MIDDELBUBGSCHE COURANT. F 132. Donderdag 1873. 5 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tm Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 4r Juni. De kiesvereeniging Eendracht maakt macht te Naar- den heeft tot candidaat voor liet lidmaatschap der tweede kamer geproclameerd mr. W. baron van Goltstein. De algemeene kiesvereeniging te Assen heeft het aftre dend lid, den heer mr. L. Oldenhuia Gratama, tot can didaat voor de tweede kamer gekozen. De liberale kiesvereeniging te Meppel beeft tot can didaat voor de tweede kamer geproclameerd den heer mT. L. Oldenhuia Gratama, aftredend lid. In eene vergadering door de centrale kiesvereeniging te Tiel gehoudenom deflnietief een candidaat te stel len voor het lidmaatschap der tweede kameiweid door den voorzitter medegedeeld, dat de heeren van Bosse en Dullert de candidatuur niet zouden aannemen. Daarop werd de heer Lodewijk Mulderoud-inspecteur van het lager onderwijs, tot candidaat geproclameerd. Aan de hecren Docen c. s. is concessie verleend voor een buurtspoorweg van Delfzijl over Sauwert naar Groningen, en van Zcltkamp over Ba£bnaar Uithuizer- meeden; beide lijnen komen te Baflo bijeen. Tot eerstaanwezend ingenieur bij den Oosterspoorweg is benoemd de heer R. van Hasselt, ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen te Rotterdam, onder wiens leiding de werken van de spoorwegbrug over het Noordei kanaal en Nieuwe Maas aldaar, benevens de bovenbouw van die te Dordrecht, zijn uitgevoerd. Volgens een brief in de Augsburgsche Allgemeine Zeitung heeft de gezant van den sultan van Atsji den 19ca Mei jl. zijn geloofsbrieven aan den sultan van Turkije overhandigd. Zocals men weet is het doel der reis van dezen gez-iLt om de Turkicbe regeering over te halen, dat zij bij de Nederlandach9 tusschenbeide feome in den oorlog tegen Atsji. De correspondent voegt er bij, dat de gezant van Atsji te Konstanlino- pel beweert, dat Atsji reeds in 1516 en laatst in 1851 zich voer een provincie van het Turksche rijk heeft verklaard, en de sultan vaa Turkije derhalve als sou- vereine vorst en als geestelijk opperhoofd vaa den Is lam verplicht is tegen de Nedeilanders te hulp te ko men. Genoemde correspondent gelooft niet, dat de Turksche ïegeering zich aan do zaak zal laten gelegen liggen, al zijn de oud-Turksche bladen zeer tegen Nederland ingenomen om den oorlog met Atsji. *Onze Haagsche correspondent schrijft ons bet volgende: „Be veikiezing8ctrijd zal hier geanimeerd zijn, en aangaande den vermoedelijken uitslag valt niets te zeggen. Ik zeg dit niet uit verblinding of bovenmatige ingenomenheid met de Haagsche liberalen en hun doen. maar op giond eener onpartijdige beoordeeÜDg der omstandigheden. Zooals bekend is hebben wij, naar orde van benoeming, den straatprediker Esser, den oud-miuister graaf Schitnmelpenoinck en den adjunct archivaris de Jonge als candidaten der antirevolutio nairen, conservatieven en liberalen; van de ultramon- tanen en hunne voornemens is nog niets bekend. De heer E^ser zal bij do verkiezing Datuiwlijk gaau strijken met de 180 (of daaromtrent) stemmenwaai op de streng- orthodoxe richting in den Haag rekenen kan; van benoeming kan voor hem geene sprake wezen. De strijd zal worden gevoerd tusschen Schinmelpenninck en de Jonge. Oppervlakkig oordeeleude zou men do verkie liug van den graaf hier ter stede verzekerd achton, en toch is dat bet geval niet. Wel is hij als groot meester van het huis des konings in staat grooten in vloed uit te oefenen faveurs te geven, zooals hij 'tals minister noemde, op de talrijke hofleveranciers in eetwaren van de residentie; wel heeft hij als hoofd inspecteur of zoo iets van de weerbaarheid zijue attaches in de harten der grauwe (scherp schut ters van den Haag; wel neemt hij sedert eenigen fijd het praesidium waar van den Haagscben apentuindie onder 's mans leiding met het in een anderen zin echt Haagsche product van beren en een berenkuil verrijkt is geworden; wel is hij de man om al die invloeden te gebruiken, en staat hem bet blad van oud-collega Heemskerk en van den adviseur voor drukpersaange- legenheden van 't ministerie 1S6668 ter ophemeling ten dienstemaar wie uit dit alles op zou maken dat graaf Rutger Jan, „die brave man", zooals Piet van Os zaliger van hem zongin den Haag populair is zou zich bedriegen, 's Mans candidatuur is in de con servatieve kiesvoreenigiDg Vaderland en koning geforceerd door een Schab expresselijlc daartoe voor deze gelegen heid aan geworven nieuwe leden. Om die wel te ver staan moet men weten dat die kiesvereeniging hoofd zakelijk bestaat uit een talrijk bestuur, maar uit. luttel leden. Het bestuur wijst, naar j «.ren heugen de usantie, meestal op instigatie van de conservatieve persmannen, de candidaten aan, en de goedmoedige Hagenaars verkiezen die. Hit resultaat is onder anderen een gemeenteraad, dien ik als Chrislen mensch aan den sultan van Atsji zelfs niet z?ü mogen toewenschen. In de laatste jaren hebben echter de bedaarde en bezadigde mannen onder de conservatieven tij herha ling van nabij kannen zien hos 't eigenlijk in degoed- conservatieve keuken toeging, de viezigheden en onhebbelijkheden van de ko&s die de spijzen klaar maakten en de bedorven ingrediënten, wier walgelijke smaak door vet gesmeerde sausen gedeguiseerd werd. Van de goed-conservatieven zijn ze daarom minder en minder gediend. Voor deze ve. kiezing had het bestuur van Vaderland en koning, waarin de goed- con8ervatieve kliek de minderheid heeft, den heer W. van Goltstein, van de eerste kamer, op het oog, en in spijt van al de moeite die men zich gegeven heeft om das Grdjlün hier te pousseeren bij de liefheb bers van apen, beren, uniformen en eikenkroontjes, bleef het bestuur bij zijn eerste denkbeeld, en lachte 't hem niemendal toe dat aan den Haag de eer zou besehoren zijn iemand af te vaardigen, waarover alle Leid- sche kiezers, op 187 na, den neus hadden opgetrokken „Men kon het bestuur niet ontbindenmaar men kon 't forceereB. Er werden in de onderste lagen van het Haagsche kiezerspersoneel hulptroepen aangewor ven; teu getale van 20 a 30 werden zij in den gang van het lokaal waar de algemeene vergadering gehou den werd verdekt opgesteld; zij werden als leden aangenomen en teen 't op stemmen aankwam op het terrein gebracht, waar zij medewerkten om aan den graaf de 47 stemmen te bezorgen, waarmede hij candi daat werd geproclameerd. „Dct heer de Jonge is daarentegen eene even uitstekende keuze vau de libera'en als die van de tegenpartij eene slechte is. Van eene in deze stad algemeen geachte familie,per soonlijk gewaardeerd als bekwaam, humaan en werkzaam, is de beer de Jonge, schoon ontwijfelbaar liberaal en niet alleen door grondige historische studie maar ook door een veertienjarige observatie als commiesgriffier van de eerste kamer veelzijdig politiek gevormd, geen blind partijman en juist een van die mannen welke de tweede kamer tegenwoordig zoo hoogst noodig heeft. Juist die in mijne oogen goede hoedanigheid doet hem kwaad ia de oogen van sommige meer heet gebakerde dan handige liLeralissimi\ maar zij maakt hem tot den bij uitnemendheid geschikten candidaat in den Haag, daar de malle overdrijving en kwaadwillige logentaal, dio bij de veikiezingeu in de hoogst fatsoenlijke resi dentie den boventoon voert, afstuiten op de rechtma tige achting, die zijn peisoou en zijn naam hier ter stede ondervinden. Eigenlijk gezegd is de heer de Jouge di eeiste serieuse candidaat van de liberale kies- veieeoiging De grondwet voor ce tweede kamer. In 18S9 stelde zij Metelerkarcpeen bij de groote meer derheid zijner medeicgezetenen van den Haag onbekend lid der gedeputeerde staten van Zuid Hollandin 1871 moest zij zich tegenover Wintgens met eenen candidaat d''occasion behelpen, omdat mannen van naam onder de liberalen de c.:Ddidatuur afwezen. Niettemin wist de eerst in 1869 opgerichte kiesvereeniging door deze candidaten een tamelijk goed figuur bij de stembus te doen maken. Bij verkiezingen voor den gemeenteraad en voor de provinciale staten behaalde zij later eenige overwinningen, vooral op de goed- en clericaal-con- servatieven. Licht mogelijk dat het op 10 Juni evënzoo gaat. De onderstelling dat aan den graaf behalve de g o e d conservatieve alleen de clericaal-katholieke stem men ten deel zullen vallen komt mij niet onwaarschijn lijk voor; in dat'geval zal het mooi zijn zoo hij er 459 haalt. De liberale kiesvereeniging, die in 1869 bijna 500 stemmen tegenover de 800 van het aftredende lid in het veld bracht en er in 1871 onder de allerongun stigste omstandigheden toch nog 300 aan haren can didaat tegen 780 op den in den Haag zeer populairen Wintgens bezorgde, is in den iaatsten tijd goed voor uitgegaan in invloed. Het beste bewijs daarvoor is te vinden in het feit dat zij iemand als de Jonge als can didaat heeft kunnen krijgen; daarenboven zijn de libe ralen thans wakker, en zien in dat de kans voor hen uitstekend is. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. burgemeesters. Herbenoemd als burgemeester van Gianw P. Verhagen. ROTARISSEN. Benoemd tot notaris binnen bet arron dissement Zutfen ter standplaats gemeente Groenlo, J. H. R. van Koolwijk, candidaat-notaris te Helmond, en tot notaris binnen bet arrondissement Breda, ter standplaats Etlen, B. G. C. van der Ven, candidaat- notaris te Gel drop. K0LCNIEN. Eervol ontslag uit 's lands dienst ver leend, op verzoek, aan den Oost-Indischen ambtenaar, P. A. Panser, gewezen opziener over den timmermans winkel en de houtzagerij bij den artillerie constructie winkel te Soerabaija, thans met verlof bier te lande en aan den Oost Iedischen ambtenaar P. H. van Diest, laatstelijk hootd-iDgeuieurchef der af'deeling mijnwezen, in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande, beiden met behoud van recht op pensioenbijaldi. n zij volgens de bestaande bepalingen daarop aanspraak hebben. ONDERWIJS. Benoemd tot directeur van de hoogere burgerschool te '8 Gravenhage dr. van Akenthans directeur der rijks hoogere burgerschool te Alkmaar. MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegramis Zr, M\ schroefstoomscbip Metalen kruis, onder bevel van den kapitein ter zee H. B. Kip, den 31eu Mei jl. te Point de Galle aangekomen, tot het innemen vaa steenkolen, teneinde daarna de reis naar Oost-Indië verdei' voort te zetten. Aan boord was alles wel. De luitenant ter zee le klasse A. P. Hooghwinkel, behoorende tot de rol van ZT. MB. wachtschip te Wil- lemsooid, wordt met den 15en dezer op nonactiviteit gesteld. Het aantal adspirauten dat zich dit jaar aange- meld heelt tot het afleggen van examen om als cadet op de koninklijke militaire academie te worden ge plaatst, bedraagt 38, en wel bij voorkeur bij de vol gende wapens: bij het leger hier te lande: voor het wapen der artillerie 5, voor dat der genie 16; bij het leger in Oost-Indië: bij het wapen der infanterie 1, tij dat der artillerie 3 en bij do genie 13. Het getal opengestelde plaatsen was 96, en wel: bij het leger hier te lande: infanterie 34, ci valere 4, artillerie 13, genie 5; bij het leger in Oost-Indic: infanterie 18, cavalerie 2, artillerie 8, genie 12. De eerste officier van gezondheid 1® klasse (luite-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1