MIDDELBURGSCHE COURANT. F 126. Dinsdag 1873. 27 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2eE Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 20 Mei. De kiesvereeniging Nederland en Oranje te Utrecht heelt tot kandidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal den heer mr. J. Messchert van Vollenhoven gekozen. Door de kiesvereeniging Vrijheid en orde te Deven ter is mr. W. H. Dullert candidaat gesteld voor het lidmaatschap der tweede kamer. Door de kiesvereeniging Vrijheid en orde te Harlingen is tot candidaat voor de tweede kamer gesteld de heer Hingst, aftredend lid. De kiesvereeniging Burgerplicht voor Bergen-op- Zoom en omstreken heelt den heer N. R. H. Guljé metalgemeene stemmen gekozen tot candidaat voor de tweede kamer, ter vervanging van den heer Luyben. In het kiesdistrict Amersfoort is door de onlangs opgerichte liberale kiesvereeniging mr. W. R. Boer candidaat gesteld voor het lidmaatschaap der tweede kamer. Te Zutfen is prolessor B. J. L. baron de Geer van Jutpbaas als candidaat der kiesvereeniging Nederland en Oranje gekozen. Ofschoon de heer mr. E. du Marchie van Voorthuysen verklaard heeft de candidatuur voor de tweede kamer niet meer te willen aanvaardenheeft de Utrechtscbe kiezersvereeniging toch gemeend dien heer candidaat te moeten stellen voor de verkiezing op 10 Juni. Ook de algemeene kiezersvereeniging in het hoofd kiesdistrict Breukelen heeft den heer du Marchie van Voorthuyzen opnieuw candidaat gesteld. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict 's Gravenhage, noodig wegens het aannemen der benoeming tot gou verneur der kolonie Suriname door jonkheer C. A. van Sypesteijn, zal plaats hebben op Dinsdag 10 Juni a. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woensdag den 28cn dezer, des namiddags te 2 ureneene openbare zitting bouden ter behandeling der volgende zaken missive van gedeputeerde staten vau Zeelandgoedkeu ring raadsbesluiten; adres mr. A. J. van Deinse, daarbij verzoekende eervol ontslag als leeraar aan de burger avondschool. Voorstellen burgemeester en wethouders a af- en overschrijving van eenige posten der gemeente- begrooting over 1872; b wijziging politie-verordening, intrekkiDg van hoofdstuk V voorzorgen bij heerschende ziektene concept-verordening op het vervoer van lijders aan besmettelijke ziektenvaststelling kohier der hon denbelasting 1873. Blijkens het bestek voor de op 5 Juni a. te 'sGraven hage te houden aanbesteding van het bestraten met Belgische keien van een gedeelte van het terrein achter do bazaltkaai te Middelburg, verkrijgt die bestrating eene doorgaande breedte van 10 meter, gemeten uit de achterzijde der dekzerken van den bazaltmuur, met de noodige vevbreedingen volgens aanwijzing op de asnsluitingen met beslaande wegen. Er moet 6550 vier - kaute meter bestrating gelegd worden. Vóór 1 Octo ber a. moet het werk geheel voltooid opgeleverd worden en met 1 Augustuster plaatse waar de eerstaanwezend ingenieur bet zal voorschrijven, eene aaneengesloten lengte van 300 meter bestraat zijn. De begiooting is 34,230. Jl. Vrijdag is te Heiligerlee het gedenkteeken ont huld, opgericht ter herinnering aan de op 23 Mei 1568 op de Spanjaarden behaalde zegepraal. De koning, alsmede de prinsen Frederik, Hendrik en Alexander, waren daarbij tegenwoordig. Het feestterrein gaf een aangenamen indruk. Jammer slechts dat regen en wind zulke leelijke parten speelden, niet het minst aan een twintigtal in bet wit gekleede jonge dames, die met bloemen gevulde kolfjes droegen. Te ongeveer half drie uur verschenen de koning en gevolg op het terrein. Professor Hofstede de Groot hield een kernachtige feestrede, waarin hij sprak van de beteekenis van Heiligerlee met betrekking tot ons vorstengeslacht, tot onze natie en tot God. Sprekers rede werd afgewisseld en besloten met het zingen door alle aanwezigen van coupletten uit onze volksliederen, te voren in afdruk uitgereikt. Vervolgens werd het omhulsel van het gedenkteeken weggenomen. Het is een groep van drie figuren op een verheven voetstuk: graaf Adolf van Nassau, doodelijk gewond tegen de Nederlandsche maagd leunende, terwijl hij het gebro ken zwaard in de hand houdt met het vaand el waarop de leus „herwinnen of sterven" in het Latijn te lezen staat; de Nederlandsche maagd in fiere houding en vastberaden, en nevens baar de Nederlandsche leeuw, met opgerezen manen, den rechter-voorpoot zettende op de door Filips geschonden privilegiën en gereed om ze te verdedigen. Na den heer Hofstede de Groot dioeg de hoogleeraar W. Hecker een gespierd gedicht voor, en tegen 4 uren uren keerden de koning, de prinsen en een groot aan tal feestgenooten terug naar het feestelijk getooide Winschoten. Eergisteren namiddag zijn de koning en de prinsen Onze Haagsche correspondent schrijft ons het volgende „Langzamerhand begint er eenig leven te komen in de verkiezingswereld. Onze Haagsche kiesvereenigingen schijnen het, nu de verkiezing over 14 dagen moet plaats hebben, tijd te achten om eens over een candi daat te gaan denken. Althans de liberale en de con servatieve vereenigingen hebben tegen Maandag en Woensdag vergaderingen belegd; reeds heb ik in de dagelijksche conversatie sommige namen hooren noe men, maar 't bleef bij onbestemde vermeldingen en een door de algemeene stem aangewezen candidaat schijnt er in geen der beide kampen te staan. Anders is het bij de ortfcodox-protestantsche Anti-school wetverbon- denen; daar staat de voormalige resident van Timor, thans straatprediker in den Haag, Esser sedert weken reeds op de muren van Sion. De heer Esser is een man die uitstekend de kunst verstaat de preparer une candi dature. Sedert jaar en dag geeft hij in straten en plei nen, bij pompen en aan lantaarnpalen de doorslaande blijken dat hij de kunst van in 't publiek te spieken wèl verstaat en zich ook niet'af laat schrikken door de zekerheid van teleurstelling, een eigenschap die in deze dagen in de tweede kamer te pas kan komen; geen Haagsche kiezer of hij heeft hem bij zijne straat- predikatiën, die zelfs iu de Fransche Illustratie zijn af gebeeld geweest, van aangezicht gezien. Vroeger stond de heer Esser op de Haagsche kermis met eene kraam waarin bij zonder betaling zijne oithodoxie aan de ge gadigden ten beste gaf. Met deze kermis was dit ech ter het geval niet, wat, vooral met het oog op 's mans te verwachten candidatuur, sommigen verwonderde. Had de heer Esser de concurrentie tegen de ge dresseerde olifanten en leeuwen van het Amerikaan- sche circus niet aangedurfd? vroeg men; zag hij in dat de sigarenbondskraam de Anti-schoolwetsbonds- kraam overschaduwen zou? Men vermoedde echter niet wat de heer Esser in zijne boite a surprises had. Hij had een nieuw middel gevonden om zijn naam voor de oogen van het publiek te houden. Hij opende dood eenvoudig in een der Haagsche adver tentieblaadjes een polemiek in advertenties met een predikant over de quaestie of de zoogenaamd moderne protestanten al dan niet „akelig en vloekende" plegen te stervende uitgever van het advertentieblad zag waarschijnlijk de bedoeling van den oud-resident vau Timor Diet in of wel hij behoorde tot zijne politieke tegenkanters, want veertien dagen voor de verkiezing sneed hij wreedaardiglijk den draad der polemiek af met het bericht dat „over dit onderwerp" geen verdeie advertentiën zouden geplaatst worden. „De heer Esser is niet do eenige Hagenaar op het can- didatenlijstje van bet Anti-schoolwetverbond, naar ik zie. Ook de heer van den Berch van Heemstede, die na ontelbare échecs te Leiden naast den heer van Was- senaer is komen te zitten, welke laat3te evenals de heer van den Berch non vi sed saepe cadendo zijne plaats in de kamer veroverd heeftgeniet die eer met zekeren heer van Velsen die voor eenigen tijd alhier een boek winkeltje heeft geopend. Verder ken ik den laatstge noemde niet, maar de candidatuur van den heer van den Berch van Heemstede wijkt in zooverre van de usantie der anti-schoolwetmannen af, dat zij inzake van het onderwijs der kinderen 't lielst hunne woordvoerders zoeken in ongehuwde oude jongeheeren of in heeren, wier echt niet met kinderen gezegend is. Ik noem Groen van Priosterer, van Wassenaer van Catwijck, Biehon van IJsselmonde, de namen dier heeren zijn te lang om er meer bij te voegen. „Van lange namen gesproken, de heer du Marchie vau Voorthuysen is dus al weder candidaat te Utrecht. Een vreemd verschijnsel voorzeker, en dat van niet veel politieke ontwikkeling blijk geelt, dat eene con servatieve kiesvereeniging een candidaat stelt die ver klaard heeft niet langer de candidaat der conservatieven te kunnen wezen; bijna even vreemd als dat de candi daat in quaestie zich na zulk eene verklaring toch eene conservatieve candidatuur laat aanleunen. Trouwens dit laatste wekt minder verbazing. Zooals ik reeds hoorde zeggen: Voorthuysen heeft wel bedankt, maar du Marchie zal de candidatuur zeker aannemen. Dub bele namen zijn gevaarlijk voor de eenheid van een politiek man. Men denke aan de Bosch en Kemper, die 't nooit eens waren, aan Nedermeijer en van Rosenthal, Av&afvan de een liberaal en de ander anti-revolutionair was, en aan zoovele anderen. „Voor het zuiver persoonlijk incident-de Roo hebt ge reeds zooveel ruimte over gehad, dat ik daarover niet meer uitweid. Twee opmerkingen slechts voeg ik bij hetgeen door u reeds opgemerkt werd: 1° niet het feit dat er bevordering gevraagd zou zijn of eene bereid verklaring gegeven om casu quo bevordering aan te nemen staat ter beoordeeling, maar het verband tusscben het gebeurde en de tegenover het ministerie aangenomen „offensieve stelling"; 2° wat was het dat de heerKap- peyne, die uitstekend weet wat hij zeggen of zwijgen kan in 'tbelang van clienten, nuttig oordeelde van het verhandelde in de conferentie van 12 Mei te verzwijgen wegens de „kieschheid jegens den minister in acht te nemen"? Wanneer men zulke dingen publiek maakt, behoort men niet terug te deinzen voor volledige publici teit. Geen licht is anders oneindig beter dan halt licht." Door de kamer van koophandel en fabrieken te 's Gravenhage is een voorstel gedaan tot schikking van het geschil tnsschen de sigarenfabrikanten en de siga renmakers. In dat voorstel staat het behoud van het Nederlandsch sigarenmakersverbond op den voorgrond. Aan de werklieden wordt evenwel in overweging ge geven meer dan tct heden het geval is in de statuten te doen uitkomen dat bevordering van de zedelijkheid in hun bedoeling ligt. Ook de wenschelijkheid van een loonsverhooging in het sigarenmakers vak wordt door de commissie erkend. Dat de patroons elkander getuigenis verstrekken aangaande het gedrag hunner werkliedendaarin ziet de commissie niets onbillijks. In de Staats-courant van Zondag 25 en Maandag 26 dezer is opgenomen het aan den koning uitgebracht verslag der koninklijke academie van wetenschappen BENOEMINGEN EN BESLUITEN. marine. Eervol uit den zeedienst ontslagen, op ver zoek, de luitenant ter zee 2° klasse L. Voute. leger. Overgeplaatst in rang bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië de le luitenant J. M. Romijn van het 2® regiment infanterie. ONDERWIJS. Benoemd tot leeraar in het Hoogduitsch aan het stedelijk gymnasium te Leeuwarden de heer F. F. W. Kochleeraar in de Hoogduitsche taal- en letterkunde aan de rijks hoogere burgerschool aldaar. MARINE EN LEGER. De kapitein-luitenant ter zee M. 0. de Kanter, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië, en, wegens langdurig verblijf aldaar, den 20en dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. GEMENGDE BERICHTEN. Dezer dagen zijn een paar curieuse stukken door den druk publiek gemaakt. Het eene is eene circu laire bevattende een „Oproep" van de heeren W. Ansing te Amsterdam, en Aug. Vandekerkhove, te Brussel, waarin zij het volgende te kennen geven: „Eenige geestverwanten van Noord- en Zuid-Nederland heb ben zich vereenigd en in princiep het volgende pro gramma aangenomenArt. 1. Er is bondgenootschap ingericht. Art. 2. Tusschen de democraten van Noord- en Zuid-Nederland. Art. 3. Tot het vestigen eener federale republiek. Art. 4. Der tegenwoordige of toekomende provinciën van Noord- en Zuid-Ne derland." Zij wenden zich tot „alle democratenvolks mannen en volksmaatschappijen, en noodigen hen drin gend uit aanwezig te willen zijn of zich te laten ver tegenwoordigen op het inrichtend bondcongres, hetwelk zal gehouden worden op 1 Juni, zijnde eerste Sinxen- dag, te Amsterdam." Het andere stuk voert den weidschen titel van „Manifest". Daarin protesteert de Amsterdamsche afdeeling der Internationale vereeniging van werklieden tegen de voortzetting van den corlog tegen Atsji, als id strijd met „de zedewet" en „de

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1