Koning Willem III naar Padaug vertrekt. Het dient om zieken en gewonden over te brengen. Wii vrcezen dat het ziekenschip niet veel diensten zal doen. Had men twee stoomers tot ziekenschcpen ingericht, zij zouden beurtelings een lOOtal personen hebben kunnen opnemen en zoodra het bepaalde getal bereikt was, de lijders naar Padang hebben kunnen overbrengen. Men houdt thans wel die sfoomars in dienst. Waartce? Heden te 12 uren is van hier vertrokken het stoom schip Singapore, van de Nedcilandsch-Indische stoom vaartmaatschappij, naar Atsji om ammunitie voor de maritieme middelen over te bre-ngen. Met dezelfde gelegenheid worden 2 officieren van de intendance, 14 artillerie-paarden en 9 artilleristen overgevoerd. De expeditie tegen Lettiewelke in April (de gunstigste tijd om daar te landen) zou plaats hebben, i3 op hooger order uitgesteld, wegens de verwikkelin gen op Sumatra. De troepenmacht, welke uit Ambon met een ooilogschip daarheen zou worden gezonden^ was 1 compagnie. Javx-Bode Volgens een telegraphisch bericht aan de Java-bo- de is de Noordduitsche bark Penguin op de zuid oostkust van Boeton gestrandgeheel uitgeroofd en is van de bemanning geen spoor gevonden. Boston is een s'aat met nog zeer primitieve bewoners. Zoo b. v. bestaat de muut daar nog uit lapjes doek, waarop de waarde staat geschreven. Het Nederlansch-Indische gouvernement is met den sultan steeds op vriend- schappelijken voet geweest en deze heefteen eerewaebt, bestaande uit een Europeesch korporaal en 2 Europee- sche soldaten. De Java-bode gelooft dus niet dat de sultan in den roof de hand zou hebben gehad. GEMENGDE BERICHTEN. De groothertog van Luxemburg heeft benoemd tot kommandeurs der orde van de Eikenkroon de heeren Behrns, inspecteur van het lager onderwijs, den raadsheer Tromp, den wethouder Bloembergentot officieren dier orde den wethouder Biuinsma, den kunst schilder van Wicheren, den hoofdingenieur flayward, allen te Leeuwarden; tot ridders dier orde de hseren van Heemstra, burgemeester van Harlingen, Piekema, commissaris van politie, en Keikes graïeur te Leeuwarden. De sigarenmakers te Luik hebben den arbeid gestaakt omdat de fabrikanten vrouwelijke werklieden op hunne fabrieken hadden aangesteld. De mannen achtten dit schadelijk voor hunne belangen en boven dien zedebedervend. Sedert eenige jaren schenkt iemand in Londen op zeer eigenaardige wijze aanzienlijke sommen voor ver schillende doeleinden. Gewoonlijk komt een bejaard heer in de een of andere bankinstelling en vraagt ora do inschrijvingslijot voor deze of gene liefdadigheids instel ling; bij teekent terstond onder de initialen P. G. W. voor een aanzienlijk bedrag en overhandigt den kassier de som in banknoten. Op die wijze heeft hij in den laatsten tijd weder 50,000 pond sterling weggegeven. Men ondersteltdat deze onbekende weldjener een der erfgenamen van den voor eenige jaren gestorven Tno- neton is, wiens nalatenschap vijf millioen pond sterling bedroeg. Een katholiek geestelijke op het dorpje Kreuz- holzbau8en in Beieren, Anton Feller, op het gebied der werktuigkunde een autodidakt, heeft eene ontdek king gedaan waardoor de vervaardiging van uurwer ken zeer vereenvoudigd zal worden. Als model heeft bijeen torenuurwerk vervaardigd, dat in een prach tig verkleind afbeeldsel van den fraaien stadhuistoren van Miinchen geplaatst, dezer dagen naar de tentoon stelling te Weenen gezonden is. De mechaniek van het slagwerk bestaat slechts uit twee raderen met éen gewicht; de wijders worden door een sekondenslinger, die geheel onafhankelijk is van het raderwerk, in gang gehouden. Deze slinger namelijk brengt een klein tandrad, dit tandrad weder een hefboom ia beweging en deze hefboom geeft tengevolge hiervan e'.ke minuut aan den slinger een zachten stoot, zoodat daardoor weder de bewegingskracht hersteld wordt, die de slin ger in dit tijdsverloop door de wrijving verliest. Het eenige gewicht van het uurwerk staat met het klokken- touw in verbandzoodat tegelijk met het luiden der kerkklok het uurwei k opgewonden wordt. Een een voudige hefboom neemt, zcodra het gewicht zijn hoogste pont bereikt heeft, dit verband weder weg, zoodat het veidere luiden der klok geen invloed meer heeft op het uurwerk. Negentien jaren heeft de uitvinder aan zijn probleem besteed. In beginsel heeft hij hetzelfde toegepast op een klein uurwerk in het deksel van zijn snuifdoos. Dit uniwerk is nog kleiner dan een Oostenrijksch lOkreuzer-stukje en he.ft nauwelijks de dubbele dikte. Door het openen der doo3 wordt tevens het uurwerk opgewonden. Daar de keizer van Dnitsehland nog voortdurend aanvragen ontvangt om veroverde Fransche kanonnen, teneinde er kerkklokken van te doen gieten, is thans "bekend gemaakt, dat er geen stukken geschut meer voor dat doel kunnen worden afgestaan, doordien de hiertoe bestemde voorraad is veibruikt. Ia het testament, van wijlen keizer Napoleon III is geen executeur-testamentair benoemd en dus is de keizerin-weduwe, als universeel erfgenaam, van rechts wege executrice. Zij heeft als zoodanig onder eede verklaard dat de waarde der nalatenschap niet meer dan 120,000 pond sterling bedraagt, en zich met twee andere personen voor het dubbele van dit bedrag, dus voor 240,000 pond sterling borg gesteld. In de acte te dezer zake door de Parijsche rechtbank afgegeven, woidt de overledene eenvoudig „Karei Ludewijk N ipoleon" genoemd. De Keizerin verklaart daarin dat zij in Frankrijk gedomicilieerd is en slechts tijdelijk in Cumbden-House verblijf houdt. In Japan heeft men eene eigenaardige manier om de jeugdige j uirnalistiek van dat land te ondersteunen. Om de nieuwe couranten een groot aantal lezers te verschaffen, worden de gevaugenen verplicht, een gedeelte hunner verdiensten te besteden tot aankoop van dag bladen. VERKOGFINGEN EN A ANEESTEDING EN. Eergisteren zijn te Vlissingen te koop aangeboden de volgende aldaar gelegen perceelen Een huis en erve in de Breestraat, wijk C. n° £5; een erve in de lange Noordstraat. Samen vei kocht voor /"5120; een huis en erve in de Breestraat, wijk C n° 57. Verkocht voor f 1028; een huis en erve in de lange Noordstraat, wijk B n° 14. Verkocht voor/1170, en een huis eu erve in de Vlamingstraat, wijk In0 75. Verkocht voor f 1470. THERMOMETERSTAND. 27 Mei'sav. 11 u.£2 gr. 28 'smorg. 7 u. £2 gr. 'smidd. 1 u. 58 gr. 'sav. 6 u. 56 gr. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 27 Mei. De minister vau koloniën deed in den aanvang der zitting mededeeling dat, terwijl detelegraphische depêches, welke hij gisteren en eergisteren uit Iadië had ontvan gen eu die over China eu Siberië waren gekomen, de dagieekening droegen van den 19cn dezer, hij heden nacht een telegiam had ontvangen gedagteekend van Buitenzorg, 26 Mei te 7 uren 10 minuten. Daarin meldde de gouverneur-generaal„In Deli blijft de rust ongestoord. Er zijn 8 coixpagniëu aanwezig. Te Edi is de Hollandsche vlag geheschen." Daarna ging de miniatr over tot beantwoording der bezwaren in de vorige zitting ineebiacht tegen het wetsontwerp tot bekrachtiging der nieuwe overeenkomst met de Nederlandeche Handelmaatschappij. De minister deed daarbij opmerken, dat hij, in alge meenen zin, ten aanzien van het consignatiestelselnog evenals in 1832 van gevoelen is gebleven dat de koffie verkocht moet worden waar zulks 't voordeeligst kan geschieden. De bezwaren, tegen het uitgeven van monsters van de veilingen, worden ten deele door den minister beaamd. Wat het eigenlijk ouderweip dezer wetsvoordiacht betrelt, wijst de minister in de eerste plaats op de diensten, welke de Handelmaatschappij heelt bewezen; in de tweede plaats betwist de minister dat haar een monopolie of privilegie wordt verleend, en ten derde toont de minister aan dat reehtstreeksche verhoop van de koffie door den staat talrijke bezwaren zou opleveren. Men heeft ook den vorm van het contract aangeval len en gezejd dat het was opgemaakt met eene licht zinnigheid grenzende aan die van zekere oorlogsver klaring. Was dat om den minister nog weder ceDS eene onaangenaamheid te zeggenof wellicht uit spijt over de tieurige figuur, d.e men heeft g3inaakt met zijn advies in zake Atsji De minister verdedigt voorts het bedrag van het bepaald commissie-loon, daarbij te kennen gevende dat er vrij wat over de kotfie-coinmissie onderhandeld is voordat dit contract werd vastgesteld. En ooü daarna is, op advies van den raad van state, nog op verlaging aangedrongen, maar de Maatschappij is daartoe niet bereid gevonden. De minister wijst overigens op de andere voordeelen, welke hij reeds bedongen heeft. Het stelsel van uitbesteding is hier niet toe te pas sen. Het is eene zaak van commercie, waarbij bet goedkoopste contract niet altijd het voordeeligst is. Eq de minister is overtuigd dat hier het vooideeligat contract gesloten is. De heer 's Jacob verdedigt zijne gisteren ontwikkelde zienswijze tegen den heer Blussé, die daarop antwoordde, na alvorens ten aanzieu der voordracht te hebben op- ge eer kt, dat bij gemeend had dat de minister zijus ondanks had moeteu berusten in het bedongen commis sie loon en hij dus gisteren meende den minister te steu nen tegen de Handelmaatschappij. Zijne overtuiging dat het commissieloon te hoog is, werd daardoor echter niet gewijzigd, waarvoor hij nader zijne gronden uit eenzette. De heer Heemskerk komt op tegen de wijze waarep de minister, met zeker voornaam dédande critiea der commissie van rappoitenrs heeft bejegend, zonder ze te wederleggen, ja zelfs de gegrondheid er van erkennende. Wat de opmerking des ministers betreft ten aanzien der vergelijking van de lichtvaardigheid waarmee het contract is opgemaakt met die waarmeê zekeie oor logsverklaring heeft plaats gehad, erkent hij dat dat punt gisteren niet aan de orde was; maar wie zijn vaderland lief beeft, detikt dezer dagen voortdurend aan Atsji en waar het bart vol van is, daar loopt de mond van over. Maar wat de daaromtrent door den minister gemaakte opmerking betreft, moet hij zeggen, dat hij volstrekt geen spijt heelt van zijne over de kre- dietwet uitgebrachte stem, en hij begrijpt ook volstrekt niet hce do minister op de gedachte kan komen, dat eeu gouvernement, hetwelk verplicht is en zich bereid verklaart om de eer der)vlag te handhaven, door de oppositie zou worden bemoeilijkt. Zoo dat bij iemand is opgekomen, bij hem zeker niet. Zou de minister als hij in dat geval verkeerde, zóo handelen'? De heer van Knyk merkte daarna opdat de minis ter in gebreke is gebleven aan te toonen welk voordeel de afl. issing der 10 millioenwaardoor wij een ton rente verliezen, beeft aangebracht. Hij ziet daarin een nieuw bewijs dat men zich door schoone voorspie gelingen niet te licht moet laten verlokken, want dat de uitkomst nog wel eens bewijst dat men aan deze zijde der kamer gelijk heeft gehad. De minister ontkent in December te hebben voorge spiegeld dat de aflossing een voordeeligcr contract zou ten gevolge hebbeD. De minister heeft alleen gezegd, dat men daardoor tegenover de Handelmaatschappij de vrije band zou bekomen. Het spreekt van zelf dat de minister heeft getracht een voordeelig contract Ie be dingen, maar teu slotte heeft de minister tot het besluit moeten komen dat bet vcordeefiger was voor den staat om met de Handelmaatschappij te contracteeren tegen een half pet. coramissi-j-loon hooger dan waarvoor eene andere maatschappj het misschien zou doen. Wat de repliek van den heer Heemskerk betreft, deze heeft zóo veel woorden gebruikt ora twee woorden te beantwoorden, dat daaruit reeds genoegzaam is geble- keu dat bij met de zaak verlegen was. Nadat de heer van Hokten nog kortelijk had gere pliceerd, werden de algemeene beraadslagingen gesloten en art. 1 met 60 tegen 8 stemmen aangenomen. Als art. 1 bis had de heer van Houten voorgesteld om de verlenging vau het contr. ct om de vijf jaren afhankelijk te maken van de goedkeuring door de wetgevende macht. Na bestrijding, op uiteenloopende gronden, door den heer 's Jacobden minister en den heer Kappeyne, werd dit amendement verworpen met 41 tegen 2 J stem men, art. 2 goedgekeurd eu het wetsontwerp met 59 tegen 10 stemmen aangenomen. Daarna werden nog aangenomen de wetsoatwerpen tct vaststelling der rekeningen van Suriname over 1868 en Cnra§io over 1868 en 1869 en dat tot verhooging van hoofdstuk IX der staalsbe.'rooting voor 1873 (door den minister verhoogd tot f 400,009) voor de bevor dering der immigratie in Suuname. Zitting van "Woensdag 28 Kei. Per telegraaf.) Na verwerping met 34 tegen 25 stemmen van arti kel 1 van het wetsvoorstel van den heer Nerstrasz tot herziening en verhooging van de milit»ire pensioenen der zeeofficierenis dit wetsvoorstel iagetrokken. Het wetS' ut werp tot goedkeuring van eene overeen komst met de Amsterdamsche kanaalmaatschappj werd door de heeien Godefroi, Jolles, Stielijes eu de JoDg bestreden, omdat het niet definitief is cn geen vol doende waarborgen oplevert, liet werd daarentegen door den heer van Wassenaer C.itwyck verdedigd. In de afdeelingen werden gisteren onderzocht do wetsontwerpen tot verhooging van hoofdstak V der be- grooting van staatsuitgaven voor het dieustj-iar 1373 (aanbouw van eene nieuwe hoogeschocl en andere ge bouwen te Leiden); tot bekrachtiging van den ocder- haudschen verkoop aan de gemeente Amsterdam vaneen deel van het aan den staat toobehoorende T.ippeuhuis aldaar en tot naturalisatie van D. R. Mansholt en drie audiren. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Zitting van lieden 2S Mei. Ycorzitter de heer Schorer. Afwezig de heer Damme. Na voorlezing der notulen van de zitting van 14 Mei jl. wordt voor kennisgeving aangenomen de mededeeling dat van gedeputeerde staten van Zeeland brieven zijn ingekomen, houdende bericht van goedkeu ring van de raadsbesluiten tot uitgifte van grond in erfpacht aan A. Jeroiiimus, tot onderti radsshe verpach ting van grasetting aan A. Dense, eu totonderhaudscbe aanbesteding van het scbo mrnaken der vesten aan A. de Broekert, voorts tot goedkeuring van het kohier van den hootdelijken omslag. hetwelK aan den gemeente ontvanger ter invordering is overgegeven, ea tot goed keuring van het verzoek van het burgerlijk armbestuur tot onderhandsche verpachting van grond onder Seroos- kerke. It gekomen is een adres van mr. A. J. van Deinse, houdende verzoek om eervol ontslag als leeraar aan de burger-avondschool. Dit ontslag wordt verleend eu burgemeester en wethouders worden gemachtigd om sollicitauten naar die betrekkiug op te roeden op eene jaarwedde van f 200. Nog is ingekomen een adres van bewoners der Hee- reDgracht td'schen de Lragevieie- en de Noordbrug, waai in zij zich beklagen over de uudarapragen cp die gracht, sedert het vast waterpeil, cn de vreis uitdruk, aea, dat die citdan pingenvooral bij warm weder schadelijk zullen zijq voor de gezondheid, wesbilvezij daai'tegen ooi vooiaieaiug vragen. Da voor/attar

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2