spelengaat men Zondags maar tweemaal naar de zoo genaamde kerk offert men daar een dollar op den scho tel en zet men in dien tijd een vroom gezicht, dan is men de beste broeder. Barnum's Great Worlds Fair heb ik Zaterdag jl. bezocht. Het was toen de laatste voor stelling die hier gegeven werd. De tentoonstelling had plaats in een zeer groote tent, welke gemeenschap had met eene andere nog grootere, die tot circus was ingericht. Het circus had een zeer grooten omvang en kon dui zenden menschen bevatten. In het midden waren twee manegesaan elkander grenzende, waarin steeds dezelf de toeren verricht werden. Denzelfden nacht was do geheele tent ingepakt en verzonden per extra-trein, be staande uit 53 wagensgetrokken door 3 locomotieven. 600 bedienden van Barnum waren hiertoe werkzaam geweest. Voor den grooten reeds beschreven wagen en voor den olifant waren alleen 50 man noodig. De ge heele treinmet inbegrip van locomotievenwagens enz, behoort aan Barnum zelf." - De gemeenteraad van Gent heeft in zijn laatste zitting een nieuwen directeur benoemd voor hetNeder- landsch tooneel aldaar, n.l. den heer Daenens, en niet de vroegere directeuren van Doeselaer en Fauconnier. Omtrent die benoeming wordt ons uit Gent gemeld, dat de candidatuur van den heer Daenens door eenige erkende Ylaamsche letterkundigen werd gesteunddie den vorigen directeuren te veel achteloosheid ten laste legden. Do verplichtingen der directie zijn zeer ver zwaard, zonder dat de subsidie is verhoogd. Het korps koristen moet bestaan uit 8 dames en 12 heerenhet orkest uit 20 muzikanten, de voorstellingen moeten te 11 uren geëindigd zijn en de pauzen mogen niet langer dan 10 minuten duren. Er zijn echter nog andere voorwaarden gemaaktzoodat de taak van den diree teur niet gemakkelijk is. Een voorstel in den gemeente raad gedaan, om een grootere schouwburgzaal te bou wen is in hauden van eene commissie gesteld. Het gebrek aan goede acteurs doet zich ook te Gent zoo sterk gevoelendat indien bij ballotage een der acteurs voor speciale rollen niet mocht worden aangenomen, men hem niet behoorlijk zou kunnen vervangen. Gedu rende de twee jaren dat het Nederlandsch tooneel te Gent bestaat heeft men aldaar geen enkelen nieuweling van eenige verdienste zien optreden, en in Antwerpen doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Het contract tot het leggen van een tramway te Gent is geteekend. Vijf wegen, die binnen zes maanden na de goedkeuring van het contract in exploitatie moeten zijn, zullen de stad doorkruisen. Een borgtocht van 75,000 francs moet worden gestort en de prijzen van het personenvervoer zullen bedragen per kilometer: 15 centimes voor de eerste en 10 centimes voor de tweede klasse; ook zal eene lijn voor het goederenvervoer worden gelegd. Te Dieppe is vanwege de politie het volgende be kend gemaakt. Aan de oppassers voor het baden wordt hierbij aanbevolen om wanneer eene dame in gevaar geraakt te verdrinken, haar by het kleed te vatten en niet bij het haar, aangezien dit dikwijls alleen in de hand terugblijft. Er bestaat plan nog een telegraafkabel te leggen tusschen Amerika en Groot-Britannië om het tegen woordig monopolie te breken en den handel meerdere gelegenheid tot telegrafische gemeenschap te geven de kosten zijn op éen millioen pond sterling geraamd. Te Jemmapes heeft in de groote ijzergieterij der firma Demerbe ea c°. 's nachts te 3 uren een vreeselijke ontploffing plaats gehad, waarbij 14 arbeiders op ellen dige wijze om het leven kwamen; 9 anderen werden ernstig gekwetst. Een werkman die tegen den ketel geleund stond op 't oogenblik dat die ontplofte, en juist zijn boterham nuttigde, werd 4 a 5 meters voort- geslingerd, doch bekwam niet het minste letsel. Jl. Vrijdag is te Boston een hevige brand uitge broken, waartij de Washington-, Boyleston- en Essex- straten en het Globe-theater zijn vernield. De veroor zaakte schade wordt op 1,250,000 dollars begroot, waarvan men berekent dat voor 750,000 dollars ver zekerd is. In een stadje in Monroe County (Illinois) kwam onlangs een menagerie en circus, waarbij zich ook een neushoorndier bevond. Het dier zou voor de eer3te maal in de circus gebracht worden; 24 man achtte men in staat het dier te bedwingenbovendien had het een ring in den neusdoor twee stevige touwen vastgebon den. Bedaard liet de rhinoceros zich uit zijn kooi leiden, doch toen het dier midden in de tent was gekomen wierp het eensklaps zijn kop omstiet woedend rechts en links, rukte zich los en stortte zich woedend verder ia de tent. Zijn eerste offer was eene dienstbode uit de menageriezij werd neergeworpen en het dier trapte haar dood. Toen stiet het zijn neus tegen de borst van een arbeider, rukte de ingewanden uit en doodde den man onmiddellijk. Het woedende beest rende toen op de zitplaatsen los, die juist door de toeschouwers ver laten waren, wierp bijna al de stoelen aan de eene zijde van de tent omverbrijzelde den schouder van een der oppassers en brak den arm van een toeschouwer. De rhinocerus snelde daarna op de menagerietent toe en verbrijzelde een gedeelte van de kooien der tijgers en luipaarden, doch niet zoover dat een der dieren kon ontsnappen. In de museumtent vermorselde hij alle curiositeiten, waarna hij op straat snelde en eindelijk in een ledig staand huis geraakte. Hier eerst kon men hem vangen en in de kooi sluiten. De schade door het beest aangericht bedraagt over de 3000 dollars. In een bericht uit Weenen aan de Kölnische Zei- tuug wordt medegedeeld, dat de generale directie der wereld-tentoonstelling bekend gemaakt heeft dat van Zaterdag 31 Mei jl., geen voorwerpen meer op de tentoonstelling worden toegelaten. Tusschen 15 en 18 Mei, dus in de eerste halve maand na de opening, be droeg de toevoer van voorwerpen niet minder dan 83,053 centenaars, waarvoor 1206 waggons vereischt werden. Het blad somt daarna op in welke verhouding deze late bezendiugen over de verschillende landen verdeeld waren. Als een staaltje van de uitstekende geogiaphische kennis van den berichtgever kan dienen, dat in die opgaaf o. a. voorkomt, en wel onmiddellijk achter elkander, Holland met 89 en de Nederlanden met 93 centenaars Het Engelsche geneeskundige blad, the Lancet, zegt dat op den Derby-dag in de afgeloopen week minder personen iu de hospitalen werden opgenomen dan bij vroegere gelegenheden. Dat de tevredenheid over den afloop van een of ander druk bezocht feest zeer relatief is kan uit de volgende opgaven blijken. In St. Thomas's Hospital werden gebrachttwee jongens met hoofdwon den tengevolge van overrij den en een man met een ge broken been tengevolge van het vallen van een trap. In St. George's Hospital werden opgenomeneen man met twee gebroken beenen en een belangrijke hoofd wond tengevolge van een val van een omnibus; een kind met gebroken been tengevolge van overrijden een man met verscheidene kneuzingen en een met hersenschudding, welke beiden in dronkenschap geval len en onder den voet geraakt waren. Twee sterfge vallen zijn bovendien te betreureneen man die in een vuistgevecht een slag op het hoofd ontving en een klein meisje dat door een omnibus overreden werd. Ondanks zijne tevredenheid gelooft the Lancet dat deze twee sterfgevallen „meer dan een voorbijgaande schaduw over eene bij uitnemendheid schitterende viering onzer Isthmische spelen zullen werpen." De Luiksche commissaris van politie Dopagne bijgestaan door den agent Golonheeft Maandag te Maastricht een aantal voorwerpen teruggevondenaf komstig van diefstallente LuikAntwerpen en elders gepleegd, en wier daders zich voor't grootste gedeelte in handen der justitie bevinden. Onder de gevonden voorwerpen waren 10 horlogeseen kettingringen, kruisen (alle3 van gojjd) en verschillende kleeding- stukken. BUEGEELIJEE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den lon dezer: M. Kooistra, jm. 44 j. met B. J. van der Pluijm, jd. 34 j. J. Vermeulen, wedr. van M. van Sorge, 23 j. met E. Bastiaanse, wede. van L. Versluijs, 2-ij. (Van 24—31 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: J. J. Teunisse, jm. 45 j. met S. S. Merrelaar, jd. 40 j. J. J. H. Hermansjm. 31 j. met J. Schotj d. 28 j. BevallenM. Platschartgeb. van den Bosd. J. W. Rothengattergeb. van Dyke, z. M. G. Broek man, geb. de Vries, z. Overleden: C. Theune, d. 2 m. A. Mulders, vrouw van W. H. Gravestein. Goes. Gehuwd: M. Kok, wedr. 39 j. metH. Streefkerk, jd. 47 j. J. Labeur, jm. 28 j. met P. J. Schuiling, jd. 28 j. W. Janson, jm. 29 j. met J. Vermerris, jd. 30 j. Bevallen: J. M. Stoutjesdijkgeb. van Noort, z. H. van Anrooijgeb. Bruiushoofdd. K. Capellogeb. Verdood, d. M. Goedegebuurgeb. Provoost, d». (tweel.) Overleden: P. Risseeuw, z. 10 j. J. Goedegebuur, d. 1 d. M. Goedegebuur, d. 2 d. Zierikzee. Gehuwd: J. Th. van der Kaa, jm. 34 j. met C. Abels, jd. 31 j. H. M. E. P. Maertensjm. 23j, met J. A. Rinkier, jd. 22 j. Bevallen: A. C. Simmers, geb. Stoutjesdijk, d. M. W. Landman, geb. Slager, z. M. W. Smits, geb. Tamm, z. en d. (tweel.) J. M. van den Houten, geb. de Valkd. Overleden: J. Pijpelink, wedr. 55 j. P. Schuiling, z. 17 m. VERKOOFINGEN EN AANBESTEDINGEN. Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben jl. Zaterdag in het openbaar aanbesteed: het bouwen van een geheel nieuw schoolgebouw voor 300 kinderen. De laagste inschrijver was de heer O. Maters aldaar, voor 32,400. THERMOMETERSTAND. 31 Mei'sav. 11 u.49gr. 1 Juni 'smorg. 7 u. 10 gr. 'sroidd. 1 u.55 gr. 'sav. 11 u. 50 gr. 2 'smorg.lu.BGgr.'smidd.lu.öOgr.'sav.llu.fSgr. 3 'smorg.7u.58gr.'smidd.lu.70gr.'sav.6u.70gr. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. Buitengewone zitting van Zaterdag 31 Mei. Voorzitter de heer J. G. Hector, bij afwezigheid van den bui gemeester. De voorzitter deelt mededat deze buitengewone zit ting is belegd op verzoek van drie leden, zijnde de heeren de Groof, Kleijnhens en de Ivruijff, tot het in dienen van een voorstelstrekkende 'om de Potten- kaai te dempen. De heer de Kruijff vraagt en verkrijgt het woord tot het mededeelen der volgende toelichting op het voorstel. „De opening van de sluizen en het verbreed kanaal met de binnenhavens in de nabijheid dezer stad op handen zijnde, is het den ondergeteekenden voorgeko men dat de Pottenkaai voor handel en scheepvaarton- noodig zal worden, omdat de ovengenoemde havens bij ijsgang voor zeeschepen bij voorkeur zullen gebezigd worden, wijl zij altijd daar in vlot water liggen en onze havens niet anders zullen gebruikt worden dan door binnenschepen. „De Eugelsche kaai, de Oude haven en de Bierkade bieden, naar onze bescheiden meening, x*uimte in over vloed om de binnenschepen bij ij3gang te kunnen ber gen; ook voor de garnalen-vloot is de Engelsche kaai ruim genoeg om nog een grooter aantal visschers te ber gen dan tegenwoordig van hier varen. „Mocht in het vervolg zich hier eene visscherij vestigen met binnenschepen, zullen die nimmer een tij'haven tot ligplaats kiezen omdat die altijd in vlot water moeten liggen om de visch levend te houden en om gevrijwaard te ziju dat er slib in het beun komt, dat een groot on gerief voor die schepen geven zou, en eene zeevisscherij in onze tijhavens hier nimmer zou kunnen gevestigd worden. „Bovenstaande in overweging nemende, is bij ons de overtuiging gevestigd dat de Pottenkaai voor ligplaats van schepen niet noodig is. „Wanneer uwe vergadering zich met dit ons gevoelen kan vereenigeu zullen de financiën der gemeente er zeer mede gebaat zijn. 1° in besparing van kosten van onderhoud van kaai muur en beschoeingenhet jaarlijks uitbaggeren van rt 1500 kubiek meter slijk, die bovendien nog naar buiten de hoofden moeten vervoerd worden. 2° door het niet herstellen of vernieuwen van de houten beschoeiing langs de geheele Oostzijde, welke herstelling of vernieuwing men gerust op f 50,000 stellen kan. 3° kan iu het vervolg de Roode brug geheel vervallen, waarvan de binnen-vleugel muren nog altijd toezetten en in het vervolg ook al een zeer kostbare voorziening zal vereischenen 4° zal de demping in geenen deele hinderlijk zijn indien men later m ,cht overgaan tot het verlengen van het tegenwoordige droog dok. „Wanneer uwe vergadering dit plan, hier in groote trekken aangegevenaannemelijk mocht vinden, nemen wij de vrijheid aan u voor te stellen, om de vernieu wing van de beschoeiing aan de Rommelkaai zoo spoe dig mogelijk te staken, de materialen, daartoe aange voerd, naar billijkheid van den aannemer over te nemen, welke materialen met vrucht door de gemeente tot andere werken kuunen gebezigd worden; ook zal dan de aannemer moeten schadeloos gesteld worden voor zijne uitgegeven dagloonea en hierdoor al weder kosten worden gespaaid. „Wijders zal er moeten overgegaan worden tot het metselen van een keermuur tusschen de brughoofd- muren van de Roode brug tot de hoogte van ougeveer éen meter boven laag water met bespariüg van een riool opening; deze muur moet tevens dienen tot steuning van de brugboofden, het doen aanslibben van de Pot tenkaai en tot doorvaart van de baggerschuiten, om daar de uitgebaggerde slijk te lossen in plaats van naar buiten. „In hel vervolg zal er een hoofdriool moeten gemaakt worden van het droogdok tot naar den keermuur in de roode brug, in welk riool de riolen bij deRoomsche kerk, die uit de Palingstraat cn die uit de Oranjestraat met branches kunaen vereenigd worden. „Wanneer die gedeeltelijk afgesloten kom wordt aangewezen tot bergplaats van pain en afval van bouw werken als anderszins zal, men met betrekkelijk geringe kosten na verloop van tijd een groot plein verkrijgen dat tot park kan worden aangelegd, waaraan de stad een groote behoefte heeft, om wellicht later tot markt te kunnen dienen. „De leden uit den gemeenteraad, J. de Groof. Kleijnhens W. de Kruijff." De voorzitter gaf in overweging om de stukken be treffende dit voorstel voor de leden en de ingezetenen ter inzage te leggen en de zaak in een volgende zit ting te behandelen, onder verzekering dat die zitting niet later dan veertien dagen na heden zal gehouden worden. Na eenige discussie stelde de heer Kleijnhens, on dersteund door den heer Callenfels, bij wijze van amen dement voor, om de zitting binnen acht dagen te houden. Dit amendement werd met 9 tegen 4 stemmen ver worpen (vóór stemden de heeren de Kruijff, Callen fels, de Groof en Kleijnhens), waarna het voorstel van den voorzitter tot behandeling van het gedane voorstel in de eerstvolgende zitting met 9 tegen 3 stemmen werd aangenomen (tegen stemden de heeren Callen fels, de Groof en Kleijnhens). De heer van der Hij den gaf den wensch te kennen

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2