München niet hoog aangeschreven in de pub\\eke opinie. Te recht of ten onrechte werden zij verdacht van mede plichtigheid aan de kwade praktijken van genoemde woe keraarster. Op last van den minister van justitie is deze quaestie nauwkeurig onderzochtmen heeft in de stuk ken der failliete massa nagegaanin welke betrekking zij tot die onderneming hebben gestaan en het resultaat van het onderzoek is niet zeer gunstig voor de rechts geleerde raadslieden van Spitzeder, want drie van de vijf zijn van de lijst der adspiranten naar eene lands betrekking geschrapt, onverminderd de verdere disci plinaire maatregelen ten hunnen aanzien te nemen. De verkoop van naaimachines bereikte in Amerika in het vorige jaar het verbazende cijfer van 851,736 stuks. Van 11 tot 20 Mei passeerden 40 schepen met een gezamenlijken tonnenmaat van 63,700 ton het Suez- kanaal; de doorvaartgelden liepen op tot 680,000 francs. Het eerste schip dat bepaald met het doel tot het leggen van onderzeesche kabels gebouwd isverscheen den 17en Mei op de Theems. Het werd te New-Castle gebouwd en is 350 voet lang55 voet breed en 36 voet diep en heeft een inhoud van 5000 ton. In buitenge woon korten tijd werd dit groote schip gebouwdwant 10 October 1872 werd het contract met den bouwmees ter gesloten en 24 Maart dezes jaars liep het van sta pel. Het schip zal het eerst gebruikt worden voor het leggen van den kabel der Great Western Telegraph Company. Te Dover, eene stad met 5000 inwoners in den Noord-Amerikaanschen staat Illinoisis Zondag 4 Mei jl. eene brug over de Roek-rivier ingestortop een oogen- blik dat zich daarop ruim 200 personen bevonden, die getuigen wilden zijn van den doop van een aantal Bap tisten in die rivier. Ten gevolge der verwarring en van den sterken stroom is een 90tal personen in den vloed- om het leven gekomen. Onder de vele voorwerpen tot uitspanning, die zich in de rotonde van het tentoonstellingspaleis te Weenen bevinden, trekt vooral de aandacht een schaakspel waarvan de ivoren figuren van beide partyen dezelfde kleur hebbenmaar door hunnen vorm in twee vijandelijke legers zijn verdeeld. De koningen stellen keizer Wilhelm en den ex-keizer Napoleon voor, de koninginnen vertegenwoordigen de keizerinnen Augusta en Eugenie. Als paarden ziet men aan de eene zijde de beeltenissen van kroonprins Friedrich Wilhelm en van prins Friedrich Karl en aan de andere zijde die van Thiers en Gambetta. Bismarck en von Moltke trekken tegen Mac-Mahon en Chanzy te velde, en Mainz en Rastatt staan tegenover Straatsburg en het maagde lijke Metz. Vertegenwoordigers van alle troepenafdee- lingen van de Duitscho en de Fransche legers openen als pionnen den strijd. Alle figuren zijn zeer kunstig bewerkt en de gelijkenis der beelden met het oorspron kelijke wordt als uitstekend geroemd. Woensdag jl. moest de ingang van het zuidelijke portaal van het tentoonstellingspaleis te Weenen geslo ten blijven, daar het stof door den wind niet alleen op de kort bij den ingang staande voorwerpen, maar zelfs tot in de rotonde werd gedreven. Tusschen een paar pilaren van een zij gallery van het Weensche tentoonstellingsgebouw hingen een paar schilden met de opschriften: Arbeit fördert Bildung en Bildung adelt Fret heit. Het schijnt dat men in officieele kringen tegen een of tegen beide spreuken bezwaar heeft gehad, althans zij zijn verwijderd en een paar natte vlekken duiden de plaatsen aan waar die ergerlijke woorden hebben gestaan. De ontwerper van het Suez-kanaal, de heer de Lesseps, is in onderhandeling geweest met den Russi- scben gezant te Constantinopel, generaal Ignatief, over den aanleg van een spoorweg van Rusland naar Indië door centraal-Aziënamelijk van Orenburg naarPesha- wur. Een uitvoerige kaart der geprojecteerde lijn zal op de Weensche tentoonstelling geëxposeerd worden. De heer de Lesseps verbindt zich om de voorbereidende werkzaamheden te leiden. De lijn zal 3740 kilometer lang zijn en de kosten van opnemingvoorbereiding enz. worden door hem op 3 millioen francs geschat. Men zegt dat de Russische regeering reeds in begin sel hare ingenomenheid met dit plan heeft te kennen gegeven. De heer de Lesseps beoogt, zooals hij in zijne toelichting tot zija plan zegt, een drieledig doel. In de eerste plaats acht hij deze spoorwegverbinding in het belang van den handel van Rusland in't bijzon der en van Europa in 'talgemeen, verder hoopt hij dat zij een middel zal wezen om aan de twisten tusschen EDgeland en Rusland in centraal-Azië een einde te maken en eindelijk verwacht hij dat deze nieuwe ver binding tusschen Europa en Azië eene afleiding zal geven voor den naijver van Frankrijk en Engeland ten aanzien van hunnen invloed in Egypte en in verband daarmede op den handel door het Suez-kanaal en de Roode zee. Calais en Orenburg zijn reeds door een spoorweg verbonden en de lijnen in Engelsch-Indië strekken zich tot Peshawur uit. Komt het plan van den heer de Lesseps tot stand dan zal men van Lon den, Parijs, Lissabon, St, Petersburg enz. in hoogstens éene week Calcutta kunnen bereiken. VERKOOPENGEIT EN AANBESTEDINGEN. Gisteren is door het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Hoofdplaatpolder te Hoofdplaat aanbesteed het vernieuwen en verbeteren van eenigeaarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerkenmet het onderhoud enz., alles ten dienste van genoemden polder; aannemer is geworden de heer Joh. de Jonge, te Borsselen, voor f 32,000. BURGERLIJKE STAND. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 25en dezer: J. W. Liens Kok, jm. 29 j. met W. P. van der Eist, jd. 31 j. (Van 17—24 Mei.) vlissikgen. Gehuwd: J. Groenenberg, jm. 26 j. met E. Dommisse, jd. 27 j. C. M. Kruysse, jm. 23 j. met J. J. Kleineeder, jd. 27 j. J. Spinnaaij, jm. 21 j. met J. C. Pietersejd. 21 j. C. van Welsumwedr. van C. M. Halt, 55 j. met E. Heijbeek, jd. 43j. Bevallen: P. J. van den Bosch, geb. de Held, z. A. M. Baert, geb. de Borst Verdoorn, z. G. C. Huij- bregtse, geb. de Visser, d. E. H. de Wilde, geb. Huijsdens, d. C. A. S. Dekker, geb. Schultzz. C. J. M. ten Bosch, geb. Rink, z. en d. (tweel.) A. H. Streef kerk, geb. Dekker, d. J. van den Hoek,geb.Paasse,z- A. C. Borgersgeb. Brouwersz. (levenl.) Overleden: C. Neijts, z. 2 j. F. Gladpootjes, jm. 28j. M. J. Goebertd. 9 m. (Van 10—24 Mei.) Goes. Gehuwd: A. v. d. Bnrgt, jm. 24 j. met P. M. de Vreugd, jd. 22 j. P. Nijssen, jm. 32 j. met J. Lauwerens jd. 26 j. J. Maille, jm. 26 j. met A. C. Smalheere, jd. 24 j. D. Hulst, wedr. 33 j. met S. A. J. Groeneijk, jd. 28 j. A. Barends, jm. 36 j. met A. Vermaa3, jd. 31 j. Bevallen: B. J. van de Velde, geb. de Keijzer, d. J. T. Geene, geb. van Ettinger, d. C. Rejaek, geb. de Bad, d. M. Delnaay, geb. Kok, d. W. C. Sinke, geb. Schuiling, d. J. van 't Zelfde, geb. Buijs, z.R.T.Rijk, geb. Peetersz. J. J. de Rondegeb. Slooverd. J. van der Weel, geb. van der Hage, d. M. J. Dodmond, geb. van Ranstz. Overleden: A. van der Straate, d. 11 w. C. Schou wenburg, gehuwd met D. Verheule, 65 j. D. Ta venier, gehuwd met A. Prins56 j. A. Kakebeekegehuwd met A. K. de Ruiter37 jC. T. Busingd. 3 j. (Van 17—24 Mei.) zrerikzee. Gehuwd: A. Adriaanse, jm. 25 j. met S. J. de Back, jd. 27 j. C. Berman, jm. 43 j. met P. Hillebrand, jd. 25 j. W. ten Haaf, jm. 19 j. met J. van der Maas, jd. 23 j. Bevallen: M. Trijzelaar, geb. Nijsd. M. Molegraaf, geb. van der Poel, d. M. de Weerdt,geb.Broodman, d. A. R. van Westenbruggegeb. Leeuwed. Overleden: W. J. Kodde, jm. 22 j. M. Bruggeman, wede. J. Klaasse, 75 j. J. Melhaert, wed®. J. van Beek, 90 j. C. Zwaan, wede. P. van der Rhijt, 66 j. THERMOMETERSTA ND. 26 Mei 's av. 11 u.57 gr. 27 '8morg. 7 u. 56 gr. 'smidd. 1 u. 56 gr. 'sav. 6 u. 56 gr. STATEN-GE NERA AL. tweede kamer. Zitting van Maandag 26 Mei. (Nader verslag In behandeling komt het wetsontwerp tot bekrachti ging eener nieuwe overeenkomst met de Handelmaat schappij. De heer Gratama had zich gevleid dat de onlangs bekrachtigde teruggave der 10 millioen aan de Handel maatschappij het begia zou zijn geweest van het einde van 't monopolie. Daarin heeft deze voordracht hem teleurgesteld. Hij verklaart zich dus daartegen en wel dat dé vrije concurrentie worde opengesteldwaarbij dan de Handelmaatschappij, maar ook ieder andere, contractant zal kunnen worden. Hoe het zal moeten geschieden weel hij niet, maar hij gevoelt dat er aan het privilegie een einde moet komen ten voordeele van 't algemeen. De heer Blom treedt in een uitvoerig betoog tegen cultuur- en consignatie-stelsels, maar zoolang zij bestaan heeft de staat een tusschenpersoon noodig en als zoo danig heeft de regeering wèl gedaan hare keus op de Handelmaatschappij te vestigen. Een monopolie is 't slechts in zekeren zin, want hij betwijfelt of andere handelshuizen zelf wel geneigd zouden zijn het con tract aan te gaan. Tegen de overeenkomst zelve heeft hij slechts enkele bedenkingenover het algemeen wegen z. i. de voordeelen voor de Handelmaatschappij tegen die voor den staat op. De heer Lenting had het privilegie liever opgeheven, of het contract althans alleen tot de consignatie van koffie bepaald gezien. Ook acht hij het contract te nadeelig voor den staat, en het grootste bezwaar heeft hij tegen de stilzwijgende verlenging van 5 tot 5 jaren. Die verlenging moest aan de wetgevende macht voorbehouden blijven. De heer van Houten is overtuigd dat de Handelmaat schappij altijd veel te veel van den staat heeft getrok ken en had gedacht dat daaraan nu een einde zou ge komen zijn na de aflossing der schuld van 10 millioen. Minstens had de minister moeten voldoen aan zijne belofte om tegenover die aflossing, welke een ton schade aan den staat heeft veroorzaakt, grootere voordeelen te verkrijgen. En hij wijst aan dat het nu bedongen voordeel nog niet eens tegen het nadeel der aflossing opweegt. Hij treedt voort3 in een uitvoerig betoog, dat de winsten der Handelmaatschappij bovenmatig zijn. nij wil wel opnieuw contracteeren met de Handelmaat schappij, want de staat moet het vervoer en den ver koop niet zelf op zich nemen, maar hij wil dat het geschieden zal op aannemelijke conditiën. Deze over eenkomst moet daarom worden afgestemd, wat hij echter niet verwacht, omdat de regeering zich heeft aangeslo ten bij de conservatievendie de zaken willen laten gelijk zij zijn. In ieder geval dringt hij intusschen op wijziging van den termijn aan. De heer 's Jacob wijst er op dat de Handelmaatschappij in velerlei richting ten algemeenen nutte aan de bevor dering van handel en industrie is werkzaam geweest. En voor den staat heeft zij zich getoond een kundig en vertrouwd commissionair. Voor het vervoer der producten blijft de handelmaatschappij noodig voor den staat. En wijst men er op dat het cultuurstelsel be langrijk is ingekrompenhij geeft integendeel als zijn gevoelen te kennendat het koffiestelsel thans op veel sterker basis is gevestigd dan 10 jaren geleden, nu de moderne koloniale staatkunde bewezen beeft, dat zij wel goudrivieren op het papier kan teekenenmaar geene inkomsten in het leven roepen. Het spoedig ver vallen van het consignatiestelsel vreest hij dus niet. En dat de regeering nu de Handelmaatschappij tot haar tusschenpersoon heeft gekozen keurt hij goed. Om enkele tonnen gouds de risico te wagen met onbekende maat schappijen, dat ware geen verstandig beleid. De heer Heemskerk heeft wel verschillende bezwaren tegen het contract, maar omdat dat thans nietteamen- deeren is, daar de Handelmaatschappy bij wijziging daartoe ook hare goedkeuring zou moeten geven, wil hij de voordracht goedkeuren, ook omdat hij er inziet de intentie tot voortduring van het getemperd consig natie- en cultuurstelsel. De heer Blussé is ook voor continuatie van het con tract met de Handelmaatschappijmaar de conditiën zijn hem zoo tegen gevallen, dat hij de afstemming aanraadt. Dan zal de Handelmaatschappij zich wel tot billijker conditiën laten vinden. Hij vroeg overigens, met het oog op demogelijkheid dat Vlissingen en Harlingen ook wel eens op hun aan deel aanspraak zouden kunnen maken, wat de minister onder „dezelfde evenredigheid" verstaat. De heer Heydenrijck dringt aan op de algemeene verkrijgbaarstelling van monsters van de koffieveilingen. De minister van koloniën heeft daarop nog medege deeld, dat de regeering ontvangen heeft een nader telegram van den gouverneur-generaal, waarin gezegd wordt dat de geruchten omtrent Deli ook tot de Indi sche regeeriDg zijn gekomen en dat deze daarop troe pen naar Deli en naar Tappanoeli heeft gezonden. De heer van Wassenaer Catwijck stelt voor terug te komen op het Zaterdag genomen besluit om het ontwerp tot wijziging der militiewet opaieuw naar de sectiën te verzenden. Na eenige discussie wordt dit voorstel verworpen met 40 tegen 19 stemmen. In deze zitting zijn ingekomen wetsontwerpen o. a. tot wijziging der wet op de inkwartiering en tot rege ling der consulaatrechten. iiïuttmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Het Journal officiel van gisteren bevat de besluiten waarbij de leden van het nieuwe Fransche kabinet be noemd zijn. Deze besluiten zijn allen geteekend „maar schalk de Mac-Mahon, hertog van Magenta." Het eerste, waarbij de hertog de Broglie tot minister van buiten- landsche zaken en vice-president van den ministerraad benoemd wordtis gecontrasigneerd door den „groot zegelbewaarder en minister van justitie J. Dufaure", alle anderen door den „vice-president van den minister raad, minister van buitenlandsche zaken Broglie." Zijne ambtgenooten zijn Beulé, biDnenlandsche zakenErnoul justitieMagne, financiën Batbie, onderwijs, eeredienst en schoone kunsten Deseilligny openbare werken; de Ia Bouillerie, landbouw en koophandel; vice-admiraal de Dompierre d'Hornoy marine en koloniën en de Cisseyoorlogad interim. „Generaal de Cissey heeft verklaard dat hij slechts uit plichtgevoel op zijn post bleefzooals le Temps verzekerten niet langer dan tot een opvolger benoemd zal zijn. Hij zal echter niet aan de beraadslagingen van den ministerraad deel nemen." De samenstelling van dit ministerie geeft veel stof tot karakteristieke opmerkingen. Men moet erkennen dat de heer de Broglie een ministerie samenstelde dat geheel aan de eiscben van den parlementairen regeerings- vorm voldoet, al heeft hij daaraan de homogeniteit

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2