F 122. MIDDELBUllGSCHE Vrijdag 1873. COURANT. 23 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 22 Mei. Door de liberale kiesvereeniging Stemrecht in Utin- geradeel zijn tot candidaten voor het lidmaatschap van de tweede kamer gekozen de aftredende heeren Idzerda en Wybenga. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging De vrije Fries te Sneek zijn tot candidaten voor het lidmaat schap der tweede kamer gekozen de heeren Keuchenius te Batavia en Wolbers, redacteur van de Werkmans vriend, te Utrecht. De kiesvereeniging Vreest God, eert den koning, te Gouda heett dr. A. Kuijper, predikant te Amsterdam, eandidaat gesteld voor het lidmaatschap van de tweede kamer der Btaten-generaal. De liberale kiesvereeniging te Tiel heelt definitief tot eandidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer geproclameerd mr. P. P. van Bosse. Tot lid van den gemeenteraad van Axel is bij her stemming gekozen de heer J. D. Noske met 84 stemmen. De heer R. van de Ree verkreeg 64 stemmen. Dinsdag heeft Z. M. de koning een rijtoer door Gro ningen gemaakt. De tocht ging naar Ruiacherbrug, Harkstede, Slochteren, Schildwolde, Appingedam en Delfzijl en van daar terug naar Groningen. Op het landhuis van den heer Alberda van Ekensteinkamer heer des konings, gebruikte Z. M. het dejeuner. Des avonds werd den koning in het regeeringshotel te Groningen een diner aangeboden. Gisteren zou Z. Ml, nog eenige inrichtingen bezoeken en eene harddraverij gehouden worden. In de gisteren gehouden vergadering der stoomvaart maatschappij Nederland is tot mede-directeur in plaats van den heer van Asperen gekozen de heer Tegelberg, de eerste op de voordracht, met 214 stemmen. De heer den Tex heiinnerde, dat van de verleden jaar niet geheel volteekende leening nog 5 a 6 ton in de kas aanwezig zijn. Deze som is ontoereikend om een vijfde stoom- Bchip te bouwen, dat toch voor de geregelde vaart onontbeerlijk is. Daarom verheugde het hem mede te deelen dat Z. K. H. prins Hendrik op zeer gunstige voorwaarden het ontbrekende als voorschot wil verstrek ken. De prins die zelf de vergadering leidde, drukte den wensch uit, dat het overig gedeelte der leening tusscbentijds mocht worden geplaatst, in welk geval hij bereid was voor het zesde stoomschip te doen, wat hij thans voor het vijfde deed. De prins wees in den aanvang der vergadering er op dat bij het voortdurend streven naar verbeteringen de wijziging der statuten een toestand is geboren, waarin mennaar hij hoopte, de toekomst met be moediging kon tegemoet zien. Hij ontveinsde niet dat de Maatschappij aan verschillendesoms minder eer volle aanvallen had bloot gestaan en vroeg nu, dat ieder die grieven had, die thans ter tafel zou bren gen teneinde die zoo mogelijk in der minne en met be daarden zin uit den weg te ruimen. Aan deze uitnoodi- ging werd slechts door eenige vragen en opmerkingen, grootendeels van huishoudelijken aard, gevolg gegeven. Te Rotterdam is eene vergadering gehoudendie door eene commissie uit het Bestuunrdersverbond aldaar was belegd en waarep de sigarenfabrikanten waren uitgenor* digd tegenwoordig te zijn, teneinde middelen te beramen om tct eene oplossing van de bestaande quaestie te ge raken. Er waren echter geen fabrikanten opgekomen, en ook hier werd het antwoord der fabrikanten mede gedeeld, dat zij van de uitnoodiging geen gebruik zouden maken en in de door hen genomen bekende voorwaarden blijven volharden. Door den voorzitter der vergadering werden aan den voorzitter van het Sigarenmakersbond de volgende vra gen gedaan: 1° zijn er geheime statuten of niet? 2° heeft het Sigarenmakersbond ten doel om verhooging van loon te erlangen, al zou daardoor ook de industrie te niet gaan? Door den voorzitter van het Sigarenmakersbond werd hierop pertinent ontkennend geantwoord. Geheime sta tuten bestaan niet, en wat deloonsverhoogingaangaat, steeds is langs wettigen en billijken weg getracht om te komen tot verbetering van positie. Aan een der voornaamste fabrikanten zijn de verzoeken der werklieden in een geschreven stuk openbaar gemaakt. Herhaalde lijk heeft men hen verzocht dat stuk openbaar te ma ken maar te vergeefs. Voorts werd geconstateerd, dat die eischen eerst zijn gedaan nadat den werklieden de arbeid was opgezegd. Om tot eene verzoening te geraken was aan de fabrikanten eene circulaire gericht, waarin de werklie den verklaarden het werk weder te hervatten op de volgende voorwaarden: 1° dat „het Sigarenmakersbond" blijve bestaan; 2° niet toepassing van het livrettenstel- sel; 3° verhooging der loonen overeenkomstig het hier volgende tariefa de loonen beneden f 4 met 50 cents per mille: b de loonen van 4 tpt f 7 met f 1 per millec de loonen van f 7 en daarboven met f 1.50 per mille. Ten slotte werd door den voorzit ,er der vergadering medegedeeld, dat de commissie, benoemd door het Be- stuurdersbond van Rotterdam, zich zou wenden tot de kamer van koophandel en fabrieken aldaar om in deze moeilijke quaestie als volstrekt onpartijdige uitspraak te doen, na wederzijdsche partijen te hebben gehoord. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen leeuw jonkheer mr. J. E. van Panhuijs, commissaris des konings in de provincie Fries land. eereteekenen. Toegekend de bij koninklijk besluit van 22 September 1855 ingestelde bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan F. J. Freek en H. Bertz, te Amsterdamals blijk van goedkeuring en tevredenheid voor hunne medewerking tot redding van vier kin deren uit het water aldaar op 5 Maart jl. marine. Eervol ontslag uit den zeedienst verleend, op verzoekaan den luitenant ter zee 2e klasse R. Bakker. MARINE EN LEGER. De officier van gezondheid 2e klasse J. C. D. Steen- dijk, gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den laatsten dezer op nonac tiviteit gesteld. De luitenants ter zee 2e klasse A. F. J. Frackers en H. J. Kleynhens worden, met den llen Juni a.,ge plaatst aan boord van Zr. M». wachtschip te Helle- voetsluis. KOLONIËN. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen (Javasche courant van den 4CU April.) civiel departement. Overgeplaatst: bij de burgerlijke openbare werken, van Samarang naar Soe- koredjo, de ingenieur 2e klasse H. Vrendenberg; van Soerabaija naar Lamongan, de opzichter 2C kl. W. Iveyser; afdeeling posterijen, van het postkantoor te Palembang naar dat te Weltevreden, de commies 3eklasse W.Noot man. Benoemd: afdeeling telegraphie, tot adjunct-commies bij den post- en telegraafdienst G. W. Bisschop. Overgeplaatst: van het post-en telegraaf kantoor te Banjoemas naar dat te Cheribon de telegrafist 3e kl. J. W. Alting Siberg; van het post-en telegraaf kantoor te Cheribon naar dat te Banjoemas, de telegrafist3"kl. H. C. L. D. Commegrain. departement van oorlog. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot kapitein, de le luitenant W. Tengbergen; tot lcu luitenant, de 2C luitenants H. C. P. de Bruyn en C. E. Makkink. Vergund: op verzoekom naar Nederland terug te keerenaan den len luitenant der infanterie van het Nederlandsche leger jonkheer J. P. Bloys van Treslong, op grond dat de vijf jaren, gedurende welke hij bij de landmacht in Nederlandsch-Indië is gedetacheerd, eerlang zullen zijn verstreken. departement van marine. Benoemd: tot 2en ge zagvoerder bij den dienst der kustverlichting aan boord van het lichtschip Soerabaija, P. G. J. Heijer, thans op onderstand. (Javasche courant van den 8cn April.) civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den vice-president van het hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië mr. J. de Wal; een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den commies 2e klasse bij de posterijen in Neder landsch-Indië F. baron van Asbeckaan den ambtenaar op wachtgeld A. J. Brüekner; aan den 2cn commies ter algemeene secretarie P. C. Croon, en aan den 3encom mies bij het departement van financiën J. Lucassen. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de 2e hulponder wijzer aan de openbare lagere school te Bandjermasin S. C. van der Bent; op verzoek, eervol, uit 'slands dienstde adjunct-com mies bij de posterijen L. F. Bloem. Benoemd: tot adsistent-resident van Indramaijoe, de gewezen adsistent-resident voor de politie te Sama rang mr. F. A. Loudontot griffier bij de rechtbank van crimineele zaken te Djokjokarta, de ambtenaar op wachtgeld J. Landmantot lid bij de wees- en boedel kamer te Soerabaijade 2e commies op het residentie kantoor te Serang J. Leidelmeijertot zoutverkoop- pakhuismeester te Soerakartade ambtenaar op wacht geld F. L. Winter; bij het binnenlandsch bestuur op Java en Maduratot controleurs lc klasse de controleurs 2e klasse D. V. Mentel, F. Mayor en J. P. Peereboom Voller; tot controleur 2e klasse, de ambtenaren ter beschikking O. C. Eschauzier, A. J. Sloot en J. M. G. Numans; tot ambtenaren ter beschikking, de ambtenaar op wachtgeld A. L. Th. Berretty, C. M. Verloop en C. H. D. Monod de Froideville. Geplaatst: bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, in de residentie Preanger regentschappen, de amtenaren ter beschikking P. M. L. de Bruyn Prince en Th. van Dissel; in de residentie Soerabaija, de amb tenaar ter beschikking L. C. A. F. Lange; in de resi dentie Probolinggo, de ambtenaar ter beschikking H. E. Steinmetz. Overgeplaatst: van de residentie Preanger regent schappen naar Madioende ambtenaar ter beschikking J. N. Labaar. Benoemd: tot 2en onderwijzer aan de openbare eerste lagere school te Padangde hulponderwijzer aan die school M. P. Boogaard; tot hulponderwijzer aan de openbare vierde lagere school te Soerabaija W. de Boer, onderwijzer voor den Indischen dienst, on langs uit Nederland aangekomen. departement van oorlog. Verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapitein der artillerie J. C. F. baron van Heerdt en aan den kapitein der infanterie F. M. Muller; een twee jarig verlof naar Nederland, aan den lcn luitenant der infanterie J. Timmler. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr. M3. mili tairen dienstwegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de kolonel der artillerie J. D. Hoedt. Bevorderd: tot kolonel bij het wapen der artillerie, do luitenant-kolonel E. H. W. Ubbens. Geplaatst: infanterie, bij het5c bataljon, de kapitein L. H. Meijer, by het 14e bataljon, de kapitein F. van Haaften, de 1° luitenant H. G. J. van Hoogstraten en de 2e luitenant G. N. Levertallen onlangs uit Neder land aangekomen; bij het garnizoens-bataljon der Moluksche eilanden, de le luitenant E. R. A. van El- linckhuysen, onlangs iu activiteit hersteld. Overgeplaatst: infanterie, bij het 3° bataljon, de kapitein W. Pordon, de le luitenants J. A. W. Aufder-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1