MIDDELBURGSCHE C O R AIV T. F 126. Woensdag 1873. 28 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33e prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 27 Mei. Naar wij met zekerheid vernemen heeft alleen de minister van justitie zijne portefeuille ter beschikking van Z. M. den koning gesteld. Een gisteren avond ontvangen Reuter-telegram uit Penang meldtdat het te Deli rustig is en dat aldaar Nederlandsche troepen ter versterking zijn aangekomen. De liberale kiesvereeniging De grondwet, te 's Gra- venbage, heeft candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer: mr. G. de Vries, minister van justi tie, met 39 van de 52 stemmen. Door de kiesvereeniging Orde en vrijheid in het kiesdistrict Dordrecht is in eene vergadering te Rijsoord met algemeene stemmen tot candidaat voor het lid maatschap van de tweede kamer gesteld het aftredend lid, de heer J. P. Bredius, van Dordrecht. De kiesvereeniging Burgerplicht te Sneek beeft met algemeene stemmen de heeren Wybenga en Idzerda candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer. In eene vergadering van de kiesvereeniging Alblas- serdam en omstreken is met algemeene stemmen tot candidaat voor de tweede kamer gesteld het aftredend lid, de heer J. P. Bredius. Door de kiesvereeniging Leeuwarden te Leeuwarden, en de liberale kiesvereeniging te Franeker is tot can didaat voor de tweede kamer gesteld het aftredend lid, de heer S. Hingst. Men schrijft ons uit Oostburg van 26 dezer Voor de tentoonstelling vanwege de Zeeuwsche maat schappij van landbouw, op 10,11 en 12 Juni a te Schoon- dijke te houden is men ijverig bezig met toebereidselen te maken. Het tentoonstellingsterrein is afgebakend, en van een voldoende toegangbrug voorzien. De loodsen tot berging van werktuigen zijn aanbesteed en zullen eene lengte hebben van 80 meter bij eene diepte van ruim meter. Met het opslaan daarvan denkt men de volgende week aan te vangen. Tot veraangenaming van het bezoek is voor de van elders komende leden door het afdeelings bestuur een rijtoer ingerichtterwijl vanwege eene te Schoondijke bestaande feestcommissie is gezorgd voor muziek, illu minatie en vuurwerk, alsmede voor een gemeenschap- pelijken maaltijd. „Men verwacht ruime inzending van werktuigen en vee."" Het te Rotterdam gevestigde hoofdbestuur der Neder landsche vereeniging tot bevordering der koepok-inen ting heeft aan de burgemeesters en geneeskundigen in Nederland eene circulaire gericht, houdende uitnoodiging om in hunne gemeenten te helpen tot stand brengen een afdeeling of correspondentschap der. Vereenigingvan wier statuten een afdruk bij de circulaire is gevoegd. Bij art. 18 der wet van den 4ea December 1872, tot voorziening tegen besmettelijke ziektendie op den lcn dezer in werking is getreden wordt aan de gemeente besturen de verplichting opgelegd tot het geven van gelegenheden voor kostelooze inenting en her-inenting. Voor vele gemeenten in ons vaderland zal die taak, volgens het hoofdbestuurniet gemakkelijk zijn. Het oprichten van bureaux voor vaccinatie, het steeds in voorraad hebben van vaccine en verdere vereischten voor eene goede ten uitvoerlegging der wet zullen hier en daar eigenaardige moeilijkheden opleveren, die slechts door onderlinge samenwerking gemakkelijk te overwinnen zijn. Bovendien is het wenschelijk, dat de verschillende bureaux door een innigen band verbonden wordenop dat zij door wederzijdsche hulp en voorlichting op krachtiger en gemakkelijker wijze in 't belang der vac cinatie kunnen werkzaam zijnwaardoor tevens de taak der gemeentebesturen zal verlicht worden. Het hoofd bestuur vertrouwt dat velen bereid zullen zijn hunne medewerking te verleenenen ook de reeds bestaande bureaux voor vaccinatie, door zich bij de afdeelingaan te sluiten, het bewijs hunner sympathie zullen geven. In 't algemeen belang is de oprichting eener afdeeliug wenschelijk, ook al wordt zij door plaatselijke belangen niet noodzakelijk vereischt. Vele vragen betrekkelijk de toepassing en herhaling der kunstbewerking zullen slechts door nauwere aaneensluiting en onderlinge ge- dachtenwisseliDg hare gereede oplossing vinden. Reeds heeft de inenting met onmiddellijk van het kalf verkregen stof (animale vaccinatie), die door hare ontwikkeling in de laatste twee jaren dq bezwaren van sommigen tegen de inenting geheel belooft op te lossenhet be wijs geleverd hoezeer de vaccinatie, veel meer dan tot hiertoe, het onderwerp van ernstige studie moet zijn. De minister van financiën maakt in de Staats-courant van heden bekenddat tengevolge van het dagelijks toenemen van klachten over niet behoorlijke bezorging van telegrammen, die bij onderzoek blijken ongegrond te zijn, voortaan streng de hand zal worden gehouden aan de bepaling van art. 49 van het reglement voor den dienst van de rijkstelegraaf (Staatsblad van 1872, n°. 79), volgens welke aanvragen om terugbetaling van seinkosten wegens niet-bezorging van telegrammen ver gezeld moeten zijn van eene daarop betrekkelijke brief wisseling of dergelijk bewijs, dat het telegram werkelijk zijne bestemming niet heeft bereikt. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. marine. Eervol ontslag uit den zeedienst verleend, op verzoekaan den luitenant ter zee le klasse A. F. R. E. baron van Haersolte van den Doorn, adju dant van Z. K. H. den prins van Oranje, met toeken ning van den titulairen rang van kapitein-luitenant ter zee en vergunning tot het dragen der uniform en onder scheidingsteekenen, aan dien rang verbonden. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der koninklijke marécbausséeen wel bij de divisie van Noord-Brabant en Zeeland, de 1® luitenant F. V. Quadekker, van het 3e regiment infanterie. Gedetacheerd by het wapen der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië de volgende 9 kapiteins en 36 luitenants van het leger hier te lande: de kapitein P. F. T. la Fors en J. L. le Bron de Vexela, beiden van het regiment grenadiers en jagersW. Vleysman, F. M. Avenarius en F. G. Otterbein, allen van het 2e regiment infanterie; H. T. Mulder en A. J. F. Ro- chellbeiden van het 3'; F. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, van het 7e, en W. H. Voorman, van het 8e regiment infanterie. Voorts de le luitenants W. J. Schelfus, J. L. de Bock, J. Joha, F. A. Egter, P. Vinkhuyzen, D. G. baron Sloet van Zwanenburgjonkheer W. A. Iloëll en T. C. C. van Orsoy Veeren, allen van het regiment grenadiers en jagers; P. van Assen, van het leregiment infanterie, G. H. Aalders, M. G. W. A. Schumann, G. van Tienhoven, F. W. J. M. Hustinx, J. A. L. Schoenmaeckers en P. E. Mulder, allen van het2eregi ment; A. E. Mooijaart, J. van Wiik, J. J. Friese en J. P. F. G. E. Delpy, allen van het 3e regimentjonk heer W. O. G. Bloys van TreslongL. F. Leyds, W. Ver- meirt, H. Koppen en M. C. B. de Groot, allen van het 5e regiment; W. E. van Ingen, van het 6* en H. A. Hulstkamp van het 7e regiment; T. W. J. Buys, C. van LeeuwenH. A. CalkoenJ. K. Koot en J. K. Wij mans, allen van het 8e regiment infanterie. Eindelijk do 2e luitenants E. K. J. V. van Muiken van het 2e regiment infanterieJ. P. van Vlierden en H. J. Camerlingh van het 7e regiment; G. H. Slot van het 8e regiment infanterie, en D. Cheriex van het alge meen depot van discipline. MARINE EN LEGER. Zr. M\ schroefstoomschip Bommelerwaard, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse J. H. Haakman, is, op den middag van den 25cn dezer, van de reede van Hellevoetslui8 vertrokken, ter opvolging zijner bestem ming naar Oost-In dië. GEMENGDE BERICHTEN. De groothertog van Luxemburg heeft te Gronin gen in de orde van de Eikenkroon benoemdtot groot officier mr. L. graaf van Heiden Reinesteincommissaris des konings in de provincie Groningen; tot officieren de heeren dë Sitter, oudste wethouder; mr. B. Haet- zema Viëtor, lid van gedeputeerde staten; mr. J. V. C. Wichers, oudste lid der provinciale staten; A. van Toorenenbergenpredikant; Alberda van Ekensteinen Bosscha, inspecteur der staatsspoorwegentot ridders de heeren Wouters, president der sociëteit Harmonie; Ypey, commissaris van politie; Bouwmansecretaris der commissie voor het Heiligerlee-monumentQuintus en Alting Mees kommandanten der eerewachten. Bij gelegenheid van den optocht van het perso neel van het paardenspel van Mijers, te Amsterdam, is de inspecteur van politie Rappald onder den zooge- naamden drakenwagen geraakt, die hem over de borst ging; hij is aan de gevolgen daarvan overleden. Het Utrechtsch dagblad verzekertdat uit 22 verschillende plaatsen bij het hoofdbestuur van de ver eeniging van sigarenfabrikanten bericht is ontvangen, dat ongeveer 500 sigarenmakers, die leden van het Sigarenmakersbond zijn geweest, daarvoor hebben be dankt en thans weder bij hunne patroons werkzaam zijn. In de dezer dagen te Haarlem gehouden 121ü algemeene vergadering der Hollandsche maatschappij van wetenschappen werden tot binnenlandsche leden der maatschappij benoemddr. H. G. van de Sande Bakhuyzen, hoogleeraar te Leiden; dr. J. A. C. Oudemans, te Batavia, en d'. D. Steyn Parvé, inspec teur van het middelbaar onderwijs te 's Gravenhage, en tot buitenlandsch lid de hoogleeraar in de geologie N. A. E. Nordenskjöldte Stockholm. Mevrouw Fawcett, de bekende heldin der vrouwen emancipatie, was dezer -dagen de Londensche openbare volksbibliotheek binnengetieden, toen de opzichters haar verzochten de lokalen te verlaten, op grond dat zij alleen voor mannen bestemd waren. Het bleek weldra dat de mannen buiten hun boekje waren gegaan, want mevrouw Fawcett schreef onmiddellijk aan den secretaris van het bestuur, en deze antwoordde dat de vrouwen even veel recht hadden als de mannen om gebruik te maken van leeskamer en bibliotheek. North Woolwich Garden, te Londen, welke reeds vroeger zijne tentoonstellingen van apen, zuigelin gen en buffetdames hadheeft thans eene bier-tentoon stelling. Alle denkbare bieren zijn in vaten en flesschen tentoongesteld. De bezoekers kunnen tegen betaling van zekere som een proef biljet" bekomen, dat hun recht geeft van al de verschillende soorten een proefje te nemenwaarna zij hunne stem uitbrengen ten gunste van het bier dat hun het best gesmaakt heeft. De brouwers der beste biersoorten worden met gouden, zilveren of bronzen medailles beloond. De Vesuvius begint weder te werken. Men kan te Napels het gebrul en gedaver in den berg hooren en uit den hoofdkrater ziet men van tijd tot tijd dikke rookwolken omhoog stijgen. De heer de Graaf, van Brugge, beweert een vliegtoestel te hebben uitgevonden. Zondag den len Juni zal hij daarmede te Brussel op het exercitieveld een proef nemen. Een ballon zal hem tot op ongeveer 300 meters boven de oppervlakte der aarde brengen. Van die hoogte zal hij zich in het luchtruim storten en met zijn toestel, die 't meest overeenkomst heeft met het vleugelenpaar van een zwaluwnaar hartelust rond vliegen. De advocaten, die indertijd hunnen bijstand hebben verleend aan de beruchte Adèle Spitzeder, stonden te

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1