föuitmhmïr. afstand van Florence naar Bologne, 100 kilometers, afgelegd. Young, een Amerikaan, heeft eene steen-zaag uitgevonden, welke, wegens de snelheid en nauwkeu righeid van haar werking, hoven alle tot nu toe in gebruik zijnde zagen de voorkeur schijnt te verdienen. Het doorzagen van den steen geschiedt door diamanten, waarvan het gebruik minder kostbaar is dan dat van het tot nu toe gebezigde staal, dat zeer spoedig afslijt. De samenstelling van de internationale jury voor de tentoonstelling te Weenen schijnt met veel moeite te zijn gepaard gegaan. Thans is echter de jury gecon stitueerd en heeft zij hare werkzaamheden aangevangen. Aan het hoofd van dat in verschillende afdeelingen, naar de onderscheidene groepen, gesplitste lichaam, staat een „raad van presidenten" bestaande uit een president en drie vice-presidenteneerste vice-president is J. D. B. A. baron van Heeckeren van Beverwaard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland bij het Oostenrijksche hof. In de jury der XIXC groep „Burgerlijke woonhuizen met inwendige inrichting en versiering" is president de heer J. W. L. van Oordt, staatsraad in buitengewonen dienst; in die der XXIIe groep „Proeven van ontwikkeling van handwerksnijverheid" is tweede vice-president dr. E. II. van Baumhauer. In de jury voor groep II „Landbouw, boschbouw, wijn-, vrucht- en tuinbouw" heeft voor Nederland zitting de heer H. Witte, hortulanus te Leidenin groep III „Chemische industrie" de heer L. Serrurier, industrieel te Amsterdam; in groep IV „Voedingsmiddelen en ververschingen als producten dei- industrie" de heer M. J. de Bont, industrieel te Am sterdam. In eene ijzergieterij te Saint Chamoud werd dezer dagen een zware cylinder gegoten. Reeds was een der gietovens geledigd en maakte men zich gereed om ook de tweede oven te ledigen, toen eensklaps een hevige ontploffing plaats had en alles met een stroom vloeiend vnur werd overstelpt. De oven was gesprongen. De ingenieur der fabriek was terstond een lijk, zes andere personen waren stervende, acht waren ernstig gewond, terwijl nog verscheidene minder gevaarlijke wonden hebben bekomen. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 22on dezer: A. Willems, jm. 25 j. met P. Murk, jd. 26 j. A. H. O ader land, jm. 20 j. met W. van Boomajd. 19 j. (Van 1421 Juni.) Vlissingen. Gehuwd: A. F. Schoonenbergjm. 39 j. met M. van der Eijk, jd. 32 j. Bevallen: C. J. Bijleveld, geb. Lievereld. L. Pierse, geb. Engels, z. J. M. Snepvangers, geb. Bruijnel, z. K. I. C. Beniezt, geb. Nassel, z. U. S. G. Waller, geb. Bow Oijes, d. Overleden: M. Busqnet, vrouw van W. J. Groen, 38j. J. Adriaanse, jd. 33 j. Goes. BevallenK. C. de Koninggeb. Dekker, d. N. van Liere, geb. de Jonge, d. N. Leenpoel, geb. de Laat, d. J. K. van der Linde, geb. Schrijver, z. Zierikzee. Gehuwd: F. vau den Houten, jm. 25 j. met I. Cornelisse, jd. 22 j. J. Waardenburg, jm. 27 j. met A. Qrnée, jd. 22 j. J. E. Muloek Houwer ,jm. 31 j. met F. J. Ochtmanjd. 25 j. Bevallen: S, van Schelven,geb. Capelle, d. M. Evertse, geb. Keuvelaar, z. C. Jongmans, geb. van den Berge, z. F. H. Bal, geb. de Looze, d. Q. Luijk, geb. Klaasse, z. Overleden: J. W. Lagers, d. 7 m. VEBKOOBINGEN EN AANBESTEDINGEN Eergisteren werd te Goes voor vijf seizoenen ver pacht het jachtrecht in die gemeente over eene uitgestrekt heid van 670 hectarenvoor f 150 's jaars aan J. M. Harinck. T HERMOMETERSTAND. 21 Juni '8 av. 11 u. 60 gr. 22 'smorg.7u.64gr.'smidd.lu.76gr.'sav. 11 u. 64 gr. 23 'smorg. 7u.64gr.>smidd.lu.72gr. 'sav.6u. 68 gr. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van heden 23 Juni. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren Nagtglas en Damme, blijkens mededeeling des voorzitters eerstgenoemde uithoofde van verblijf buiten de gemeente eu laatstgenoemde we gens ongesteldheid. De notulen van het verhandelde in de zittingen van 28 Mei en 7 Junijl. worden na voorlezing goedgekeurd. Van gedeputeerde staten zijn de volgende missives ingekomen, die allen voor kennisgeving worden aange nomen a bericht der goedkeuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving en beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1872; b afschrift van het koninklijk besluit waarbij aan den heer mr. A. P. Snouck Hurgronje dispensatie is ver leend van de bepaling van art. 1506 van het burgerlijk wetboek voor den aankoop van een stukje gemeente grond, alsmede bericht dat het raadsbesluit tot verkoop van bedoelden grond door gedeputeerde staten is goed gekeurd; c bericht der ontvangst van een afschrift der door den raad vastgestelde verordening omtrent besmettelijke ziekten, en d bericht der goedkeuring van het door den raad tot een bedrag van f 1874 vastgestelde kohier op de hondenbelasting. De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen het ver slag der commissie van bestuur over de bank van leening betreffende de fraudes die aan genoemde instel ling hebben plaats gehad, en stelt voor de discussie daarover vooralsnog aan te houden en het stuk te stellen in handen van burgemeester en wethouders tot het doen van voorstellen daaromtrent. Op de vraag van den heer Snijders, of bet stuk inmiddels voor de raadsleden ter iozage zal worden gelegd, antwoordt de voorzitter ontkennend, daar het voornemen bestaat dit eerst te doen als burgemeester en wethouders ge reed zijn met een voorstel over deze zaakwaaromtrent zij aan de commissie van bestuur nog enkele toelich tingen wenschen te vragen. Vervolgens wordt het voorstel des voorzitters zonder hoofdelijke omvraag goedgekeurd. Van gedeputeerde staten is nog een brief ingekomen, houdende verzoek om een kleine verandering te brengen in de door den raad vastgestelde wijzigingen in hoofd stuk V der verordening van algemeene plaatselijke politie in deze gemeente, door uit art. 123 te doen wegvallen de woorden „of andere huidziekten", zoodat het artikel dan luidt: „Leerlingen lijdende aan hoofdzeer en schurft, mogen niet op de scholen toegelaten worden." Op voor stel van burgemeester en wethoudersin overleg met de commissie voor de strafverordeningenwordt beslo ten in het verlangen van gedeputeerde staten te berusten. De voorzitter legt over een brief van het burgerlijk armbestuur, begeleidende de rekening en verantwoording zijner administratie over 1872 in duplo. De ontvang sten bedragen f 43,114.33^, de uitgaven f 42,963.61^- het goed slot alzoo f 150.72. De beraadslaging hierover wordt aangehouden. Nog deelt de voorzitter mede, dat twee adressen zijn ingekomen van de heeren m". E. Fokker en A. E. Dronkers, die beiden in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van leeraar in de staathuis houdkunde aan de burger-avondschool alhier. Wordt besloten do benoeming aan te houdenin afwachting eener aanbeveling, in overleg met den inspecteur voor het middelbaar onderwijs te doen. Van de regelingscommissie voor het ten vorïgen jare alhier gehouden XIIC Nederlandsch taal-en letterkundig congres is, ter bewaring in het archief der gemeente, ingekomen het archief dier commissie. Jonkheer mT. J. de Witte van Citters, te 'sGraven- hage, heeft der gemeente ten geschenke aangeboden een boekwerk, getiteld „Contracten van correspondentie en andere bijdragen tot de geschiedenis van het ambts bejag in de republiek der Vereenigde Nederlanden", voor welk geschenk dien heer dank zal worden be tuigd. Wordt gelezen een adres van P. Buys, die verzoekt dat hem 6 centiaren grond op het Seisbolwerk naast het perceel wijk M u° 100 in koop mogen worden afge staan. Adressant geeft hierbij te kennen, dat hij een woonhuis heeft laten bouwen en over de nu gevraagde oppervlakte gronds beschikt heeft in de meening dat hij op eigen grond bouwde, doch bij kadastrale opme ting is gebleken, dat hij te ver heeft gebouwd. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt zonder hoofdelijke stemming besloten, aan den adressant onder hands de aangevraagde 6 centiaren grond te verkoo- pen tegen f 3 per centiare, en dien grond aan den publieken dienst te onttrekken. Wordt besloten tot regularisatie uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1872 van eenige posten waarop tekorten zijn ontstaan, ten ge zamenlijke bedrage van f 137.06. Zonder beraadslaging wordt besloten tot betaling van 185.63 uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1873 ter bestrijding der kosten van versiering van den tosgangweg naar het spoorwegsta tion en onthaal van het muziekkorps der schutterij bij gelegenheid van het bezoek van Z. M. den koning. Wordt gelezen een voorstel van burgemeester en wet houders betreffende de water ver versching in de ïïeeren- graeht door middel van een riool met schoft loopende van de Noord-binnenbrug tot de manege, in verband met het bezwaarschrift van eenigo aan de grachten wonende ingezetenen omtrent den stank in die gracht. Burge meester en wethouders, hoewel niet in allen deele in stemmende met die bezwaren, vreezen evenwel om dc or hen aangevoerde ledenen, dat spoedig het water in den Schouwvegers3ingel en de Heerengracht tot bederf zal overgaan. Bovendien hangt van de waterverversching, het bestaan af van de zoutziederijeen der weinige fabrieken die in deze gemeente bestaan. Daargelaten echter de wenschelijkheid of noodzakelijkheid eener be hoorlijke waterverversching volgens een vroeger plan, zou van het ververschingsriool gebruik kunnen worden gemaakt tot het aanleggen van brandputten op de achter singels. Dit deel der gemeente is thans, tengevolge van het dempen van het Molenwater, nagenoeg geheel verstoken van water in geval van brand. Voor de veiligheid in zoo danig geval zou het riool uitnemende diensten kunnen bewijzen, daar men door het openen van een sluisdeur- tje de brandspuiten dadelijk gevuld zou kunnen hebben. Door het aanbrengen van vervalputten met roosters voor bet vuile water der huizen op de achtersingels wordt ook in een wezenlijke behoefte voorzien, terwijl ook in een aanzienlijk deel van het bestaande riolen- net tengevolge der voortdurende doorspoeling van water de ontwikkeling vaa voor de gezondheid schadelijke gassen zeker verminderd zal worden. Burgemeester en wethouders leggen daarom thans een plan over met teekening van een riool met schoft, vier brandspuiten en zeven roosters, waarvan de kosten ge raamd worden op 4553. Naar hunne overtuiging zal bij aanneming hiervan de gebeele gracht steeds lang zaam ververscht eu vrij van stank worden, een groot deel der gemeente in geval van brand van overvloedig water voorzien en in een kleiner deel de zindelijkheid ten sterkste bevorderd, alsmede een uitmuntende doorspoeling in de riolen der gemeente verkregen worden. De kosten van aanleg van het riool te bestrijden uit de in 1871 gesloten geldleening voor het uitvoeren van buitenge wone werken. Blijkens het mede voorgelezen rapport der commissie van fabricage, is die commissie van oordeel dat de stank bij de Heerengraeht na den vasten waterstand geens zins van dien aard is, dat voorziening thans reeds noodzakelijk zou zijn. Zij beweert echter volstrekt niet, dat het water ia dien afgelegen hoek niet later tot bederf zou kunnen overgaan. Met het oog evenwel èn op het wenschelijke der voorgestelde brandputten, ön op de zindelijkheid der achtersingels èa op het bijna noodzakelijke van doorspoeling der riolen, meent zij dat het voorstel aangenomen behoort te worden. Zij geeft echter in bedenking het getal brandputten te verminderen tot twee, en wel een voor de Koningstraat en een voor de Bree. De geprojecteerde voor het Rozemarijnstraatje en bij de manege kunnen als minder noodig vervallenwaardoor eene besparing van ongeveer ƒ750 verkregen wordt, terwijl do latere uitbreiding naar de Verwerijstraat en Balans daardoor niet wordt geprejudicieerd. De voorzitter deelt mede, dat burgemeester en wet houders zich vereenigen met het evengenoemde advies der commissie van fabricage, en dus voorstellen slechts twee brandputten aan te leggen. Het voorstel is met 14 stemmen tegen 1 aangenomen. Tegen stemde de heer Snijders, die bij de discussie zijne uit te breDgen stem had gemotiveerd door te verklaren, dat hij niet vijandig tegen het voorstel ge zind was, maar hij de voorkeur zou geven aan eene te nemen proef, overeenkomstig een vroeger door den heer Courad in de commissie van fabricage gegeven advies, om in de bestaande behoefte aan waterverver sching te voorzien door aflating van het kanaal van tijd tot tijd, indien daartegen althans geen onover komelijke bezwaren bestaan, waarvan tot dasver nog niet gebleken is. Zoodanige proef kost geen geld, terwijl aan het voorstel van burgemeester eu wethouders eene uitgaaf van plus minus f 4000 verbonden is. De voor zitter handhaafde evenwel het voorstel dat ook door den heer Dobbelaer de Wind werd aangeprezen omdat het hier niet alleen geldt de waterverversching, maar bovendien de zindelijkheid der achtergracht, de veiligheid bij brand en de doorspoeling der riolen. De ten vorige jare uitgeloote nommers der gecon verteerde geineentesehuld worden staande de vergadering vernietigd. Tot leden van het stembureau voor de op 15 Juli te houden verkiezing vaa leden voor den gemeenteraad worden benoemd de heeren Dobbelaer do Wind en Fokker, en tot plaatsvervangers de heeren Nagtglas, van Visvliet en Rekker. De zitting wordt gesloten. ALGEMEEN OVERZICHT. Het besluit van den prefect der Rhone ten aanzien van begrafenissen en het incident, hetwelk bij de be grafenis van den afgevaardigde Brousses heeft plaats gehad, worden door de geheele Fransche pers bespro ken en tot baar eer moet gezegd worden dat, de orga nen der uiterste richting natuurlijk uitgezonderd, beide gebeurtenissen weinig verdedigers in do dagbladen vin den. Zelfs la France en la Patrie, twee bladen die zeker niet van radicalisme verdacht zullen worden, geven hare afkeuring over deze treurige teekenen des tij «is te kennen. La France b. v. zegt dat zij erkent dat „de godsdienst noodzakelijk is voor het moreele leven van een volk, maar overtuigd is dat betreurens waardige daden als te Lyon en Versailles verricht zijn lijnrecht tegen het goede doel indruischen." Het blad ontzegt aan het bureau der kamer en aan den prefect van Lyon het recht om op deze wijze den laatsten wil van een overledene te beoordeelen. De verontwaardiging der liberale pers is natuurlijk alge meen. „Het bureau der kamer heeft zich openlijk aangeslo ten schrijft o. a. Ie Temps aan de minachting van den prefect van Lyon voor de gewetensvrijheid en voor den eerbiedaan de dooden en aan de wetten verschul digd. De begrafenis van den heer Brousses is gepaard gegaan met een schandaal, tot dusverre onbekend in onze parlementaire geschiedenis Deze clericale ma nifestatie zal door het gansche land naar verdienste geschat worden! Men ziet het, de wetten zelfs bestaan niet voor onze verbeteraars der moreele orde, wanneer de godsdienst in het spel is. In zulk een stelsel passen volmaakt de billets de confession en het verplichte bij wonen der mis: de heer Goulard zou consequent han delen, wanneer hij daartoe het initiatief nam, want zijn de dooden schuldig omdat zij niet naar de kerk gaan, dan zal de moreele orde althans wel eiseben dat de levenden er heen gaan. Om dit verdienstelijk werk te verrichten bezit de rechterzijde het aantal en de noodige verblindheid; dat zij het derhalve doe, maar zich haaste, want het land van Voltaire en Pa3cal leent zich niet lang tot zulke proefnemingen en dolzinnigheden." Algemeen verwacht men dan ook dat de discussiëu over de interpellatie van den heer Le Royer over het besluit van den prefect te Lyon van grooten omvang zullen wezen. Behalve den interpellant noemt men ter linkerzijde de heeren de Pressensé en Arnaad, eu ter rech-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2