MIDDELBURGSCHE C O R AIV T. r i4i. 1873. 16 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met nitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prije per 3/m., franco is f 8.50. Middelburg 14 Juni. De leden van de tweede kamer der staten-generaal zijn, ter hervattiog van de weikzaamheden, bijeenge roepen tegen Woensdag den 25™ Juni a. Jl. DinsdagWoensdag en Donderdag werd te Schoon - dijke (afdeeling Oostburg) de algemeene vergadering en tentoonstelling der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland gehouden. Yoor het ingezondene zijn de volgende prijzen toe gekend-: Paarden (onverschillig van welk ras) voor den landbouw. Dekhengsten geboren vóór ot in Juni 1870: eerste prijs, 30, uitgeloofd door den heer mr. W. Ph. Vis, toegekend aan den hengst Bruin, oud 3 jareu, toebe- hoorende aan P. Scbijve, te Groede; tweede prijs, f 20, toegekend aan den hengst Vos bles oud 4 jaren, toe- behoorende aan P. de Feijter Iz.te Neuzen. Mer- riepaarden geboren tusscben 1 Juni 18.66 en 1 Juni 1870 tweede piijs, f 10, toegekend aan de blauw-schimmel merrie, oud 6 jaren toebehoorende aan J. B. Tas, te Hoofdplaat; derde prijs, een zilveren medaille, toege kend aan de bruine merrie, oud 3jaren,toebehoorende aan A. Beheijdt, te Aardenburg. Merriepaarden geboren in 1871: eerste prijs, f 15, toegekend aan de zeemkleurige merrie, oud *2 jaren, toebehoorende aan J. B. Tas, te Hoofdplaat; tweede prijs, f 10, toege kend aan de blauwe merrieoud 2 jarentoebehoo rende aan II. F. Meijer, te Breskens; derde prijs, een zilveren medaille, toegekend aan de bruine merrieoud 2 jaren, toebehoorende aan Jac. de Meijer, te Schoon- dijke. Spannen werkpaarden, geboren tusschen 1 Juni 1866 en 1 Juni 1869, niet ingezonden. Runderen. Springstieren van inlandsch ras, geboren vóór of in Juni 1871: eerste prijs, f 20, toegekend aan den roodbonten stier, cud 2 jaren, toebehoorende aan L. Cam- maert, te Schoondijke; tweede prijs, f 10, toegekend aan den zwartbonten stier, oud 2 jaren toebehoorende aan J. Ph. Salomo, te Groede; derde prijseen zilveren medaille, toegekend aan den zwartbonten stier, oud 3£ jaartoebehoorende aan J. Pb. Salomé, te Groede. Springstieren van volbloed Durham ras, geboren als boven: eerste prijs, f 30, uitgeloofd door den heer jonkheer mr. C. van Citters, niet toegekend; tweede prijs, f 10, uitgeloofd door den heer Iz. Risseeuw, toegekend aan den roodbonten stier, oud 3J- jaar, toe behoorende aan L. Gammaertte Schoondijke. Melk koeien van inlandsch ras geboren tusschen 1 Juni 1865 en 1 Juni 1870: eerste prijs, f 15, toegekend aan de zwartbonte koe, toebehoorende aan J. F. M. van Haeist, te Philippine; tweede prijs, f 10, toegekend aan de roodbonte koetoebehoorende aan Antb. Luteijnte Schoondijke; derde prijs, een zilveren medaille, toege kend aan de zwartbonte koe, toebehoorende aan J. F. M. van naelst, te Philippine. Melkkoeien van gekruist Durham ras, geboren tusschen 1 Juni 1865 en 1 Juni 1870 tweede prijs, f 10, toegekend aan de roodbonte koe, toebehoorende aan Tb. A. de Badts, te Gioede. Vaarzen van inlandsch ras, geboren tusschen 1 Juni 1870 en 1 Juni 1871: eerste prijs, 15, toegekend aan de zwartbonte vaars, toebehoorende aan J. F. M. van Haehtte Philippinei weede prijs, een zilveren medaille, toegekend aan de roodbonte vaars, toebehoorende aan A. Steenbart, te Schoondijke. Vaarzen van gekruist Durham ras, geboren tusschen 1 Juni 1870 en 1 Juni 1871: eerste prjs f 15, toegekend aan de roodbonte vaars, toebehooiende aan F. L. Benteijn, te Oostburg; tweede prijs, een zilveren medaille, toegekend aan de grijsbonte vaars, toebehoorende aan F. L. Benteijn, te Oostburg. Vaarzen van inlandsch ras, geboren na 1 Juni 871: eerste prijs, 10, uitgelooid door den heer J. de Muijnk, toegekend aan de roodbonte vaars, toebehoorende aan A. W. Leeuhouts, te Breskens; tweede prijs, een zilveren medaille, toegekend aan de zwartbonte vaais, toebehoorende aan de wedc. J. de Huiler, te Grot de. Vaarzen van gekruist Durham ras, geboren na 1 Juni 1871: eerste prijs, f 10,uitge loofd door den heer M. Volkrijk Liebert, tcegecend aan de roode vaars, toebehoorende aan F. L. Benteijn, te Oostburg; tweede prijs, een zilveren medaille, toe gekend aan de ïoodbonte vaars, toebehoorende aan F. L. Benteijn, te Oostburg. Een springstier ofeene koe van ongehoornd ras, een prijs van f 10, uitgeloofd docr den heer J. de Die, niet ingezonden. Schapen. Sjringrairmen (geschoren) van volbloed Lincoln ras: eerste prijs, f 20, uitgeloofd door jonkheer mr. C. van Citters; tweede prijs, een bronzen medaille, niet ingezonden. Ooien (geschoren) van gekruist ras, 3 stuks, geboren na 1 Juni 1871: eerste prijs, f 15, toegekend aan 3 ooien, toebehoorende aan P.J. Buijck, te Eede; tweede prijs, een b. on zen medaille, toegekend aan 3 ooien, toebehoorende aan Th. de Badts, te Groede. 3 stuks wolvliezcn voor de zuiverste en langste wol: eerste prijs, f 10; tweede prijs, f 5; derde prijs, een bronzen medaille, niet ingezonden. Varkens. Beeren van inlandsch raseerste prijs10tweede prijs, een bronzen medaille, niet ingezonden. Beeren van vreemd ras: eerste prijs f 10, uitgeloofd door den heer J. H. Snijders, toegekend aan den beer, toebe hoorende aan B. F. Tas, te Schoondijke. Zeugen van inlandsch ras: eerste prijs, 10, toegekend aan de zeug, toebehoorende aan B. F. Tas, te Schoon dijke. Zeugen van vreemd ras: eerste prijs, f 10; tweede prijseen bronzen medaille, niet ingezonden. Werktuigen en gereedschappen voor den landbouw. Voor een Zeeuwschea ploeg, eerste prijs, 20, inge zonden door F. L. Benteijn, te Oostburg. Voor een Wale-plocgeerste prijs, 20ingezonden door Iz. van de Sande, te Schoondijketweede prijs, f 10, uitgeloofd door den heer J. Otto Risseeuwvooreen dito, ingezonden door I. F. Almekinderste Groede. Voor een verbeterden Amerikaacschen aiends-ploeg voor 3 paarden, eerste prijs, 20, ingezonden door G. I. van den Bosch, te Wilhelminadorp; tweede prijs, f 10, uitgeloofd dooi den heer A. A. de Smet, voor een dito met2paarden, ingezonden door G. I. van den Boschte Wilhelmina dorp. Voor een ondergronds-ploeg, eerste prijs, 15, ingezonden door Iz. van de Sande, te Schoondijke. Voor een egge, tweede prijs, f 5, uitgeloofd door den heer L. Theri Mz.ingezonden door A. Steenhart, te Schoondijke. Voor een molbord, een prijs van f 10, uitgeloofd door den heer M. C. Merens, bij loting toe gekend aan n° 57, ingezonden door J. de Meijer, te Schoondijke. Voor eene verzameling draineergereed- schappen, een prijs van f 5, uitgeloofd door den heer mr- C. J. Pické, ingezonden door A. Luteijn te Schoon dijke. Voor een gierpomp, een prijs van 5, uitge loofd door den heer mr. C. J. Pické, ingezonden door René Reijniers, te Eede. Toegekend buiten het programma: Voor een aan- aaidploeg, tevens bruikbaar als aardappelrooier, inge zonden door M. Couvreur, te Lapscheure, f 5. Voor een paar denschoffel met ketting, ingezonden door H. F. van den Hemel, te Waterlandkerkje, een bronzen me daille. Voor eene verzameling van werktuigen en gereedschappen voor land- en tuinbouwingezonden door Valk c0., te Lochem, een zilveren medaille. Voor eene verzameling hoefijzers, door H. I. Bouwens, te Waterlandkerkje, een bronzen medaille. Vooreen ijzeren tweepaards-rosmolen met dorsch-machine waar door het stroo niet beschadigd wordt ingezonden door G. Stout, te Tiel, een zilveren medaille. Voor eene verzameling verbeterde wanmolens, ingezonden door A. de Troije, te Middelburg, een zilveien medaille. Voor een boterkarn, roet toestel tot het in beweging brengen, ingezonden door 1. B. Frederick-Beelaert, te Caprijckeen zilveren medaille. Voor eene verzame ling touwwerk voor den landbouwingezonden door I. Clarisse, te Schoondijke, een bronzen medaille. Voor een stoomdorsch-werktuig ingezonden door P. B. Albregts, te Breskens, een zilveren medaille. In een tot de Staats-courant van heden behoorend bijvoegsel is opgenomen een staat, aanduidende de sterkte van den eersten ban der schutterijen op Januari van dit jaar. De eerste bau is gesplitst iu twee cate gories De eerste categorie bevat de leden van den eersten ban, die thans nog ongehuwd, gehuwd ot weduwnaars zonder kind of kinderen zijn. De tweede categorie, de leden van den eersten ban, die na hunne inlijving gehuwd en sedert in het bezit van kind of kinderen gekomen zijn. Blijkens deze staat was de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijenmet inbegrip dei- reserve op 1 Januari jl.: die der eerste categorie 23,558 man; die der tweede categorie 16,160 man, samen 39,71S man. Op 1 Januari 1872 bedroeg de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijendie der eerste cate gorie 22,715 man, die der tweede categorie 15,859 man, samen 38,574 mau. Aan het examen voor surnumerair bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegendat op den 11™ Juni jl. te Utrecht werd gehoudeD, namen 29 candidaten deel. Daarvan zijn geplaatst de heerenH. M. Baesjou, van Utrecht, te Liers; A. J. Duchateau, van Zwolle, te Zwolle J. F. L. Huberts, van Utrecht, te Utrecht; G. de Jonge, van Amsterdam, te Winschoten; J. N. Koning, van Warmond, te Tongeren; J. de Kruijff, van Maastricht, te Achel; H. vanLeijden, vanPijnackerte Oisterwijk, C. J. M. Steenhagen, van Amsterdamte Goor; A. Ste vens, van Dordrecht, te Weijchmael, en B. Wabeke, van Krabbendijke, te Goes. Gisteren heeft de Belgische senaat met 32 tegen 4 stemmen het wetsontwerp aangenomen tot goedkeuring van het den 13™ Januari met Nederland gesloten trac- taat, betreffende de aflossing der onvervreemdbare rente, de afschaffing van het verhoogde invoerrecht op het Nederlandseh gedistelleerd en den aanleg van den spoor weg Antwerpen Gladbach over Nederlandsch gebied. De pogingen door den gemeenteraad van Gent en de kamer van koophandel aldaar bij de Belgische regee ring aangewend, om een grooter subsidie te verkrijgen voor de verbetering van het kanaal van Gent naar Neuzen, zijn niet geslaagd. De minister beeft bepaald geweigerd het krediet te vermeerderen en verklaard, dat in een ministerraad is beslist om dit jaar niet meer dan twee millioen francs voor de werken aan het kanaal naar Neuzen toe te staan. Van andere zijde wordt ook beweerd, dat de minis ter zou hebben te kennen gegeven, dat de 60 millioen, die van de leening van 240 millioen beschikbaar bleven, reeds eene bestemming hadden verkregen, en dat daar van niets meer voor de werken aan het kanaal naar Neuzen kan worden afgenomen, zoodat, als men daar voor iets wilde verkrijgen, opn.euw een krediet aan de kamer zou moeten wordeu aangevraagd. Het mislukken der aangewende pogingen heeft te Gent een pijnlijken indruk gemaakt. Men ziet nu een groote meeting tegemoet, waarop maatregelen zullen worden voorgesteld om met nog meer klem de uitvoe ring der bedoelde werken te vragen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. eereteekenen. Bepaald dat het eereteeken, inge steld bij koninklijk besluit van den 19™ Februari 1869 (Staatsblad n° 24) ook zal worden uitgereikt aan hen, die hebben deelgenomen aan de krijgsverrichtingen in Deli (noordoostkust van Sumatra), loopende van 14 Mei tot 6 November 1872. LEGER. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 600 'sjaais, op verzoek, de 1° luitenant S. J. graaf van Limburg Stirum van het wapen der cavalerie, thans op nonactiviteit. Overgeplaatst in hun rang van 1™ luitenant bij het regiment grenadiers en jagers de 1° luitenants-adjudant J. van der Meer, van het 8°, en J. Offerhaus, van het 2°, benevens de le luitenant W. F. van Tielenvan het 4e regiment infanterie. ONDERWIJS. Bij het gisteren te 's Gravenhage voortgezette examen ter verkrijging van een akte tot het geven van mid delbaar onderwijs is, voor boekhouden, o. a.toegelaten de heer J. Broekema van Zierikzee. KERKNIEUWS. Bedankt voor het ber< ep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Makkum en Koruwert door deu heer J. J. Crébas, te Westkapelle. Beroepen tot predikant bij de Nederduitache her vormde gemeente te Hontenisse de heer G. L. Krol, te Vierlingsbeek. MARINE EN LEGES. De luitenant ter zee le klasse P. E. Tegelberg, be last met de waarneming der betrekking van adjudant van den directeur en kommandant der marine te Wil lemsoord wordt met den 15™ dezer eervol ontheven van genoemde betrekking en op nonactiviteit gesteld en met den 16™ daaraanvolgende als zoodanig vervan gen door den luitenant ter zee lc klasse S. Kraijenhoff van de Lear. Naar men verneemt, zijn de luitenants ter zee 1* klasse C. L. van Woelderen ea W. J. A. Nolthenius vanwege het departement van marine uitgenoodigd de Wcensche-tentoonstelling te bezoeken en omtrent hunne bevindingen, voor zouveel deze betrekking hebben op of van nut kunnen zijn voor de mariue,een rapport uit te brengen. GEMENGDE BERICHTEN. Aanstaanden Dinsdag avond zalbij gelegenheid van den jaardag van H. M. de koninginvan 7 tot 9 uren op het Molenwater alhier, door het muziekkorps der schutterij eene muziekuitvoering gegeven worden.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1