MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 1° 127. Donderdag 1873. 29 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2{* Pansch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m.., franco ie f 3.£50. Middelburg 28 Mei. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft tot candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen de beeren de Lange, Stieltjes (aftredende le den) en A. J. H. van der Toorn. De Zaandamsche kiesvereeniging heeft den heer Mirandolle, aftiedend lid, opnieuw tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld. Ook de kiesvereeniging Unie te Utrecht heeft mr. E. du Marchie van Voorthuijzen candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer. Mr. W. R. Boer, te Utrecht, heeft voor de candida- tuur der kiesvereeniging Vooruitgang, te Amersfoort, bedankt. Door de commissie uit het provinciaal gerechtshof in Zeeland, belast niet het afnemen der examens van adspirant-notaiissen, zijn met goed gevolg geëxamineerd de heeren: Cornelia Jacobus Hüvers, notarisklerk te Ooatburg; Pietcr Dregmans, notarisklerk te Neuzen, en Leecdevt Abram Faardekooper Overman, notaris klerk to Colijcsplaat. De directie van de koninklijke Nederlandsche stoom bootmaatschappij te Amsterdam heeft bekendgemaakt, dat de ingekouren inschrijvingen het tot stand komen der Amerikaansche vaart volkomen waarborgen. Gisteren werd te Amsterdam de gewone jaarlijksche vergadering van de aandeelhouders in de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gehouden, waarin het dividend werd bepaald op f 13,85 en van de op- richters aandeelen op f 16,£6. Ter voorziening in de vacatures in den raad van commissarissen, ontstaan door hst bedanken van den heer W. Testas on bet volgens den rooster uittreden van de heeren A. C. Wertheim en II. P. G. Quack, werd verkozen de heer dr. F. A. Muller, te Rotterdam, en herkozen de beide aftredende leden. Zonder discussie worden de raad van commissarissen en de directeur generaal met algemeene stemmen ge machtigd, om met de regeering te onderhaudelen over, en eventueel te aanvaarden de exploitatie van de lijn ArnhemNijmegeD. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant van heden ter algemeene kennis: 1° dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die het diploma, vermeld in art. 1G der wet van 1 Juni lï 65 (Staatsblad n° £9), wenscben te verkrijgen, zitting zal houden op Maandag 16 Juni a. en volgende dagen, te Utiecht; 2° dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die eene acte van bevoegdheid als arts wenscben te verkrijgen, of hunne vroeger verkregene bevoegdheid verder wenscben uit te bieiden, overeenkomstig arit. 27 en 28 dier wet, zitting zal houdea op Woensdag 4 Juni a. en volgende dagen, te Rotterdam, cn 3° dat de commiesiën, belast met het examineeren van hen, die eene acte van bevoegdheid als hulpapothe- ker ct als apotheker wenechen te verkiijgen, zitting zullen houden op Maandag 16 Juni a. en volgende dagen, te Amsterdam. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscben leeuw professor A. Betocchi, secretaris der Italiaansche commiss e en hoofddirecteur der inter nationale maritieme tentoonstelling, in 1871 te Napels gehouden, en de kapitein der Italiaansche marine J. Scafati, lid der jury voor genoemde tentoonstelling. Vergunning verleend aan den gepensioneerden maga zijnmeester le klasse der artillerie (kapitein) van het leger in Oost-Indië H. A. F- O. van Kurowski, tot het aannemen der aan hem door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, geschonken gedenkpenning (Kriegs- Denkmünze von Stahl am N.cht Combattanten-Bande) voor vrijwillige verpleging van gewondea en zieken gedurende den oorlog van 1870/71. notariaat. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement 's üertogenboBch, ter standplaats Cuyk, L. L. J. Snoeck, candidaat-notaris aldaar. marine. Eervol ontslag verleend uit den zeedienst, op verzoek, met ingang van den laatsten dezer, aan de luitenants ter zee 2° klasse W. J. van Hoogenhuyze en P. Metman. Bevorderd met ingang van den len Junia. tot officier van gezondheid le klasse de officier van gezondheid 2e klasse J. C. D. Steendijk. leger. Op pensioen gesteld, op zijne aanvrage, de 1® luitenant J. van den Bcrgh, van het wapen der infanterie, thans op nonactiviteit, en het bedrag van dat pensioen bepaald op /660 'sjaars. ONDERWIJS. De gemeenteraad van Delft heeft op het voorstel van burgemeester en wethouders aan den heer Brocx eer vol ontslag verleend als leeraar aan de inrichting voor Indisch onderwijs. Te Nieuw-Beierland is de vrije school sedert 1 Mei vacanten toch wordt er door twee jongens van 16 a 17 jaren onderwijs gegeven aan de leerlingen van die school, vermeerderd met eenige van de openbare. Na gedaan onderzoek van den schoolopziener, en bet bevel om de school te sluivenis den 19ea dezer eene commissie naar den burgemeester gegaan, om hem aan te zeggen dat die school sedert 1 Mei is opgeheven en nu een particulier huis is geworden, waar jongens en meisjes samen komen, om elkander, onder opzicht van ge noemdejongelingen, te oefenen en te leeien. Alzoo is die school een vereenigiDg van ongevacci neerde kinderen, geworden, volgens de wet op de vereenigingeii toegelaten. Nieuwe Rott. cour.) MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ontvan gen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwen, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse C. P. van der Star, in den ochtend van den 27en dezer te Malta aangekomen, en zou in den avond van den daaropvol- genden dag weder van daar vertrekken, tot voortzet ting der reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. De kapitein-luitenant Ier zee C. A. E. Fauchcy, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en vandaar den 20ca dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. KOLONIËN. Volgens telegrafisch bericht uit Noderlandsch-Indië van 19 Mei jl. zou het laatste gedeelte van de spoorlijn BringinWillem I den 2tei1 Mei voor het algemeen ver keer worden geopend, en zal alzoo op diea datum de spoorweg SamarangVorstenlandenWillem I in zijn geheel in exploitatie zijn gebracht. De uit Nederlandsch-Indië ontvangen berichten loopen tot 17 April jl. In het algemeen overzicht van de Indiër leest men Voorzeker is men in Nederland aangenaam verrast geweest, nadat Reuter het had doen voorkomen alsof de eerste aanloop op de stiandforten bij Atsji in eene bepaalde nederlaag was ontaard, dat de volgende be richten zooveel gunstiger luiden, welke thans tot hem zijn overgekomen. Met vreugde zal ons leger vernemen, dat Z. M. de koning het per telegram geluk wenschte met het aan vankelijk succes. Tot dusver zijn geene nieuwe troepen naar Atsji ge zonden. De Singapore, een stoomschip van de Neder- laudach-Indische stoomvaart maatschappij is den 15*n dezer van hier vertrokken met ammunitie en eenige artilleristen. Naar wij vernemen, maakt de afschaffing van rietsla gen bij het Indisch leger op ditoogenblik een onderwerp van ernstige overweging uit. De door het departement geraadpleegde militaire autoriteiten zijn niet gunstig voor de afschaffing gestemd. De Samarangsche bladen berichten, dat in den nacht van 4 op 5 dezer een groote bandjir den weg aan weerskanten van de kolossale steenen boogbrug over de rivier Pabelan die nabij Moentaian den grooten post weg van Magelang naar Djokdja snijdt, ter lengte van 900 voet totaal heeft vernield. Ook in Djokdja hebben bandjirs groote schade ver oorzaakt, daar zij de ontzettende massa steenen en lava afvoeren, die in het vorige jaar door de Merspi wer den uitgeworpen. In de Iadiër leest men verder: Sedert Zaterdag-middag zijn van verschillende zijden berichten van Atsji aangekomendie veel gunstiger luiden dan hetgeen Vrijdag aan ons en het Bataviaasch Handelsblad werd geseind. Het is toch waar, hetgeen ons ongelooflijk voorkwam, dat de regeering geen enkel officieel bericht vóór Zaterdag ontving. Intusschen waren hier telegrammen ontvangen, die wel geen officieel karakter droegen, maar die niet enkel van particulieren afkomstig waren. De regeering, dit moeten wij erken nen, haastte zich om, zoodra zij officieele berichten bezat, ze openbaar te maken. Maar waarom kreeg zij niet eer tijding? Vergelijkt men de verschillende berichten, dan komen allen vrij goed overeen. Volgens ook door ons ontvangen brieven van Pinang, was de behandeling aan boord der schepen uitmuntend; voor alles was door de Nederlandsch-Indische stoom vaart-maatschappij gezorgd en hoezeer de reis door het sleepen der zeilvaartuigen vertraagd werd, waren offi cieren en minderen hoogst tevreden. Dat er nog al vele zieken kwamenkan geene verwondering wek ken. Meer bevatten die brieven uit Pinang niet. De marine opende de vijandelijkheden tegen Ateji's forten. Den 5en kwam de expeditie aan. Den Gcn deed generaal Kohier eene verkenning met 4 compag- niën. De vijand liet ons niet ongemoeid; maar de onzen wikkelden zich niet in een gevecht; zij trokken naar boord terug. Den 7cn werd het debarkement voorbe reid. Het had den 8en plaats en zoowel daarbij als b:j den daarop gevolgden aanloop tegen de tweede ver sterking, het oostelijk strandfort, werd hevig gestre den. De vijand bevond zich buiten en tusschen zijne versterkingen. Het strandfortvan steen gebouwd, was zonder vele voorbereidingen door de troepen niet te nemendaar zelfs nog een gedeelte van onze artille rie waarschijnlijk wel het zwaar geschut, dat het minst gemakkelijk te vervoeren is zich aan boord van de schepen bevond. De vijand werd gedwongen zich binnen zijne werken te retireerenmaar w ij moesten ten slotte den aanval opgeven en kampeerden dicht bij het strand. De kapitein ter zee Koopman bericht openhartig „versterking zwaar beschoten; werd niet genomen." Ditzelfde zegt de expeditie-kommandant in zijn tweede telegram. De marine deed nu uitstekende diensten met haar zwaar geschut en dwong den vijand, daar bres in het steenen fort werd geschoten, het te ontruimen; onze troepen namen het den 9fn bijna zonder weder stand. Zoo waren twee strand versterkingen in onze macht. Terstond rukten £00 man tot in de nabijheid van den kraton op. De Atsjineezen schijnen verscheidene kleinere werken mede onverdedigd te hebben gelateD. Wat het getal gewonden betreft, verschillen de par ticuliere belichten van de officieele telegrammen. Toch komt bet door ens gegeveo cijfer ons jaist voor. Van de verliezen, door de marine geleden, wordt immers geene melding gemaakt. Men spreekt alleen van het sneuvelen van een adelborst. Het getal gekwetsten bij de verschillende ontmoetingen is derhalve grooter dan de Javasche courant gisteren vermeldde. De agent van de Nederlandsch-Iadische stoomvaart maatschappij bericht van Pinang, dat het stoomschip

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1