moeten opofferen. De leden der nieuwe regeering geven volmaakt de fractiën weer, waaruit de meerderheid van 24 Mei bestond. Behalve generaal de Cissey bestaat het kabinet uit drie legitimistendrie Orleanistenéen Bonapartist en éen van die eigenaardige vrienden van Thiers, die om hem te behouden zijne vijanden bijstaan om hem omver te werpen. Deze combinatie was eene noodzakelijkheid voor de overwinnaars van Zaterdag. Willen zij meerderheid blijven, dan kunnen zij de stemmen der 18 a 20 Bonapartisten en der 16 merkwaardige „voorstanders der conservatieve repu bliek met Thiers" niet ontbeeren. Van deze omstan digheid hebben de aanhangers van het keizerrijk onmiddellijk gebruik gemaakt. De parlementaire groep van „het beroep op het volk" heeft gisteren morgen besloten de regeering te steunen. Die steun was voor de rechterzijde, naar 'tschijnt, niet slechts door een ministerieele portefeuille te verkrijgen: het Fran- sche grondgebied is voor prins Napoleon opengesteld; d'Audiffret-Pasquicrdie in zijn rapport over de inkoopen voor den oorlog het keizerlijk bestuur zoo onbarmhartig doorhaalde, wordt als candidaat vooreen ministerieele porteieuille onvoorwaardelijk afgewezen, en, zooals het gerucht te Parijs vei spreid is, het proces tegen maarschalk Bazaine zal geen voortgang hebben» Dit alles ziet men in Frankrijk gebeuren nauwelijks twee jaren na den vernederenden vrede met Duitsch- land onder het bestuur van dezelfde nationale vergade ring die te Bordeaux met bijna algemeene stemmen de dynastie der Bonapartes vervallen verklaarde van den Franschen troon! Gisteren heeft de nieuwe regeering in de nationale vergadering gedebuteerd. De heer Buffet las een brief voor van den nieuwen president der republiek, waarin deze verklaart aan den wensch der souvereino kamer gehoor te geven en de hoop uitspreekt, dat hij met de hulp van Godden trouw van het leger en de mede werking van alle eerlijke lieden zijn taak zal vervul len. Daarna las de minister de Broglie een presiden- tieele boodschap voor, waarin het programma der nieuwe regeering wordt uiteengezet. Wij laten hier achter het stuk in zijn geheel volgen. Met levendige toejuichingen werd dit programma door de rechterzijde en het rechter-centrum ontvangen; de vraag is echter: hoe lang zal die entente cordiale duren zal het ministerie ooit aan de idealen van de verschillende fractiën der gecoaliseerde meerderheid kunnen voldoenzal zij altijd de quaestiën kunnen vermijden, waardoor zij nog meer dan de verschillende groepen der linkerzijde ver deeld is? Bijzonder de aandacht verdienen uit den aard der zaak de zinsneden over de bianenlandsche politiek. Onder de vlag van het sociale behoud zal de regeering zij maakt er geen geheim van door conservatieve wijzigingen in het personeel der administratie de ves tiging der republiek trachten te verhinderen. De con- stitutioneele wettendie door de vorige regeeriug zijn ingediend, zullen wel zoo gewijzigd worden dat zij juist het tegendeel bepalen van hetgeen met hare indie ning beoogd werd. Welke gemeentewet men van deze regeering vei wachten kan, de exceptioneele wet voor Lyon is daar om er een flauw denkbeeld van te geven. Welke politiek de regeering tegenover de drukpers zal volgen zegt zij wel niet in haar programmamaar toont zij onmiddellijk metterdaad. Tegen Le Progrès te Lyon is reeds gisteren eene vervolging ingesteld wegens beleediging der nationale vergadering en opwek king tot haat tegen de regeering. Ondanks dit alles legt de republikeinsche pers van alle nuancen zoowel te Parijs als iu de provinciën de grootste bezadigdheid aan den dag. „Er is niets ver loren, meent de radicale Echo van Rijsselalles hangt af van de wijsheid der partijen. De kamer is niet buiten de wet getreden, ook de natie mag dit niet doen." La France républicaine te Lyon is van oordeel dat de rechterzijde den republikeinen een te gunstige positie verschaft heeft, een aangesloten oppositie name lijk tegenover een verdeelde regeeringspartij, om die door onvoorzichtigheden te bederven. La Gironde dringt op het behoud der orde aan als eerste voorwaarde voor eene latere overwinning, enz. enz. Dat die overwin ning niet kan uitblijven, hieraan is nauwelijks te twij felen, maar ook al wordt zij zonder bloedvergieten behaald, de tijd gedurende welken de reactie aan het roer was zal voor Frankrijk verloren wezen, wanneer al niet treuriger gebeurtenissen er het gevolg van zullen zijn. Uit het overige Europa valt weinig mede te deelen. Ook buiten Frankrijk's grenzen is 't de crisis te Ver sailles, die de binnenlandsche politiek naar den achter grond dringt. In Duitschland vooral is zij in alle phasen met belangstelling gevolgd. De peis is bijna eenstem mig in den lof van Thiers en betreurt zijn val, echter geenszins met het oog op Duitschland. Wanneer Frank rijk zijne verplichtingen vervult en de erkende rechtschapenheid van Mac-Mahon staat daarvoor borg dan kan het der Duitsche regeering trouwens onver schillig ziju of de republiek of de monarchie zich later in Frankrijk zal vestigen. Zooals voorzien werd, bestaat er geen kans dat het geregeld weêrkeerend voorstel-Schulze, om aan de afgevaardigden voor den Duitschen rijksdag reis- en verblijfkosten te verleeneD, door den bondsraad zal worden aangenomen. De Jusiiz-Ausschuz van den bonds raad heeft tot verwerping geconcludeerd, maar opnieuw voor de afgevaardigden op een vrij verkeer op de staatsspoorwegen aangedrongen in de stellige verwach ting dat de particuliere spoorwegmaatschappijen dit voorbeeld zullen volgen. Reeds ten vorigen jare werd dit expediënt door de regeering toegezegd, en na ver loop van een jaar moest de heer Delbriick bij de behan deling van het voorstel-Schulze in den rijksdag ver klaren, dat de bemoeiingen der regeering nog geen gunstig resultaat hadden opgeleverd! In de Italiaansche kamer zijn gisteren de laatste arti kelen van de kloosterwet voor Rome aangenomen. Aan de Neue freie Presse wordt uit Rome gemeld dat op het Vaticaan een beslissende maatregelalthans volgens de meening der ultramontanen zeivenvoorbereid wordt tegen deze wet. Weldra zal een nieuwe Encycliek ver schijnen waarin de' paus den grooten ban zal uitspreken over het kabinet-Lanzaover alle afgevaardigden die voer de wet stemmen en over alle personen die haar zullen helpen ten uitvoer leggen. In hetzelfde stuk zal de kloosterwet van nul en geener waarde verklaard en allen katholieken verboden worden om daaraan te ge hoorzamen. Eindelijk worden zij ook geëxcommuniceerd die de verbeurd verklaarde goederen der genootschap pen koopen of den verkoop bevorderen zullen. Het schijnt dat den paus nog de levenstijd gegund is om dit gewichtig stuk uit te vaardigen; Zondag althans, zoo als aan the Daily News gemeld wordt, was hij weder zoover hersteld dat hij eenige oogenblikken in den tuin van het Vaticaan gewandeld heeft. Uit Madrid wordt van den 24cn gemeld, dat men dien dag in Navarra een beslissend gevecht tusschen het leger en de Carlisten verwachtte. Heden schrijven wij reeds den 27eu en de telegraaf blijft zwijgen. Uit de berichten van de Fransche grenzen is niet op te maken, dat het leger reeds in staat is om een beslis send gevecht te leveren. De Carlisten gedragen zich althans nog zeer weinig daarnaar. Het programma der Fransche regeering. De boodschap van Mac-Mahon aan de kamer, die gisteren door den hertog de Broglie werd voorgelezen, luidt als volgt. Ik heb van mijn gezag gebruik gemaakt door de keuze van 'een' ministerie uit uw midden. Ik heb mij laten leiden door den eerbied voor uwen wil en door den wensch om daarvan altijd de stipte uitvoerder te zijn. Ik geloof dat de meerderheid, die steeds in het parle mentaire stelsel den regel aangeeft, ingevolge de be staande wetten nog meer gevolgd moet worden, daar waar de eerste ambtenaar der republiek de gedelegeerde der vergadering, de gedelegeerde der wet is. De nationale vergadering had een dubbele taak: de bevrijding van het grondgebied en het herstel der orde in de met den revolutionairen geest doortrokken maat schappij. Aan de eerste taak is door de afgevaardig den eenstemmig beantwoord. Met trots kunnen wij het zeggen, onze bevrijding is niet bestreden. Het zou mogelijk geweest zijn, wanneer het land zich niet met heldhaftig geduld aan die bevrijding gewijd had en wanneer zij niet geleid geweest ware door een manvan wien slechts geschillen over binnenlandsche politiek u hebben kunnen scheiden. Ik reken op u om dit werk ten einde te brengen. Wat de buitenlandscho politiek betreft, doen de uitstekende relatiën welke het oude bestuur met de vreemde regeeringen heeft aangeknoopt ons dezelfde gedragslijn volgon. Wij willen het behoud van den vrede. De reorganisatie van het leger, die ik ijverig zal voortzetten, is slechts een gevolg van den billijken wensch om de kracht van Frankrijk te herstellen en den rang te handhaven die aan ons land toekomt. De binnenlandsche politiek zal het karakter van sociaal behoud dragen. Alle wetten die gij aannaamt hebben datzelfde karakter. De regeering zal krachtig en zonder aarzeling conservatief zijn. Wij hebben tal van wetten tot stand te brengen, De wetten op de reorganisatie van het leger, op de gemeentelijke reorganisatie en op het onderwijs zijn gereed. Ik geloof bevoegde ministers gekozen te hebben om die te verdedigen. Gij zult de wetten in behandeling nemen, welke gij onzen voorgangers opdroegt om aan u in te dienen; zij zijn reeds bij u ingekomen. De regeering zal die onderzoeken en u het resultaat van haar nauwkeurig onderzoek mededeeien. Maar eerst moet de regeering de hand aan 'twerk slaan om den conservatieven geest in de administratie te doen doordringen en post vatten, en de wetten te doen eerbiedigen door daaraan uitvoerders te geven," die ze doen eerbiedigen en ze zeiven eerbiedigen. De regeering zal in deze roeping niet te kort komen. Zij zal de maatschappij tegen den factiegeest beschermen. De regeering, aan welker hoofd gij mij geplaatst hebt, is een schildwacht die waakt voor de onschend baarheid van uw scuverein gezag. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam, 26 Mei; Van Zeeuwsche, Vlaamsche, Flakkeesche en Overmaassche tarwe bestond heden een middelmatige aanvoerde puike en goede soorten vonden daardoor tot 25 cents per hectoliter verhooging vlugge plaatsing, de mindere en geringe qualiteit ruimden daarentegen slepend tot vorige prijzen op, voor de goede en puike bedong men van 12.75 a f 12.50, en voor de mindere van 10.25 a 11.50 per hectoliter; rogge bij beperkten aanvoer tot 20 cents per hectoliter ver hooging vrij goed te plaatseD, Zeeuwsche en Vlaamsche bracht van 7.75 a 7.50 en Noord-Brabantsche van 7.40 a 7.G0 per hectoliter opwinter- en zomergerst was in beide soorten weder schaars ter veil, maarpnike qualiteit werd zeer gevraagd, het aangevoerde ruimde 20 cents per hectoliter hooger op, voor de winter- werd 6.50 a 7.50, voor de zomer- van 6.50 a 7.35 per hectoliter besteed, terwijl voor 92/93 pond Syrische 8.25, 97/98 pond dito 8.75 per 100 kilo werd be dongen; haver bij middelmatigen aanvoer tot vorige prijzen goed te plaatsen, voor den langen besteedde men van 4 a ƒ4.75 en voor den korten van 4.25 a ƒ5.25 per hectoliter, terwijl men voor 72/73 pond In- landeche voer ƒ10.30 per 100 kilo bedong; boekweit uit Noord-Brabant tamelijk ter veil kon ruim vorige prijzen opbrengen, Noord-Brabantsche van 260 a f265, grove Fransche ƒ210, ƒ215, Inlandsche veen ƒ245 per 2100 kilo verhandeldpaardenboonen vonden bij tame- lijken aanvoer meerdere vraag en brachten van 7.60 a 7.70 per hectoliter op; duivenboonen komen slechts bij gerij ven voor en brachten 8.50, 8.75 per hectoliter op; witte boonen bleven in een doen, Walchersche ƒ10.50 a 11, en Zeeuwsche naar deugd van ƒ8 a ƒ9 per hectoliter verkocht; bruine boonen komen zeer wei nig voor, en vonden vlug koopers, waardoor dezelve 50 cents per hectoliter meer opbrachten, Walchersche 14.50 a 15, en Zeeuwsche naar qualiteit van 10 a ƒ14 per hectoliter; blauwe erwten vonden bij beperkte aanbieding meerdere vraag en brachten 25 cents per hectoliter meer op, voor de kook werd 8.75 a 9.25, voor blauwe mesting-erwten ƒ8 a 8.25 per hectoliter besteed, voor buitenlandsche witte erwten is van ƒ7.50 a 7.80 naar qualiteit per hectoliter besteedBchokkers vonden naar deugd van 9.50 a ƒ12 per hectoliter plaatsing; Inlandsch hennepzaad van 9.50 a ƒ9.70per hectoliter aangeboden; van koolzaad werden geene af doeningen bekend; kanariezaad bij gerijven verkocht van 11.25 a 11.75 per hectoliter; van mosterdzaad werd bruin van ƒ24 a f 25, en geel van /"13 a ƒ16 per hectoliter geveild. Rotterdam, 27 Mei. Ter markt heden van waren aangevoerd: 931 runderen, 198 vette, 59 nuch tere kalveren, 335 schapen219 varkens en 180 biggen. Runderen le qual. 1002C qual. 80kalveren lc qual. 105, 2e qual. 85; schapen 90 cent. VussiNGEN, 27 Mei. Boter 0.98 a 0.92 per kilogram. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 27 Mei 1873. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2\ pet. 56f£ ♦dito dito dito .3 67| ♦dito dito dito .4 88ffc ♦Aand. Handelmaatschappij 4^ 141 ♦dito exploitatie Ned. staatssp 115 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2} Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito5 „83 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 99£ ♦Certific. adm. Hamburg 5 „76 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 86 ♦Cert. 1000 1864 5 98£- ♦dito 1000 18665 27} ♦Loten 18665 „246 ♦Oblig. Hope %C°. Leening 1860 4^ 91 ♦Certific. dito4 74£ ♦IiserÏDt. Stieglitz C°. 2«a 4L. 4 74£ ♦Obligatiën 1867—69. 4 „78 ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 227 ♦Oblig. dito4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 94£ dito dito Jelez Orel 5 95£ dito dito CharkowAzow. 5 - Polen. ♦Schatkis(obligatiën 4 72} Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Jnli. 5 634r ♦dito dito April/Oct. 5 63} ♦dito in papier Mei/Nov. 5 59f£ ♦dito dito Febr./Aug. 5 59 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 188771. 3 20TV dito Binnenlandsche 3 15£ Portugal. ♦Obl. 185669 3 40Ar Turkije. dito (binnenl.)5 50£ Egypte. Obl. 18687 88£ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 96 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98-jV ♦dito dito dito (1885) 6 99£ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redamtion.6

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3