MIDDELEURGSCHE COURANT. F 148. Dinsdag 1873. 24 Jnni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/in., franco is f 3.50. Middelburg 23 Juni. Aan de Utrechtache hoogeschool werd Zaterdag tot doctor in de geneeskunde bevorderd de heer C. Steketee, geboren te Nieuwedorp (bij Goes) na verdediging van een academiesch proefschrift: Iets over niiris amyli. Jl. Vrijdag werd te Schuddebeurs onder Noordgouwe eene vergadering gehouden van de afdeeling Zierikzee der Zeeuwsche maatschappij van landbouw en veeteelt, in welke de heer F. K. Corten, landbouw leeraar te Lem- men bij Maastrichteene voordracht hield. De algemeene belangstelling bleek door de talrijke opkomst der leden. De heer Corten sprak eerst over de algemeene weten schappelijke grondslagen VÏC den landbouwvervolgens over de scheikundige bestanddeelen van de gewassen in de gronden, en in verband hiermede over de mest stoffen (stalmest, kunstmest, guano). Gedurende de pauze werden bedenkingen geopperd en vragen gedaan, die na de pauzo door den heer Corten werden beantwoord. Na eenige opmerkingen omtrent de inrichting en verbetering der mestvaalt besprak hij den roofbouw en de herstel ling der gronden door gepaste bemestiDg, den wissel bouw enz. Hij eindigde zijne belangrijke voordracht met de aanprijzing van bet landbouwonderwijs zoowel op de lagere dorpsschool als op herhalingsscholenen de oprichting eener landbouwschool. De kamer van koophandel en fabrieken te Groningen heeft, overeenkomstig bet advies van hare subcommissie, zich verklaard tegen het voorstel der Vereeniging van handelaren tot oprichting van een bond, om alle han delsgeschillen aan de uitspraak van scheidsrechteis te onderwerpen. Door de 24e algemeene vergadering der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst, die den 18ea en 19Rn Juni jl. te'sHertogenbosch werd gehouden, is o. a. besloten, dat de Maatschappij bij de staten- genoiaal in beginsel zal ondersteunen het wetsvoor stel door mr. S. van Houten bij de tweede kamer inge diend, strekkende om overmatigen arbeid en verwaarloo- zing van kinderen tegen te gaan. Vrijdag avond werd te Utrecht het XIe Nederlandsch nationaal zangersfeest geopend door den eere-voorzitter van het feest-comitéden heer E. C. U. vaa Doorn, commissaris des konings in de provincie Utrecht, die de zangers welkom heette, en een dronk instelde op het Nederlandsche zangersbond. Nog dienzelfden avond had eene repetitie plaats met de zangers, die toen te Utrecht konden zijnden volgenden morgen werd de eerste algemeene repetitie gehouden, en des avonds van dien dag de eerste uitvoering, waarop vooral het 6e nommer van het programma „Vrede", woorden van dr. Wap, compositie van R. Hel, bijzonder bijval ver wierf. Gisteren morgen werd door een aantal lieder tafels uit verschillende plaatsen aan een zang-wedstrijd deelgenomen, terwijl des avonds verscheidene feeste lijkheden plaats vonden. ONDERWIJS. Te Stavenisse werd jl. Vrijdag de 30* algemeene vergadering gehouden der onderwijzersvereeniging in het 2e en 3e schooldistrict van Zeeland, welke werd bijgewoond dooi* de schoolopzieners iu de districten, 14 hoofd- en 11 hulponderwijzers, terwijl de inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland en eenige voorstanders mede tegenwoordig waren. Na de opening der vergadering met een gepaste toespraak van den voorzitter, mr. Schnei ders van Greyffenswerth, schoolopziener in het 3C school district, werden de huishoudelijke zaken behandeld en o. a. Zierikzee als plaats gekozen voor de volgende algemeene vergadering. Aan den wedstrijd van hulp onderwijzers in het declameeren uit het hoofd van een zelf gekozen dichtstuk, werd door een vijftal deelge nomen en de prijs, ten bedrage van f 6, behaald door den heer Lakenman te Zierikzee, en de premie van f 4 door de heeren Bethe te Noordgouwe en Bokstalte Sir Jansland. Het lot zou hebben moeten beslissen, maar de inspecteur stelde als blijk zijner belangstelling een tweede premie van f 4 beschikbaar. De vraagAchlmen hetoogen- blik al of niet gekomen om op de herziening der wet van 1857 aan te dringen? werd ontkennend beantwoord. Eene andere vraag: hoedanig kan de lust tot het onder wijzersvak bij jongelieden meer dan tot natoe bevor derd worden? werd beantwoord met de conclusiedoor traktementsverhoging der onderwijzers. Op het programma kwam ook voor: „Verklaring en werking van eenigen natuurkundigen toestel", naar aanleiding waarvan de heer Bastmeöer, hoofdonderwijzer te Zie rikzee, de Chambrc obscure en de brandspuit behandelde. Na afloop der werkzaamhedendie aangenaam werden afgewisseld door het uitvoeren van eenige zangstukken, onder leiding van den heer L. Kaneman, hoofdonder wijzer te Zierikzee, vereenigde men zich aan een vriend- schappelijken maaltijd. Aan professor Rovers zijn, ter gelegenheid zijner af treding als hoogleeraar in de letteren aan de Utrechtsche hoogeschool, door zijne leerlingen en oud-leerlingen, zoo van Utrecht als van Groningen en Franeker, gedenk penningen in goudzilver en brons aangeboden met Latijnsche opschriften. Aan het dezer dagen aan de Polytechnische school te Delft gehouden exarnep B, volgens artt. 6164 dei- wet op het middelbaar onderwijs, hebben deelgenomen 41 candidaten. Daarvan hebben zich 8 teruggetrokken en hebben 24 aan de daarbij gestelde eischen voldaan en wel voor art. 6162 de heeren S. W. Becking, H. E. Beunke, J. de Booij, A. L. J. Bouten, J. W. O. H Bueninck, A. Fock, D. H. Havelaar, J. J. Hocgenboom, J. A. Kerkhoven, B. Kersjes, H. van Kol, W. C. Coo- mans, C. Lely, W. de Man, A. M. Meissner, D. Moole- naar, L. Noé, B. W. F. van Riemsdijk, E. Thiangeart. 61, 62 en 64, de heeren: D. A. M. Doublet, J. Nuhout van der Veen; art. 64, de heeren: C. F. Hoevenaar, M. J. Schuurbeque Boeye, W. M. Stavenisse deBrauw. Benoemd tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool en de burgeravondschool te Tiel dr. N. P. Kapteijn, thans leeraar te Dordrecht. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Brouwershaven de heer Adriani, te Her- kingen. GEMENGDE BERICHTEN. Aan het voornemen tot oprichting van een coöpe ratieve sigarenmakers vereeniging te 's Gravenhage is op kleine schaal uitvoering gegeven. Aan vier gunstig bekend staande sigarenmakers is het gelukt om gedeel telijk van werkliedenverenigingen een voorschot te bekomen, teneinde voor eigen rekening het sigareuma- kersvak in coöperatie te gaan uitoefenen. Reeds hebben zij een lokaal gehuurd, zoodat waarschijnlijk in deze week reeds zal worden begonnen. Uit Vlaardingen wordt gemeld, dat een tal van vaartuigen van verschillenden bouw, doch met dezelfde bestemming, n. 1. om „te haring" uit te gaan, de haven vult. Van alle masten waait het dundoek en ieder vaartuig ligt opnieuw getuigd en uitgerust „op stroom" of nog aan wal vastgesjordin geheel de stad heerscht een drukte, eene levendigheid, die herinnert aan de dagen van den hoogsten bloei der groote visscherij. De aloude Buisjesdagde dag waarop in vroeger tijd geheel de vloot in zee stak, wordt thans niet meer afgewacht die klaar is steekt in zee, zoodra weer en gelegenheid dat toelaten; een aardige vloot is reeds in zee en mis schien reeds visacheudezoodat de lc, 2° en 3° haring jager ook zijn uitgezeild. De vloot bestaat dit jaar uit 104 schepen, als: 69 loggers, 24 hoekers en 11 sloepen. Verbazend is het, zooals in korten tijd het aantal log- gerschepen is toegenomen; het is dan ook een vlug en vaardig soort zeeschip, hoewel de oude hoeker veel beter geschikt is voor de bewerking der haring, door de meerdere ruimte die zij aanbiedt. De loggers kunnen nabij rotsgronden en gevaarlijke punten onder de Schotsche kusten vissefcenplaatsen voor de hoekers onbereikbaar, die, aldus verplicht in diepere wateren de netten te werpen, een betere soort haring vangen, maar bij kleine hoeveelheden. Het resultaat is dan ook dit, dat de groote qnantiteiten visch door de loggers aangevoerd, veel lager prijzen opbrengen dan de klei nere hoeveelheden door de hoekers aangebracht. Bij Nijeveen in Drenthe zijn, ter plaatse waar voor een paar jaren eene kano in het veen werd ge vonden, dezer dagen palen van ongeveer 2.5 meters, van onderen puntig bijgewerkt, waardoor het vroeger bestaan eener paalwoning meer zekerheid erlangt, opgegraven. Eenige van die palen zijn aan het museum van oudheden te Assen opgezonden. De commissie voor de brandweer te New-York, belast met het instellen van een nauwkeurig onderzoek omtrent de middelen om bij brand te ontkomen, heeft aan vele hotels van buiten ijzeren trappen doen maken, van de eene verdieping naar de andere, welk middel, hoewel de gebouwen ontsierendetcch gebleken is prac- tisch te zijn. De schach van Perzië werd Vrijdag (den 36en verjaardag van Victoria's troonsbestijging) door de ko ningin van Engeland op 't kasteel van "Windsor plech tig ontvangen. Omtrent de ontmoeting tusschen de beide vorstelijke personen deelen de bladen geen bijzon derheden mede. Des avonds was er een schitterend bal in Guildhall, door de city van London ter eere van den schach gegeven. Op dat bal waren behalve de schach en de prins en prinses van Wales, ook de kroonprins en kroonprinses van Rusland tegenwoordig. Eene nieuwe werkstaking wordt te Londen ver wacht, namelijk onder de timmerlieden en schrijnwer kers, die hunne loonen van 8£ tot 9 pence per urn- willen verhoogd zien. De bazen hebben dit geweigerd, maar aangeboden de gevraagde verhooging met Maart 1874 toe te staan, mits de werklieden zich verbinden, des Zaterdags een uur langer te werken dan thans, en voor overwerk een geringer loon aannemen. Dit voor stel is door de werklieden van de hand gewezen, en indien de zaken in den tegenwoordigen toestand blijven, zal de arbeid op 1 Augustus a. gestaakt worden. Door tusschenkomst der regeering is de hoofd commissie der Duitsche vereeniging tot bevordering der zee- en riviervisscherijen in staat gesteld een krachtige poging te doen tot uitbreiding van de visscherij in Duitschland. Van de Russische regeering is vergun ning verkregen, om uit de Wolga en andere rivieren 100,000 exemplaren van steriets te visschen, teneinde deze in geschikte wateren in Duitschland te poten. De steriet is een soort van kleine steur, hoog geroemd om zijn uiterst smakelijk vleesch; tevens levert dezevisch- soort den fijneten eaviaar. Men houdt zich overtuigd, dat de proef, op doelmatige wijze genomen, van den meest gunstigen invloed zal zijn op de verhooging van de volkswelvaart. Sedert eenige dagen ziet. men in de meest bezochte plaatsen van de plantage te Swinemiinde een oud man loopen met een geweer gewapend en ruimschoots van amu- nitie voorzien. Volgens eene publicatie van 7 Juni 1873 heeft hij in last om terstond alle honden dood te schie ten, die in de plantage de paden mochten verlaten of zich van hun meester verwijderen, omdat zij zooveel kwaad doen aan de jacht aldaar. Men wijst er op, hoeveel gevaar kinderen loopen, als een oud man met zwakke oogen met zulk een taak wordt belast. Uit Milaan wordt aan de Neue freie Presse ge meld, dat de heer Enrico d'Italo, van daar per veloci pede naar Weenen op reis is gegaan, om een bezoik te brengen aan de tentoonstelling. Het is niet de eerste maal, dat de heer d'Italo een groote reis per velccipède onderneemt; hij is daarmede reeds eens in drie dagen van Genua naar Spezzia en van Spezzia naar Volterra gegaan en op een andere keer heeft hij in 15 uren den

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1