MIDDELBURGSOHE WW COURANT. j§e 140. k j 1873. "Woensdag 25 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2ea Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijB per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 24 Juni. In de beden gebonden zitting van den gemeenteraad van Vliesingen is bet voorstel tot demping van de Pot- tekaai ingetrokken. De Staats courant van beden bevat een koninklijk besluit van denl5cu Juni 1873, tot aanvulling en wij ziging van het bij koninklijk besluit van 12 Mei 1873 (Staatsblad nfl 58) vastgesteld Algemeen reglement voor de spoorwegdiensten. Het nieuwe besluit strekt tot de invoering van rij tuigen of afdeelicgen van rijtuigen der drie klassen bij de spoortreinen, uitsluitend voor vrouwen bestemd. Deze rijtuigen of afdeelingon moeten in- on uitwendig op eene voor ieder zichtbare wijze worden aangeduid, en zullen daarin kinderen van het mannelijk geslachtbe neden den leeftijd van dertien jaren, als zij door vrou wen worden begeleidworden toegelaten. Zondag werd te 's Gravenbage weder eene meeling van de 's Gravenbaagsche afdeeling van het Nederland- scho sigarenmakersbond gebonden, waarin de voorzit ter mededeelde, dat de poging tot 'verzoening van de Haagsche kamer van koophandel en fabrieken was af gestuit op onwil der patroons; dat het met den winkel in het Achterom boven verwachting ging, hoewel de winst nog niet veel betoekende, daar men veel onkos ten had moeten makendat vier van de sigarenmakers door het bekomen van een voorschot op billijke voor waarden iu staat waren gesteld in coöperatie te gaan werken, en dat de wekeiijksche uitdeelingeu aan dc sigarenmakersdie zonder werk zijn, nog steeds zeer gering waren, daar de bijdragen niet toenamen. Van het buitenland ontving men iets meer dan in de eerste weken, maar de bijdragen van de werklieden in de stad werden steeds kleiner. Hij loochende verder de bewering, dat bet Sigarenmakersbond in betrekking zou staan met de Internationale, en verklaarde dat de vergadering door baar gehouden, om de sigarenmakers- quaestie te bespreken, voor de sigarenmakers geen winst had opgeleverd. Als een bewijs dat het Bond opleidde tot zedelijkheid voerde hij aan, dat ook op dit oogenblik iemand op het punt stond om als lid van het Bond te worden geroyeerd, dcch daarom kon men nog niet verwachten, dat ieder reeds terstond zoover gevorderd was, dat hij zich nooit aan buiten sporigheid schuldig maakte. Dezelfde personen, die het meest den mond vol hebben van zedelijkheid waren daarom nog niet altijd de besto broeders; daarvan getuigde de handelwijze van een der hoofdleiders van de Veieeniging van sigarenfabrikanten te Amsterdam, die dezer dagen zijn eigene vrouw in den steek had gelaten en met eene andere Daar Amerika was gegaan. Tegen het livretienstelsel werd ook op deze verga dering opnieuw geprotesteerd en beweerd, dat eert stelsel van getuigschriften cp hetzelfde neerkwam. Voor eenige dagen was het nog gebeurd dat een werkman, wien men, naar hij meende, ten onrechte 100 sigaren voor uitschot van het loon had afgetrokken, was heen gegaan, maar smeekend terug had moeten komenom dat hij zonder getuigschrift overai wsrd afgewezeD. Verschillende werklieden voerden daarna nog het woord om huu makkers aai te sporen toch niet te verflauwen in het toonen van belangstelling door gelde lijke bijdragen en ook de thans op te richten coöpera tieve sigarenfabriek zooveel mogelijk te begunstigen. BEKCI MIK GEN 2LN BE SLUIT EN. eereteekenen. Toegekend aan J. van der Plank, te Gorincbemals blijk van Zr. M\ goedkeuring en tevredenheid wegens de door hem op verschillende tijd stippen volbrachte reddingen van drenkelingende bronzen medailleingesteld bij besluit van 22 Septem ber 1855 alsmede een loffelijk getuigschrift. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut- griflier bij het provinciaal gerechtshof in Overijsel mr. J. W. van Goens, thana substituut-griffier bij de arron- dissements-reehtbank te Zwolle. HEB.B NIEtJW S. De uitspraak van den kantonrechter te Vlissingen, waarbij aan kerkvoogden der Nederduitsche hervormdo gemeente aldaar, hunne verdeling tot betaling van hoofdelijken omslag door een lid der gemeente werd ontzegd, op grond dat bet reglement op het beheer der kerkelijke goederen, wegens een gebrek in den vorm, niet rechtsgeldig was, heeft ten gevolge gehad, dat het college van kerkvoogden en notabelen krachtens dat reglement gekozen, zijn ontslag heeft genomen. Van dit besluit zal kennis gegeven worden aan den kerkeraad opdat bij zoodanige maatregelen neme als in het belang der gemeente zal blijken te bthooren. M ABUSE EN IE GEB. Volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Bommelerwaard, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. H. Haakman den 22 n dezer te Port-Suïd aa ngekomen, en zou den daarop volgenden dag weder van daar ver trekkentot voortzetting der reis naar Oosc-Indië. Aan boord was alles wel. KOLONIE JT. De uit Nsderlandsch-Indië ontvangen berichten loop en tot 10 Mei jl. Iu het algemeen overzicht van de Iadiër leest men: Sedert het vertrek vau de jongste mail zijn slechts enkele dagen verloopen. Het nieuws is dus sehaarseh. In het blad de Vorstenlanden wordt beweerd, dat vier Nederlandeis, die vroeger tot ons Indisch leger of de vloot behoord hebbenin dienst van den sultan van Atsji zijn overgegaan, waaronder de vroegere lui tenant Hagen, die vooraf het geruebt van zijn dood zou hebben laten verspreiden. Een en ander is onjuist. Wijlen Hagen was geen ziener en icon dus niet ver moeden dat de ooi log met Atsji ophanden was. Hij had des geen reden om zich voor dood uit te geven. De heer Paardekoper, oud-officier van het leger, mede een tijd lang in dienst van Salengore, die ook genoemd werd als in dienst zijnde van den sultan van Atsji, sprak een en ander bepaald tegen. Dat er even wel eenige Europeanen in Atsji zijn, is zeker. De vloot, met de expeditionaire macht aan boord is gisteren namiddag hier ter reede gekomen. Alle toebereidselen ziju gemaakt om de terugkeerende troepen vanwege de burgerij eeuig outhaal aan te bie den. Ongeveer f 7000 en eenige dranken en eetwaren zijn daarvoor door de ingezetenen beschikbaar gesteld. Het debarkement heeft morgen ochtend plaats. Ook zullen eenige heoren die een paar jaren geleden met groot succes eene soilèepique-nique gaven nogmaals optreden. Do opbrengst zal strekken om het lot van gewonde krijgers te verzachten, die tengevolge van de bekomen wonden voor den dienst ongeschikt worden verklaard. Het is opgehelderd waarom de regeerings-commissaris eerst nu de terugreis heeft aanvaard. Men heeft hem bij het telegram, dat de troepen terugriep, eenvoudig vergeten en eerst na over en v»eder seinen is de orde hem toegekomen, zegt de Java-Bode. Bij besluit van deu gouverueuv-generaal vau 7 dezer, is een krediet van twee millioen gulden geopend boven het cijfer vau het IIe hoofdstuk der begrooting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1873, ter aan vulling der 106e ondcrafdeeling (expedition en tioepen to velde) beheorende tot de afdeeling departement van oorlog. De gouverneur-generaal heeft de volgende dagor der uitgevaardigd: „Dagorder. Aan de zee- en landmacht, die deel heeft genomen aan den oorlog tegen Atsji! „Toen ik u van hier zag gaan, om tegen Atsji den oorlog te voereD, was ik met u éen van verlangen, dat gij niet zoudt wederkeeren, dan na eene volkomcne overwinning behaald te hebben. „Zoodia ik bericht bekwam,dit uw bevelhebber, de generaal Kohier, gesneuveld was, en dat uwe strijd krachten aanvulling behoefden, heb ik den generaal Verspijck tot uwen chet benoemd, en bevelen gegeven, om uwe krijgsmacht onverwijld te versterken. „Nauwelijks had ik deze maatregelen getroffen, of de regeerings commissaris voor de Atsjineesche aangelegen heden vroeg mij machtiging om u te doen ter ugkeeren. Hij gróndde zijn verzoek op bet oordeel van uwen tijdelijk opgetreden bevelhebber, van den kommandant uwer zeemacht, en van uwen chef van den staf, die allen eenparig de voortzetting van den oorlog onraad zaam verklaarden, en op uwe terugroeping aandrongen, onder auderen als reden aanvoerende, dat de west- mousson te Atsji inviel, die alle gemeenschap tusschen den wal en de reede dreigde te verbreken. „De oorlog op 's vijands grondgebied, zonder verzo- kerde communicatie met uwe operatie-ba sis, de ïeede, was onmogelijk. Ik heb u dus moeten terugroepen. „Indien wij nu ons gemeenschappelijk verlangen niet mogen bevredigd zien, dan is dit enkel, omdat wij hebben moeten toegeven aan de eischeu der natuur. „Gij keert roemrijk weder. Gij hebt in weinige dagen deu overmachtigen en sterk verschansten vijand groot ont zag ingeboezemd. Zoo groot zelfs, dat hij zich in al de da gen die gij, in afwachting van uwe weder-inscheping, op uw strand bivouac hebt doorgebracht, niet eens meer buiten zijne versterkingen heeft durven wagen. „Gij hebt uw plicht gedaan. Weest w.lkom in ons midden. „Terwijl onze wakkere vloot op de vijandelijke kust blijft kruisenzal ik u zoodia mogelijk de gelegenheid geven, uwe taak te gaan hervatten en glansrijk te be ëindigen." Buitenzorg, Mei 1873. Vrijdag den 9cn Mei. Op het bericht dat de vloot met de troepen in het gezicht was, begaf de heer van Deiden zich tegen den avend naar het ziekenschip, medenemende 2 tambangans beladen met 200 pond ijs ea met ruimen vooiraad van pom pelmoezen, sinaas-appelonpisang, tabak, sigaren, pijpen en eau-de-coJogne. Een en ander werd, in over leg met den officier van gezondheidden heer Neeb, dadelijk verstrekt aan de zieken en gewonden, die allen welgemoed waren en hunne erkentelijkheid betuigden voor do weldaden door beu ondervonden van Het roode kruis, zoowel ter reede van Atsji a's op de reis herwaarts en ook nu weder. De gekwetsten eu zieken der expeditionaire troe pen zijn heden morgen gedebarkeerd en in het militair hospitaal opgenomen. De iu f enter ietroopendie hier thuis behooreudebarkeereu morgen ochtend te 7 uren. De cavalerie en artillerie van Rijswijk en Weltevreden zullen waarschijnlijk morgen middag ontschepen. De gouverneur-generaal is heden ochtend te 9 uren 15 minuten uit Buitenzorg aldaar aangekomen en heeft de gekwetsten en zieken in het hospitaal bezocht. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de Rotterdamsche kade ligt Z\ Ms. monitor de Krokodil, die heden middag alhier is gearriveerd. De onlangs uit Indië in Nederlaud teruggekomen gepensioneerde luitenant-generaal, voormalig komman dant van het Indische leger, W. E. Kroesen, werd Zondag morgen te ScheveningeD, na een bad te hebben gebruikt, door een beroerte aangetast, aan de gevolgen waarvan bij dos avonds overleed. VolgeDS telegram van gisteren uit Londen staan do docks te Cardiff io brand. Bijzonderheden ont breken. Blijkens de vervolglijst van de leden der inter nationale jury voor de tentoonstelling te Weenon heb ben in die jury voor Nederland zitting, voor groep V „Geweefde stoffen eu kle.dingstukken" Ch. van Boe ren, fabrikant te Tilburg;groep Vn „Metaal industrie" D. n. Grothe, hoogleeraar to Delft, en groep IX „Steen-, aarde- en glaswerk" C. Mnysken, secretaris van de Nederlaadsche commissie. Het Journal des Dcbats meldt dat de wijnoogst dit jaar niet bijzonder gunstig zal ziju, maar toch, met hot oog op 'tgeen in 't voorjaar voorspeld werd, neg zal raedevallen. In eenige streken verwacht men ecu gewone opbrengst, in andere uauvvcl.jk3 de helft, ter-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1