MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 131. Woensdag 1873. 4 Jnni. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2fa Paascli- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/ro.., franco ie f Middelburg 3 Juni. Uit 's Gravenhage wordt ons geschreven dat aldaar het gerucht loopt dat de koning, na den ministerraad te hebben gehoord, aan den minister de Vries heeft geantwoord dat er geene termen bestaan om zijn ver zoek om ontslag te bewilligen. De eerste kamer der staten-generaal is ter hervatting van hare werkzaamhedeu bijeengeroepen tegen Woens dag 11 Juni des avonds te 8 uren. Door de kiesvereeniging Nederland en Oranje te Oude water is de candidatuur van professor J. T. Buijs voor het lidmaatschap der tweede kamer definitief gesteld. De liberale kiesvereenigingen Nederland te Delft, en Orde te Schiedam hebben dr. C. J. Vaillant, schoolop ziener in het zesde district van Zuid-Holland, candi- daat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer. Door de kiezersvereeniging Nederland en Oranje, te Delft is tot candidaat voor de tweede kamer der staten- generaal gesteld do heer mr. L. W. Cj Kenchenius te Batavia. Door de kiesvereeniging Het algemeen belang, te Leiden is tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer verkozen professor J. O. Cr. Evers aldaar. De liberale kiesvereenigingen in de omstreken van Leiden hebben verklaard zich bij de keuze der Leid- sche kiesvereeniging te zullen aansluiten. De anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Rotterdam, heeft voor de tweede kamer tot candidaten gesteld mr. L. W. C. Keuchenius en dr. A. Knijper, Door de kiesvereeniging Hoogeveen is tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld het aftredend lid mr. L. Oldenhuis Gratama. De kiesvereeniging Wijmbritseradeel (kiesdistrict Sneek) heeft tot candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer bij de a. verkiezing gesteld, de bee- ren: mr. S. Wybenga en dr. W. H. Idzerda, die cok worden aanbevolen door de kiesvereeniging De vriend schap in de gemeente Doniawarstal. De kiesvereeniging Vrijheid en recht te Winterswijk heeft met algemeens stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer geproclameerd het af tredend lidden heer Lentiüg. Het heden uitgegeven Provinciaal blad van Zeeland n° 63 bevat de volgende circulaire van gedeputeerde staten dezer provincie aan burgemeester en wethouders der gemeenten „Van verschillende zijdenis de vraag gedaan, bij wien de verklaring van ondergane koepokinenting of doorge stane kinderziekte, bedoeld in art. 17 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad n° 134)moet berusten, in dien de leerling meer dan eene school bezoekt. „Daarop is door zijne excellentie den minister van bin- nenlandsche zaken geantwoord datwanneer de verkla ring is afgegeven aan het hoofd van de eene school, het hoofd van de andere school op de lijstdoor hem, volgens art. 5 van het koninklijk besluit van den 28ca Februari 1873 (Staatsblad n° 35) te houden, behoort aan te teekenen bij wien de verklaring berust." In de Staats-courant van Zondag en Maandag 1 en 2 dezer is opgenomen de wet van den 21en Mei 1873, betreffende de tijdelijke schorsing van de bij art. 18, eerste lid, der wet van 26 November 1847 (Staatsblad n° 69) toegekende bevoegdheid tot het doen aanmunten van zilveren standpenniugen, anders dan voor rekening van den staat. Omtrent de sigarenmakers-quaestie wcrdt uit Amster dam geschrevendat daarin hoegenaamd nog geen ver andering is gekomen. Ofschoon de patroons per circu laire en sommigen ook persoonlijk in den loop der afge- loopen week wederom door bestuurders van den bond zijn uitgenoodigd tot bijlegging van 't geschil, blijven zij den eisch der gezellen echter volstandig weigeren. Toch blijft men niet zonder grond de hoop koesteren, dat na 15 Juni, wanneer de patroonsverbintenis betref fende de f500 boete verstreken is, het meerendeel der fabrikanten wel zal toegeven. De toestand der gezellen schijnt tot nogtoe niet zoo bijzonder ongunstig te zijn, want zij worden wekelijks met ongeveer f 4 ondersteund en hebben al den tijd om met het maken en verkoopea van sigaren of door andere bezigheden zooveel mogelijk te verdienen, zoodat zij geen gebrek behoeven te lijden en deze loop van zaken niet alleen nog zeer lang kan worden volgehouden, maar zelfs met overleg en bedachtzaamheid hun bestaan kan verbeteren. BENOEM IK GEN EN BESLUITEN. LEGER. Benoemd bij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht: tot officier van gezond heid le klasse (naar ouderdom van rang), de officier van gezondheid 2e klasse H. Meijerink, van dat perso neel; tot officier van gezondheid 2e klasse (naar ouder dom van rang), de officier van gezondheid 3e klasse C. J. Schouten, mede van dat personeel. POSTERI-JEE. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Zaaudam A. D. Methorst, thans commies der pesterijen van de 1° klasse. ONDERWIJS. Volgens den staat van den van het vcorjaars- examen bij het lager onderwijs, in de verschillende provinciën, blijkt dat er 1841 adspiranten zijn geëxa mineerd, waarvan 1166 toegelaten en 675 afgewezen. In overleg met den inspecteur van het middelbaar onderwijs en met de commissie van toezicht hebben burgemeester cn wethouders van 's Gravenhage ter benoe ming van een directeur der hoogere burgerschool, met ingang van 1 September a., aanbevolen den heer dr. A. T. van Aken, directeur der rijks hoogere burgerschool te Alkmaar. In verband met een brief der commissie van toezicht, aan de leden toegezonden, waarin het wenschelijke dezer benoeming uitvoerig werd behan deld, schijnt eene lijst van benoembaren in dit geval minder noodig. KERKHIEU W S. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsche hervormde gemeente te Zierikzee door den heer N. C. Balsem, te Langezwaag. Aan het classicaal bestuur van Breda, doende met den consulent wat des kerkeraads is in de vacante gemeente Moerdijk, is den 30en Mei vanwege het mi nisterie van financiën do vereischte machtiging verstrekt tot aanbieding van het landstraktement aan den in de Nederduitsche hervormde gemeente van Moerdijk te beroepen predikant, ter vervulling der vacature aldaar, ontstaan door de ontzetting van den heer Koeken als piedikant dier gemeente. MAE IKE EN LEGER.. De sub-commissie voor den torpedo-dienst heeft de vorige week onder leiding van den generaal Delprat, proeven genomen met het schieten uit zware vuur monden, in de nabijheid van torpedo's, op den bodem van het vaarwater nabij de oostbatterij aangebracht, om te zien of dat zwaar geschut een al of niet sto- renden invloed zou oefenen op een in de torpedo's geplaatsten magneto-gal vanischen verklikker, naar eene uitvinding van dr. P. J. Kaiser. Eerst met éen en daarna met twee getrokken achterlaadkanonnen van 24 centimeters en eene lading van 24 kilo bus kruit en het volle projectiel heeft men geschoten, ter wijl de eerste torpedo op ongeveer 60 meters afstand van het stuk lag, bij eene diepte van slechts 4 meters (de zesde torpedo lag op eenen afstand van 275 meters bij eene diepte van 32 meters). Deze proefne ming mag alleszins gunstig genoemd worden, daar men volstrekt niets heeft kunnen bemerken van eeni- gen storenden invloed. GEMENGDE BERICHTEN. Op den Hollandschen spoorweg moest eergisteren avond door het breken eoner veer aan de locomotief, de laatste trein van Rotterdam naar Amsterdam stop pen tusschen de stations Hillegommerbeek en Vogelen zang. Eene hulp locomotief werd uit naarlem gevraagd. Een der arbeiders aan den weg het signaal hoorende, heeft toen vermoedelijk zich van zijne woning langs den spoorweg naar het station Vogelenzang willen be geven, om adsistentie te verleenen, maar daarbij niet bedacht, dat de aankomende hulp-locomotief het linker- spoor houden zou, zijnde het spoor, waarop de stil staande trein zich bevond. In gewone omstandigheden houden namelijk de van Amsterdam en Haarlem komende treinen het rechterspoor. Thans was dit niet doenlijk, daar de locomotief dan geen hulp kon verleenen. Ofschoon de machinist aanhoudend de stoomfluit deed hooren, voor het geval dat iemand op den weg mocht zijn, is bedoelde wegwerker, nog een jong man en niet lang in dienst, onder de machine geraakt en deerlijk verminkt, zoodat hij des nachts is overleden. Donderdag avond zou te Almelo in het beurs gebouw eene vergadering plaats hebben ter bespreking eener vereeniging van Stad en Ambt Almelo, doch nauwelijks was de bepaalde tijd aangebroken, of de landlieden kwamen van alle zijden bij geheele troepen de stad binnen om die vergadering te beletten. Zij bad echter wegens plotseling opgekomen verhindering geen voortgangwaardoor de boeren weder rustig aftrokkeD. Vrijdag morgen is in eene vergadering van de gemeente Ambt Almelo met algemeene stemmen be sloten, teneinde alle verdere onaangenaamheden te voor komen, zich niet te vereenigen met den wenseh van Stad Almelo, tot vereeniging van beide gemeenten. Aan eene particuliere correspondentie uit Brook lyn aan de Arnhemsche courant ontleenen wij het vol gende „Een andere optochtdien ik eersten Paaschdag zag, was die van Barnum's Great Worlds Fairdie zijne tentoonstelling toen opende. Een mooier optocht, hetzij bij Oranje- of studenten-feestenheb ik nooit gezien. Voorop een wagen zoo hoog als een half huis, met een kolossaal korps muzikantenbont uitgedost. De wagen werd getrokken door 8 kameelen en 6 paarden. Dan volgden 4 olifanten met hunne cornaks en daarop drie afdeelingen amazonen en ridders in de prachtigste kostumen. Het kostuum van eene afdeeling ridders was geheel zilver geschubd, van den helm tot de hand schoenen hetgeen een verblindend effect maakte. Nooit zag ik rijker, prachtiger cn toch eenvoudiger riddergewaden. Op hen volgde een honderdtal wagens van verschillende groottewaarin de wilde beesten enz., getrokken door tweevier of zes paarden. Onder die wagens was er een van glas, waarin een Indiaan zat te midden van een aantal slangen die om hem heen kronkelden. Een tweede wagen met muzikanten was midden in den stoet, terwijl de trein gesloten werd door een allegorischen wageneen huis hoog, pyrami- daalsgewijze door personen bezet, die alle mogelijke volken van de wereld voorstelden. Het personeel, de paarden en de wagens waren allen even bont opge tuigd, doch het merkwaardigste was, dat op de meeste wagens, waarvan sommigen een grooten omvang had den, tafereelen uit de bijbelsche geschiedenis geschil derd waren. Op den leeuwenwagen stonden Adam en Eva, een leeuw en eene leeuwin streelende, geschil derd hetgeen nog al toepasselijk ismaar hoe men op beren, wolven, tijgers, hyena's, alligators en alle mogelijk ander wild gedierte bevattende wagens, Jezus wandelende op de zee, Jacob droomende van de ladder met de engelenden verloren zoon met zijne zwij nen (misschien was er in dien wagen een vreemd varken) enz. enz. afbeeldt, begrijp ik niet anders dan door het woord humbuq toe te passen. Weet men hier op de een of andere wijze de kerk cr bij te halen dan is men half gewonnen. Men mag hier de gansche week den schurk

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1