öuitcnlanh. fijrtnïirlsbfricljtcn. Tlimcrtcntièn. 3Brtin ii auutrbn rqaatarljti p pi j GEMEENTERAAD VAN GOES. Zitting van Donderdag 12 Juni. Voorzitter de heer Blaaubeen. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter doet eenige mededeelingen, o. a. dat eene herverpachting van het jachtrecht zal plaats heb ben op den 21cu Juni, omdat niet genoeg geboden is-, dat benoemd zijn: tot commissaris-boekhouder derVer- eeniging van werklieden A. A. van Dellen, en tot 35 helpster en kweekelinge aan de bewaarschool voor onvermogenden L. P. de Poorter en M. den Hollander, alsmede dat is ontvangen een extract uit de notulen der vergadering van den geneeskundigen raad in Zeeland, dd. 30 Mei j!., omtrent de interpellatie van dr. van Renterghem in de laatste raadsvergadering in zake het roodvonk, welk stuk de voorzitter voor de leden ter inzage legt. De heer van Renterghem blijft volhouden, dat bet roodvonk niet epidemisch heerscht, eu de inspecteur de gemoederen onnoodig verontrust, valsch alarm ge maakt en geruchten verspreid heeft, die strafbaar zijn voor de wet. De voorzitter betuigt zijn leedwezen, dat de heer van Renterghem opnieuw de zaak te berde brengt. Uit eerbied voor de vrijheid van spreken, den raads leden door art. 47 der gemeentewet gewaarborgd, heeft hij het extract alleen voor de leden ter inzage gelegd. De heer van Renterghem verklaart dat hij, juist om dat het publiek geen kennis zal dragen van het stuk, gesproken heeft. De handelwijze van den inspecteur is een bewijs dat de man zijne roeping niet verstaat. Vervolgens wordt mededeeliog gedaan van eenige ingekomen stukken, waarbij de sollicitatie van den heer T. II. de Beer naar de betrekking van directeur der hoogere burgerschool en de aanbeveling der heeren D. M. Mol ij n en B. van Asperen Vervenne voor lid van het armbestuur. Aan de erde is voorts de uitbreiding van het hulp personeel aan de scholen der le en 2C klasse. Na langdurige beraadslaging, waaraan allo leden deelne men, wordt in beginsel aangenomen de onvermijdelijk heid cm nog een hulponderwijzer aan te stellen aan de school der 2C klasse, terwijl de beslissing omtrent de andere hulpondeiwijzers wordt aangehouden tot na de behandeling van een door den heer del Baere toege zegd voorstel om toepassing te vragen van art. 86 der onderwijswet. Tegen stemden de heeren den Boer, MeijlinkCallenfels, Pompe en Quist. De behandeling der te wijzigen verordening voor het burgerlijk armbestuur wordt om het vergevorderde uur aangehouden. Het armbestuur wordt gemachtigd tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1872. Worden benoemd: tot lid van het burgerlijk armbe stuur M. Stieger (aanbevolen waren J. P. Larsen en E. L. van Mervennee); tot leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool en burger-avondschool P. Zee man, te Leiden, en tot leden van het stembureau voor de aanstaande verkiezingen voor leden van den raad de heeren del Baere en Busing. De beslissing of eene aanvrage zal gedaan worden om het 28° landhuishoudltundig congres in 1874 te Goes te houden, wordt verdaagd tot de volgende vergade ring en deze zitting gesloten. ADGEMEEN OVERZICHT. Frankrijk en de republikeinsche partij zullen zwaar moeten boeten voor de stoutmoedigheid der linkerzijde in de nationale vergaderingom de regeering van 24 Mei zoo meêdocgenloos aan de kaak te stellen. Haar ge weten zegt haar dat de slag welke haar werd toege bracht verdiend was, zij gevoelt dat hare moreele nederlaag haar van het geringe prestige hetwelk zij bezit dreigt te beroovenhet bewustzijn barer zwakte, vrees en wraakzucht dwingen haar om haar toevlucht tot onderdrukking en geweld te nemen, en....Frank rijk en de republiek worden in onstuimige vaart naar de reactie gedreven, welker einde niets anders dan revolutieburgeroorlog en absolutisme kan zijn. Het zelfde noodlot doet Frankrijk steeds in denzelfJeo fatalen kring ronddraaien en elke poging, cm het aan dien maalstroom te ontrukkenmislukt op het ocigen- blik waarop het arme land op het punt stond gered te worden, getuige Cavaignac tijdens de tweede, Thiers tijdens de derde republiek. De eerste wraak voor den kaakslag, aan de regee ring in den persoon van den minister Beulö toegebracht, is het besluit der regeering om den Lyonschen afgevaar digde Ranc wegens deelneming aan de commune voor den krijgsraad terecht te stellen. Gisteren las de heer Buffet twee brieven voor, de een van den minister van oorlog, de ander van den gouverneur van Parijs, gene raal Ladmirault, waarbij de machtiging der kamer voor deze vervolging gevraagd wordt. Zaterdag zal de kamer eene commissie benoemen om deze aanvraag te onderzoeken. Wat het antwoord der kamer op het ver zoek der regeering zal wezenis met het oog op de serviele meerderheid reeds nu niet twijfelachtig. De heer Ranc zal moeilijk meer tusschen de mazen kunnen doorsluipen. In elk geval is het niet te loochenen dat hij lid der commune was en het recht voor allen gelijk moet zijn. Hij had daarom onmiddellijk na de onder werping van den opstand voor den krijgsraad gedag vaard moeten wezen, maar nu zal zijne vervolging alleen dit ten gevolge hebben, dat de verbittering der radicalen en de arbitraire maatregelen der regeering in gelijke mate toenemen, totdat de republiek ten slotte door de excessen der uiterste partijen vermoord wordt. Ook de vrijheid van drukpers zal door de krasse, maar waardige redevoeringen van de heeren Lepöre en Gambetta niet winnen, maar des te meer verliezen. De nieuwe prefect der Rhonede heer Ducrosdie na tuurlijk het stilzwijgend mandaat van de regeering ont ving om het roode Lyon een3 tot rede te brengen, heeft als een waardig vertegenwoordiger van de regeering der „moreele orde" een aanvang gemaakt met de beteu geling der drukpers. Bij besluit van 7 Juni verbood hij den verkoop van alle dagbladen en periodieke geschriften op den openbaren wegden 10cn liet hij de geheele oplaag van den radicalen Petit Lyonnais in beslag nemen, ofschoon het deftige Journal de Lyon en le Temps, die toevallig een exemplaar der geconfisceerde courant in handen kregenverklaren dat zij „na nauwgezette lezing zich moeten afvragen wat tot deze inbeslagname geleid kan hebben." Bovendien gaat de prefect in zijn ijver zoover dat hij, zooals le Journal de Lyon zegtingevolge zijn besluit van 7 Juni zelfs beslag doet leggen op de exemplaren der dagbladen, die door de courantombrengers aan de huizen der abonnenten be zorgd worden. „Nooitzegt bet blad, zelfs niet onder het keizerrijk, heeft men de courantombrengers be schouwd als colporteurs of verkoopers van dagbladen; dit is een buitensporige ijver die met onwettigheid ge lijk staat." Voor 'toogenblik althans is de ministerieele crisis in Spanje geëindigdmaar onder omstandigheden die een weinig troostrijk licht op den algemeenen toestand werpen. Na de mislukte poging van Figueras om een nieuw ministerie te vormen, werd het voorstel in de constituante gedaan om een kabinet van uitsluitend ge matigde republikeinen te kiezen. Nauwelijks waren de debatten hierover aangevangen of het Madridsche gepeupel liep te wapen, bezette en barricadeerde eenige slraten, waarop natuurlijk de aanhangers van de meer- deiheid dit voorbeeld volgden en de burgeroorlog in de straten van Madrid dreigde uit te barsten. Onder deze pressie gaf de meerderheid der constituante toe en een kabinet van „conciliatie en verzoening" werd ge kozen waarin de intransigentesofschoon zij in de ver tegenwoordiging ver in de mindeiheid zijn, en de gematigde republikeinen elk 4 portefeuilles ontvingen. De helft van het ministerie, waarin Pi y Margall als president en minister van binnenlr.ndsche zaken zitting heeft, dankt haar mandaat derhalve aan het straat- gepeupel en zal dus naar zijn nukken moeten luiste ren. Weigert de meerderheid daaraan te voldoen, welnu, Woensdag heeft het bespeurd dat deze voor gewapende oploopen bukt. Behoeft het nog gezegd te worden dat voor deze combinatie geen lang leven is weggelegd. Figueras heeft terstond Madrid veilaten, naar men zegt om wegens herstel van gezondheid de baden te gebrui ken. Zijn vertrek wordt echter door de meeste Madrid sche bladen op geheel andere wijze gecommentarieerd en misschien terecht in verband gebracht met de treurige teleurstellingen, die de idealistische republikein vooial in de laatste dagen moest ondervinden. De Justiz-Ausschusz van den! Duitschen bondsraad gaat ijverig voort met de besnoeiing van de waarlijk drakonische wet op de drukpers, welke de Pruisische regeeriDg zonder blikken of blozen waagde zooals het orgaan der Munchener liberalen zegt aan een vertegenwoordigiog van geheel Duitschlaud in te die nen. De verantwoordelijkheid van den Duitschen redac teur heeft de commissie reeds belangrijk verminderd, gisteren schrapte zij de bepaling, dat buitenlandsche bladen alleen dan verspreid mogen worden, wanneer de naam van uitgever of drukker op het bewuste ge schrift vermeld staat. Bisschop Martin von Paderborn heeft het eerst de beginselen, in bet gemeenschappelijk protest der Prui sische bisschoppen van 26 Mei vervat, in praktijk gebracht. Ingevolge de wet cp de opleiding en aanstelling van geestelijken had de. opperpresident van Westfalen hem de mededeeling verzocht van de statuten en het leerplan van het philosophisch-tbeologische semeuarium aldaar. De bisschop heeft in zeer beleefde termen den opper president naar het bewuste protest verwezen en zijn leedwezen te kennen gegeven wanneer die weigering, welke zijn plicht en eed van hem eischten, tengevolge zou hebben dat de erkenning van den staat plotseling aan bedoeld semenarium ontnomen werd. De strijd heeft dus een aanvang genomen; thans zal moeten blijken of de Pruisische wetten den staat die voordeelen zullen schenkenwelke de regeering en hare vrienden zich daarvan voorstellen. GRAANMARKTEN ENZ. Gent 13 Juni. Roode en witte tarwe met weinig aan voer fr. 31.per ICO kilo; rogge op staal tr. 15.71; gerst fr. haver fr. 17.50; boekweit tr. 18.paar- denboonen fr. 18.— koolzaad fr. 43—; lijnzaad fr. 39. lijnkoeken fr. 25.50; koolzaadkoeken fr. 21.50; boter fr. 2.90 per kilogram; eieren fr. 2.10 per 2S strike. VLISSINGEN, 13 Juni. Boter f 0.95 a 0.90 per kilogram. Amsterdam 13 Juni. Raapolie op zes weken /41#. Lijnolie cp 6 weken f 40#. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Arasterdam 13 Juni 1873. Nederland *Certific. Werkelijke schuld. 2# pet. 56## ♦dito dito dito 3 66# ♦dito dito dito 4 89-,V ♦Aand. Handelmaatschappij 4# 141# ♦dito exploitatie Ned. Staatssp. Belgie. ♦Certificaten bij Rothschild 2# Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito5 Rusland. ♦Obligation 1798/1816 5 ♦Certific. adra. Hamburg 5 ♦dito Hope&C0. 1855 6e serie 5 87# ♦Cert. f 1000 1864 5 ♦dito. f 1000 1866 5 „99 ♦Loten 18665 „252 ♦Oblig.Hope O.Leening 1860 4# 91# ♦Certific. dito4 „75 *Inscript.Stieglitz&0.2ea4L. 4 74# ♦Obligatiën 1867—69 4 „78# ♦Certificaten6 ♦Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 231 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 95# dito dito Jelez Oril5 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 73# Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilvei'Jau./Juli. 5 64# ♦dito dito April/Oct. 5 64# ♦dito in papier Mei/Nov. 5 60TV ♦dito dito Febr.Aug. 5 60# Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligation Buitenl. 186771.. 3 19# dito Binneolandsche 3 14# Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 „41# Turkije. dito (binnenl.). 5 51# Egypte. Obl. 1868 7 „89# Amerika. ♦Obl. Yereeuigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98# ♦dito dito dito (1885) 6 99# ♦Obl, Illinois7 .♦dito dito Redemtion 6 Obl. Atl.Gr.W. Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 40# dito dito dito 2esec. 7 32 dito dito 1869 dito 7 33# Brazilië. ''Obl. 18634# ♦dito 18655 Mexico. dito 18513 14# Grenada. dito afgestempeld 6 17# Venezuela, dito3 10# Ecuador. dito1 Prijzen van Coupons. Amsterdam, 12 Juni. Mefall. f 22.55; dito zil ver f 24.55; Dito Eng. per fEng. Russen per f 11.82#; Eng. Portugal per £f Fransche 56#; Belg. f 56#; Pruis, f 35#Hamb. Russen f 31#; Russen in Z. R. f 31#; Pools, iu Fl. f Napelsche Spaansche piaster f Spaansche in fr. 1000 fAmerikaansche dollars f 2.44; papier ƒ2.04. De ondergeteekende betuigt zijn dank voor de be wijzen van deelneming, welke hij de eer had van vele zijden te ontvangen, ter gelegenheid zijner benoeming tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. BÜTEUX, Griffier der Staten van Zeeland. Mevrouw PLATO betuigt haren dank voor de velo bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlij den van hare schoonzuster Mej. H. A. J. PLATO, te Meerkerk. Middelburg, 13 Juni 1873. De HER9IIS te firuiningen zal dit jaar aan vangen den 21tn en eindigen den 27en Juni 1873. De Burgemeester, DOMINICUS. VOOR DE J'ROVUÏCIE ZEELAND, gevestigd te Middelburg ondeb directie van DEN HEEB A. P. DE WIJS. COMMISSARISSEN brengeningevolge art. 31 der Statuten, ter kennis der belanghebbenden dat in de op heden gehouden Algemeene Vergadering door den Directeur is overgelegd de Hekcning zijner admini stratie over 1872, welke rekening is goedgekeurd door dë aanwezige deelgenooten, aan wie als toen is gegeven

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3