r 142. MIDDELBURGSCHE C 0 U R A N T. Dinsdag 1873. 17 Jnni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/mfranco is f 8.50. Middelburg 16 Juni. Da kiesvereeniging Koning en vaderland te Gorinchem heeft voo^e-Mratemmiüg in dat district mr. J. Heems kerk Azn.' eandidaat gestel d. De kamer van koophandel en fabrieken teVlissingen heeft besloten een verzoek tot den gemeenteraad te rich ten, om bet voorstel tot demping van de Pottenkaai niet aan te nemen, daar de kamer oordeelt, dat die kaai voor den bestaanden zoowel als voor den toekomstigen handel onmisbaar is. In de Staats-courant van Zondag en Maandag 15 en 16 dezer zijn opgenomen: de wet van den 21®n Meijl. tot inkoop en amortisatie van rentegevende nationale schuld uit het daarvoor beschikbaar gedeelte der afkoop som van de onvervreemdbare rente ten laste van Bel gië en toewijzing van die afkoopsom aan de middelen, bestemd tot goedmaking van de uitgaven, begrepen in de staatsbegrooting voor het dienstjaar 1873 5 en de wet van den 22en Mei 1873, tot aanvulling van de algemeene wet van 26en Augustus 1822 (Staatsblad n° 38), over de helling der rechten van in-, uit- en doorvoer en van de accijnsenalsmede van het tonne- geld der zeeschepen. Volgens mededeeling van den Duitschen gezant omtrent eene in Duitschland ingevoerde nieuwe wijze van scheeps- meting, verliezen de meetbrieven welke daar te lande vóór den len Januari jl. ten behoeve van vreemde schepen zijn afgegeven, op den lon Juli a. hunne kracht en zullen bijgevolg, te beginnen met dien dag, de Nederlandsche koopvaardijschepen welke Duitsche havens aandoen en voorzien zijn van meetbrieven vóór den len Januari jl. afgegeven, eene nieuwe meting moe ten ondergaan. {Staats-cour.) De Vereeniging van handelaren te Groningen is, in aanmerking nemende dat de oprichting van rechtban ken van koophandel nog laDgen tijd tot de pia vota zal blijven behooren, op het denkbeeld gekomen, om de handelsgeschillen op min-tijdroovendo, meer degelijke en min-kostbare wijzete termineeren dan voor den gewo nen rechter. Zij heelt namelijk besloten tot het stichten eener Vereeniging waarvan de leden zich verbinden de voor komende geschillen of moeilijkheden aan de beslissing te zullen onderwerpen van drie scheidsmannendie overeenkomstig het laatste gedeelte van artikel 636 wetboek van burgerlijke rechtsvordering, zullen oordeelen als vroede mannen naar billijkheid, gelijk thans reeds o. a. gebruik is voor zeeassurantie. Zij wenscht echter die exceptioneele gevallen tot regel te maken en heeft te dien einde hare denkbeelden dienaangaande aan de kamer van koophandel en fabrieken medegedeeld. Ten opzichte van het nieuwe kerkhof te Gent, waar tegen de geestelijkheid aldaar zich zoo heftig heeft verzet, is een nieuwe moeilijkheid ontstaan. Het zijn niet meer alleen de ultramontanendie weigeren aldaar hunne lijken te begraven omdat de grond niet is ge wijd, ook de Israëlieten willen thans daar niet begra ven, hoewel om eene andere reden. Zij willen n. 1. hunne lijken niet toevertrouwen aan een grond die om de vijf jaren moet worden omgedolvendaar volgens hun godsdienst de begraafplaatsen ongeroerd moeten blijven; men mag ze wel ophoogen, maar niet omwoe len. Tot nogtoe voerden de Gentsche Israëlieten hunne lijken naar Brusseldoch dit is van daar thans verboden, zoodat ze zich aan den algemeenen regel zouden moe ten onderwerpen. De Isiaëlietische gemeente te Gent is niet groot, en men zou haar wel een stuk grond in voortdurenden eigendom kunnen afstaan, doch zou dit dan moeilijk aan de katholieke geestelijkheid kunnen weigeren en daardoor opnieuw in de secte-kerkhoven vervallen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Vergunning verleend aan w. c. Schil- lemans, med. et chir. doctor te Nijmegen, tot het aan nemen en dragen der medaille voor niet strijdenden ter herinnering aan den oorlog van 18701871, hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, ge schonken. rechterlijke macht. Benoemd tot substituut-grif fier bij den hoogen raad der Nederlanden mr. C. J. de Fremery, thans substituut-griffier bij het provinciaal gerechtshof in Noord-Holland. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Bloemendaal M. P. J. F. Groshans, thans ontvanger derzelfde middelen te Her wijnen 0. a. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee 1® klasse de luitenants ter zee 2® klasse W. J. H. de Kanter, E. H. E. van Woelderen, J. C. Commijs en J. F. M. Lange. STOOMWEZEN. Benoemd tot opzichter 2® klasse voor het stoomwezen H. de Ridder, te Delfshaven. koloniën. Eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, op verzoek, met 1 Juli a. en met toekenning van pen sioen, aan P. van der Meulen, laatstelijk predikant bij de protestantsche gemeente te Banda, thans met verlof hier te lande. ONDERWIJS. Bij het Zaterdag voortgezette examen ter verkrijging van akten van bevoegheid tot het geven van middelbaar onderwijs is eene akte voor de gronden van destaats- inrichting in Nederland toegekend aan den heer G. de Bruyne Bzn. van Zierikzee. Door het hoofdbestuur der vereeniging van leer aren aan inrichtingen voor middelbaar ouderwijs is een commissie benoemd tot het uittfeürijven en regelen van een wedstrijd in hand- en rechtlijnig teekenen voor leerlingen van burgerdag-en avondscholen en daarmede gelijkstaande inrichtingen. Deze commissie is samenge steld uit de heeren dr. Steyn Parvéinspecteur van het middelbaar onderwijs, voorzitter; professor E. Giigel te Delft; professor B. de Poorter te Arasterdam; G. Outshoorn en J. Gosschalkarchitecten te Amsterdam, en J. W. Weversieeraar aan de hoogere burgerschool te Zaandam, secretaris. De minister van binnenland- sche zaken, deze zaak wensehende te steunen, heeft ter bestrijding der voorloopige uitgaven een som beschikbaar gesteld, in afwachting van een nadere opgave van onkosten. KERKNIEUWS. Op het drietal predikanten opgemaakt ter voorzie ning in de predikants-vacature te Haarlem zijn geplaatst de heeren J. II. L. lloozemeijerte MiddelburgE. F. Kruijff, te Yelp, en H. Smeding, te Nederhorst den Berg. Door het kiescollege te Twello is ter vervulling van de vacante predikantsplaats aldaar een zestal opge maakt, bestaande uit de predikanten Gronemeijer te Apeldoorn, Bouwman te Voorst, Creutzberg te Vlis- singen, Hoogstraten te Almelo, Hoogenhuizen te Steen- wijk en de Jong te Lexmond. MARINE EN LEGEB. Bij het garnizoen te Neuzen melden zich nog voortdurend Belgen aan, ter dienstneming bij het leger in Oost-Indië. Volgens een bij het departement van marine ont vangen bericht van den kommandant der zeemacht en chef van het departement der marine in Nederlandsch- Indië zijn van de zeemacht bij de krijgsverrichtingen tegen Atsji gekwetst: de matrozen 1° klasse J. G. A. van Deinum en A. van der Mijnde matrozen 2® klasse J. H. Kleinschmidfc, J. M. Filijn, C. van Vliet enJ.C. Michelde matrozen 3® klasse II. FelmanC. van llaven- stein, W. Molijn en J. G. Troost; de sergeant der mariniers K. Veldman; de mariniers 2® klasse C. de Goey, J. H. Aalsvel en H. J. Menke; en de mariniers 3C klasse K. de Vries en E. K. A. van Batenburg. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram zijn Zr. Ma. schroefstoomschepen Riouw en Bommelerwaardonder bevel van de luitenants ter zee 1® klasse W. Steffens en J. H. Haakman, in den morgen van den 14en dezer te Malta aangekomenen zouden den 16®" en 17®u daaraanvolgende weder van daar vertrekken, tot voortzetting der reis naar Oost- Indië. Aan boord van beide schepen was alles wel. Zr. M8. schroefstoomschip Amboina, onder bevel van den luitenant ter zee 1® klasse jonkheer A. F. Meijer, is in den namiddag van den 14en dezer van de reeae van Texel vertrokkenter opvolging zijner bestemming naar Oost-Indië. De luitenant ter zee 1® klasse W. van Oorschot, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 8®n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonaetiviteit gesteld. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Iadië heeft de volgende beschikkingen genomen: (Javasche courant van den 29cn April.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederlandwegens ziekteaan den resident van Ternate F. Schenk en aan den telegrafist 2e klasse G. van Beuningen van Helsdingen. Ontslagen: op verzoek, eervol uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de griflier bij den landraad te Pekalongan J. L. E. Hamop verzoek, eer vol, uit 's lands dienstmet behoud van recht op pensioen, de gewezen klerk op het adsistent-residentiebureau te Sidho-Ardjo H. J. Walsarie, eervol wegens vertrek, de buitengewone substituut-griffier, buiten bezwaar van den lande, bij den landraad te Joana W. de Vogel. Benoemd: tot pakhuismeester te Pekalongan, de ambtenaar op wachtgeld C. P. J. Luyte, laatstelijk pakhuismeester te Panaroekan; tot 2on commies op het residentiekantoor te Serangde ambtenaar op non activiteit G. F. Doeve, laatstelijk commies op het resi dentiekantoor te Bezoekibij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, tot controleur 1® klasse A. W. P. Verkerk Pistorius en de controleur 2® klasse jonkheer A. H. van der Does de Bye; tot con troleur 2e klasse, de ambtenaar ter beschikking H. C. Bookmaker en J. L. J, A. Ruyssenaers. Belast: met de waarneming der betrekking van cipier van 's lands gevangenis voor Europeanen en met dezen gelijkgestelde personen te Samarang, de ambte naar op wachtgeld J. W. Roghlaatstelijk binnenregent van het Roomseh-katholiek weeshuis aldaar. Ontslagen: bij den residentieraad te Soerakarta, op verzoek, eervol, als lid, dr. W. Palmer van den Broekonder dankbetuiging voor de door hem als zoo danig bewezen diensten. Benoemd: tot lid bij den residentieraad te Soera karta C. F. Filips, gepensioneerd ambtenaar. Geplaatst: in de residentie Riouw enonderhoorig- heden, de benoemde controleurs 2® klasse jonkheer A. H. van der Does de Bije en H. J. Ilaaxmanin de residentie Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, de ambtenaar ter beschikking K. L. Fisher: Overgeplaatst: van de residentie Timor naar de residentie Amboina, de controleur 2® klasse m®. W. D. J. van der Feltz; van de residentie Amboina naar de residentie Timor, de controleur 1® klasse B. J.E.Ros- kott; van de residentie Westerafdeeling van Borneo naar de residentie Timor en onderhoorighedende con troleur 2e klasse M. J. Pluim Mentz; van de residentie Palerabang naar de residentie Westerafdeeling van Borneo, de controleur 1® klasse G. N. Buyn. Ingetrokken: de benoeming van II. J. Scheffer tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Sumanap. Benoemd: tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Sumanap R. Rogholt, onderwijzer voor den Indischen dienstonlangs uit Nederland aangekomen. Benoemd: bij de in- en uitvoerrechtentot commies ontvanger, tevens fungeerend havenmeester te Pama- lan J. R. Velden, thans onder-commies 2® klasse bij de controle en recherche te Pamanoekan; tot onder-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1