naar eene begrooting van kosten voor het verleggen van het riool naar het dok en de kosten van demping der Pottenkaaiwaarmede naar zijne meening wel een tien tal jaren gemoeid zal zijn. De heer J. I. P. Hector verzocht inzage van de stukken die tnsschen de regeering en het gemeentebe stuur gewisseld zijn aangaande de suatiesluis van het droogdok. Nadat de voorzitter had verklaard dat aan dit ver langen zal voldaan wordenwordt de zitting gesloten. öuitenlanö. algemeen overzicht. „De meerderheid heeft mij niet willen begrijpen", schreef Thiers eeuige dagen na zijn val aan een oud vriend, den afgevaardigde de Tréveneuc, die, ofschoon ter rechterzijde zittende en met haar stemmende, niet temin zijn wensch te kennen gaf dat de uitslag der stemming aan de oude vriendschap geen afbreuk zou doen. „Ik ben conservatiever dan een van hen, zoo gaat Thiers voort, waaruit zij is samengesteld. Zij heeft mij omvergeworpen, maar zij zal bij de volgende verkiezingen zien dat niet zij, maar anderen van mijn val voordeel zullen trekken." Dezen brief heeft de heer de Tréveneuc in la Liberté openbaar gemaakt en daarbij eenige opmerkingen gevoegd, waaronder ook deze dat „de heer Thiers blijft volhouden, dat naar zijne over tuiging hij en niet de meerderheid de conservatieve belangen het beste begrepen en gediend heeft." Wanneer men de maatregelen, die de nieuwe regee ring neemt tot waarborging van het sociaal behoud, aan deze woorden van Thiers toetst dan staat men verbaasd dat de heer de Tréveneuc en al zijne eerlijke geestverwanten nog aan de juistheid dier woorden twijfeleB. De geschiedenis der tweede republiek schijnt voor hen niet te bestaan. De fouten die de reactionaire meerderheid toen beging, zij zijn dezelfde als die waaraan de gecoaliseerde monarchalen zich thans dreigen te zullen schuldig maken. Reeds in ons laatste overzicht wezen wij op de geruchten omtrent de wijziging der kies wet en de beperking van het algemeen stemrecht, op de officieuse waarschuwingen aan de redactiën der dagbladen enz., heden wordt uit Parijs gemeld dat de telegrammen, zoowel wat het binnenlandsch als het buitenlandsch verkeer betreft, aan een strenge controle onderworpen zullen worden, dat de inbeslagneming van vreemde dagbladen weder begonnen is, dat aan enkele grenskantoren opnieuw passen gevorderd zijn van vreemde reizigers, die dezen niet kunnende over leggen genoodzaakt waren terug te keeren, en dat zeker tot bevestiging van de sociale orde, die door Thiers zoo schandelijk verwaarloosd werd, zooals 1' Indépen- dance beige spottend zegtde consul te Milaan gemach tigd is om onmiddellijk een pas aan prins Napoleon uit te reiken. Een reces van vijf dagen is den ministers geschonken om zich op de hoogte hunner taak te stellen. Deze termijn is zeker niet te ruim om een nieuwe politiek op 't touw te zetten, die geheel verschilt van de „radi cale" staatkunde van Thiers. De tijd is echter lang genoeg om eens over de boven aangehaalde woorden van Thiers na te denken. Doch reeds wanneer eenige leden van het gouvernement de combat de juistheid dezer woorden inziende dienovereenkomstig wilden handelen, zouden hunne gecoaliseerde ambtgenooten zich hierte gen verzetten en de meerderheid van 24 Mei zou uit elkaar vallen. De verschillende bestanddeelen dezer meerderheid behooren éen weg te volgen en deze moei noodzakelijk die der reactie wezen. Draagt Frankrijk die met geduld dan is de triomf der liberale republiek onvermijdelijk, want dit monsterverbond moet vroeg of laat aan eigen zwakheid te grondo gaanverzet de natie zich echter tegen de reactionaire heerschappij dan zal de parlementaire revolutie gevolgd worden door eene revolutie in de straten en deze weder door de dictatuur. In den Duitschen rijksdag zijn de werkzaamheden tot Zaterdag voortgezet en ïeeds morgen worden zij hervat. In de maand Juni moet nog veel tot stand gebracht worden, meer dan in de drie afgeloopen maan den dezer zitting. De Fortschrittspariei wil echter trach ten om daarin voor 't vervolg verandering te brengen. Zij heeft eene motie voorgesteld om de verklaring af te leggen dat 1° de regeeringen de begrooting vóór de opening van den rijksdag behooren gereed te hebben, teneinde geene vertraging in de werkzaamheden te ver oorzaken en 2° het wenschelijk is die samenroeping niet te doen plaats hebben gedurende de zittingen dei- landdagen. Deze laatste wensch is reeds in 't vorige jaar uitgesproken, men heeft gezien met welk resultaat; hoe zal dit nu wezen, wanneer de rijksdag zich met de verklaring der Fortschrittspariei vereenigt? In het ontwerp eener Duitsche drukperswet die Za terdag aan den bondsraad is ingediend, wordt, zooals de Spenersche Zeitung meldtde afschaffing van de cautie en van het zegel op drukwerken voorgesteld. Dit is reeds veel, maar behalve de financieele banden zijn er nog anderen die de vrijheid der drukpers zeker nog meer belemmeren, o. a. de voorloopige inbeslagneming- Hieromtrent deelt het blad echter niets mede. Van groot belang is ook het besluit van den bondsraad om» in overeenstemming met bet voorstel van den Beierschen minister Faustle, in 't vervolg alle Duitsche regeeringen aan de voorbereiding der rijkswetten te doen deelnemen. Tot dusverre gaan die wetten bijna zonderonderscheid van het Pruisische ministerie uit en worden zij eerst daarna aan de regeeringen medegedeeld. Het zal later moeten blijken of dit besluit niet na korter of langer tijd een rijks-ministerie noodzakelijk zal maken. Het streven der echte patrioten om Pruisen in Duitschland, maar niet Duitschland in Pruisen te doen opgaanzou hierdoor zeer bevorderd worden- Zaterdag is de Spaansche constituante geopend. De openingsrede werd door Figueras uitgesproken. Het stuk is voornamelijk een trouw verslag van de regeering sedert het optreden van het republikeinsche gouverne ment en staat uitvoerig stil bij de gebeurtenissen op het einde van Aprilwelke met de ontbinding der permanente commissie eindigden. Verder wordt daarin ge zegd dat Europa met wantrouwen de proclamatie der repu bliek gezien heeft, maar dat wantrouwen was voorname lijk gegrond op den twijfel dat Spanje ongeschikt was voor dien regeeringvorm. De erkenning der republiek hangt slechts af van eene binnenlandsche politiek der orde, want Europa is overtuigd, dat de republiek niets gemeen heeft met eene Europeescbe revolutie en geen vermeerdering van grondgebied weDScht. Terstond is het bureau der kamer benoemd. Orensede beroemde republikein van ouden datum, is tot voorzitter gekozen. De ondervoorzitters en secretarissen zijn allen aanhan gers der regeering, zooals zich tiouwens in eene ver gadering met een zoo ontzaglijke regeeringsmeerderheid moeilijk anders verwachten liet. Omtrent den geest waarin de regeering de republiek wenscht te organiseeren zwijgt de openingsrede geheel. Het Madridsche blad la Igualidad deelt mede, dat de regeering omtrent de voornaamste punten reeds hare plannen in overleg met de leiders der meerderheid heeft vastgesteld. Als zoodanig noemt het blad op: de pro clamatie der federale republiek, de afschailing van de slavernij en van den doodstraf, de scheiding van staat en kerk, de onmiddellijke regeling der financiën [zeker niet de gemakkelijkste arbiedlj en een algemeene amnestie. Hetzelfde blad meldt als gerucht dat Pi y Margall tot president der republiek benoemd zal worden en Caste- lar en Figueras de regeering zullen verlaten. Belgische brieven. Brussel2 Juni. Zeker zal het ook u niet ontgaan zijn dat wanneer de liberale en doctrinaire oppositie in de tweede kamer zich gereed maakt om op de regeering storm te loopen, bare troepen opstelt en hare middelen van aanval in positie brengt ooi zich van het bewind meester te maken, zij zich telkens op bet beslissend cogenblik terugtrekt. Dit hebben wij van den heer Frère-Orban gezien bij de discussiën over de ratificatie van den aankoop der lijnen van den Grand Luxembourg. Eerst wierp hij zich met alle kracht op zijn tegenstander, om op een gegeven oogenblik hem los te laten en eindelijk in plaats van tegen te stemmen zich geheel van stemming te ont houden. Zijne houding in het debat over de goedkeuring van het tractaat met Nederland ten aanzien van den spoor weg Antwerpen-Gladbach is eene herhaling van dezelfde opmerkelijke scène. Eerst viel de heer Frère-Orban den heer Jules Malou met een levendigheid aan die men voor ernst zou kun nen houden. Zelfs gaf hij den minister van financiën duidelijk te kennen dat het niet onmogelijk wa3 dat deze bij de onderhandelingen het algemeen belang aan dat van den Grand central, waarvan hij president was, had opgeofferd. Op dit oogenblik zeker had het allen schijn dat de aanval ernstig gemeend was. Maar reeds in het antwoord van den heer Jules Malou kon men spoedig bespeuren dat het ook hier niets meer was dan een schijnduel met floretten. De heer Frère-Orban heeft in zijne oppositie zijn tegenstander zichtbaar ontzien, en het tractaat werd goedgekeurdgeamendeerd door den heer Frère- Orban, maar met toestemming van den beer Jules Malou, die zijnerzijds ook scheen te begrijpen dat hij zijn antagonist moest sparen teneinde hc-m niet tot een ernstigen strijd aan te zetten. Wanneer gij mij nu de redenen vraagt van die lankmoedigheid van het hoofd der doctrinaire oppositie, dan moet ik antwoorden dat die moeilijk met zekerheid zijn op te geven. Deze éene uitlegging alleenen gij zult erkennen dat zij tamelijk plausibel is, zou ik daarvan weten te geven. De quaestie der militaire hervorming beheerscht alle andere vraagstukken op politiek gebied. De koning, die voorstander is van den verplichten militairen dienst zooals die in Pruisen bestaat, zal nooit zijne toestem ming tot een maatregel geven die niet direct of indirect tot dat systeem leidt. Maar de clericale en liberale partijen beide willen er niet aan. Zij vreezen dat de kiezers zich op hen zullen wreken, wanneer zij aan de eischen van den tegenwoordigen toestand toegeven. De heer Frère-Orban en zijne vrienden denken er daarom niet aanom bet bewind te aanvaarden op het oogenblik waarop de heer Jules Malou nolens volens een ontwerp tot militaire hervorming aan de kamer heeft moeten indienen. Wat zouden zij er bij winnen wanneer zij het kabinet nu omverwierpen Laat de tegenpartij deze quaestie maar ter hand nemen, zeggen de liberalen tot de kiezers. Zij zijn er uitstekend geschikt voor. In elk geval is het beter, dat wij aan het bestuur komen wanneer deze netelige quaestie is opgelost. De clericalen echter hebben weinig lust om de kas tanjes voor de liberalen uit het vuur te halen. Men voorspelt althans nu reeds dat de meerderheid weigeren zal de hervormingsvoorstellen aan te nemenwelke reeds in de afdeelingen algemeen werden afgekeurd. Wat zal de heer Jules Malou doen? Hij beeft uit drukkelijk vergaard dat hij van de aanneming dezer wet eene kabinets-quaestie zou maken. Maar bij is iemand die nooit verlegen is en men kan daarom wel dra een of andere kunstgreep van hem tegemoet zien. Hij zal de ontwerpen niet intrekken, maar misschien wel een middel vinden om ze tot de zitting 1874/75, d. i. tot na de verkiezingen voor de beide kamers, uit te stellen. Le Bien public leidt uit het op zich zelf zeker hoogst opmerkelijk feit dat de heer de Theuxhoofd van het kabinet, in de afdeelingen niet aan de stemming over het militaire vooistel deelnam, af dat er sprake van i3 om het zoo te amendeeren dat de meerderheider zich mede verzoenen kan. Sfctijtnngcit. Heden is alhier gearriveerd het schoonerschip Nerva, gezagvoerder A. Jörgensen, van Memel met eene lading hout voor deze stad. Heden is van Hellevoetsluis naar zee gezeild het barkschip Stad Middelburg, gezagvoerder L. P. de Vries, bestemd naar Svartvick. Het stoomschip Koning der Nederlanden den 17eu Mei 9 uren s'avonds vertrokken, is den 30cnMei 8 uren voor middags te Port Saïd aangekomenalles wel. Het stoomschip Conradden 26en te Suez aange komen en 't kanaal ingegaan den 27cnis den 28en Mei 's avonds te Port-Saïd aangekomen en den 30en Mei 12 uren voormiddags van daar naar Nieuwediep ver trokken. fjitnöclsl)rrtcl)tctt. Amsteedam, 3 Juni. Raapolie op zes weken 42{. Lijnolie op 6 wekeu /3 9-J-. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 3 Juni 1873. Nedeiland. 'Certific. Werkelijke schuld. 21 pet. 56 ♦dito dito dito 3 67£ ♦dito dito dito .4 89£ ♦Aand. Handelmaatschappij 4-£- 14l| dito exploitatie Ned. staatssp 114£ België. 'Certificaten bij Rothschild 2{- Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 „53 ♦dito5 84{ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 99| ♦Certific. adia. Hamburg 5 „76 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 „864 ♦Cert 1000 1864 5 98^ ♦dito 1000 18665 98L ♦Loten 18665 24G]- ♦öblig. Hope ^Co.Leening 1860 4£ 92 ♦Certific. dito4 „75^- *Iisoriot.Stieglitz&C°.2ea4L. 4 ♦Obligatiën 186769. 4 „78 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 228 ♦Oblig. ilitoet 185 Obl. spoorweg Poti-Tifiis 5 95£ dito dito Jelez Orel 5 95£ dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkislobligatiën 4 72^- Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 64 ♦dito dito April/Oct. 5 65 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 61-^- ♦dito dito Febr./Aug. 5 6O4 Italië. Leening 18615 Spanje. *Obligatiën.Buitenl. 1867—71. 3 20-jj- dito Binnenlandsche 3 15f- Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 40| Turkije. dito (binneul.)5 „51 Egypte. Obl. 1868 7 „89 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 984 ♦dito dito dito (1885) 6 - 99£- ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion6

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3