. de Groot, bloemist te 's Gravenhage. Voor de schoonste verzameling van minstens 6 bloeiende Erica'sgeen medaille is toe gekend. Voor de schoonste verzameling van min stens 20 bloeiende Fuchsia's: de zilveren medaille is niet toegekend; de bronzen medaille aan P. Tange, bloemkweeker alhier. Voor de schoonste verzameling van minstens 20 bloeiende Pelargoniums: de zilveren medaille aan C. van de Putte, bloemist alhier; de bronzen medaille aan A. Antheunissetuinbaas bij den heer mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem alhier. Voor do 6 fraaiste Scarlet Pelargoniums in bloei: de zilveren medaille aan C. van de Putte, bloemist alhier do bronzen medaille aan A. Antheunisse, tuinbaas bij den heer mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem alhier. Voor de schoonste verzameling van minstens 12 hang en klimplanten: de zilveren medaille aan E. Blaas, tuinbaas bij den heer Fak Brouv/er, te West-Souburg; de bronzen medaille aan S. do Groot, bloemist te 's Gra venhage. Voor de beste verzameling tuinmeubelen en tuinsieradende zilveren medaille en 10 aan de heeren Valk c°., te Lochem; de bronzen medaille en 5 zijn niet toegekend. Voorts zijn nog toegewezen de volgende beschikbare medailles: een zilveren aan eene verzameling planten, ingezonden door J. P. Langejan, tuinbaas bij mejuffrouw C. G. S. Akkermans alhier. Een bronzen aan de ver zameling bontbladerige planteningezonden door me vrouw de wed. Luteijn-Risseeuw alhier. Een zilveren aan eene verzameling planten, ingezonden door W. M. de Witte, tuinbaas bij den heer mr. A. P. Snouck Har- gronje alhier. Een zilveren aan eene verzameling sierplanten, ingezonden door A. Antheunisse, tuin baas bij den heer mr. N. C. Lambrechtsen van KïxtnétfU alhier. Een bronzen aan een bouquet, ingezonden door C. van de Putte, bloemist alhier. Een zilveren aan eene verzameling planten, ingezonden door den zelfden. Een bronzen aan de verzameling vareD, ingezonden door W. Blaastuinbaas bij jonkheer van Doorn van Koudekerkete Koudekerke. Een bron zen aan eene verzameling Lobelia, ingezonden doorC. van de Putte, bloemist alhier. -— Een bronzen aan eene verzameling bloeiende Pelargoniumsingezonden door M. Bothwerkzaam bij den J. Luteyn alhier. Een bronzen aan eene verzameling planten ingezonden door deuzelfden. Een zilveren vergulde aan eene verza meling planten, ingezonden dcor E. JBlaas, tuinbaas bij den heer Fak Brouwer, te West-Souburg. Een bronzen aan eene verzameling planten, ingezonden door S. de Groot, bloemist te 's Gravenhage. Een zilveren aan een uitgebreide verzameling tuin werktuigen inge zonden door de heeren Valk O, te Lochem. Gisteren zijn door de staatscommissie voor het afne men der geneeskundige examens tot arts bevorderd de heeren W. K. M. Göthe en dr. J. S. Snellen van VollenhoveD. De minister van koloniën maakt in de Staats-courant van heden met vermelding der voorwaarden be kend dat er gelegenheid bestaat tot aanwijzing van drie jongelieden, om, onder de leiding van den heer G. Schle- gel, tolk voor de ühiueesche taal in Nederlandsch- Indië, thans met verlcf te Leiden, aldaar te worden opgeleid tot tolk voor de Chineesche taal in Nederlandsch- Indië. Zij die in bet bezit zijn van het getuigschrift van voldoend afgelegd eind-examen eener hoogere burger school met vijfjarigen cursus, komen daarvoor bij voor keur in aaumerking. Gelegenheid tot het afleggen vau het vergelijkend examen wordt gegeven in de maand Augustus a., ten overstaan van eene door den minister van koloniën te benoemen commissie. KERKNIEUWS. Ter vervulling der vacature, bij de Nederduitscbe hervormde gemeente te Rotterdam ontstaan door het eervol emeritaat, verleend aan den oudsten predikant, W. P. R. Bouman, heeft het kiescollege eene nominatie opgemaakt, bestaande uit de predikanten S. S. de Koe, te Buitenpost; H. W. A. Verhoeff, te Charlois, en S. H. J. de Wolff, te Leiden. Tot leden der Waalsche commissie zijn benoemd de heeren M. A. Perk, predikant te Amsterdam, en dr. C. F. L. Hanegraaff, ouderling te Arnhem, terwijl in de vacature van plaatsvervangend lid van genoemde commissie, ontstaan door het aanstaande emeritaat van dr. J. G. J. van Goens to Leiden, bet vertrek van dr. A. Réville en het optreden van de heeren Perk en Hanegraaff, als effectief lid, voorzien werd door de be noeming van de predikanten J. H. Gerlach te Middel burg, E. Blin te 's Gravenhage en J. H. de Greef te Maastricht, en van den ouderling H. W. Kooring Uloth te Amsterdam. MAR ENE EN LEGKER. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram, is Zr. M>. schroefstoomschip Bommeler- waard, onder bevel van dcu luitenant ter zee 1° klasse J. H. Haakman, in den morgen van den 2ieu dezer tc Suez aangekomen, en zou iu den avond van dienzelf den dag nog van daar vertrekken, tot voortzetting der reis naar Oost-Indie. Aan boord was alles wel. De luitenant-kolonel J. V. D. Dittlinger van den generalen staf, chef van den staf in de le militaire afdeeling te 's Gravenhage, is benoemd tot directeur der militaire verkenningen te Arnhem, terwijl de kapitein van dien staf jonkheer H. Laman Trip aan dien direc teur toegevoegd eu de kapitein vau den generalen staf A. Kool benoemd is tot leeraar aan de stafschool. KOLONIËN. De volgende berichten uit Nederlandsch-Indië zijn ook nog met de laatst aangekomen mail ontvangen. Naar wij vernemen zegt het Algemeen Dagblad van Nederlandsch-Indië is het legerbestuur van plan om de getalsterkte der bataljons te brengen op 1000 man Men is nu ijverig bezig niet alleen hier, maar ook te Samarang en te Soerabaija de troepen te oefenen in de behandeling van het achterlaadgeweer. Het getal Beaumontgewerenuit Nederland herwaarts gezonden, is voldoende om daarmede dertien bataljons te wapenen. Uit Batavia wordt ons medegedeeld dat de regee ring besloten heeftom het reserve-fonds der wees- en boedelkamer ten voordeele van den lande te annexeeren. Het zou een bedrag van vier millioen gelden. {Loc.) Aan den oud-directeur der burgerlijke openbare werken II. de Bruijn is opgedragen om, onder zijne leiding en zijn toezichtplannenprojecten en begroo tingen van kosten te doen ontwerpen tot toepassing van een volledig stelsel van bevloeiing en waterafvoer in de afdeeling Ddmuk d t residentie Samarang. Uit Salatiga meldt men: In den nacht van lMei op 2 Mei heeft te S.htiga een ongehoord brutale ket- joepartij plaats gehad. Mevrouw de wedc. Hoff woont hier vlak naast de postloods waar wakers zijn ter ver zorging der paarden enz. on ongeveer honderd pas afstands van de boei, waar steeds een wacht is, niet van pradjoerits, maar van soldaten, en wel Europeanen, ik geloof: acht man met een korporaal; voorts staat nog dichter bij een gardoe, en vlak naast de boei is het logement, waar in den regel, zooals tegenwoordig, veel Europeesche] logé's en veel inlaudsche bedienden zijnbovendien had mevrouw Iloff in haar achtergalerg orang orang djaga. Niettegenstaande dat alles echter is een groote, goed gewapende rooverbende dat huis binnengedrongen; na de deur met bijlen stuk gehakt te hebben, heeft zij een kist opengebroken en daaruit een zeer belangrijk bedrag gestolen. Mevrouw Hoff zegt, dat ze ongeveer honderd duizend gulden verloren heeft, waaronder plus minus dertig duizend gulden aan zilver! Toen men dezen morgen ging kijken, was de grond nog bezaaid met diamanten en zilvergeld, door de roovers in haast achtergelaten. Een kenner taxeerde de waar de van hetgeen daar lag op vijftig duizend gulden. De adsistent-resident was tijdig ter plaat3e. Bij het onder zoek bleek dat mevrouw Hoff en familie eerst niet om hulp hadden durven roepenomdat de roovers ge dreigd hadden haar in dat geval te zullen vermoorden. Toen de schelmen weg warenriep zij hulp en hoorde men weldra op de rijstblokken slaanmaar men ving niets. De Wedono, die van nacht patrouille maakte, kwam de roovers met hun buit tegen, maar bad de beleefdheid hen ongedeerd te laten voortgaan. Hij is terstond geschorst. In een later bericht leest men De roovers hebben zelfs een paar flambouwen medegebrachten verlichtten daarmede den omtrek zoodanig, dat eenige verderaf wonende ingi zetenendie des nachts buiten waren, dachten dat er brand was. Toen de bedienden van de bestolene in allerijl naar de wacht bij de nog geen zestig el verwijderde gevangenis liep om bnJp tehalcD, werd hun gezegd dat de wacht geen orders had Er waren in huis vijftien roovers en buiten nog meer,en toen zij alles uitgezocht en gestolen haddeu wat van hun gading was, nam de beude ouder een hoerah den terugtocht aan! Geen gardoe heeft de roovers tegen gehouden. Men vermoedt, dat er welbekende invloed rijke Javanen in het spel zijn, zoo zij niet aan het hoof d der expeditie hebben gestaan. Er is van al het gesto- lene nog niets terecht. Te Salatiga loopt het gerucht dat de mantri-politie aldaar, eenige dagen vóór het plaats grijpen der roo- verpartij, zich heeft uitgelaten, dat die gebeurtenis

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1