Middelburg 11 Juni. Per telegraaf wordt ons uit 's G-ravenhage gemeld dat de gepensioneerde luitenant-generaal van het In dische leger J. van Swieten in actieven dienst hersteld en ter beschikking gesteld is van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indiëom te worden belast met de operatiën tegen Atsji als civiel-regeeringscom- missaris en militair bevelhebber. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat de commissiën, belast met het afnemen der examens B en C volgens artt. 6065 van de wet van 2 Mei 1863 voor het jaar 1873 zitting zullen houden te Delft, en benoemd a tot lid en voorzitter der com missie voor examen B (artt. 6165), dr. G-. F. W Baehrhoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; tot leden: dr. J. Bos scha jr., hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft-, J. F. W. Conrad, hoofdingenieur van den water staat in Zeeland, te Middelburg; dr. A. C. Oudemana, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft ;A.J. van Peschhoogleeraar aan de polytechnische school te DelftG. J. Morreleeraar aan de polytechnische school te Delft; J. C. d'Arnaud Gerkens, leeraar aan de poly technische school te Delft. b tot lid en voorzitter der commissie voor examen B (art. 60) en C (artt. 61G5), G. van Diesen, eerstaan wezend ingenieur bij den aanleg der staatsspoorwegen te Utrecht; tot leden: dr. G. F. W. Baehrhoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; F. J. van den Berg, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. J. Bosscha jr., hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; mr. J. L. de Bruyn Kops, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. H. Vogelsang, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft E. Steuerwald, ingenieur van den waterstaat te Delft: F. Pb. Mahieu, algemeen opziener op het stoomwezen der spoorwegdiensten; E. Gugel, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; J. C. d'Arnaud Gerkens, leeraar aan de polytechnische school te Delft; G. J. Morre, leeraar aan de polytechnische school te Delft; dr. J.M. van Bemmelendirecteur der hoogerè burgerschool te Arnhem; C. A. Scheltema, leeraar aan de hoogerebur gerschool to Schiedam; A. L. Reuvers, ingenieur van den waterstaat in provincialen dienst, te Arnhem; J. M. F. Wellaningenieur van den waterstaatte Alk maar; H. G. Jansen, hoofd-ingenieur bij de directie der marine te Willemsoord; die uitgenoodigd worden zich te Delft te vereeaigen, op zoodanigen tijd als hun nader door den voorzitter zal worden medegedeeld. Het Utrechtsch dagblad verneemt nit goede bron, dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden te Port Sai'd een terrein aan de bassins heeft aangekocht, met het doel om daarop eeu etablissement te vestigen ten behoeve van den Nederlandschen handel. Door gedeputeerde staten der onderscheidene provin ciën zijn thans de lijsten der hoogstaangeslagenen ge sloten en vastgesteld. De uitslag is als volgt: Noord-Brabant 143. Hoogste bedrag: J. A. de Ram /3417.64i; laagste bedrag: A. B. van der Steen f 392.84. Gel dei land 144. Hoogste bedrag A. W. C. W. baron van Paliandt van Keppel f 6714.35; laagste bedrag A. Veth f 526.88. Zuid-Holland 229. Hoogste bedrag Z. K. H. prins Frederik f 16,461.38; laagste bedrag: J. Voorhoeve H.Czn. f 795.47. Noord-Holland 192. Hoogste bedragA. Povei f 7000.48; laagste bedrag: C. E. Heynsius f 808.60. Zeeland 59. Hoogste bedrag: mr. C. van der Lek de Clercq f3855.41; laagste bedrag: J. G. Sprenger 663.25. Utrecht 57. Hoogste bedrag: mr. W. Roijaards van den Ham f 4789.04&; laagste bedrag: mr. H. Ameshoff /"851.88. Friesland 97. Hoogste bedragjonkheer mr. P. B. J. de Vegelin van Claerbergen f 8679.51^; laagste bedrag jonkheer W. L. B. van Panhuys f 728.23. Groningen 75. Hoogste bedrag: mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Wassenaer f 15,600.83; laagste be drag: S. Riepma f 516.85 1/1, Overijsel 84. Hoogste bedragW. A. Scholten f 2519.52; laagste bedrag: G. J. Jansen 461.97. Drenthe 35. Hoogste bedrag: mT. J. Rengers Hora Siccama van Farmsum f 957.42; laagste bedrag: E.E. van Dijk f 236.58. Limburg 74. Hoogste bedrag: O. graaf de Maribout d'Ansembourg f 4652.74; laagste bedrag: C. J. Pijls ƒ314.04. Totaal 1189 hoogstaangeslagenen. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw J. P. L Buteux, grillier der staten van Zeeland. frocoreurs. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan H. Rekker, als procureur bij het provinciaal ge rechtshof in Zeeland en de arrondissements-rechtbank te Middelburg. leger. Benoemd tot ordonnance-oflicier des konings de le luitenant G. j. A. A. baron van Heemstra, van het 3° regiment huzaren, en in verband met die benoeming overgeplaatst bij den grooten staf. ONDERWIJS. Blijkens de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en on derwijs voor Mei jl.bedroeg het aantal hoofdonderwij zers-vacatures in ons vaderland 27, als inNoord-Brabant 6; Gelderland, Friesland en Overijsel 5; Limburg 4; Noord-Holland en Drenthe 1; in Noord-Brabant en in Gelderland werd eene hoofdonderwijzeres gevraagd. Het aantal hulponderwijzers-vacatures bedroeg 107, als in: Overijsel 26; Noord-Brabant en Noord-Holland 21; Zeeland 12; Gelderland 9; Limburg 7; Groningen 5; Zuid-Holland en Utrecht 3.' In Noord-Brabant werden 2 hulponderwijzeiessen gevraagd; in Zuid-Holland 1. MARINE EN LEGER. De état-major van het op 14 dezer van Nieuwediep vertrekkende oorlogsstoomschip Amboina naar lndië, via Suez, is samengesteld als volgt: kommandant luite nant ter zee 1" klasse jonkheer F. F. Meijerlc officier de luitenant ter zee 2e klasse O. W. A. D. Steup; lui tenant ter zee 2e klasse II. L. C. C. Wolterbeek Muller; adelborsten le klasse G. de Fremery en H. Slot; officier van gezondheid 2e klasse K. G. F. Hoosofficier van administratie 3° klasse J. F. van Gelsdorp. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram, is Zr. Me. fiegat met stoomvermogen Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh, op zijne reis naar Oost-Indië den 9sn dezer te Point-de-Galle aangekomen, en zou spoedig weder van daar vertrekken, met bestemming naar Atsji. Aan boord was alles wel. De luitenant ter zee 2C klasse M. J. P. Westveer, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost lndië en wegens langdurig verblijf aldaar den 4cn dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. KOLONIËN. Volgens het Bataviaasch Handelsblad zou onze regee ring tot het nemen van spoedige maatregelen tegen Atsji aangespoord zijn door het Eogelsche gouverne ment, daar men wist dat, waarschijnlijk tengevolge van een beleediging, een Amerikaansch schip aangedaan, de Amerikaansche regeering het voornemen had een sterke expeditie naar Atsji te dirigeeren. Het was daardoor noodzakelijk geene zes maanden (namelijk tot de droog e mousson op de Noordkust van Sumatra weder invalt) to laten verloopen. Het Engelsche gou vernement zou zich, gebonden door de tractaten met onze regeeriög, niet tegen de Amerikaansche expeditie hebben kunnen verzetten, wat daarenboven eon oorlog tusscheu die twee rijken ten gevolge zou hebben. Het was dus zaak zeer spoeuig te handelen en zoo mogelijk voorloopig eene versterking aan den Atsjineeschen wal te bezetten waar de Nederlandsche vlag wapperde, welk doel ongelukkig is mislukt. De blokkade schrijft genoemd blad verder die door onze oorlogschepen wordt voortgezet, totdat een tweedei expeditie den oorlog kan hervatten, heeft ongetwijfeld alleen ten doel om den staat van oorlog feitelijk te doen voort duren en dien loestand dus ook tegenover Amerika te bestendigen. GEMENGDE BERICHTEN. Maandag is te Amsterdam de asphallbestrating voltooid, welke als proef in de Kalverstraat van den Dam tot de. O jessluis is gelegd. De omnibussen der Amsterdamsche omnibus-maatschappij en vele andere rijtuigen hebben reeds dadelijk gebruik gemaakt van een gedeelte, dat gereed was, en naar het schijnt, vol doet de bestrating zeer goed. De voordeelcn zijn, dat het trekken van de paarden veel gemakkelijker is, en dat men do rijtuigen bijna niet hoort, hetgeen op een drukken weg een groot gerief is voor de bewoners; men hoort alleen het slaan der boeven van de paarden tegen de straat. Zondag morgen is op de nog niet geëxploiteerde lijn BoxtelWezel een nieawe locomotiefmet een waggon 3e klasse, tusschen de gemeenten Uden en Mil gederailleerd. Deze locomotief moest te Gennep een waggon lc klasse halen, teneinde den president der Maatschappij te Schijndel ai' te halen. De locomotief en waggon zijn omgevallen, maar de twee machinisten zijn er zonder letsel afgekomen; de schade is nog al aanzienlijk. Het beeld van de Brielsche nimf dat j). Vrijdag te 'sGravenhage werd gegoten, is goed geslaagd uit den vorm te voorschijn gekomen. Blijkens een verslag, dat thans in een Antwerpsch blaadje, net vrije volk, voorkomt van het congres dat op de Pinksterdagen te Amsterdam zou worden gehouden tot stichting van „een democratischen bond van Noord- en Zuid-Nederland" schijnen de democraten slecht te zijn opgekomen, en was Zuid-Nederland alleen schriftelijk vertegenwoordigd. De aanwezigen besloten echter een federatieven bond te stichtendie tweemaal 'sjaais, op Pinksteren en met Kerstmis, een congres zal houden, en waarvau genoemd blaadje bet orgaan zal wezen. Het prachtige nieuwe Alexandra Palace, op Mus- well Hill nabij Londen, is verleden Maandag, met 't grootste gedeelte van de zich daarin bevindende kunst schatten geheel verbrand 't Gebouw, dat tot een zelf de doel bestemd was als 't kristallen paleis te Syden ham, was eerst veertien dagen geleden voor 't publiek geopend. De kosten van den opbouw bedroegen tus schen de 500,000 en 600,000 pond sterling. Met het doelom de beoefening der wetenschappen onder de vrouwen aan te moedigen, heeft de koning van Zweden bepaalddat in de examens door de vrouwe lijke studenten aan de universiteiten af te leggen, op voorstel van de ïespectieve senaten, eenige wijzigingen zullen worden ingevoerd. Hiervan is echter uitgezonderd de theologische faculteit, daar het aan vrouwen niet vergund is tot het afleggen van examina in deze facul teit te worden toegelaten. Te Avereest aan de Dedemsvaart is een dennen bosch, toebehoorende aan de Maatschappij voor grond- krediet, ten gevolge van het veenbranden in vlam geraakt. Aan blu3schen viel, daar het bosch op een aanzienlijken afstand van 't bebouwde deel der gemeente ligt, niet te denken. De schade is aldaar aanzienlijk; circa 2 hectaren dennenbosch zijn verloren gegaan. De wedrennen van Longchamps om den prix de Paris van 100,000 francs lokten Zondag een ontzaglijkè menigte Parijzenaars naar buiten. Mac-Mahon verscheen te 3 uren. Het volk betoonde weinig geestdrift. Het Fransche paard Boyard behaalde de overwinning, onder het eindeloos gejubel der saamgestroomde menigte, die o. a. telkens vioe la France! riep. Jl. Zondag hebben bij het aanbreken van den dag te 's Gravenhage eenige jongens in de Korte Poten in een boter- en kaaswinkel de glasruit, waarvoor geen luik was geplaatst, stuk geslagen en eene zoete- melksche kaas van aanmerkelijk gewicht, alsmede eenige eieren weggenomen. Voorts hebben zij de toonbank lade open geschoven en eenig kleingeld uit het bakje mede genomen. Eene juffrouw in den omtrek had den diefstal bemerkt en spoedig de politie er van onderricht; deze liet oogenblikkelijk verschillende nachtwakers uitrukken om de dadeis op te sporen. Een der nacht wakers vond ze aan het Bezuidenhout rustig in het gras liggen, bezig zijnde het gestolene te verorberen. Een werd gearresteerd; de anderen zetten het, na te vergeefs getracht te hebben hun kameraad te ontzetten, op een loopenmaar werden later opgespoord en in verze kerde bewaring gesteld. Het bleek eene bende van 5 jon gens te zijn. Voor drie jaren begon men op den lca April het eerste huis der stad Wichita in 't graafschap .Sedgwick in Kansas te bouwen. Thans telt die stad reeds 3500 inwoners, kerken, scholen, 154 handels-en in dustrieele huizen met een omzet van 622,000 dollars, hotels, res tauraties banken enz. Wichita is het hoofddepot der runderen, die uit Texas naar St. Louis en Chicago wor den verzonden: het vorige jaar bedroeg de doorvoer 80,000 stuks rundvee. Te Trie, in het departement der hooge Pyreneën, bewaakten onlangs drie kinderen eenige koeien in een boschtoen plotseling een hevig ouweder uitbrak; zij ver scholen zich onder een grooten eik, hun runderen onder andere boomeu; de bliksem sloeg in bedoelden eik, kloofde hem over zijn geheele lengtewierp een der jeugdige herders omver, ïukte de ijzeren punt van zijn herdersstaf' af en slingerde die met zulk een geweld tegen een der horens van een ko2, dat haar de horen uit den kop werd gerukt; later vond men den horen in een heester op eenigen afstand terug. Het kind was ongedeerd, doch de koe zal er waarschijnlijk het leven bij inschieten. Men leest in de Revue industrielle van Charleroi Eeu uiterst nadeelig conflict voor vele onzer steen kolenmijnen is ontstaan tusschen den Grand central eü den staatsspoorweg. De besturen hebben wederzijds geweigerd de waggons op hunne respectieve rails te laten circulecren. Tot heden toe kent men de oorzaak Diet van deze oorlogsverklaring. De pianofabiikant Seilcr heeft aan zijne fabriek te Liegnitz een naambordje laten vastspijkeren, dat niet van de kleinste is. De letters zijn 12 voet laug; de neerhaal van eene kleine e is 4 voet in doorsnede, de ophalen bij de hoofdletters zijn 2 en bij de kleine let ters li voetde punt is 3 voet in doorsnede. Op een afstand van 2 mij en is de naam der firma met het ongewapend oog te lezen. Men schrijft uit Engeland, dat te Londen naar alle waarschijnlijkheid een groote werkstaking dei- bouwlieden ophanden is, daar de architecten de ge-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2