graafschap Essex verschijnt, meldt dat den 12cn Mei door zekere lady Smith te Lowstoft ter eere harer 1008te veijaring een feest aangeboden is aan 107 perso nen, die gezamenlijk 8228 jaren, dus elk gemiddeld 77 jaren oud waren. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Heden werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur alhier aanbesteed, het heretellen van boorden langs het kanaal door Zuid-Beveland, waarvoor het minst werd ingeschreven door den heer D. Voiker, te Dordrecht voor f 7700. Jl. Dinsdag zijn te Hoek de volgende perceelen, allen gelegen in den Lovenpolderin die gemeente in het open baar geveild: 1° eene hofstede, bestaande in woonhuis, schuur, bakkeet, wagenhuis en verdere gebouwen, bene vens bouw- en weiland en aanwas, samen ter grootte van BS hectaren 79 aren 70 centiaren. Verkocht voor f 77,054, booroprijs f 1200. 2° 9 hectaren 9 aren 60 centiaren bouw- en weiland en aanwas. Verkocht f 18,167. 3° 2 hectaren 68 aren 90 centiaren bouw land, Verkocht voor f 5491. THERMOMETERSTAND. 22 Mei 's av. 11 u. 54 gr. 23 'smorg.7u.54gr.'smidd.lu.56gr.'sav.6u.57gr. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 23 Mei. Per telegraaf De algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp tot verhooging der Indische begrooting over 1873 ten behoeve van de expeditie naar Atsji, werden aangevan gen en in deze zitting ten einde gebracht. De meeste sprekers stelden de aanneming van dit wetsontwerp onafhankelijk van de quaestie van vertrou wen of wantrouwen in het kabinet. De minister van koloniën verklaarde, dat hij, als de tijd daartoe gekomen is, volledige mededeeling zal doen van de ontvangen stukken. Hij deelde voorts mede, dat omtrent het bij telegram uit Singapore verspreide geruchtdat de Batakkers op Deli aanrukten, bij de regeering niets bekend is. Sedert lang waren do noo- dige maatregelen genomen, en er bestond geen vrees voor rustverstoring. De discussiëndie morgen zullen worden voortge zet zijn genaderd tot de behandeling der onderdeelen van het wetsontwerp. töuitmlanö. ALGEMEEN OVERZICHT Te Versailles is heden de groote strijd aangevangen, die over Frankrijk 's toekomst beslissen zal. Aan welke zijde de overwinning behaald zal worden moge twijfel achtig wezendat die niet schitterend zal wezen kan men heden reeds met zekerheid voorspellen. Want het gros der vijandelijke partijen heeft omtrent zijn votum reeds eene beslissing genomenalles hangt slechts af van de aarzelende leden van het rechter-centrum en van de weinige afgevaardigdendie zich niet aan eene dor fractiën verbonden hebben en nu met rechts dan met links medestemmen. Die naar de zijde der regeering of naar die der interpellanten over te halen zal de eerste zoo niet eenige taak der sprekers wezen. Dat beide partijen hare bekwaamste kampioenen in het strijdperk zullen voeren is licht te begrijpen. Aan de eene zijde worden als zoodanig de hertog de Broglie en de heer d' Audiffiet Pasquieraan de an dere zijde behalve Thiers de minister Casimir Périer en de heer Picard genoemd. Is de rechterzijde met hare plannen gereed wanneer zij er in slagen mocht de meer derheid te verkrijgen, ook de linkerzijde heelt zich voor die eventualiteit voorbereid. De - drie fractiën l'union républicainede republikeinsche linkerzijde en het linker-centrum hebben gisteren besloten om een comité directeur te vormen, „als tegenwicht tegen de manoeuvres der rechterzijde en teneinde voor alle ge beurtenissen gereed te zijn", zooals in het besluit ge zegd wordt. Le Temps en alle organen der linkerzijde zonder onderscheid worden meer en meer in hun vertrouwen op den zegepraal dor regeering bevestigd. „De onder- teekening der interpellatie, zegt het blad in zijn nommer van heden, is de uiterste poging der rechterzijde en het zou niet onmogelijk wezen, dat zij hierin het top punt harer kracht bereikt had, waarnaar zij tevergeefs in den beslissenden ure zou streven. Het cijfer der onderteekenaars, dat op zich zelf als eene compacte meerderheid moet beschouwd worden volgens den een is het sedert Maandag niet aangegroeid dus is 't op 315 gebleven, volgens den ander heeft 't het totaal van 326 bereikt is iu elk geval minder dan de 336 stem men, waarover de tegenstanders der republiek in No vember beschikten". En toen werden die 336 stemmen nog met ruim 35 stemmen meerderheid geslagen Men twijfelt er aan of morgen de discussiën wel zul len kunnen aflocpen, te meer omdat Thiers het woord zal voeren. Ingevolge de bekende wet der dertigen van 13 Maart wordt het debat na de redevoering van den president der republiek geschorst om eerst in een vol gende zitting voortgezet te wordenbovendien moet de stemming plaats hebben buiten tegenwoordigheid van den president. De boodschap, waarin aan de kamer keunis gegeven wordt van het voornemen van den president om het woord te voeren, zal eerst heden door den minister Dufaure worden voorgelezenzoodat men ver wacht dat Thiers morgen het woord zal voeren. Aan een einde der discussiën en eene stemming nog op denzelfden dag kan dus nauwelijks gedacht worden. Als een staaltje van de moraliteit der gecoaliseerde oppositie tegen de regeering is de mededeeling van het blad van Paul de Cassagnac, le Pays, zeer karakte ristiek, dat de Bonapartische groep „van de conserva tieve chefs" uit de nationale vergadering „plechtige toezeggingen" heeft verkregen welke haar veroorlooven om zich aan „de sociale coalitie van morgen" aan te sluiten. Zou de hulp der mannen van het keizerrijk misschien eventueel door eenige postjes beloond worden? Volgens le Soir zal Maandag a. 150 millioen aan de Duitsche regeering worden uitbetaald in ininderiDg van het vijfde milliard. Wanneer geen buitengewone hin derpalen de regelmatige betalingen belettenacht men het in oföcieele kringenzooals hetzelfde blad meldt, meer dan waarschijnlijk dat reeds den 5cn Juli het geheele grondgebied ontruimd zal zijn, m. a. w. twee maanden vóór den bij de laatste overeenkomst bepaal den termij u. Gisteren en eergisteren hebben de Duitsche bondsraad en rijksdag een uitstapje gemaakt naar Bremen en Wil- helmshafenteneinde de belangrijke haven- en verde digingswerken aldaar te bezichtigen. Gedurende die dagen heeft de staatsmachine natuurlijk stilgestaan. Met nieuwen ijver zullen echter heden de werkzaam heden hervat worden, want de leden van deurijksdag wenschen de tegenwoordige zitting die toch reeds veel tijd dreigt in te nemenzooveel mogelijk te bekorten. Verschillende wetsontwerpenwaaronder de legerorga- nisatie en de geheele rijksbegrootiDg zeker niet de laatste plaats innemenmoeten nog in behandeling ge nomen worden, en van een buitengewone herfstzitting willen de meeste afgevaardigden niet hooren. In de Italiaansche zitting zijn Woensdag de artt. 3, 4 en 5 der Romeinsche kloosterwetbetreffende de ge bouwen der verschillende orden en de toe te kennen renten van staatswege, met eenige geringe wijzigingen aangenomen. Deze bepaliugen zijn, vooral voor het buitenland, van ondergeschikt belang. Omtrent den paus wordt niets direct gemeld. De kardinalen daarentegen schijnen zijn dood spoedig te verwachten. Eene nieuwe bijeenkomst heeft Woensdag onder voorzitterschap van Antonelli plaats gehad. Vol gens de Fanfalla werd deze vergadering belegd om eenige maatregelen te nemen, teneinde bij overlijden van den paus elke ongeregeldheid op het Vaticaan te voorkomen, welke zoo licht zou kunnen ontstaan onder het aantal bewoners en vooral onder de pauselijke militairen, wier toekomst door dit sterfgeval zeer onze ker zou kunnen worden. Tevens zouden de kardinalen aan alle vertegenwoordigers der mogendheden verzocht hebben het Vaticaan in bijzondere bescherming te nemen slechts de Fransche en Braziliaansche gezanten hebben, volgens hetzelfde blad, dit verzoek ingewilligd behou dens nadere goedkeuring hunner regeeringen. De cor respondent van the Daily News zegt dat al deze voor zorgsmaatregelen genomen worden, omdat men vreest dat de oud-militairen zich onmiddellijk na den dood van den paus met geweld van alle voorwerpen van waarde zullen meester maken. Zeker uit dankbaarheid voor het dolce far niente hetwelk deze helden zoo ruim schoots in het Vaticaan genoten hebben I Het Spaansche blad, la Igualidad, geeft eenige bijzon derheden omtrent de zaak van Sanahuja, die de eerste berichten daarvan aanmerkelijk wijzigen. Wel fusil leerden de Carlisten hunne gevangenen, maar dezen waren niet ten getale van 150; slechts 10 of 12 werden bij de eerste verrassing gevangen genomen ea onmiddellijk doodgeschoten. De republikeinen bekwamen echter spoe dig van den eersten schrik en stelden zich manhaftig te weer, met het gevolg dat zij de Carlisten afsloegen en tot in het gebergte vervolgden. Deze bijzonderheden worden door een telegram aan de regeering van den civielen gouverneur uit Lerida bevestigd. Het gerucht, zooals het gisteren door ons werd medegedeeld, maakte o. a. te Barcelona zoo groote sensatie dat de autori teiten niet dan met de grootste inspanning konden ver hinderen, dat het volk op de gevangen Carlisten wraak nam voor de wreedheden hunner partijgenooten. Nog juist bij tijds werden zij allen naar een fort overge bracht. Den 18en heeft generaal Velarde in Catalonië de eerste maatregelen voor eene leoêe en masse genomen. De Fransche organieke wetsontwerpen. ii. Het gewichtigste gedeelte der „constitutieve wet be treffende do openbare machten" is dat, waarbq de wijze van inrichting en verkiezing benevens de bevoegdheden van het uitvoerend bewind worden geregeld. „Deze quaestie zegt de regeering in hare toelichting heeft men steeds als de moeilijkste beschouwd bij de regeling van den republikeinschen vorm." En terecht. Het voor beeld van Frankrijk zelf is daar om te bewijzen hoe veel hiervan voor de levensvatbaarheid der republiek athangt. De verkiezing van den president direct door de natie wordt dan ook op grond van die ervaringen onvoorwaardelijk door de regeering verworpen. De verkiezingen door de kamers acht de regeering ook minder wenschelijk, omdat het uitvoerend bewind als eene aan de kamers verantwooidelqke macht vooral in Frankrijk boven de kamers behoort te staan, eeD© moreele uperioriteit boven haar moet hebben. De re geering stelt daarom voor de presidentskeuze eene in directe verkiezing voor. Eerst helde de regeering over tot het Amerikaansche stelsel, doch na lijp overleg kwam zij tot de conclusie dat deze indirecte verkiezing slechts een wassen neus is. De personen die in Amerika tot leden van het college voor de presidentskeuze gekozen worden, hebben slechts het imperatief mandaat, om op een bepaalden candidaat hun stem uit te brengeu. Na deze eerste verkiezingen weet men in Amerika dan ook reeds wie gekozen zal worden. Feitelijk verkiezen dus de kiezers, wel niet direct maar slechts na een lastige formaliteit, den persoon die aan het hoefd van den staat zal staan. De regee- riug beeft daarom een ander stelsel aangenomen, het welk in 't kort hierop neerkomt. De presidentskeuze geschiedt door een presidentieel congres, samengesteld uit beide kamers en drie gedelegeerden uit eiken departe mentalen raad. „Zoo heeft men eene verkiezing van drie trappen, terwijl toch het algemeen stemrecht de bron blijft waaruit alle gekozene staatsmachten voortvloeien." Het mandaat van den president is als dat der kamer van afgevaardigden voor den duur van 5 jaren en ein digt op het tijdstip, waarop de nieuwe kamer zich ge constitueerd heeft. De keuze geschiedt daarentegen vóór het uiteengaan der oude kamer. De leeftijd vau den president i3 op minstens 40 jaren gesteld. De be voegdheden van den president als hoofd van het uit voerend bewind komen in liet algemeen overeen met die van den streng constitutioneelen koning. Eene overgangsbepaling voorziet ia de regeling van het gezag gedurende den tijd tussehen de ontbinding der nationale vergadering en de constitutie der beide nieuwe kamers. Zij bepaalt dat de volmachten van den heer Tniers zullen duren tot de officieele bekend making der keuze vau het presidentieel congres, het welk onmiddellijk na het bijeenkomen der nieuwe kamers tot de verkiezing van een president zal bijeen geroepen worden. Terstond na die keuze zal de heer Thiers zijn gezag aan den nieuwbenoemde overdragen. De ontwerp-kieswet zal wegens onbekende redenen eerst heden of morgen in het Journal officiel verschij nen. Volgens het Journal des débats bevat zij in hoofd zaak de volgende bepalingen: Kiezers zijn alle Franschen, die den leeftijd van 21 jaren hebben bereikt en niet bij bijzondere wetten of bepalingen van het kiesrecht zijn uitgesloten. De kiezerslijst wordt jaarlijks door een speciale commissie herzien; te Parijs in elk quariier door eene commissie, bestaande uit den maire, een lid van den gemeenteraad en drie door den prefect aangewezen kiezers. Op de lijst worden alle Franschen ingeschreven die se dert twee jaren verblijf gehouden hebben in de gemeente of het kanton. Uitgesloten van het kiesrecht zijnde gerechtelijk veroordeelden, de personen die in staat van faillisse ment verkeeren, de onder curateele gestelden en de verpleegden in hospitalen. Militairen in werkelijken dienst kunnen aan de verkie zingen niet deelnemen, wanneer zij bij hun korps of in functie zijn. Zij die non-aetief of in het bezit van een regelmatig paspoort zijn kunnen in die gemeente hunne stem uitbrengen waar zij op de kiezerslijsten inge schreven zijn. De kiezerslijsten werden opgemaakt binnen drie maanden na de afkondiging dezer wet. Iu den aanvang van elk jaar worden zij herzien. Elk kiesgerechtigd Franschman is eo ipso kiezer in zijne geboorteplaats. öattftjdsbreicbtm. GRAANMARKTEN ENZ. GENT 23 Mei. lloode en witte tarwe op staal fr. 24.50 geen aanvoer; rogge op staal fr. 15.gerst fr. haver fr. 16.50; boekweit fr. 18 paardenboonen fr. 16.50: koolzaad fr. 44.25; lijnzaad fr. 38.25 lijnkoeken fr. 25.50; koolzaadkoeken fr. 22.—boter fr. 2.55 per kilogram eieren fr. 1.60 per 26 stuks.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3