BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw J. D. Preuyt, burgemeester der gemeente Geervliet. noOGER onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Utrecht dr. J. A. Wynne, rector van het gymnasium te Groningen. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Geerlen c. a. F. M. J. van Ghert, thans ontvanger derzelfde middelen te Hazers- woude c. a. leger. Bencemd bij het wapen der cavalerie tot 2cn luitenant: bij het 2e regiment huzaren, de wacht meester-titulair J. C. van Alphen, van het korps; bij het 4C regiment huzaren, de wachtmeesters-titulair J. G. baron van Sytzama en C. Stokbeiden van het kcrp3. Benoemd bij het wapen der artillerie tot 2en luitenant: bij het le regiment vesting-artilleriede sergeant T. P. Almercod, van het korps, bij het 2e regiment vesting artillerie, de sergeant T. H. A. Tromp, van het le re giment vesting-artillerie; bij het 3C regiment vesting artillerie, de sergeanten K. J. van Ravenswaay, van het 2°, en J. H. Gaade, van het le regiment vesting artillerie. ONDERWIJS. Voor de te Delft afgenomen akte-examens voor mid delbaar onderwijs in het handteekenen (M1) waren 19 candidaten opgeroepen, waarvan 4 niet zijn opge komen, 5 zich gedurende het examen terugtrokken en slechts 3 werden toegelaten. Onder de geslaagden komt vcor de heer H. J. van der Weele, te 's Gravenhage, vroeger te Middelburg woonachtig. By de op 9 en 10 Juni in den Haag gehouden akten-examens voor middelbaar onderwys is o. a. eene akte voor gymnastiek toegekend aan den heer J. D- Augustijn, van Middelburg. Bij de gisteren voortgezette examens ter verkrijging van een akte van bevoegheid tot het geven van mid delbaar onderwijs is o. a. voor boekhouden toegelaten de heer F. F. Leupen, te Zierikzee. MARINE EN LEGER. Eergisteren arriveerden te Texel een 4-tal kanon neer booten benevens eenige stoombarkassensloepen enz., teneinde gedurende eenigen tijd proeven met torpedo's langs de kust te nemen. Een ongewone drukte heerscht daardoor des daags aan de haven enwat voor de ingezetenen minder pleizierig is, 'snachts in het dorp. KOLONIËN. De uit Nederlandsch-Indië ontvangen berichten loopen tot 7 Mei j 1. Aan het mail-overzicht van het Bataviaasch handels blad is het volgende ontleend Nu het eerste gevoel van bittere teleurstelling over het besluit der regeering om de Atsjineesche expeditie terug te roepen, teneinde over eenigen tijd met meer kracht den oorlcg te hervatten en tot een goed einde te brengen, plaats heeft gemaakt voor een meer kalme beschouwing van zaken, houdt men zich meer met de toekomst bezig en met de tweede expeditie, die over niet al te langen tijd den sultan van Atsji tot rede zal brengen. Men verhaalt dat de kommandant van het Engelsche oorlogschip Hornet, dat de expeditie vergezelde, ten einde te waken tegen den invoer van oorlogscontra banden in Atsji door Engelsche vaartuigen, te Singa pore bij den Nederlandschen consul-generaal, den heer Read, komendeen daar een paar Hollanders ontmoetende, zijn pet in de lucht wierp met den uitroep, hurrah for the Dutch! waarna hij met geestdrift over de dap perheid onzer troepen uitweidde. Te Samarang zijn maatregelen genomen om de daar tehuis behoorende troepen op waardige wijze te ont vangen. Een gedeelte van het 7C bataljon, te Sama rang in garnizoen, is naar Deli gezonden, teneinde op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zijn, daar het te verwachten is, dat de sultan van Atsji niets onbeproefd zal laten om zich de handen vrij te maken, door ons een afleiding op Sumatra te bezorgen Een gerucht, dat op Deli onlusten waren uitgebro ken, heeft zich gelukkig niet bevestigd. Dat de sultan van Atsji alles zal aanwenden wat mogelijk is om hulp te bekomen wel een bewijs, hoezeer hij de kracht onzer wapenen reeds heeft gevoeld blijkt ook uit een telegram van Reuier, waarin gemeld wordt dat hij de bemiddeling van den Turk- schen sultan heeft ingeroepenwiens leenman hij zich noemt. Jl. Zaterdag zijn hier een zestigtal gekwetsten van Atsji aangebracht. Een hunner, de kapitein Sepp, van het Nederlandsche leger bij het Indische gedetacheerd, is daags voor zijne aankomst te dezer reede aan de gevolgen zijner wond, een kogel door de longenbezwe ken en den volgenden dag met militaire eerbewijzen ten grave gebracht. In den ochtend van 28 April is het stoffelijk over schot van generaal Kohier te Batavia ter aarde besteld, voorafgegaan, vergezeld en gevolgd door een groot gedeelte van Batavia's ingezetenen, van allen rang en stand. Reeds lang voor de stoet aan de Harmonie kon zijn, waien de wegen in de nabijheid bedekt met honderde menschen van beiderlei geslacht, die de komst van den lijkwagen afwachtten. Toen deze de Harmonie naderde werden van het fort 15 kanonschoten gelost. Het ge- heele garnizoeninfanterieartillerie en cavalerieging de lijkwagen, die door zes zwarte Sydney-paarden ge trokken werdvooraf, en onmiddellijk daarachter volgde het rijtuig, waarin de gouverneur-generaal was gezeten. Zelden of nooit was op lie: kerkhof zulk een menschen- menigte bijeen als heden ochtend het geval was. Toen de lijkkist, gedragen door zestien onderofficieren, en bedekt met een lijkkleedwelks slippen gedragen wer den door den leger-kommandantden vice-admiraal, generaal Verspijck en den gepensioneerden generaal de Brabant in de groeve was neergelaten, sprak de landvoogd met een stem, waarin de ontroering trilde, onder een plechtige diepe stilte, ongeveer het volgende Wy zullen onzen plicht doenGij allen herinnert u dat mannelijke kloeke woord, waarmede de brave gene raal Köhler, wiens stoffelijk overschot daar in de groeve is neergedaald, mijn toespraak beantwoordde. Hij beze gelde die belofte met een har tel ijken handdruken helaas slechts weinige dagen later met den heldendood. Velen zijn voor en met hem gesneuveld; de roemrijke geschiedenis van het kloeke Indische leger is een schoone, maar kostbare bladzijde rijker geworden. Doch wij zijn mannen, en mannen verliezen hunne kloekmoedigheid nooit. Zij, die op het altaar des vaderlands hun leven lieten, sterven niet; zy leven voor eeuwig! En gij, Vader in den Hemel, neem hunne zielen in genade aan, en de troostelooze nage laten betrekkingen in Uwe hoede!" De landvoogd ging vervolgens diep getroffen naar het snikkende zoontje van den gesneuvelden krijgsman en kuste het kind. Daarop nam de leger-kommandant het woord en plaatste met een paar hartelijke woorden een lauwer krans op de lijkkist, als hulde van het Indische leger aan den gesneuvelden aanvoerder. „Köhler, vaarwel!" riep generaal Whitton aan het slot zijner toespraak uit. Nadat door velen een handvol bloembladeren in het graf was gestrooidwas de plechtigheid afgeloopen. Bataviaasch Handslsbl.) Aan eene particuliere correspondentie uit Atsji aan de Java-Bode gerichtontleenen wij het volgende „Bij de bestorming van de le benting, waaruit zoo op ons als op de schepen gevuurd is, ben ik tegenwoor dig geweest, doch tot onze spijt was de benting op dat oogenblik door den vyand verlaten (waarschijnlijk een kwartier te voren want de ryst en telorassin, welke wij gevonden hebben, waren nog warm); 12 stukken heb ben wij gevondenwaarvan 3 minstens van 18- of 24- ponders, en nog 5 tonnen met buskruit en een massa patronen van geweren en kogels van verschillende groottebestemd voor de kanonnen. Het was een drukte van belangtoen wij den plus minus 3 ellen hoogen steenen muur (borstweiing) beklommen." Aan de particuliere berichten, gericht aan het Al gemeen dagblad van Nederlandsch-Indie, ontleenen wij het volgende: Van het inlandsch gedeelte onzer bemanning (de correspondent bevond zich aan boord van een der oor logschepen) waren slechts 2 man vroeger in het vuur geweest. Al de anderen gedroegen zich voorbeeldig slechtkropen achter de stukken en, op het dek in alle hoeken en gaten. Van den roerganger was niets te zien dan de éene arm, waarmede hij het rad omklemd hield. Voor het overige had hij zich volkomen geëf- faceerd. De kommandant, die van zijn hooge plaats tusschen de raderkasten éen dier knapen zich zoo mo gelijk nog benauwder zag aanstellen dan de overigen, wierp hem een aker over het hoofd. De kerel rilde van angst, wanend een eerste schot ontvangen te hebben en zich op een tweede te moeten voorbereiden. Bij de stukken was het niet anders. Hier een oorveeg, daar een ribbestootelders een tik met Petrus Driestreng, alle middelen moesten te baat genomen wordenom het inlandsch vclk tot plichtsbetrachting te nopen. Volgens een brief van Atsji te Batavia ontvangen, weten de Atsjineezen thans ook onze oorlogschepen tot op een afstand van 1600 ellen van de wal te raken. De Sumatra kreeg een raakschot onder de waterlijn, dat echter spoedig gedicht werd. Van verschillende zijden, zegt het Dagblad van Nederlandsch-Indië, wordt het gerucht verspreid, dat de koning van Siam voor de volgende expeditie naar Atsji zijne hulp aan de Nederlandech-Indische regee ring heeft aangeboden. Hij wil eenige zijner troepen aan de expeditie doen deelnemen, omdat hij, naar men zegt, met den Atsjineeschen vorst nog eene rekeningte vereffenen heeft. GEMENGDE BERICHTEN. In den nacht van 2 op 3 Juni is in het kantoor der expeditie-onderneming van van Gend Loos te Amsterdam een verzegelde kist,' verzonden door de Nederlandsche bankwaarin zich f 10,000 aan specie bevondopengebroken en geledigd. Een som van f 8)00 is echter later teruggevonden. De groothertog van Luxemburg heeft tot groot officier der orde van de Eikenkroon benoemd den gene- raal-majoor Mansfeldt, adjudanten particulier secretaris van Z. M. den koning der Nederlanden. Maandag avond is een aak, schipper L. Fondse, van Dordrecht naar Moerdijk bestemd, bij het passeeren van de spoorwegbrug te Dordrecht tegen een der pyIers geloopen en wel met zooveel kracht, dat het schip, hoezeer het de brug is doorgekomen, aan de beneden- zijde van deze is gebioken en gezonken. Het vaartuig zit ten deele op de steenen bestorting van den pijler en is geheel weg. De schipper, zijne vrouw en 4 kin deren, benevens de knecht, zijn met de grootste inspan- ning gered. Een drietal kinderen lag reeds te bed, en om bij hen te komen moest de schipper in het achter onder ten halve lyve door het water waden. De opva renden hebben dan ook niets kuanen redden dan de kleederen die zij aan hadden. Op de correctioneele terechtzitting van de arren- dissements rechtbank te Arnhem van den 10en Juni jl. deed zich het zeker hoogst zeldzame geval voor, dat eene a charge gedagvaarde getuige niet koD worden gehoord, omdat zij zoo doof was, dat geen enkel woord voor haar kon worden duidelijk gemaakt. Daar zij bovendien slecht van gezicht was en niet lezen kon, was het niet mogelijk haar den eed te doen afleggen, terwijl na eenige onvruchtbare pogingen de officier van justitie afstand deed van het hooren van die getuige en de vrijspraak requireerde van den beklaagde, omdat door de overige getuigen het bewijs van het ten laste gelegde misdrijf niet kon worden geleverd. Dinsdag morgen was een verver in de Korte Hof straat te Zutfen aan een huis werkzaam. Een uit de Turfstraat komend rijtuig reed bij het omslaan van den hoek tegen de aldaar geplaatste ladder waardoor deze kantelde en de verver, die zich boven aan 't huis bevond, naar beneden zou zijn gevallen, zoo hij niet de tegenwoordigheid van geest had gehad, om zich nog juist b:j tijds aan de goot vast te klemmen. Ongeveer 10 minuten moest hij in deze moeilijke en gevaarlijke positie met de grootste krachtsinspanning stand houden. Toen eerst slaagde men er in hem uit zijn pijnlijken toestand te verlossen. Te Brussel is een slachtoffer der preventieve ge vangenis, die in zes maanden, daar hij in het buitenland gearresteerd wasals het ware als gevangen tourist met 16 Duitsche en 3 Belgische kerkers kennis had gemaakt, na een verhoor van 20 minuten definitief vrijge sproken. In het paviljoen voor zeldzaamheden opdeWeen- sche tentoonstelling bevindt zich ook eene verzameling zeer zeldzame munten, waaronder vooral de aandacht trekt eene collectie Oostersche glazen munten. Deze zijn afkomstig van de regeeriug der Arabische khaliefen in Egypte van de 8° tot het begin der 16° eeuw; z'ij zijn van blauw, groen en geel gekleurd glas en dien den voor pasmuat. Eenige jaren geleden werd te Durford in Frankrijk het geraamte van een mammouth gevonden. Men heeft het thans netjes in elkander gepast en opgesteld onder leiding van een Parysch professor, die daarvoori3aan gewezen. Het dier moet kolossale afmetingen hebben gehad en eene hoogte van vijf meters hebben bereikt, terwijl de geleerden verzekeren, dat het nog niet vol wassen is geweest. Het geraamte is bestemd voer het museum te Parijs. Het wordt nu weder uit elkander genomen, de afzonderlijke stukken behoorlijk met eti ketten voorzien en vervolgens in daartoe opzettelijk ver vaardigde kisten ingepakt en getransporteerd, om te Parijs weder te worden opgesteld. VEBKOOFINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden word aan het gebouw van het gew03telyk bestuur alhier aanbesteed: 1° het uitvoeren van vernieuwingen, herstellingen enz., aan de rijksgebouwen in de Abdij te Middelburg met het onderhoud tot 31 December 1873, waarvoor het minst is ingeschreven door de firma M. K. Jeras en zonen alhier, voor f 5095, ea 2° het doen van eenige leveranciën en het uitvoeren van eenige werkzaamheden aan de peilput te Brouwers haven, waarvoor het minst is ingeschreven door den heer J. Vink te Noordgouwe, voor f 1152. THERMOMETERSTA ND. 12 Juni'sav. 11 u.58 gr. 13 'smorg. 7 n. 59 gr. 'smidd. 1 u. 67 gr. 'sav, 6 a. 66 gr.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2