geen ongelukken plaats gehad en werd de orde niet gestoord. De officieren der schutterij vereenigen zich heden avond aan een feestelijken maaltijd in St. Joris. Door de kiesvereeniging Vooruitgang, te Aalten, is tot candidaat voor de tweede kamer gesteld het af tredend lid mr. L. Ed. Lenting. De minister van financiën heeft bepaald dat de volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen: de commies 3e klasse A. Franken op het postkantoor te Botterdamde com mies 3e klasse S. van Deld nop het postkantoor te Botterdam; de commies 3e klasse K. P. Eogier, op het spoorwegpostkantoor Amsterdam—EmmerikBen- tbeitn; de commies 3C klasse jonkheer J. J. de Pesters, op het kantoor van den inspecteur der posterijen te Utrecht; de surnumerair J. P. Th. van der Kempop het post kantoor te 01 denzaal. Door den minister van koloniën zijn C. van der Bijl» 51. de Boer, A. Scheers, H. Messer, J. P. van Roos» malen, F. S. H. Gourbois, C. Elenbaas, H. G. Stal- M. Cornelissen, J. H Muller, P. Lichthart, J. de Vink, A. "W. Hasselbach, C. de Vink en E. Dakman ter be schikking van den gouverneur generaal van Nederlandsch- In'dië gesteld, om te worden benoemd tot opzichter 3e klasse bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Jl. Woensdag 4 Juni had de „polizeiliche Alnahme plaats van het Daitsche gedeelte der lijn BoxtelGoch van de Noord-BrabantschDaitsche spoorwegmaat schappij. Na nauwkeurige opneming der lijn met een profiel- of inspectiewagen, werd de weg volkomen goedgpkeurd, zonder dat op den bouw oen enkele op merking werd gemaakt. Hiervan werd te Goch een protocol opgemaakt en door de aanwezigen onderteekend. De Staats courant van Zondag 8 en Maandag 9 Juni bevat de wet van den 21cn Mei 1873, tot gelijkstelling van de getuigschriften van het eind-examen eener hoo- gere burgerschool in Nederlaudsch-Iudiö met de ge tuigschriften van dergelijke eind-examens in Nederland; die van den 21cn Mei 1873, houdende de bekrachtiging der wijziging, in de bestanddeelen vau het kroondomein gébracht door eene overeenkomst, waarbij eeu tot het kroondomein behoorend perceel gronlouder Wissekerke, benoodigd voor het aanleggen vau een nieuwen dijk ter bescherming van den calamiteuzen Vlietepolder, in 1861 is verkocht; en voorts twee wetten van denzelf'den datum en van gelijke strekking als laatstgenoemdevoor gronden onder Vuren en Dalem en onder Werkendam. Uit Dordrecht schrijft men ous van den 6endezer: „En zoo zijn we dan 's avonds iu de eivolle zaal van Kuustmin vergaderd cm te luisteren naar de uitroeiing van Mendelssohn's Elias. Natuurlijk weid ik hier niet uit over de eigeuaardige schoonheden van dit Oratorium, geroemd en geliefd door zooveleD, die niet alleen de muziek, maar ook haar edelen priester Mendelssohn eerea ea bewonderen. We spreken hier alleen over de uitvoering, die uitnemend geslaagd mag heeteo, de troostvolle voorbode van nog meer edel genot, dat ons wacht. „Oawillekeurig trekt de hoofdfiguur van het dramatisch Oratorium het eerst onze aandacht. Cail Hill was gum und gar opgegaan iu zijn partijbij was ons een ware Elias. Mocht hier en daar ook ge nompeld worden dat zijn voordracht niet geheel en al beantwoordde aan de eischen van het Oratorium in 't algemeen, ik stel daar tegenover dat hij ons evenals Mendelssohn geen mar meren of metalen standbeeld heeft willen leveren, onberispelijk van vormen doch levenloos en koud, maar een mensch van vleesck en van bloed. En wat hij heeft gewild is hem gelukt. Meer dau de daverende applaudissementen die over 't algemeen wat al te veel gehoord werden en stoorend werkten op den gang der uitvoering 2al de ademlooze stilte d.e nu en dan heerschte, hem een waardig loon zijn ge weest voor zijn streveu. Op het eene oogeublik met al de kracht van zijn geloof biddend smeekeod, worstelend met Jehova om vervulling zijner bedenop het andere oogenblik jubelend cn juicheud in zijn triomf: rlst nicht des ITerrn Wordwie ein Feuerenz., eu met al het fanatisme van den Oosterling bet sein gevende tut den moord der afgodspriesters: „Grei/tdie Profeten Baals!" enz., hier al de nuances van ironie en sarkasme leggende in stem en gelaat en oog tegenover de Batisdienaars, daar weer in de woestijn iu het: „Es ist genugen nO, dass Kieine Seeie slüile!al de diepte vau moedeloos heid en ontzinking van alle geesteskracht openbarende: in alles was hij eeuig. 't Deed ons goed, dat mejuffrouw W. Gips, haar eigen eer en die onzer etad zoo luisterrijk handhaafde. Altijd zuiver, nooit schril in de hooge registers, steeds verstaanbaar in de pianissimo's, immer bescheiden waar ze met anderen meewerkte en nooit willende praedomineeren, schonk ze ons ateeds een groot genot. We zullen niet licht vergeten haar: „More Israëlh'óre des Herrn Slimmeof het Verhülle dein Antlitz, denn es nahi der Merr!'1 Heeft men soms wel willen toestemmen, dat ze een goede school had, een zuivere en omvangrijke stem, maar tegelijk aangemerkt, dat ze weinig gevoel toonde, die beschuldiging of liever die klacht is ten minste nu ongepast gebleken door haar: Was hast du en mirgethan, du Mann GotlesF", vooral in het „Bifmeinen SohnMet blijdschap maakten we kennis met Frauleiu Nanitz, een prachtige alt, die ons nu en dau aan mevrouw Joachim deed denken. Edel en waardig was haar opvatting, hetgeen vooral uitkwam in dat aandoenlijk: Weh ihnen dass sie voti mir weicketien in het: Sei sic lie dem Herrn!" Uit bescheidenheid willen we voorloopig ons oordeel opschorten over den tenor, wien wellicht te weinig tij li van voorbereiding geschonken was; al zong hij ook het „Du Mann Go tie siass meine Rede etioas vor dir gelten!'''' zeer schoon toch mocht hij niet deelen iu de algemeene toejuiching. Maar ik zou te uitvoerig worden, wanneer ik zoo voortging. Laat me alleen nog zeggeD, dat iu de terzetten en quartetten eenige dilettanten de solisten waardig ter zijde stonden, dat de koren uitste kend hun moeilijke en schoone taak vervulden en het orchest van Stumpff al was de overeenstemming niet altijd zoo volledigkrachtig meewerkte om een diepen en heiligen indruk in aller gemoed na te laten van Mendelssohn's heerlijke muziek. B -.NOEMINGEN EN BESLUITEN pensioenen. Pensioen verleend, ten bedrage van f 1157, aan D. Jeras, eervol ontslagen commies ter provinciale griffie van Zeeland. leger. Benoemd tot militie commissaris in het le mi litie-district der provincie Friesland de gepensioneerde luitenant-kolonel van het leger in Oost-Iudië K. H. 0. van Bennekom. Benoemd bij den plaatselijken staf, tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2® luitenants O. W. F. Pippenghegen en H. D. J. vanWinsheym, plaatselijke adjudanteu der 2® klasse, respectievelijk te Doesborgh en te Utrecht; bij het wapen der infanterietot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2® luitenants G. H. Slot, D. Che- riex en J. P. van Vlierden, allen van het wapen, thans a la suite van het koloniaal werfdepot en bestemd om te worden gedetacheerd bij het leger in Oost- Indië bij het regiment grenadiers en jagers, tot kapitein van de 3° klasse (naar ouderdom van rang), Zr. M\ ordonnance-officier jonkheer L. van Beyma, van den grooten staf by het lc regiuieat, tot len luitenant (naar cuderdom van rang)de 2® luitenant jonkheer J. A. Barnaart, van het korps bij het 2® regiment, tot kapitein van de 3e klasse (naar ouderdom van rang), de 1® luitenants G. L. Langguth, van het 8® regiment, F. C. W. von Hom, van het regiment grenadiers en jagersen M. de Sitter, van het instructie-bataljontot leu luitenant (na :r ouder dom van rang)de 2° luitenants H. J. Hendrickx, jonkheer A. L. F. T. van der Wijck en W. C. Staring, allen van het korps; bij het 3e regimeut, tot kapitein van de 3® klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant A. van der Meer, van het korps; tot len luitenant (naar ouderdom van rang), de 2S luitenants G. E. H. W. van Dam van Isselt, J. H. Niemeijer en W. F. K. Klercq, allen van het korpsbij het 4® regimenttot len luitenant (naar ouderdom vau rang), de 2° luitenants G. P. Cheriex en G. Jessebeiden van het korps bij het 5e regiment, tot kapitein van de 3® klasse (naar ouderdom van rang)de 1® luitenant P. K. P. J. van Sloten, van het 8e regiment; bij het 6" regiment, tot lcn luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e lnitenants A. van Hille, van het 2® regi ment, J. G. H. Hardeuberg, C. C. H. Smit, G. W. A. de Jongh, beneyens M. H. A. J. van Meursallen van het korps; bij het 7e regiment, tot kapitein van de 3® klasse (naar ouderdom van rang), de 1® luitenant D. Aeijelts, van het regiment grenadiers en jagers; tot len lui tens nt (naar ouderdom van rang), de 2® luitenants G. H. L. de Wijs eu H. Heriog, beiden van het korps, A. P. Vaillant, van het 5® regiment, benevens T. A. de Man, van het korps bij het 8e regiment, tot lcn luitenant (naar ouderdom van rang), de 2® luitenants J. T. Stoffers, W. A. Aeijelts, I. Laurensen, G. W. de Ronde en W. A. van der Man- dere, allen van het korps; bij het instructie-bataljon, tot l®3 luitenant (naar ouderdom van raog), de 2® luitenant A. R. Kraijenhoff van de Leur, van het korps; tot len luitenant-administrateur van kleeding en wape ning bij het 3! regiment infanterie, de 1® luitenant W. fl. J. Kuipers, thans op nouactiviteit. KERKNIEUWS. Ter voorziening in de predikants-vacature bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Haarlem is het volgende zestal van predikanten opgemaaktG. A. Rademaker, te Sneek; E. F. Kruijff, teVelp; J. H. L. Roozemcijer, te Middelburg; H. Smeding, te Nederhorat den Berg; P. D. M. Huet, te Dirksland en J. G. Ver- hoeff, te Wissekerke. GEMENGDE BERICHTEN. Tijdens het bezoek van Z. 51. den koning en Z. K. H. prins Hendrik aan de kanaahverken te Viicsingen is heden namiddag de stoomke'el van een bij den straat weg geplaatste locomobiel gesprongengelukkig zonder dat iemand daarbij eenig letsel heeft bekomen. De machine is geheel vernield. Aan het Handelsblad wordt uit 'sGravenhage gemeld dat Plins Frederik der Nederlanden, na het bedanken voor de candidatuur door Prins Hendrikhet grootmees terschap der vrijmetselaren opnieuw heeft aanvaard. Dezer dagen oveileed te Heeg eene vrouw, die voor haar dood begeerd haddat zij in hare klee deren en een mantel om zou worden gekist. Do bloed verwanten waren voornemens aan haren wil le voldoen, toen zij echter door een der kleedsters opmerkzaam werden gemaakt, dat dit niet kon. Zij werd dan ook ontkleed, en nu vond men op hare borst een vrij belangrijke som aan bankpapier, dat natuurlijk door de erfgenamen voor goeden prijs werd verklaard. In de Schöuhauser-allee te Berlijn ontmoette dezer dagen een heer een grenadier van het Alexander-regi ment en verzocht dezen tegen eene belooning eeu brief in de Friedrichstrasse te bezorgen. Tegelijkertijd gaf hij hem een ledig couvert't welk de soldaat in de eerste brievenbus de beste moest werpen als de geadres seerde niet te huis wasin welk geval hij deu eersteu brief woest verscheuren. De grenadier was blijde een Thaler te verdienen en gaf gevolg aan de opdracht. De geadres seerde was niet thuis, zoodat hij het ledige couvei t in eene brievenbus wierpde zoon van Mars was evenwel te nieuwsgierig van aard oua den brief zoo maar dadelijk te verscheuien en besloot hem vooraf te openen. Tot zijn overgroote verbazing vond hij er eene waarde van 1900 Thaler in. Hij heeft er zijn kapitein en deze de politie kennis van gegevenmaar het onverklaarbaar geval is nog niet opgehelderd. Aan de Berlijnsche hoogeschool hebben een Ar meniër en een neger den titel van dokter in de genees kunde behaald. De eerste spreekt vloeiend 8 talen. Uit Berlijn wordt aan de Elberfelder Zeitang ge schreven, dat de autoriteiten van het tolverbond met sommige staten eene onderhandeling hebben geopend over het visiteeren van de bagage op de spoor treinen, uitsluitend voor het vervoer van pass igiers be stemd. De directie der douane bij het tolverbond wenscht namelijk de visitatiën voor die treinen af te schaffen, omdat de daaraan verbonden kosten jaarlijks veelmeer bedragen dan de onbeduidende opbrengst van de weinige belastbare goederen die de passagiers bij zich hebben. De schach van Perzië zal bij zijn verblijf te Parijs het paleis te zijner beschikking krijgendat vroeger tot verblijf strekte aan den president vau het wetgevend lichaam. Op die wijs wil men hem duidelijk maken, dat hij de gast van den „souverein des lands", van de nationale vergadering is. De proef, die de heer de Grocff gisteren met zijn vliegtoestel te Brussel wilde nemenom van een hoogte van 300 meter neder te dalen is geheel mislukt. Hij ia er zelfs niet in geslar.gd om met zijn ballen, die aan tou wen was bevestigd, op te stijgen. Toen hij eenige me ters boven den grond was brak het touwwaar mede het vliegtoestel aan den ballon was bevestigd hij zelf geraakte verward in zijn vleugels en staarten ia de koorden waarmede zijn toestel in bewegiDg moest worden gebrachtdat daarenboven reeds eenigermate dcor een eerste proefneming beschadigd was; bij viel in het zand van het Champ des manoeuvres zonder evenwel eenig letsel te bekomen. De val was niet hoog genoeg om ernstig gevaar te loopen. De beide torens van den dom te Keulen hebben thans een hoogte bereikt van 220 voet, zoadat men nu met den bouw der spitsen een aanvang zal gaan aiakea. De gezamenlijke hoogte zal bedragen 550 voet. Men hoopt de torens in zes jaren te kunnen voldoen. BURGERLIJKE STAND. MIDDELBURG. Eerste huwelijksafkondiging van den 8cn dezer: J. Maas, jco. 25 j. met K. L. Groote, jd. 22 j. G. Klaasse, jon. 22 j. met M. Sturm, jd. 19 j. P. Gunt er, jm. 24 j. met A. I. de la Coer, jd. 27 j. J. Jongbaber, jm. 23 j. met J. F. Kister, jd. 21 j. J. G. Meertens, jm. 34 j. met S. M. Kruijsse, jl. 24 j. J. van der lek de Clercq, jm. 35 j. met J. M. de Jonge van Ellemeet, jd. 20 j. (Van 31 Mei— 7 Juni.) Vlissingen. Gehuwd: M. van 't Hul, jen. 29 j. met J. A. van Grondelle, jd. 26 j. Bevallen: A. Sitsen, geb. Hartez. E. A. Slot,geb.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2