MIDDELEÜRGSCHE C O U R A N T. F 145. Vrijdag 1873. 20 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eB Paasch- en Pinksterdag en een der De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 19 Juni. Vóór een paar weken werd door eene commissie nit de verschillende muziekgezelschappen en met muziek- nitvoeringen in verband staande vereenigingen in deze gemeente eene circulaire aan Middelburg'a ingezetenen gericht, waarin medewerking en geldelijke steun ver zocht werd teneinde de instandhouding der instrumen tale uitvoeringen voor de toekomst te verzekeren. De commissie gaf daarin tot haar leedwezen te kennen, dat de tijdelijke hulp die vóór 3 jaren aan het ge zelschap Uit kunstlielde verstrekt was geen blijvende vruchten gedragen had en dat zonder die tegemoet koming het gezelschap en daarmede het instrumentaal orkest niet langer kon blijven bestaan. Maar behalve dit muziekgezelschap zouden ook de schutterij-muziek en de Vereeniging tot bevordering der toonkunst door de ontbinding van dit orkest een gevoelig verlieslijden. Het is des niet alleen de instandhouding van Uit kunst liefde, waarvoor de commissie een beroep deed op hare stadgenootenmaar zonder den gevraagden geldelijken Bteun „achten de leden der commissie, zooals iD de circulaire gezegd wordt, voor altijd, immers voor een zeer lange reeks van jaren, alle degelijke instrumen tale uitvoeringen in deze gemeente geëindigd." Ondanks dit treurige vooruitzicht zijnnaar wij met zekerheid vernemen, de inschrijvingen op de lijst, welke door de commissie is rondgezonden, verre beneden de gevraag do som gebleven, ja zelfs hebben zij nauwe lijks de helft daarvan bereikt. Tevergeefs vraagt men zich af waaraan dit moet worden toegeschreven? Het is toch onmogelijk aan ie nemen dat in Middelburg, dat ook elders voor zijn kunstzin en zijne muzikale uitvoeringen gunstig bekend staat, eene som van slechts f 3300, welke door de commissie voor het doel noodig geacht wordt, te hoog zou wezen en niet door de ver eende krachten, niet slechts van de beoefenaars en liethebbers der toonkunst, maar van alle ingezetenen, die Middelburg's goeden naam naar buiten willen hand haven, zou kunnen bijeengebracht worden! Uitkunnen cn willen wij althans niet gelooven. Wellicht heeft de circulaire voor sommigen niet dui delijk genoeg aangetoond, welke de gevolgen zullen zijn wanneer de pogingen der commissie mislukken, en hebben zij uit de woorden, dat, wanneer er geen vol doende sympathie voor het plan der commissie blijkt te bestaan, „dan alles in den bestaanden toestand blijft", meencn te moeten afleiden dat het muziekgezelschap Uit kunstliefde op denzelfden voet zou voortwerken en dat de concerten der Vereeniging tot bevordering der toonkunst en de muziekuitvoeringen der schutterij-muziek dezelfde zouden blijvenen alleen gcene verbetering zouden ondergaan. Deze opvatting is echter geheel on juist en ook dan wanneer zij juist ware, mocht dit onzes inziens voor de beoefenaars en liefhebbers van muziek nog geen reden zijn om zich aan de gevraag de medewerking te onttrekken. Doch die opvatting, herhalen wij, is onjuist. De welwillende hulp van en kele stadgenootendie in Mei 1870 voor den tijd van 3 jaren werd toegezegd, zal thans Ea het verloop van dien termijn natuurlijk niet meer verleend wordenen zonder die hulp is niet alleen geen verbetering denk baar, maar wordt zelfs het behoud van het bestaande onmogelijk. En mocht men ons nu toevoegen dat wij ook zonder het orkest van Uit kunstliefde nog wel muziek in Mid delburg zullen hooren, dau geven wij dit gaarne toe, maar dan vragen wij op onze beurt, van welke qua- liteit die muziek dan, wellicht behoudens een enkele uitzondering, in 't algemeen wezen zal. Ook op kermis sen kan men muziek hooren, vaak meer dan ons lief is, maar wij gelooven niet te veel te zeggen wanneer wij den kunstzin onzer stadgenooten niet zoo laag schatten, dat 'thun hetzelfde zou wezen welke muziek zij hooren. Ware het slechts daarom te doendau zou men het verstandigst handelen, wanneer men de circnlaire der commissie stil ter zijde legde, want wanneer het orkest van Uit kunstliefde ophoudt te bestaandan wordt het terrein vrij en de rnimto grooter voor allerlei ca jé chan- tani- en kermismuziek. Doch er is nog iets anders. Ook in deze zaak geldt het onze eer. Bijna een halve eeuw heeft Middelburg op het gebied der toonkunst zijn goeden naam gehand haafd, achtereenvolgens hebben verscheidene gemeenten in deze provincie hare bestaande orkesten moeten ontbinden of hare pogingen om nieuwe op te richten moeten opgeven, Middelburg is nog do eenige gemeente die op een orkest als dat van Uit kunstliefde kan wij zen en thans zouden onze stadgenooten gedoogendat dit orkest uit gebrek aan medewerking eD ondersteu ning te niet ging! Wij blijven daarom nog de hoop voeden dat de deelneming, die tot dusverre, om welke reden dan ook, verre beneden do gekoesterde verwach ting bleef, weldra zoozeer zal toenemen dat de com missie haar plan zal kunnen ten uitvoer leggen en Middelburg in het bezit zal blijven van een goed mu ziekkorps. Men bedenke wel, wij herhalen het, dat niet alleen het bestaan van Uit kunstliefde op het spel staat, maar dat het ook de kans geldt om in het vervolg al dan niet muziekuitvoeringen te hebben die op den naam van goede en degelijke concerten kunnen aanspraak ma- keD. Komt de nieuwe vereeniging niet tot stand dan zullen waarschijnlijk nog vele bekwame artisten onze stad weêr verlaten en ook het muziekkorps der schutterij zal weder tot hetzelfde peil dalen, zoo niet nog lager komen, dan waarop het vóór 3 jaren stond. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft besloten, om bij de aanstaande herstemming voor een lid der tweede kamer van de staten-generaal de can- didatuur van den heer Jolles te steunen. De kiesvereeniging Amsterdam, te Amsterdam, stelt den heer Fabius candidaat. Door de conservatieve kiezersvereenigiDg Vaderland en Oranje te Leiden, is besloten als candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer, bij de herstemming op 24 dezer, te ondersteunen jonkheer mr. I. L. Cremer van den Berch van Heemstede. Z. M. de koning is gisteren nacht te 2 uren per extra-trein van den Rijnspoorweg nit den Haag ver trokken naar Vevey (Zwitserland). Z. M. was vergezeld van zijn adjudant generaal-majoor Tolsma en een der ambtenaren van 's konings kabinet. De Ileldersche en Nieuwedieper courant verneemt, dat aan den heer D. J. Brouwer, voormalig kapitein-luite nant ter zee, de hoofddirectie is opgedragen van het établissement, dat door Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden te Port-Saïd ten behoeve van den Neder- landschen handel zal worden gevestigd. B SNCEMINGENT EN BESLUITEN. ministerieele departementen. Benoemd bij het departement van binnenlandsche zaken tot commies J. E. Erdman Ez., thans adjunct commies; tot adjunct commies C. H. van den Pauvertthans eerste klerk bij genoemd departement, en mr. C. Telders; en tot bode K. J. ScLaffer, vaste knecht bij dat departement. LEGER. Benoemd bij den generalen staf tot luitenant kolonel, de majoor W. RolofF, van dien stat; tot majoor, de kapiteins J. N. A. baron Taets van Amerongen en C. D. H. Schneider, mede van dien staf. Overgeplaatst in rang bij den generalen staf, de kapi tein jonkheer H. Laman Tripvan het 7C regiment in fanterie. ONDERWIJS. Aan de provinciale staten van Zeeland is door gede puteerde staten eene gedrukte mede deel ing toegezonden omtrent het gebruik der provinciale toelage van f2000, voor 1871 ter bevordering en aanmoediging van het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek. Bij de verdeeling daarvan is weder dezelfde maat staf gevolgd als in 1870, volgens welken het aantal ten behoeve van al de scholen te verkenen premiën ditmaal ongeveer 548 beliep, en het bedrag van elke premie op f3.65 werd berekend. Door den inspecteur zijn aan de schoolopzieners de volgende sommen uit gekeerd, te weten aan dien: in het le schooldistrictf 459.70 2e 295.65 3e 146.00 4C w 427.05 r> n 288.35 6e 383.25 2000.00 Uit die gelden hebben al de openbare scholen in de provincie, uitgezonderd enkele voor kinderen van meer- gegoeden, en dertien bijzondere scholen een aandeel genoten. Het schijnt dat de onderwijzers, onderwijze ressen of bestuurders der overige bijzondere scholen weder voor het hun aangeboden aandeel hebben bedankt, of dat de scholen wegens de maatschappelijke klasse waartoe de leerlingen behooren daarvoor niet in aan merking konden komen. In het 4e schooldistrict werden de beschikbare gelden weder, evenals die over 1870, aangewend tot het ver- leenen van kleine premiën of toelagen in geld aan enkele leerlingen, die zich het meest door getrouw schoolbezoek hadden onderscheiden, en voorts nog tot den aankoop en de uitreiking van sierlijke getuigschrif ten aan deze en anders leerlingen. Slechts in twee gemeenten van dat district werden daaruit, in plaats van geld, boekgeschenken en in eene derde gemeente voor een gedeelte ook boekgeschenken aan de leer lingen verstrekt. Voorts werd door den schoolopzie ner nog eene som van f 60 uitgekeerd aan het comité tot wering van het schoolverzuim te Goes't welk daaruit spaarbankboekjes met eene inschrijving van f 3 heeft geschonken aan een aantal leerlingen van de openbare scholen voor kinderen van on- en van minvermogen den te Goes en aan vijf leerlingen der bijzondere school aldaar. In de andere districten zijn de toegestane gelden daarentegen bijna overal alleen tot het aanschaffen van boekgeschenken en ook voor sierlijke getuigschriften aan de leerlingen besteed. In het le district werden daaruit echter in twee gemeenten, namelijk Aagteker keen Mid delburg, in de laatste echter alleen aan de leerlingen der school voor onvermogendeD, ook premiën in gelden in het 5e district op eene enkele plaats spaarbankboek jes verstrekt. Eindelijk werden in het 2e district aan eenige leerlingen van de avond- of herhalingsehcol te Zierikzee, verbonden aan de school voor onvermogen- den aldaar, eveDals over 1870, weder instrumenten of andere voorwerpen geschonken welke hun bij de uit oefening van hun beroep te stade konden komen, en werd aan den hoofdonderwijzer der bijzondere school voor Christelijk nationaal onderwijs aldaar, op diens verzoek, voor die school weder eene som afgestaan voor de uitbreiding van hare school-bibliotheek. Te Middelburg werd daarenboven eenigen tijd na de uitreiking der bedoelde belooning, en wel in de maand Juli 1872, een kinderfeest geveven aan de bekroonde leerlingen van de openbare scholen voor kinderen van on- en van minvermogenden, 't welk bestond in een reisje langs den Zeeuwsehen spoorweg, van Middel burg naar Goes, waaraan 150 leerlingen van die scho len hebben deelgenomen. In een aantal gemeenten zijn door bestnren, parti culieren of bijzondere instellingen ook weder bijdragen verstrekt tot verhooging van de som voor belooning of voor de kosten van school-of kinderfeesten; in het 2® schooldistrict schijnt de medewerking het geringst te zijn geweest. Omtrent den invloed der provinciale toe lage blijkt uit de berichten der schoolopzieners dat zij in de meeste gemeenten reeds allergunstigst op het meer getrouw en geregeld schoolbezoek der leerlingen heeft gewerkt, en dat in onderscheidene gemeenten ook het aantal schoolgangers daardoor is toegenomen. De in specteur merkt ten opzichte van het toenemend school bezoek op dat het geheele aantal der ingeschreven leer lingen, 't welk in Januari 1870 24,669 bedroeg, in Januari 1872 tot 26,021 gestegen, en dus sederteerstge-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1