meld tijdstip met 1352 vermeerderd was, welke ver meerdering al neemt men daarbij in aanmerking de toe neming van de bevolking der provincie na dat tijdstip, gedeputeerde staten nog al zeer aanzienlijk noemen. Uit een opgaaf van den schoolopziezer in het eerste districtbetreffende de vermindering van het school verzuim in de hoogste klasse van de school voor kin deren van onvermogenden te Middelburg, blijkt voorts dat het getal van hen die willekeurig de school ver zuimden, sedert een gegeven tijdstip in 1870 tot gelijk tijdstip in 1872, was gedaald van 22S1/1S1 ten honderd op de 76 leerlingen der klasse tot 319/« ten honderd op de 77; terwijl, volgens de opgaven van het comité tot wering vau schoolverzuim te Goes ook de aldaar verkregene uitkomsten zeer belangrijk zijn geweest, 'tgeen vooral blijkt uit het aanzienlijk getal van 244 leerlingen van vier der openbare scholen aldaar, die, uithoofde zij in 1871 geen éeu of slechts enkele school tijden hadden verzuimd, met spaarbankboekjes, boek geschenken of getuigschriften zijn kunnen worden be giftigd. Al de schoolopzieners achten het dan ook, evenals de inspecteur, hoogst wenschelijk, dat de bij de provin ciale begrooting voor 1872'weder voor het bovengemelde doel toegestane som beschikbaar werd gesteld wat reeds is geschied, terwijl zij wenscheu dat de provinciale toelage moge worden bestendigd, en zich overtuigd houden, dat daarvan alsdan van lieverlede nog meer gunstige uitkomsten kunnen worden verwacht. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan dr. C. van Ossenbruggen als conrector der 2C afdeeling van het gymnasium te 's Gravenhage. EERKNLLU ft S. Ter voorzieninig in de bestaande predikants-vaca ture bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht is het volgende drietal van predikanten opgemaakt: i A. H. de Hartog, te Rotterdam; J. Vermeer-, te Zwolle, en W. J. Geselschap, te Delfshaven. Den 10en en lleu Juni had te Rotterdam, onder voor zitterschap van professor Tiele, de groote vergadering der Remonstrantsche broederschap plaats. Behalve met de gewone huishoudelijke onderwerpen hield zij zich voornamelijk bezig met de voltooiing der reorganisatie van het thans naar Leiden overgeplaatste seminarium en met de bepaling der voorwaarden aan de toelating verbonden. Twee aanvragen om als alumni van de broe derschap te worden aangenomenwerden toegestaan; éene echter slechts voorwaardelijk. De commissie tot de zaken der broederschap, die het beroep van dr. Hooy- kaas door den kerkeraad van Rotterdam uitgebracht, cm eenige afwijking van den wettelijken vorm, nog niet kerkelijk had kunnen goedkeuren, werd daartoe thans gemachtigd. Tot leden der genoemde commissie wer den in de plaats van den heer C. E. Virulydie wegens zijne benoeming tot wethouder bedankt had, en den heer J. H. de Ridder, die aan de beurt van aftreding en niet herkiesbaar was, gekozen professor Tiele (die op uitnoodiging der commissie de plaats van den heer Viruiy reeds voorloopig had ingenomen) en de heer W. van der Hoeven te Rotterdam. Tot curator van 't seminarium in de plaats van den aftredenden en niet herkiesbaren heer H. Heemskerk werd eerst depredikant C. W. van der Pot, en, toen deze bedankte, de heer B. C. de Vries van Heijst, predikant te Alkmaar, be noemd. MAR ENE EN LEGER. Volgens bij het departement van marine ontvangen telegrammen zijn Zr. M8. scbroefstoomsehepen Schouwen en Banda, onder bevel van de luitenants ter zee lc klasse C. P. van der Star en C. F. T. van Woelderen, op hunne reis naar Oost Indië respectievelijk den 14cn en 17en dezer te Aden en te Falmouth aangekomen. Aan boord van beide schepen was alles wel. De minister van oorlog, een aantal reqnesten ontvangen hebbende, waarbij door of ten behoeve van milicien-verlofgangers vrijstelling wordt verzocht van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden najaarsoefeningeaheeft in de S taats-courant ter kennis van de adressanten gebracht, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun verzoek te bewil ligen. Thans worden de miliciens herinnerd, dat zij, die wegens ziekte niet op den bepaalden dag onder de wapenen komenovereenkomstig de daaromtrent bestaande voor schriften, zich na hunne herstelling bij hun korps zul len moeten vervoegen, teneinde in den wapenhandel te worden geoefend gedurende een tijd gelijk aan dien, welken zij anders in werkelijken dienst doorgebracht zouden hebben. GEMENGDE BERICHTEN. De heer Max Reichmann, die in verschillende plaat sen van ons land veel bijval heeft verworven als piaQO-, zang- cn declamatie parodist, gaf gisteren avond ook hier eene soi-.ée. De wijze waarop hij de verschillende nemmers van het programma uitvoerde deed hem als een geoefend musicus kennenen zijn streven om door zijne humoristische muzikale voordrachten het publiek te amuseeren heeft hij ook hier met zetr goeden uit slag bekroond gezien. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridders 4e klasse der orde van den gouden leeuw van hetr huis van Nassau de heeren Jërome en Meissonnier, kunst schilders en leden der jury voor de Fransche kunst voor de tentoonstelling te Weenen. De groothertog van Luxemburg heeft benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon den heer X. J. G. baron van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, en tot ridder dier orde de heeren J. Alma, gepensioneerd msjoor-directeur van het ma gazijn van geneesmiddelen; E. van Zinnick Bergman, gewezen kommandant dereerewacht te 's Hertogenboscb, en C. de Mooij, officier van gezondheid 2e klasse. Het verkeer cp den Rijnspoorweg van verschillende plaatsen naar s' Gravenhage bedroeg eergisteren, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin ruim 10,000 personen, waarbij niet zijn gerekend die met extra-treinen van Almelo, Zutfen, Groningen, Leeuwarden, Eindhoven's Bosch en Breda zijn gekomen en welke eerst gisteren weder vertrokken zijn. In den loop van den dag zijn met de verschillende treinen van den Hollandschen spoorweg, waaronder een volkstrein, on geveer 4000 personen aldaar aangekomen, terwijl eer gisteren avond met den avond- en den extra-nachttrein ruim 5000 personen huiswaarts keerden. Dinsdag avond te ongeveer half elf uur is brand uigebarsten in het Engelsche barkschip Eliza Alice, gezagvoerder W. E. Mason, liggende in het Oosterdok te Amsterdam. De lading bestond onder anderen uit 2600 kisten stearine-kaarsen50,000 liters jenever300 vaten spiritus en 60 kisten lucifers. De brandspuiten van het Oosterdok benevens de stoombrandspuit van de marine, en de Amstel hebben gewerkt, doch het schip was niet te redden. Gisteren ochtend kwartier over elf uren was het voorschip nog brandende. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid op te geven. Eergisteren avond is op den Rijnspoorweg de laatste sneltrein, uit Utrecht komende, nabij de Oude Plantage te Rotterdam tegen een trein geloopenwaarin vee geladen was. De botsing was zoo hevigdat ver scheidene wagens zwaar beschadigd zijD. Vele passagiers hebben kwetsuren bekomen, doch ernstige ongelukken schijnen niet plaats gehad te hebben. De werken ten behoeve vau den staatsspoorweg, in het midden van Rotterdam, vorderen thans zeer merkbaar. Het station tegenover de beurs is tot aan de eerste verdieping opgetrokken, terwijl het nieuwe post- en telegraatkantoor tegenover genoemd station, thans zoover is gevorderd, dat men h et binnen een paar maanden onder de kap kan brengen. De laatste palen voor de fondeering van de groote ijzeren draai brug over de Wijn- en Scheepmakershaven, tegen over het tegenwoordig, ten behoeve van den staats spoorweg af te breken postkantoorworden geslagen. Over bijna de geheele lengte van de gedempte Bin nenrotte zijn de spoor wegpoortenijzeren zoowel als steenen, voltooid, terwijl men nu een aanvang maakt met het plaatsen der ijzeren spanningen cp genoemde poorten. De vorige week is te Londen eene bibliotheek van niet meer dan 865 boeken, toebehoorende aan dsn heer Perkins, verkocht voor de ontzaglijke som van 26,000 pond sterling (f 312,000). O. a. gold een bijbel van Gu tenberg, op perkament gedrukt, f40,800, en een op papier den in vergelijking veel hoogeren prijs van 32,2S0. Vooral merkwaardig was bij deze veiling de waardevermeerdering die een boek tijdens een mensehen- leven kan ondergaan. Er was bijv. een Biblia Latina, welke den eigenaar slechts een paar shillings had gekost en nu voor f 960 werd geveild. Een Latijnsche bijbel van 'tjaar 1462, gekocht voor ruim f 2000, bracht nu f 9360 op. Eeuige Fransche werken, die den eigenaar ongeveer 850 hadden gekost, keerden nu naar hun land terug ten koste van f 7800. Lydgate's beleg van Troye spande echter op dit punt de kroonhet werk was door den heer Perkins met nog geen /l200 betaald, doch bracht thans f 15,840 op. Andere werken waren weer eenigszins in waarde gedaald, doch zij vormdea de minderheid. Het groote tentoonstellingsgebouw te Londen in 1851 besloeg 20 acres en werd door 6,039,000 perstnea bezocht. Het gebouw van 1862 besloeg 28 acres en ont ving 6,221,000 bezoekers. Het gebouw te Parijs van 1855 vus 30 acres groot en werd door 5,162,000 personen be zocht. Het hoofdgebouw van 1867 was 39 acies groot, het getal bezoekers was 10 millioen. Het gebouw te Weenen beslaat 25 acres terwijl dat voor de tentoon stelling in 1876 te Philadelphia te houden 50 acres zal beslaan. Te Londen is verleden Zondag, in navolging van Manchester en ander8 groote provinciesteden, uitvoering gegeven aan een sedert lang reeds bestaand plan, name lijk het houden van een zcogenaamden Hospital Sunday" teneinde op éen dag zooveel mogelijk in alle kerken en kapellen der wereldstad godsdienstoefeningen te hon den, met bet doel om de behoeften der verschillende hospitalen van Londen onder de aandacht, der hoorders te brengen en voor die stichtingen gelden in te zamelen. Dit is op genoemden dag geschied. Iu de St. Paul's kathedraal is 509 pond sterling ingezameld, in de abdij van Westminster 292, in de Templechurch 344, iu den tabernakel van den heer Spurgeon 166in de groote synagoge te Aldgate 200 pond sterling enz. Het bestuur van het hospitaal voor zieke vrouwen en kinderen te Bristol heeft besloten voortaan aan dit gesticht ook vrouwelijke artsen en chirurgijns toe te la ten. Het geheele chirurgische personeel heeft echter gedreigd ontslag te nemen, indien de doctores Eliza Wall als chirurgijn werd aangesteld. VEEKOOFINGEN EN AANBESTEDINGEN. Eergisteren is te Vlissingeu te koop aangeboden: Een huis en erve in het Lange Groenewoud aldaar, wijk G n° 37. Verkocht voor f 950. Door het bestuur der gemeente Hulst is gisteren aanbesteed het veranderen en tot post- en telegraaf kantoor, met directeurswoning, inrichten van een in de Gcntsche straat aldaar staand dubbel woonhuis; daarvan is aannemer geworden de heer W. Ringhout, te Walsoorden, voor f 4,237. THERMOMETERSTA ND. 18 Juni '8 av. 11 n. 61 gr. 19 'smorg. 7 u. 62 gr. 'smidd. 1 u. 70 gr. ?sav. 6 u. 70 gr. STATEN-G-ENERAAL. EERSTE KAMER. Zilt'ng van "Woensdag 18 Juni. Nader verslag.) Aan de orde is de behandeling van het wetsontwerp tot bekrachtiging der overeenkomst met de Amster- damsche kanaalmaatschappij. De heer Messchert van Vollenhoven bestreed in eene uitvoerige rede het ontwerp. Reeds vóór jaren had hij den slechten grondslag der concessie aangewezen. Het gold bier een werk dat door den staat had moeten gemaakt worden. Door talrijke wijzigingen had men getracht de concessie te verbeteren,- allerlei palliatieven waren aangewend, telkens deinsde men terug voor eene eindbeslissing en de zaak is er te slechter om ge worden. Ook nu weder miste men eene eindregeling. Zekerheid dat de verstrekte gelden toereikend zouden zijn bestond niet, evenmin als dat zij in de staatskas zul len terugkeeren. Aangenomen dat de Maatschappij hetgeen hij wel geloofde en trachtte aan te toonen niet weder in nieuwe ongelegenheden zal komendan zal de Maarschappij ook niet op technisch gebied tot nieuwe concession to bewegen zijn. Daarmede zou het éenig gunstige tijdstip om voor de talrijke, bij deze zaak betrokken belangen te zorgen, verstreken zijn. Htj trachtte in 'tbreede aan te toonen hoe bij deze rege ling de gewichtige punten vao scheepvaart, haadel en waterioozicg ongeregeld bleven en gaf ten slotte het denkbeeld in overweging om eene schikking te treffen met de aandeelhouders en den aannemer, waardoor de Maatschappij en den staat van het ongelukkige aanne mingscontract zouden worden losgemaakt, en inmiddels de Maatschappij nog eens tijdelijk te helpen. De heeren Smit, Prins eu Rahusen spraken io den- zeifden geest. Ook zij beklaagden zich dat eene eind- regeling vau de zaak opnieuw werd verschoven en gaven de vrees te kennen dat daardoor de scheepvaart en waterschaps-belangen ernsiig zouden worden geprae- judicieerd, zonder dat de behoorlijke voltooiing van hst kanaal een stap verder zou worden gebracht, maar in het gunstigste geval een kanaal zou worden ver kregen, dat weldra zou blijken groote reparatie en verbetering te behoeven. De heer Cremers betoogde dat de staat, indien hij het werk van den aanvang op zich bad genomen, het niet beter zou hebben kuLnen maken. Z. i. moest de Maat schappij in staat gesteld worden op den bestaanden voet voort te gaan en inmiddels behoorde de regeering te onderzoekeu wat door den staat zeiven nog te doen zij. Het belang van het kanaal moest thaus op den voorgroud staan en dit maakte de hulp aan de Maat schappij onvermijdelijk. De heer van Goltstein merkte op, dat de heer Cre mers uit 't oog verloor dat tusscben verwerping der wet en overname door den staat het middel ligt tot omwerking der ondeugdelijke grondslagen van de con cessie. Dit verlangde ook hijomdat nu alles geprae- judicieerd werd ten nadeele van het werk eu van den staat. De heer Viruly meende dat er ouder de bestaande omstandigheden niet anders overbleef dan het kanaal uitsluitend in te richten tot scheep vaar tkauaal, oin daarna door den staat naar recht en billijkheid te doen voorzien in de belangen der waterschappen. De heer Nobel verklaarde slecbts gunstige inlichtin gen te behoeven omtrent de voorziening ia den toestand van de havenkom \oor Spaarndam en dien van de Oranjesluizen bij Schcllingwoude. De minister van binnenlandschezaken, de voordracht verdedigende, erkende dat zij geeneeiadregeling bevat, maar tevens, dat er nog veel zal moeten gedaan wor den om de belangen van Amsterdam, van de water schappen en van de scheepvaart te verzekeren. Daartoe eet ter liet de tegenwoordige overeenkomst volkomen vrijheid. Thaus mocht en kon nog geeae eindregeling

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2