F 137. MIDDELBURGSCHE Woensdag 1873. COURANT. 11 Jnni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 10 Juni. Bij de heden gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal is in deze gemeente door 314 van de 474 kiezers deelgenomen. Aan de stemming op 30 October 186G namen 370 kiezers deel; aan die op 22 Januari 1868 393; aan die cp 8 Juni 1869 368; aan die op 11 October 1870 280 en aan die op 13 Juni 1871 323. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 64 bevat eene circulaire van den commissaris des koning3 van den 31cn Mei jl. aan burgemeester en wethouders der ge meenten in deze provincie, betreffende de uitvoering van art. 12 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n° 134). Volgens dat artikel moet vóór den leD Mei 1874 bij elke begraafplaats een lokaal worden opgericht voor tijdelijke bewaring van overledenen aan besmette lijke ziekten. De inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht, daaromtrent gehoord, heeft onder anderen medegedeeld, dat de genoemde bepaling voor al de gemeenten imperatief is, maar in vele opzichten voor de kleinere des te noodzakelijker, omdat zoo menigmaal de bekrompenheid van de woningen aldaar de behoefte aan een spoedige verwijdering van een aan eene besmet telijke ziekte overleden persoon doet ontstaan. Toch mag die behoefte niet overschat worden en zelfs in die gemeenten die niet eens kunnen gerekend worden tot de kleinere te behooren, zal men kunnen volstaan met den aanleg van een eenvoudig ingericht lokaal van geringe afmetingen, indien het slechts voldoet aan het volgende minimum van vereischten: op of bij de begraaf plaats worde een vierkant steenen gebouw gemaakt, geï3oleerd, behoorlijk gesloten en tegen het indringen van hemelwater beveiligd, met ruime ventilatie-gelegen- heden en met een raampje in de beide zijgevels waar door het licht wordt toegelatende binnenwanden van het lokaal moeten glad zijn, zoodat zij gemakkelijk geboend of gewit kunnen worden; de vloer waterdicht, van gladde steenen, eenigszins hellend naar éene zijde, opdat alle vloeistof gemakkelijk wegvloeie; de ruimte moet in verhouding zijn tot de bevolking en de gemid delde sterfte, minstens voor vijf naast elkander geplaatste kisten; de kisten kunnen geplaatst worden op houten schragen, die het eenige uitmaken wat in liet lijkenhuis behoeft aanwezig te zijn. Verlangt men in grootere gemeen ten eene gelegenheid om er suppoosten te laten toeven of voor berging tevens van eene draagbaar, gereedschap enz., dan kan aan een der zijfronten een vertrek ter breedte van circa 1,5 meter met afzonderlijke buitendeur worden aangebouwd; en mocht men in nog grootere gemeenten bet lijkenhuis willen dienstbaar maken en inrichten ten behoeve van het voorkomen van mogelijk schijndoode personen, waarvan de wenschelijkheidniet mag worden ontkend, dan moet het eveneens bestaan nit twee volkomen gescheiden en afzonderlijk toeganke lijke vertrekken, waarvan het éeno moet beantwoorden aan de eischen, hierboven voor het lijkenhuis gesteld en tevens behoorlijk kunnen verwarmd worden, het andere tot verblijf dienen van den waker, die door een raam of kijkglas, dat niet geopend kan worden de lijken moet kunnen gadeslaan. De commissaris des konings noodigt burgemeester en wethouders uit de zaak te overwegen en hem binnen eene maand te willen berichten of bij de begraafplaat sen hunner gemeente reeds zoodanige lokalen als door den inspecteur worden bedoeld zijn opgericht, en zoo neen, welke besluiten daaromtrent zijn genomen. Bij het Provinciaal blad is tot leiddraad een afdruk ge voegd eener schetsteekening van een geschikt lokaal voor kleinere gemeenten, waarvoor de kosten van oprichting op ruim f 200 worden begroot. rijks-veldwacht, zoowel aan het spoorwegstation als voor de woning van den commissaris des konings in de Abdij werd bewaard door de brigade maréchaussée. De kapitein van het wapen F. F. Graafland was opzet telijk uit Sas van Gent overgekomen, om met den commissaris des konings en den burgemeester dezer gemeente te dien aanzien in overleg te treden. Ter aanvulling van het verslag in ons vorig nom- mer omtreDt 's konings bezoek alhier, deeleD wij nog mede, dat de goede orde, behalve door de politie en De Staats-courant van heden bevat de wet van den 20eo Mei jl. tot vaststelling van uitgaven wegens ver strekkingen door het departement van oorlog, dienst 1873. Uit Dordrecht schrijft men ons van den 8cn dezer: „De tweede uitvoering op gisteren avond werd ge opend met een degelijk bewerkt stuk, de dramatische ouverture in C mineur n° 9 van den muziek-directeur F. Bühme. Daarop volgde het Offertorium van Bach, datj ons, vooral wat het accompagnement betrof, aan zijn Matthiius-Passion herinnerde, maar ook tegelijk aan de landldufige phrasedat men een eigenaardig orgaan en een bijzondere muzikale ontwikkeling moet bezitten om Bach te kunnen waardeeren. Edel, maar niet altijd zeer zuiver zoDg Frdulein Nanitz een recitatief en aria uit den Orpheus van Gluck; terwijl daarna koren, solisten en orchest met bezieling drie hymnen van Beethoven, elders getiteld de mis in C majeur, uit voerden. „De tweede afdeeling ving aan metlhet Schicksalslied van Brahms, een aangrijpende en geniale compositie, die we niet genoeg ter kennismaking kunnen aanbe velen waar ze nog minder bekend is, en die hier even als ten vorigen jare in Rotterdam uitstekend werd ge zongen. Het oude maar nooit verouderde Und ob die Wolken sich verhullen" uit Weber's Freyschiitz werd zco fijn mogelijk genuanceerdmet veel gevoel door me juffrouw Gips voorgedragen. Daarop volgde het geestig recitatief en aria uit Figaro's Hochzeit„Der Process ist scJion gewonnen" gezongen door Hilldie ook nu weder om zijn meesterschap bewees in opvatting en uitvoering. Een duo (mejuffrouw Pieters, een allerverdienstelijkste dilettante van hier) met koor uit de Athalia: „O! hoe zalig is het kind" was zeker wel het glanspunt van den avond, wat frisehheid, liefelijkheid en naïeveteit betreft en even als menigeen dikwijls zucht: „Ach, keerde die zalige lentetijd des levens nog eens terug!" zoo dacht menigeen al belette bescheidenheid dat verlangen kenbaar te maken „och, of die liefelijke dagen nog maar éénmaal in tonen voor onzen geest werden ge- tooverd „De tenor zong een aria uit de Schepping en de avond eindigde met Hiiudel's Hallelujastaande en met allen ernst door het publiek aangehoord. „Ontzaglijk veel schoons werd er geleverd en we zijn er dankbaar voor; toch roemden velen meer den vorigen avond, niet omdat er toen zooveel beter werd gezongen, maar omdat toen de aandacht minder werd afgeleid van het een op het ander; 'twas Vrijdag meer éen afgerond geheel, terwijl al die verschillende compositiën op Zaterdagavond geen Total ev.druck nalieten. Eindelijk heden morgen de Matinee rausicale of, zooals het ook heette, het kunstenaars concert. Daarop blonk uit: Erklarung door Richard Hol gecomponeerd en gediri geerd; een concert-stuk prachtig gezet, met smaak gedirigeerd, met enthousiasme uitgevoerd, met bewon dering aangehoord; een paar stukken voor viool, voor gedragen door onzen stadgenoot W. Kes, die bewees dat een schoone toekomst den zeventienjarigen jonge ling wacht, wanneer ijverige studie zijn goeden aanleg al meer en meer ontwikkelt, dan Schumann's Dichter- liebe door Hill en vier liederen door juffrouw Gips met gevoel voorgedragen, om van andere stukken niet te spreken. Ook dezen morgen werd het Halleluja nog ten slotte gezongen. Hiermede eindigde het muziek feest., dat alleraangenaamste herinneringen bij velen zal nalaten en tegelijk bewezen heeft, dat de muziek in onze stad niet slechts zeer gewaardeerd, maar tevens gelukkig beoefend wordt." BENOEMINGEN EN BESLUITEN. RIDDERORDEN. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw E. H. F. W. Mathon, direc teur der registratie en domeinen in Zeeland. BELASTINGEN. Benoemd tot ontvanger der directe belastingenin- en uitgaande rechten en accijüsen en van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren werken te Breda, C. van der Schoot, thans controleur der directe beladingenin- en uitgaande rechten en accijnsen te 's Hertogenbosch (eerste afdee ling). LEGER. Overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch ludië do 1° luitenant W. E. van Ingen van het 6U regiment infanterie, met intrekking van bet te zijnen aanzien bepaalde bij konink lijk besluit van 23 Mei jl. ONDERWIJS. Wegens ongesteldheid is tegen 1° Augustus a. eervol ontslag verleend aan den beer J. L. Terwen, conrector aan het gymnasium te Gouda. MABINE EN LEGEK. Volgens bij het departement van marine ontvangen telegrammen zijn Zr. M\ schroefstoomschepen Schouwen en Riouw, onder bovel van de luitenants ter zee le klasse C. P. van der Star en W. Steffons, op hunne reis naar Oost-Indië den 6en dezer respectievelijk te Suez en te Gibraltar aangekomen. Aan boord van beide schepen was alles wel. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegramis Zr. M8. schoefstoomschip Bommeler- waardonder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. H. Haakman, in den namiddag van den 7cn dezer te Gibraltar aangekomen, en zou den volgenden morgen weder van daar vertrekken, tot voortzetting der reis naar Oost-In dië. Aan boord was alles wel. Den 30eQ Mei jl. zijn ter kennisse van het leger gebracht 's konings besluiten van 26 Maart jl., houdende iudeeliug van een gedeelte van het leger in divisiën en brigades, wijziging der bestaande mili taire afdeelingen en instelling van linie- en stelling-kom man danten. De nieuwe regeling gaat uit van de noodzakelijkheid om reeds in tijd van vrede het gedeelte van het leger, dat voor den dienst te velde bestemd is, in divisiën en brigades in te deelende troepen aan te wijzenbe stemd tot het bezetten der verdedigings liniën, stellin gen, vestingen en forten, die het hart van het land dekken, en zulks in afwachting eener nadere regeling van het vestingstelsel. Het veldleger bestaat uit de vier bataljons van het regiment grenadiers en jagers en van de acht overige regimenten infanterie, de vier veld-escadrons van de vier regimenten huzarende 14 batterijen en de 3 eompag- niën transportirein van het regiment veld-artillerie, de vier batterijen van het regiment rijdende artillerie, de veld-compagnie van het korps pontonniers en de 2 eer ste compagniën van het bataljon mineurs en sappcurs. Het veldleger wordt verdeeld in 4 divisiën infante rie, elke van twee brigades, eene reserve brigade infan terie, eene reserve cavalerie en eene reserve artillerie. Het hoofdkwartier van de le devisie is gevestigd te 's Graven ha ge; dat der tweede, derdeen vierde divisiën respectievelijk te Amsterdam, 's Ilertogenbosch en Arn hem. Elke brigade is ter sterkte van 4 bataljons infanterie, 2 escadrons huzaren3 veld-batterijen, en 4 compagnie gen ie-troepen. De reserve brigade bestaat uit 4 bataljons van bet regiment grenadiers en jagers; de reserve cavalerie uit 8 escadrons 3e en 4° regiment huzaren en de reserve artillerie uit 4 bataljons rijdende artillerie. Het bevel over eene divisie infanterie wordt gevoerd door een luitenant-generaal ot door een generaal-majoor, dat over eene brigade infanterie door den kommandant van het regiment, waarvan de veld-bataljons bij de brigade zijn ingedeeld. In tijd van oorlog wordt de kommandant der brigade gevoerd bij den staf der infanterie. De escadrons de batterijen en detachementen mineurs

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1