Uit Haarlemmermeer wordt het volgende gemeld: Een lietaanvallig meisje is het slachtoffer geworden van eene nootlottige vergissing. Hare ouders gingen Zaterdag met haar naar Leiden, in gezelschap van een landbouwer en diens zoon, teneinde professor Evers te consulteeren over eene koortsachtige onge steldheid waaraan het meisje, evenals de zoon van den landbouwer, lijdende was. Professor Evers schreef een recept voor beide kinderen, en de weder zij dsche ouders lieten dat bij een apotheker te Lei den bereiden. Zondag werd de hulp van den ge neesheer te Haarlem weer ingeroepen bij het meisje; zoodra hij bij het kind was, verklaarde hij het ster vende, terwijl alle teekenen van vergiftiging aanwezig waren. De drank werd dadelijk verzegeld. Daar nog zijnde, werd de dokter bij den landbouwer gehaald, en vond bij diens zoon dezelfde verschijnselen, doch daar de knö&p slechts éénmaal had ingenomenen drie maal had gebraakt, vond men hier baat bij de genees kundige hulp. Het meisje is overleden. Dinsdag heeft de lijkschouwing plaats gehad, in tegenwoordigheid van den rechter-ccmmissaris en den substituur-officier van justitie te Haarlem. De apotheker was ongesteld zijn bediende bereidde de beide recepten, en heeft, zoo men zegt, morphine in plaats van chinine gebruikt. Den volgenden ochtend schijnt hij zijne vergissing reeds bemerkt te hebben, doch, niettegenstaande alle pogingen om het gebruik van den drank te beletten door den apotheker zijn in het werk gesteld, was een slacht offer gevallen. Yan verschillende zijden is reeds geklaagd over de onpractische inrichting van den grooten catalogus der Weensche tentoonstelling. Thans is de catalogus voor de schilderyen-tentoonstelling verschenen, en daarmede is het nog treuriger gesteld, want bijna geen enkel nommer komt overeen met de opgaaf in den catalogus, zoodat als men een voorwerp zoekt men geheel iets anders ziet dan in den catalogus vermeld staat. Het standbeeld van wijlen den prins-gemaal van Engeland, bestemd voor de kapel, gewijd aan zijn nagedachtenis, op Windsor-Castle is voltooid. Het stelt den prins in groot-tenue in liggende houding voor. Engelen steunen zijn hoofd, terwijl zijn geliefkoosde hond aan zijn voeten ligt. Het opschrift luidt: „Albert, de prins-gemaal, geboren Augustus 26,1819gestorven December ld, 1861; begraven in den koninklijken graf kelder, Frogmore. Ik heb den goeden strijd gestreden. Ik heb mijn loop volbracht." VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN Gisteren is alhier te koop aangeboden Onder Middelburg, 1° perceel 1 hectare 05 aren bouw land; 2C perceel 1 hectare 02 aren 10 centiaren bouwland eu watersamen verkocht voor 4848. 3C perceel 58 aren 80 centiaren bouwland, verkocht voor 1428. 4e per ceel 63 aren 50 centiaren bouwland, verkocht voor f 1455. 5e perceel 71 aren 80centiaren bouwland, ver kocht voor 1603. 6e perceel 41 aren 40 centiaren weiland, verkocht voor 1050. 7C perceel 1 hectare 45 aren 30 centiaren bouwland en water, verkocht voor 3086. 8e perceel 92 aren 50 centiaren bouwland, ver- ocht voor f 1751. 9e perceel 36 aren 50 centiaren wei land, verkocht voor 960. 10e perceel 57 aren 40 cen tiaren weilandverkocht voor 1250. Onder Vrouwepolder, lle perceel 86 aren 50 centiaren weilandverkocht voor 1170. 12e tot en met het 16e per ceel 5 hectaren 26 aren 20 centiaren bouw- en weiland, samen verkocht voor 7500. Onder Gapinge, 17e tot en met het 22e perceel 2 hec taren 29 aren 80 centiaren bouwland, samen verkocht voor f 3010. Onder Serooskerke, 23e perceel 52 aren 50 centiaren bouwlandverkocht voor 1192.25. 24° perceel 57 aren 30 centiaren bouwlandverkocht voor 1246.25. 25e perceel 61 aren 20 centiaren bouwland, verkocht voor f 1275. 26e perceel 57 aren 40 centiaren bouwland, verkocht voor f 1210. 27e perceel 52 aren 70 centiaren bouwland, verkocht voor f 1111.11. 28° perceel 57 aren 20 centiaren bouwland, verkocht voor J210. 29° per ceel 38 aren 80 centiaren bouwland, verkocht voor f 926. 30e perceel 41 aren 10 centiaren bouwland, ver kocht voor 904. 31e perceel 44 aren 40 centiaren bouwland, verkocht voor f 860. Onder Ritthem, 32e perceel 78 aren 50 centiaren weiland; 33e perceel 98 aren 70 centiaren weiland, samen verkocht voor 2770. 34e perceel 82 aren wei land; 35e perceel 1 hectare 34 aren 20 centiaren wei land, samen verkocht voor f 3450. 36° perceel 97 aren weiland, verkocht voor 1400. De massa 25 hectaren 69 aren 30 centiaren, alzoo verkocht voor 46,665.61. Onder Middelburg, een huis, tuin en erve, wijk F n° 176, in de Giststraat, verkocht voor f 5500; een huis en erve, wijk F. n° 60 in de Spanjaardstraat, verkocht voor 950; een huis, tuin en erve, wijk T n° 59. hoek Veerschen wegverkocht voor f 2000.50. Gisteren is te Westkapelle te koop aangeboden: le perceel, 33 aren 90 centiaren bouwland, gelegen in de gemeente Westkapelle; 2e perceel, 33 aren 90 centi aren bouwland, gelegen aldaar, samen verkocht voor f 1955. 3C perceel, 42 aren 40centiaren bouwland,ge legen aldaar, verkocht voor 900. 4C perceel, 35aren bouwland, gelegen aldaar, verkocht voor ƒ666. 5eper ceel, 39 aren 40 centiaren bouwland, gelegen aldaar, verkocht 872. 0e perceel, 17 aren 30 centiaren bouw land, gelegen aldaar, verkocht voor 281. 7e perceel, 20 aren 70 centiaren bouwland, gelegen aldaar, ver kocht voor 333.80. 8e perceel, 24 aren bouwland,ge legen aldaar, verkocht voor f 385.80. 9e perceel 33 aren bouwland, gelegen aldaarverkocht voor 555.55. 10e perceel, een huis met schuur, erf en tuin, staande en gelegen te Westkapelle in de Noordstraatverkocht voor f 1611.25. THERMOMETER STA ND. 13 Juni 's av. 11 u. 58 gr. 14 'smorg. 7 u. 59 gr. 'smidd. 1 u. 78 gr. 'sav. 6 u. 63 gr STATEN-GENERAAL. EEBSTE KAMER. Zittiug van Zaterdag 14 CTuoi. (Per telegraaf!) Bij de regeling der werkzaamheden is besloten om alle aanhangige wetsontwerpenwaaronder dat tot verhooging der Indische begrooting voor 1873 ten behoeve van den oorlog tegen Atsji, en met uitzonde ring van dat tot goedkeuring van eene met de Amster- damsche kanaalmaatschappij gesloten overeenkomst, tegen Maandag a. aan de orde te stellen. iSuitrnlaitiX ALGEMEEN OVERZICHT. Uit de Fransche dagbladen blijkt dat het verzoek der regeering tot vervolging van den afgevaardigde Ranc wegens deelneming aan de commune zeer weinig indruk op de kamer maakte, doch slechts om de een voudige reden dat het geheim reeds vóór de zitting verraden was en aanleiding gegeven had tot tal van gedachtewisselingen. Hoe de linkerzijde dit besluit der regeering opvat, dat merkwaardigerwijze en schijnbaar toevallig onmiddellijk volgt op de redevoering van een lid der linkerzijdewaarin de regeering zoo meedoo- genloos voor het land en geheel Europa gecompromit teerd werd, behoeft nauwelijks gezegd te worden. Hoe het linker-centrum, dat toch waarlijk niet verdacht kan worden met de uiterste linkerzijde te heulen, hierover denkt kan uit zijn besluit blijken, om heden in de af- deelingen niet aan de voorloopige beraadslagingen over het verzoek deel te nemen. Maar opmerkelijk bovenal is het dat ook vele vrienden der regeering haar besluit afkeuren en zich zelfs open lijk in de couloirs gisteren voor de zitting in dien zin hebben .uitgelaten. Weet de regeering dan niethoorde men hen zeggendat de lust om eens éclatante be wijzen van kracht te gevenmeestal uit niets dan een gevoel van zwakheid voortkomt Heeft zij de gevolgen van haar stap wel overwogen Welke uitlegging moet men b. v. aan de handelwijze van den gouverneur van Parijs gevendie na twee jaren stilzittens plotseling deze zaak op 'ttapijt brengt? En zal een krijgsraad den heer Ranc kunnen veroordeelendie gedurende zoo geruimen tijd, ofschoon steeds onder het bereik der justitiehoegenaamd niet in zijne vrijheid belemmerd werd? Staat dit op zich zelf niet reeds gelijk met eene amnestie? Maar dit alles is niets vergeleken bij het alternatief, waarvoor de regeering zich zelve plaatste; de heer Ranc zal vrijgesproken of veroordeeld worden, in het eerste geval lijdt de regeering een gevoelig échec, in het laatste zal zij den strijd geopend hebben met de kiezers der twee grootste steden van Frankrijk een strijd waarvan het gevaar door niemand zal ontkend worden. Zoo ooi'deelen verscheidene aanhangers der regeering, zooals in een brief uit Versailles aan le Temps gemeld wordt, en volmaakt stemt dit overeen met het besluit van het rechter-centrumom bij de beoordeeling van het verzoek der regeering slechts acht te slaan op de tegen den heer Ranc ingebrachte beschuldigingen en niet op de redenen, waarom hij niet vervolgd werd. Het is echter niet aan te nemen, dat de kamer de machti ging tot de vervolging van den heer Ranc zal weigeren. Een telegram uit Versailles meldt dat de heer Cré- mieux, een der afgevaardigden voor Algerië, heden de regeering interpelleeren zal over de benoeming van ge neraal Ohanzy tot civiel-gouverneur en opperbevelhebber van leger en vloot aldaar. Bevestigt zich dit gerucht dan is het te voorziendat de schermutselingen tusschen de regeering en de oppositie zullen blijven voortduren, met het eenig gevolg dat de eerste, zoolang zij niet om vergeworpen kan worden, steeds meer en meer tot reactionaire en repressieve maatregelen gedwongen zal worden, teneinde de oppositie met geweld het zwijgen op te leggen. Die ItalienischenNachrichten, het Duitsehe te Rome ver schijnend orgaan, spreken het bericht van den Pester Lloyd omtrent een of- en defensief verbond tusschen Italië en Duitschland tegen. Daarentegen wordt het vroegere ge rucht omtrent de reis van Victor Emmanuel en den Italiaanschen kroonprins naar W eenen en daarna naar Ber lijn bevestigd en meldt de Neue freie Presse dat door de Italiaansche regeering na de optreding van het nieuwe be wind in Frankrijk te Berlijn onderhandelingen werden aangeknoopt, om voor alle eventualiteiten van die zijde gewaarborgd te zijn. Behalve het ontslag der afgetreden regeering en de samenstelling van het nieuwe kabinet komen in de Ma- dridsche Gazeta de besluiten voor, waarbij den Spaan- scheo gezant te Parijs, den heer Olozaga, op zijn ver langen ontslag verleend en generaal Hidalgo, dezelfde die de onmiddellijke aanleiding was van den troonsafstand van Amadeo, benoemd wordt tot civiel gouverneur van Madrid. De belichten omtrent het leger zijn weder zeer ongunstig. Te Vich vreest men voor een gewa- penden opstand, nadat een bataljon van het regiment San Fernando al zijn officieren heeft weggejaagd, terwijl de Carlisten ondanks de tegenwoordigheid van dit ba taljon de stad vrij in-en uitgaan, en te Murviedoiseen luitenant-kolonel door zijne muitende soldaten vermoord. De regeering is vast besloten de krijgstucht in het leger te herstellen, zegt ook nu weder de nieuwe mi nister van oorlog Estebanez. Hoe, laat hij echter zeer wijselijk in het midden. Varia uit het buitenland, Italië. Ingevolge besluit dor kamer van afgevaar digden om den dood van Ratazzi als een nationaal verlies te beschouwen, waarover ook de kamer den rouw zou aannemen, zijn sedert den 7?" dezer maand de tafels van den president en van de secretarissen der kamer bedekt met een zwart met witte zijde en zilver bewerkt kleed. De zaal is zwart gedrapeerd en van het balcon van het Palazzo Montecitorio waait zooals ge woonlijk de Italiaansche driekleur, maar thans halfstok en in floers gehuld. Het protest van den paus tegen de kloosterwet is, zooals uit Rome aan the Daily News gemeld wordtgereed en zal openbaar gemaakt worden na de bekrachtiging der wet door den koning. Het is in krasser bewoordingen vervat dan eenig ander stuk van den paus. Het stelt de katholieke wereld verant woordelijk voor de gevolgen van een maatregel, die den invloed der Christelijke kerk ondermijnt. Van versphilleude zijden wordt weder gemeld dat de paus opnieuw lijdend is en dat vooral zijn herinnerings vermogen afneemt. Dit heeft hem echter niet belet om Dinsdag een krassen brief aan de Duitsehe bisschop pen te schrijven in aDtwoord op de redevoering van von Bismarck in den Duitscben rijksdag over de benoe ming van een nieuwen paus. Id hetzelfde bericht wordt gezegd dat deze brief hem zooveel inspanning kostte dat hij Woensdag morgen zich te zwak voelde om op te staan. Engeland. Woensdag stelde het bekende parle mentslid Mundella in het lagerhuis de tweede lezing voor van de wet tot wijziging der Factory Acts Bill (de wet over den arbeid in fabrieken). Hij begon met de verklaring dat het allen schijn had alsof hij dezen stap deed opgestookt door trades-unionisten of vijanden van vrouwelijken arbeid, dien hij van oordeel was dat zijn voorstel eerder verheffen zóu. De werkuren van vrouwen en kinderen wenscht hij van 60 op 54 uren 's weeks gebracht te zien en die van kinderen van 8 tot 10 jaren en zoogenaamde half timers in verhouding te verminderen en ten hoogste op 33 uren te stellen, terwijl geen kind beneden 14 jaren tot vol werk zal worden toegelatendan na overlegging van het bewijs dat het tot zekere hoogte onderwijs genoten heeft. De heer Fawcett stelde deze motie voor "tegen dit voorstel, dat „het niet wenschelijk is aan een maatregel goedkeuring te schenken, die 'het gebruik van rouwen zou tegen werken door haar arbeid aan nieuwe wettelijke beper kingen te onderwerpen, welke voor den arbeid van mannen niet bestaan." Wegens het vergevorderde uur werd het debat over deze belangrijke quaestie ver daagd. Te Bristol is tot huisdokter van het kinder ziekenhuis benoemd eene dame, die den dokterstitel in Engeland verworven heeft, namelijk dr. Eliza Walker. De heer Forster, vice-president van den geheimen raad en minister van openbaar onderwijs, ontving Woensdag een talrijke deputatie om te protesteeren tegen het openstellen van musea, schilderijen-galerijen en daar mede verwante instellingen op Zondag. De minister be loofde de aandacht zijner ambtgenooten op het protest te vestigen, doch merkte op dat, met allen eerbied voor de overtuiging van de leden der deputatiedeze zaak van twee zijden bekeken kan worden en dat hij zeer onlangs een andere deputatie aan zijn ministerie ontvangen had, die juist het tegenovergestelde van hem verlangde. Donderdag heeft de minister Forster aan het la gerhuis ingediend een bill tot amendeering der onder wijswet van 1870. Deze wet werd met levendige toejui chingen door de ministerieelen begroet, doch nadat zij de voorlezing en toelichting van den minister gehoord haddenwas het enthousiasme zeer gedaaldgetuige de opmerkingen van twee liberale ledende heeren Dixon en Richards, die geloofden dat deze wet „bittere teleur stelling zou teweegbi-engen in de gemoederen van een groot deel der Engelsche natie." Ook door de libe rale pers wordt dit ontwerp slecht opgenomen. „Vrij heid tot het vestigen van School Boards, tot het voor schrijven van den leerplicht en tot het aanwakkeren vau godsdienstige agitatie, zegt o. a. the Daily News, dit zijn de drie karaktrekken der wet van 1870. Van den beer Forster werd verlangd deze gebreken weg te nemen. Maak de School Boards algemeen, het onderwijs en onzij digheid op godsdienstig gebied verplichtend, dan zal de wet van 1870 de breede grondslag worden van een waarlijk nationaal onderwijs. De heer Forster doet geen van drieën. Hij neemt het beginsel van School Boards en leerdwang slechts gedeeltelijk en godsdienstige kibbe larijen en twisten verplaatst hij slechts van het eene Op het andere lichaam." Duitschland. Het meerendeel der Berlijnsche bla den, namelijk de Vossische Zeituug, deSpenerscheZeitung, das Tagebiatt, de Berliner Wespende Deutsche freie Zei tang, de Gerichts-Zeitungde National-Zeitung, de Volks- Zeitung, die Tribüne, die Gegenwart, de Democratische Zeitung de' Bürger-Zeitungde A. Held'sche Staatsbur- ger-Zeitungde Berliner Wochenschrifthet Deutsche WochenblattSaling's Lörsenblattde Berliner Bürsen- Courier en de Bank-und Handels-Zeitung maakt aan het hoofd van hun nommer van 13 Juni een protest openbaar tegen het door de Pruisische regeeriug aan den bondsraad ingediende ontwerp eener drukpers wet en noodigt alle Duitsehe dagbladen uit om zich daarbij aan te sluiten. „Het ontwerp is in tegenspraak, zoo luidt de aanhefmet de beginselen van ons openbaar recht en met de rechtmatige eischen der pers." De voor loopige confiscatiede slechte en voor ruime opvatting vatbare definitie der misdrijven, de bovenmatige verant woordelijkheid van den redacteur eDz. worden achtereen volgens in dit protest bestreden. „De Duitsehe pers... wil geen straffeloosheid aldus gaat het stuk voort voor het openbaar gemaakte vrije woord, wanneer het werkelijk strafwaardig is. Zij wil zich aan een strenge verantwoordelijkheid voor de strafwetten des rijks niet onttrekken. Maar protesteeren moet zij tegen uitzonderingsbepalingenwier bovenmatige dubbelzin-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2