^Buitenland. wyl men in de meeste districten tweederde deel van een ordinairen oogst tegemoet ziet. De eigenaars eener drukkerij te Hamburg heb ben onderwijzers uitgenoodigd om als zetters bij hen in dienst te komendaar vele zoodoende een aanmer kelijk hooger loon konden verdienen dan thans hun traktement oplevert; 86 onderwijzers hebben zich daar op aangemeld. Dr. J. E. Polak te Weenen, vroeger le lijfarts van den schach van Perzië, en in die qnaliteit ver scheidene jaren in de onmiddellijke nabijheid van dien vorst verkeerd hebbende, deelt het volgende mede: „Da eerste depêche, die de nu regeerende schach door de nieuw gemaakte telegraaf ontving, hield de mede- deeling in, dat bij Kaschan de suikermeloenen reeds rijp waren; hij was daarover zoo verrukt, dat hij den afzender van het bericht, prins Ali-Kuli, telegrafisch tot minister van wetenschappen benoemde. Een conducteur op een spoorweg in Virginiëj heeft een draaiend signa allicht uitgevonden, dat achter aan den trein wordt aangebracht. De machinist van den zich daarachter bevindenden trein kan nu uit het opeenvelgen der verschillend gekleurde lichten opma ken met welke snelheid de trein zich beweegt en wan neer deze stopt. Londen staat op hst punt een merkwaardige oud heid te verliezen, namelijk de herberg the Tabard, afkomstig uit den tijd van Eduard III (14c eeuw.) 'tls dezelfde herberg waaruit Chaucer zijne pelgrims uit de „Canterbury tales" naar Canterbury laat vertrek ken. De grond waarop dit voor letterkunde en geschie denis belangrijk gebouw staat, wordtin veiling gebracht. Bij Chesterfield geraakte Woensdag een kolenmijn in brand; met behulp van twee brandspuiten mocht men er in slagen de mijn met water te vullen, zoodat het vuur Zaterdag had opgehoudenmen is daarop weer begonnen het water uit te pompen en hoopt nog deze week den arbeid te kunnen hervatten. TH ERMOMET3R STA ND 23 Juni 'e v. 11 u. 60 gr. 24 :smorg. 7 u. 63 gr. 'smidd. 1 u. 70 gr. 'sav. 6 u. 66 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. Met de eerste proeve van algemeene verkiezingen in het ryksland is de Duitscke regsering niet gelukkig geweest. Zondag hebban de verkiezingen voor de departemen tale raden plaats gehad en overal bleven de verzoenings gezinde caudidaten verre ia de minderheid, ofschoon niet de helft der kiezers aan de stemming deelnam. Zelfs daar waar de Duitschers zich niet in grooten ge tale gevestigd hebben werd zoo goed als niet gestemd. De opkomst te Miihlhansen was b. v. zóo kleindat de verkiezingen tot a. Zondag zijn uitgesteld. Te Straats burg namen slechts 7050 der 14,421 ingeschreven kie zers aan de stemming deel. Met grpote meerderheid werden de maire en zijne adjuncten gekozendie voor eenigen tijd door de Duitsche regeeriug van hunne functiën ontzet zijn. Hoe weinig de Straatburgers zich nog met den nieuwen stand van zaken verzoend hebben kan hieruit blijken, dat het hoogste getal stemmen, uitge bracht op de Duitschgezinde candidaten, 659 bedraagt, welke de heer Klein, opvolger van den maire Jean Küss, verwierf, terwijl op de kiezerslijsten ruim 650 Duit schers voorkomen, die zich in de hoofdstad van de rijksprovincie metterwoon vestigen. Frankrijk heeft nog de sympatkiën der geannexeerde landeual be staat er tegenwoordig weinig reden om op de Franschen en hunne regeeriug jaloersch te zijn. Sedert Zondag is de prefect der Rhöae te Versailles, waarheen hij door den minister van binnenlandsche za ken ontboden was. Hij zal heden in de kamer de in terpellatie van den heer De Royer naar aanleiding van zijn besluit van 10 Juni bijwonen. De heer Beulé, minister van binnenlandsche zaken, zal zoowel de wet tigheid als de opportuniteit van het bewuste besluit op de tribune staande houden en de verantwoordelijkheid daarvoor geheel voor zijne rekening nemen. Het is voor hem te hopen dffct hij hiermede gelukkiger zal wezen dan met de circulaire van zijn secretaris Pascal, die niet slechts zijn bestaan maar dat der geheele regeering aan ernstig gevaar blootstelde. Wil men de gronden kennen, waarop de minister die wettigheid waarschijnlijk baseerea zalmen behoeft slechts de legitimistische en Bonapartistiache organen te raadplegen. „Het besluit van den heer Ducros, zegt le Frangais, is een administratieve maatregel, welks ge wicht de hartstochten van zekere partij zoeken te over drijven. Hij is volmaakt wettig genomen, teneinde de goede orde onder bepaalde omstandigheden te hand haven en de rechten der openbare meening, die door herhaalde stuitende teiten dreigen geschonden te worden, te waarborgen." Evenmin met eenigen zweem van bewijs zegt le Gaulois dat „het beginsel der vrijheid van geweten en godsdienst geenszins bij deze quaestie betrokken is. Lyon is in staat van beleg, de burger lijke begrafenissen worden als voorwendsel tot manifes tation gebezigd, welke de openbare orde bedreigen, voor de openbare veiligheid behoort door den prefect gewaakt te worden en de besluiten die hij met dit doel neemt zijn niets anders dan wettige en billijke politiemaatregelen." Het ministerie der coalitie kan na deze woorden van le Gaulois heden veilig op den steun der Bonapartisten staat maken. Al bestaat er weinig hoop dat de interpellatie van beden eenig resultaat zal hebben, toch is een verblijdend vooruitzicht dat het linker-centrum zich in deze quaestie bij de linkerzijde aansluiten en zich niet medeplichtig zal maken aan de verregaande onverdraagzaamheid van de regeering en hare ambtenaren. De heer Laboulaj'e, vice-president van het linker-centrum, heeft zich giste ren op de lijst der sprekers laten inschrijven, die de interpellatie van den heer Le Royer wenschen te onder steunen. Volgens nader telegram heeft deze parlemen taire groep gisteren besloten om eene motie van orde voor te stellen waarbij de gewetensvrijheid gehuldigd en een zijdelingsche bl aam op dm heer Ducros geworpen wordt. Slechts processiën, verschijningen en pelgrimstochten schijnen in de derde Fransche republiek geoorloofd te zijn. Elke andere uiting, elke andere manifestatie wordt streng verboden. De vrijheid van vereenigiug en vergadering bestaat nog slechts voor de geestelijk heid en bare gehoorzame"volgelingen. Een banket, het welk heden op den geboortedag van generaal Hoche ter zijner nagedachtenis te Versailles zou plaats hebben, is verboden. Trouwens men moet erkennen, een con sequente regeering kan niet anders bandelen. Een ci viele begrafenis zou meu nog door de vingers kuQ- r.en zien, maar dat tijdens de republiek herinnerings feesten gevierd worden ter eere van groote republikeinen, dit is waarlijk wat al te kras Maar de regeering der moreele orde kastijdt niet de radicalen alleen, zij wenscht gelijk recht voor allen natuurlijk maakt zij een loffelijke uitzondering ten aan zien van hare clericale vrienden. Het proces van maar schalk Bazaine zal in September voor den krijgsraad gevoerd worden, welks leden weldra in het Journal offieiel zullen verschijnen. Wie kan nu nog aan de rechtvaardigheid der regeeriDg twijfelen? Achtte zij een onderzoek naar Ranc's verleden noodzakelijk, ook de schuld waarvan Bazaine beticht wordt moetonder- zGeht worden. Met het eerste onderzoek schijnt echter meer haast gemaakt te moeten worden, althans reeds in de volgende week zal Ranc voor den eersten krijgs raad te Versailles gedagvaard worden. Eindelijk is gisteren de opkomst der Italiaansche afgevaardigden voldoende geweest om een wettig be sluit te nemen. Met 60 tegen 56 stemmen heeft de ka mer het voorstel van den leider der oppositieden heer Depretis, verworpen om de financieele voorstellen van den minister Sella tot November te verdagen. Onmid dellijk is met de discus3iën over die voorstellen een aanvang gemaakt. Voorts wordt uit Rome gemeld dat de paus in het eerstvolgende consistorie eene allocutie zal uitspreken tegen do nieuwe wet tct opheffing der kloosters te Rome. Naar het gerucht wil, zal bij die gelegenheid over .den ontwerper der wet, waarvoor algemeen de minister van buitenlandsche zaken Visconti-Venosta ge houden wordt, de groote ban worden uitgespioken. Bij deze machtelooze protesten kan men kalm blijven, zij zijn de consequentie van het pausdomdie vroeger schiik en verderf teweeg bracht, in de negentiende eeuw echter gelukkig geen invloed meer kan uitoefenen. Van ernstiger aard zcu het protest wezen, dat de her tog de Broglie en graaf Andrassy, volgens VUnivers, bij de Iialiaansche regeering tegen de opheffing der kloosters te Rome hebben ingediend. L'Univers is ech ter als alle zijne geestverwanten niet altijd te best te vertrouwenzij gaan vaak in hun ijver vaak zóóver dat zij reeds voor waar mededeelen wat zij gaarne zagen gebeuren. Vooral ten aanzien van Oostenrijk, den bond genoot van het „kettersche Pruisen", den „geallieerde der Italiaansche regeeriug" kan deze mededeeling veilig zeer apocryph genoemd worden. Nog zóóver hebben de clericalen het niet gebrachtdat de twistappel reeds in het strijdperk geworpen zou wezen, die geheel Europa in vlam moet zetten en hunne heerschappij moet grondvesten. L'Univers moge die toekomst aan staande achten, wij voor ons twijfelen of het ultramon- tanisme, ondanks alle repressieve maatregelen der Fran- sche regeering en al de vijandschap harer geestver wanten in geheel Europa, er ooit in slagen zal om over het gezond verstand en den vrijheidszin onzer eeuw te zegevieren. Uit St. Petersburg wordt van gisteren gemeld, dat de opperbevelhebber der expeditie naar Khiva een be langrijk voordeel op den vijand behaald heeft. Eene sterkte op den linkeroever der rivier Amoudaria is den 23en Mei na eene bestorming in zijne handen gevallen, nadat de vijand de vlucht genomen had met achterla ting van '3 kanonnen en een grooten voorraad amunitie. Het departementaal bestuur te Lyon. Aan een brief uit Lyon aan een der Parijsche dag bladen ontleenen wij het volgende. En tbans een woordje over onzen prefect! Bij St-Napoleon, zoo er een betere te viuden is, dan ga ik 'tzelf te Rome zeggen. Het is een onverbeterlijk hoofd man van de chevau-légers dien het gouvernement de combat ons zond! En wat trekt hij moedig en vastberaden op de radicalen los! C'antonnet, onze arme Cantonnet was maar een onnoozele zuigeling vergeleken bij zijn vvoes- ten opvolger; inderdaad Lyon herinnert mij volmaakt aan de kikvorschendie Jupiter strafte door hun een kraanvogel als koning te zenden, teneinde het oproe rige vclkje tot zwijgen te brengen. Onze radicalen moeten vaak aan die fabel denken, zij die eerst den heer Valentin zoo hevig aanvielen, daarna den zacht- zinnigen Pascal en eindelijk den statigeu Cantonnet en zijn major domusen r.a zwijgend en bevend deze straf van God boven hunne hoofden zien losbarsten. Wellicht was er voor ken uit dit alles een goede les te trekken, maar nu is daartoe het oogeu'olik niet gun stig; ik geloof dat er andere honden zijn die kastijding behoeven. „Het regent besluiten en ukases van onzen goeden prefect! De gemeenteraad loopt aan den leiband als kleine kinderen; men komt 's morgens te 8 uren bijeen en nauwelijks waagt men het te debatteeren in tegen woordigheid van den van top tot teen gewapenden prefect. Do radicale dagbladen hadden te veel lezers, zij worden niet meer op straat verkocht en om ze te kunnen col- porteeren, moet men ik weet niet op hoeveel kwartieren van adel kunnen wijzen. De processen vallen bij stroo men en van niets anders spreekt men dan van schorsin gen en opheffingen. Het aantal burgerlijke begrafenissen was te groot geworden, welnu men zal niet auders dan 's morgens te 6 uren begraven kunnen worden en 's win ters te 7 uien bij het schijnsel van flambouwen, en nog meer, men zal den kortsten weg nemen om onzen cleri calen die ergerlijke tooneelen te besparen. Morgen mogen wij zeker verwachten dat onze goedgunstige prefect eeDige pelotons Arabieren laat komen, om als in Algerië de niet geheiligde lijkkisten op een drafje te gaan be graven. „Zoo wordt Lyon in het jaar des heils 1873 geadmi nistreerd! De rechtzinnige bladen vinden het verruk kelijk; zij spraken van vrijheid van geweten, toen de radicalen de freres des éeoles chrétienncs vervolgden, maar zij geloovea dat de vrijheid van geweten niet ge schonden wordt, wanneer zij de burgerlijke begrafenissen, buiten het gemeene recht plaatsen. Wat? heeten dat vervolgingen? Hebben de vrijdenkers dan nog eenig recht? Zeker niet meer, groote goden! dan de protes tanten en joden vroeger! Wacht nog slechts wat en na de vrijdenkers zal ook hunne beurt wel weêr komen, en men zal terugkeeren tot de heerlijke edicten van zijne allerchrietelïjkste majesteit Lodewijk XIV, die de protestanten uit het land joeg, en tot die andere edic ten die „die honden van joden" uitplunderden en hunne goederen verbeurd verklaarden in afwachting van een goeden brandstapel om hunne personen te verbrandeo. „Zekerik schertsmaar ik vraag u, ademt niet alles wat wij thaus zien gebeuren denzelfden geest van fanatieke onverdraagzaamheid, die ook die woeste wreedheden van vroegere tijden in 'tleven riep? „Reeds vroeger sprak ik u van onze Lyoneesche ziekte om, zeer tot ons eigen nadeel, alle quaestiëa terstond tot godsdienstige quaestiën te maken. Welaan! thans hebben wij den prefect die ons past; met hem wordt alles godsdienstig of liever laat ons dit woord niet onteeren alles wordt clericaal. Hij is geen prefect, maar een soort van groot inquisiteur. Hij onderzoekt nauwkeurig het geloof zijner kudde en wanneer dit niet volkomeu overeenstemt met de orthodoxie van den Syllabus en alle pauselijke bullen, dan komt de stort vloed van moderne autodafé 'sbesluitenpolitiemaat regelen, instruction, verbodsbepalingen, schorsingen enz. enz. Men zegt mij, dat onze prefect steeds zijn uniform met zilver galon, de iépi en den staatsiedegen draagt, maar waarom zet hij niet liever de myter op en kleedt zich in de wapenrusting en de japon van die priesters der middeleeuwen, die mede ten strijde togen tegen de ongeloovigenden herdersring aan den vinger en den strijdbijl in de hand? „Onze Lyoneesche clericalen zijn buiten zich zeiven van vreugde. Die prefect is de man naar hun hart, zijne besluiten biengen hen in verrukking. Voor hen bestaat de moreele orde in niets anders dan in de uitroeiing van de vijanden van den Syllabus en van de zuivere katholieke leer. Wel moge het huu beko men! Want wanneer zal de revanche voor de burgerlijke begrafenissen komen met welk recht zullen zij klagen wanneer de vijanden van het clericalisme op hun beurt de administratie op hunne wijze godsdienstig maken en wanneer de autodafé's zich tegen de inquisiteurs van heden keeren? Ik hoor de verzuchtingen en het inroe pen der gewetensvrijheid reeds du! Zeker, goede vrien-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2