MIDDELBURGSCHE F 150. Donderdag 1873. COURANT. 26 Jnni. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Uitslag der lier stemmingen ter verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten-generaal op 24 Juni 1873. H00FD- KIESDISTR. .1 2 3 2 W Cd O M GETAL UITGEBRACHTE STEMMEN OP 10 JUNI. Dokkum. 2507 3364 Almelo. 2157 1882 Utrecht. 2864 1607 Amsterdam. 4022 1686 Leiden. 2792 1641 Gouda. 3368 1903 Delft. 2827 1942 Gorinchem. 3165 2206 CANDIDATE N. jz; O W S3 g oh a w «g GEKOZEN. H 53 O pq AANMERKINGEN. Mr. P. P. baron van Harinxma thoe Slooten Jj. Mr. L. W. D. Keuchenius A Mr. G. M. van der Linden Jj H. A. Insinger U Mr. E. du Marchie van Voorthuijsen C. li. Mr. J. Messchert van Vollenhovèn A Mr. J. A. Jolles li. G. Fabius C. U Jhr. mr. J. L. C. van den Bereh van Heemstede A. Mr. H. C. Verniers van der Loeff Jj Jhr. mr. W. M. de Brauw C Dr. A. Kuijper A J. M. Nierstrasz C. Jz. C Dr. C. J. Vaillant Jj Mr. J. Heemskerk Az. C. U Mr. J. J. Teding van Berkhout A 666 639 854 757 715 574 834 729 730 484 740 592 900 690 874 841 (Opening op Donderdag.) Insinger Messchert van Vollenhoven Fabius van den Berch de Brauw Nierstrasz Teding van Berkhout 1064 932 672 978 1035 1187 1325 van der Linden 898stemmen. du Marchie van Voorthuijsen 830 stemmen. Jolles 645 stemmen. van der Loeff 469 stemmen. Kuijper 918 stemmen. Vaillant 981 stemmen. Heemskerk Az. 1049 stemm. KB. De letters li. C. A. U. duiden aan dat de candidaten van Liberale, Conservatieve, Antirevolutionaire of ITltramontaansche zijde zijn aanbevolen. Middelburg 25 Juni. Het provinciaal Utrechtsch genootschap van kunsten tn wetenschappen vierde gisteren avond zijn lOOjarig bestaan, bij welke gelegenheid door professor van Dosterzee eene feestrede werd uitgesproken. Tot eere leden werden benoemd de hoogleeraar van Rees en dr. Beets. Aan den heer m* S. Maller Fz. is toegekend de gouden medaille voor de beantwoording der prijsvraag: „Een historisch overzicht van de ont dekkingen der Hollanders in de Noordpoolzeeën enz." Tot leden werden benoemd de heeren Kaiser, te Leiden, TidemaD, van Braam Houckgeest, Saulijn Kluit, Kooijker, te Amsterdam; van Bell en van Ankum, te Gronin gen; Templeman van der Hoeven, 's Jacob, Moens, te Utrecht; Onnen, te RoermondRink, te Delft; Sasse, te Zaandam; van da Stadt, te Arnhem; Cremer, Nijhoff, Wijnmalen, Swart en Vladeracken, te 's Gravenhage Francken en Roest te Rotterdam P. Muller en Kruseman te naarlem; Winkler, te Leeuwarden; Nahuijs, te Zut- fen, en van Teijlingen te Dordrecht. De commissie voor het examen van hulpapothekers heeft, in hare zittingen van 19 tot21 Juni jl. te Am sterdam gehoudenvoor zooverre het letter- en wiskun dige gedeelte betreft, toegelaten de heeren L. Woltring W. SinnemaN. J. M. van GherfcG. H. Wouda, H. J. Traas en D. Teessen. Gisteren zijn te Rotterdam tot arts bevorderd de heeren Ph. L. Kooperbergvan Oosterhouten A. H. de Lang, van Zuidland. Na afloop van den zang wedstrijd tusschen verschil lende liedertafels, op het XP Nederlandsche nationale zangersteest te Utrecht, heeft de jury den lcn prijs voor quartetzang toegekend aan de liedertafel Oefening en Uitspanning van 's Hertogenbosch, en den 2en prijs aan de liedertafel Euterpe van Amsterdam. De minister van fioanciën verzoekt in de Staats-cou- rant van heden aan de afzenders van brieven, besterad voor Oost- of West-Indië of voor andere tot de heete luchtstreken behoorende landen, opnieuw cm hunne brieven niet met lak te verzegelen, maar zo in het belang eener ongeschonden overkomst op eene andere wijze te sluiten, daar het niet zelden gebeurt dat de met lak gesloten brieven gedurende de reis zoodanig aan elkander vastgehecht rakendat het onmogelijk is ze vaneen te scheiden zonder het papier te scheuren. Onze Haagsche correspondent schrijft ons: „Morgen (Woensdag) komt de tweede kamer weer bijeen om het wetsontwerp op de plaatsvervanging in behandeling te nemen en enkele andere aanhangige of onlangs ingekomen wetjes af te doen. Naar ik verneem staan de kansen voor het eerstgenoemd wetsontwerp niet ongunstig, althans beter dan voor eenigen tijd. Was het toen aan de orde gesteld geweest het zou ontwijfelbaar verworpen zijn. Thans schijnt in de tweede kamer het besef veld te winnendat er toch eindelijk eens een begin moet gemaakt worden met oplossing der militaire quaestie en dat er althans eene decisie geno men moet worden, welke de afschaffing der plaatsver vanging, die uit een politiek oogpunt onrechtvaardige en uit een militair oogpunt, eene demoraliseerende instelling voorbereidt. Ik hoor dat de heer Stieltjes de regeering de hand zal reiken en het wetsontwerp door amende menten aannemelijk makenwelke amendementen er zullen voorgesteld en hoe de wetwelker beginsel in het kamerverslag afgekeurd is, aannemelijk zal gemaakt worden zonder opoffering van het beginsel weet ik niet, alles wat ik weet heb ik gezegd. Hopen wij dat de poging van den heer Stieltjes goed moge uitvallen, en dat de man die in de hoofdstad met zooveel glans her kozen is hierin gelukkiger mag zijn dan de heer Kap- peyne, die de rechterlijke organisatie door amendemen ten redden zou, maar voor den minister de Vries in 1873 een even ongelukkig vriend bleek te zijn als hij 't in 1866 voor den minister van de Putte geweest is." BENOEMINGEN" EN BESLUITEN. consulaten. Benoemd tot Nederlandsche consuls te Canton, Swatow, Foochow, Ningpo, Chefoo,Tientsin en Newchv/ang respectievelijk de heeren W. Hulse, F. W. RichardsonT. Pim;, P. GabainW. A. Cornabé, J. A. T. Meadows en E. P. Knightthans vice consuls aldaar. leger. Overgeplaatst in zijn rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van het leger in Neder- landsch lndië de 2e luitenant n. L. Vorstenbos, van het 2e regiment infanterie. ONDERWIJS. De Staats-courant van hedeu bevat het programma KERKNIEUWS. In de heden alhier gehouden klassikale vergadering zijn herbenoemd: als scriba de heer J. F. L. Abresch, predikant alhier; als gecommitteerde predikant de heer J. H. L. Roozemeijer alhierals gecommitteerde ouder ling de heer J. Koole alhierals secundus van den scriba de heer P. van den Hoofakker Houtzagers te Oostkapelleals secundus gecommitteerde predikant de heer E. Janzen, te Vrouwepolder; als secundus gecommitteerde ouderling de heer J. Loois, te Vlissiagen. Voorts zijn te Oostkapelle benoemd: als secundus gecommitteerde predikant, ter verdere vervulling van den diensttijd van den ver trokken predikant J. D. Sigalde heer J. J. Richard, te Vlissingenen als secundus gecommitteerde predi kant ter vervulling van den diensttijd van den na het vertrek van den heer E. J. van Wisselingh als primus opgetreden predikant J. C. Eijkman, de heer B. van Schelven, te Oost- en West-Souburg. MABINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram, is Zr. M\ schroefstoomschip Riouw, ouder bevel van den luitenant ter zee lc klasse W. Stef- fens, op zijne reis naar Oost-Indië, den 23cn dezer, te Port-Saïd aangekomen. Aan boord was alles wel. Volgens het Utrechtsch dagblad zal het fort te Blauw kapel eene aanmerkelijke uitbreiding en versterking bekomen, en door nieuwen aanbouw een fort worden, dat eene eerste plaats zal innemen in de sterkten van de Utrechtsche linie. Deze uitbreiding is noodzakelijk geworden, omdat de Oosterspoorweg langs de aarden batterijen van het fort gelegd wordt, waardoor het fort krachtiger moet kunnen optreden in tijden van gevaar. Uit Texel wordt gemeld, dat door de commissie, belast met bet leggen van torpedo's, dezer dagen een proef is genomen met bet doen springen eener torpe do. Deze proefneming moet gunstige resultaten hebben gehad. De watermassa die bij de ontploffing omhoog werd geworpen, was naar het oordeel van zeevarenden, die 't schouwspel van den wal zagen, in staat geweest twee groote schepen te vernietigen. Op het haven hoofd, dat ongeveer 10 minuten van de plaats der ont ploffing verwijderd was, kou men duidelijk den schok gevoelen. KOLONIËN. Aan de per mail uit Indië ontvangen berichten ont- der lessen, die gedurende het jaar 1873/1874 aan de leecen wij nog het volgende, polytechnische school te Delft zullen worden gegeven. I eea particulieren brief uit Atsji schrijft men: I Op den 15tn April trachtten 2 compagniën van het

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1