MIDDELBURGSCHE 187a COURANT. r 134. Zaterdag 7 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch.- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33e prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg G Juni. Naar wij nader vernemen zullen Z. M. de koning en Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden a. Maandag morgen te 8 uren uit den Haag vertrekken en de reis direct tot het spoorwegstation te Vlissingen voortzetten, waar zij te ongeveer 12i uur verwacht en ontvangen zullen worden door den commissaris des konings in Zeeland, den eeretaanwezend icgenieur bij de staats spoorwegen en andere autoriteiten. Per extra-treinden kelijk te 4 uren, zullen zij zich naar Middelburg be geven, om waarschijnlijk te 8 uren weder te vertrekken. De gemeenteraad van Middelburg zal morgen, des namiddags te 1 uur, een openbare zitting houden, ter mededeeling van de komst van Z. M. den koniDg. Yoor de gisteren te 's Gravenhage gehouden aanbe steding van het leggen eener keibestrating langs de bazaltkade alhier, zijn vijf biljetten ingekomen, waarvan éen van onwaarde was. De laagste inschrijving was van den heer J. Looiste Vlissingen voor f 33,240. De begrooting was f 34,230. De kiezersvereeniging Burgerrecht en burgerplicht te Dirksland heeft tot haren candidaat voor het lidmaat schap der tweede kamer gekozen het aftredend lid, den heer J. J. van Kerkwijk. Door de liberale kiezersvereeniging Nederland, te 's Hertogenboschis tot candidaat voor de tweede kamer in het district 's Hertogenbosch gekozen de heer N. B. H. Guljé, oud-lid der tweede kamer, te Breda. De lloomsch katholieke kiesvereeniging Recht voor allen, te Zutfen, heeft met algemeene stemmen tot haren candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen den heer W. A. A. J. baron Schim- melpenninck van der Oije van de Poll, te 's Gravenhage. Uit Dordrecht schrijft men ons van 5 dezer: „De langverbeide feestweek is eindelijk aangebroken, de feestweek van Toonkunst. Velerlei toebereidselen zijn gemaakt, er is veel gerepeteerd en vele vreemde lingen zijn reeds in veler huis gastvrij ontvangen. Het bestuur heeft weinige dagen geleden een teleur stelling ondervonden, die helaas! bij dergelijke gele genheden niet zeldzaam is. De tenor Fr. Diener van Keulen berichtte het comité dat hij aan een vroeger gedane belofte niet voldoen kon, en met vrij wat hoo- ger geldelijke opofferingen is men er eindelijk in ge slaagd den heer Otto Wagner de plaats van den heer Diener te doen vervullen. „neden morgen werd de 44e algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der toonkunst in de Harmenie geopend docr professor W. Moll, die wegens ongesteldheid van den president, professor A. D. Loman, welwillend de leiding der vergadering op zich had ge nomen. Uit het uitvoerig en flink gestuld verslag van den secretaris dr. J. P. Hcije bleek o. a. dat de finan- cieele toestand der Maatschappij allergunstigst was, dat in Zwolle en Maarssen nieuwe afdeelingen gevestigd waren en in andere afdeelingen vele nieuwe leden waren toegetredenhet aantal leden te dezer stede bedraagt dit jaar niet minder dan 270. Tot hoofdbestuurders werden benoemd de heeren dr. W. Moll en W. F. Lo man te Amsterdam. Tot leden der commissie voor het kunstenaarsfonds werden herbenoemd de heeren Ver hulst Frans Coenen en W. Ilutschenruijter. Met eene kleine wijzigiug werden de voorstellen van het hoofd bestuur meestal met eenparige stemmen aangenomen. De vergadering besloot ook dit jaar den heer Jacob Kwastvan Dordrecht, een toelage te verleenen van f 150. „Heden avond algemeene repetitie van den „Elias", die Vrijdag avond zal uitgevoerd wordeD." In de Staats courant van heden zijn opgenomen de wet^van-den 20cn Mei jl. tot verhooging der begrooting van Nederïantisch-Indië voor het dienstjaar 1873 (hoofd stuk II. Uitgaven in Nedeilandsch-Iodië)de wet van den 21eu Mei jl., tot onteigening ten behoeve ^an den aanleg eener algemeene begraafplaats te Voorburg, en de wet van den 21en Mei jl., bepalende den aanleg van spoorwegen voor rekening van den staat. De Staats-courant van heden bevat het aan den minister van financiën uitgebracht verslag omtrent het vergelijkend examen voor de betrekking van surnume rair der registratie en domeinen, gehouden te Utrecht op den !Gen April jl. en volgende dagen. De kamer van koophandel te Roermond heeft den minister van financiën verzocht onderhandelingen te openen met België tot vaststelling van een tarief voor internationale telegrammen cp éen franc of 50 cents, in verband met den prijs der binnenlandsche telegram men in beide rijken. Dinsdag jl. had te Amsterdam de eerste bijeenkomst plaats van het pas gestichto Geographisch genootschap. De voorzitter der regelings-commissie professor P. J. Veth, opende de vergadering met eene rede waar in hij het hooge belang van de beoefening der aardrijks kunde ontwikkeldevooral voor een handeldrijvend volk als de Nederlanders, wier voorvaderen groot waren geweest op het gebied van aardrijkskunde en ontdek kingsreizen. Het nut van de aardrijkskunde behan delde hij uit verschillende oogpunten. Uit de mededeeiingen vau' den waarnemenden secreta ris bleek vervolgens, dat uit de mee3t verschillende plaatsen van ons land niet minder dan ongeveer 170 leden waren toegetreden en dat het Genootschap reeds van meer dan éene zijde sprekende bewijzen van be langstelling had ontvangen. De minister van koloniën, die als donatenr tot het Genootschap is toegetreden, beloofde zijn steun en bood eenige topografische kaarten ten geschenke aan. Als zetel van het Genootschap werd Amsterdam gekozen. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren professor P. J. Veth, dr. C. M. Kan N. W. Postamus, dr. H. F. R. Hubrecht, A. van OtterlooM. H. Jansendr. J. Dornseiffen, W. F. Versteeg, dr. D. J. Stein Parvé, A. R. Blom- mendal, P. H. Witkamp en professor C. H. D. Buys Ballot. Hiermede waren de huishoudelijke werkzaam heden afgeloopen en werd gelegenheid gegeven tot mededeeiingen, waaraan het reeds op deze eerste verga dering niet ontbrak. De Asser courant bericht, dat de heeren Strootman, hoofd-ingenieur voor Groningen en Drenthe, en deleden van gedeputeerde staten, jonkheer mr. Junius Van Hemertvoor Overijsel, mr. W. Alingh, voor Drenthe en mr. Lewe Quintus voor Groningen door den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd tot leden eener voorloopige commissieom de aansluiting der Pruisi sche kanalen aan die van Groningen, Dienthe enOver- ysel voor te bereiden enteregelen. De hoofd ingenieur van Overijsel zal door die commissie kunnen worden geraadpleegd. De heer Van Holthe tot Echten zal zich met de onderhandeliogen over de uitvoering be lasten. BENCEMXNGEN EN BESLUITEN. hooge raad van adel. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan jonkheer C. A. van Sypesteyn, als lid van den hoogen raad van adelonder dankbetui ging voor de vele goede diensten door hem in die betrekking bewezen. registratie. Benoemd tot bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewijzen te 's Gra venhage mr. A. de Wit, thans ontvanger der registratie voor burgerlijke akten te Amsterdam; tot ontvanger der registratie en domeinen te Zaandam, C. ter Kuile, thans ontvanger der registratie en domeinen te Oosterhout. leges. Gedetacheerd bij het leger in Nederlandseh- Indië, 's konings ordonnance-officier de le luitenant J. E. N. baron Sirtema van Grovestins van den grooten staf. Benoemd bij bet wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indiëtot 2cn luitenant, de sergeanten W. N. von Geusau en B. G. L. Bouriciusbeiden van het instructie-bataljon, de sergeant-titulair P. H. de Wit, van het 8C regiment infanterie, de sergeanten B. Claasenvan het 5e, J. J. G. 't Sasvan het 6e, B. L. Ilagedoorn, van het 7e, J. G, Meyjes, van het 8e, A. J. Visser, van het 6e, J. W. A. Nales, van het le, P. Silvergieter Hoogstad, van het 8°, H. T. A. Keyzer, van het 7e, P. J.H.Kramer en G. G. J. Notten, van het 8°, en C. A. Stegerhoek, van het 4C regiment infanterie. KERK NIEUWS. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Zieiikzee heeft gisteren, wegens het bedanken van den heer N. C. Balsem, het beroepingswerk hervat en het navolgende zestal van predikanten samengesteld: de heeren F. Leefrinck, te Kemswerd; dr. J. G. Pool, te den Helder; C. J. van Bemmal Luijk, te Keppel; O. Geerts, te de Rijp; dr. H. van Veente Oude Pekela, en G. Buisman, te Wieringerwaard. Hieruit zal op 17 dezer een drietal worden gekozen. KOLONIËN. In een particulier schrijven uit Indië wordt gemeld, dat de redacteur der Samaraugsche courant door den gouverneur-generaal uit Indië gebannen is, wegens beleedigende uitdrukkingen jegens hem in openbaren geschrifte. Hij zou te vergeefs genade aan den minister van koloniën gevraagd hebben. (V. 'Rolt. cour.) Volgens een bij het departement van koloniën ont vangen bericht van den majoor kommandant van het detachement suppletietroepen aan boord van het naar Oost-Indië bestemde schip Java, van de Stoomvaart maatschappij Java, heeft dat vaartuig wegens bescha diging door brand van de vilten en houten bekleedsels der ketelsin den morgen van den 20u dezer te Ports mouth moeten binnenloopen. Gedurende den brand, die geene verdere gevolgen hadheeft er geene ver warring geheerscht en hebben de officieren en man schappen hun plicht gedaan. De geest onder de mili tairen wordt geprezen; de inrichting en uitrusting aan boord hadden tot dusver niets te wensehea overgelaten. Blijkens een nader telegram was de beschadiging door den brand onbelangrijk, zoodat, na behoorlijke repa ratie, het schip in den nacht van den 4en op den 5°n dezer de reis reeds weder heeft kunnen voortzetten. {Staals-cour.) GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren is te Utrecht de aartsbisschop der oud-katholieke kerk in Nederland H. Loos overleden. In eene Zaterdag avond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Antwerpen werd een brief voorgelezen der regelingscoramissie van het XII1C Neder- landsche taal- en letterkundige congres, volgens welken bij de commissie reeds talrijke toezeggingen zijn inge komen, niet alleen uit België en Holland, maar ook uit Duitschland en Fransch-Vlaanderen. Deze brief herinnert tevensdat op verzoek van den heer de Wael, burgemeester van Antwerpenverleden jaar te Middel burg werd besloten het congres dit jaar te Antwerpen te houden, en drukt vervolgens de hoop of overtuiging uitdat het gemeentebestuur niets zal nalatenom de verwachte talrijke vreemde geleerden en letterkun digen op eene schitterende wijze in de Scheldestad te onthalen. Ten slotte vroeg de regelingscommissie eene subsidie van 6000 francswelk verzoek door densche pen van der Taelen werd gesteund en onmiddellijk met algemeene stemmen werd toegestaan. In de Belgische gemeente Fexhe-Slins is Zaterdag een vrouw bevallen van vier welgeschapen kinderen, drie jongens en een meisje. Zoowel de kinderen als de moeder zijn hoogst welvarend. De echtgenoot van deze vrouw werkt als daglooner aan den spoorweg, verdient

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1