MIDDELBURGSCHE COURANT. F 117. Zaterdag 1873. 17 Mei. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco ie f 3.SO. Middelburg 10 Mei. De liberale centrale kiesvereeniging te Alkmaar heeft, ter vervanging van den aftreden den heer van Foreeet, tot candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten generaal gesteld den heer W. van der Kaay, te Alkmaar. De kiesvereeniging Nederland en Oranjete Sexbie- rum, heelt als candidaat voor de tweede kamer der staten-generaalvcor bet hootd kiesdistrict Leeuwarden, gekozen den heer U. baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlandsbergvan Uirecht. Woensdag had te Leeuwarden op een even buiten de gemeente gelegen terrein eene harddraverij met paard en chais plaats. Niettegenstaande het gure weder w:is een ontzaglijke menschenmassa daar tegenwoordig. Op een afgesloten terrein was een fraaie feesttent met bal- con voor Z. M. den koning en enkele genoodigden opgericht, benevens een oreheat voor het muziekkorps der schutterij. Op de beide banen waren 29 bard dravers tegenwoordig. Naméns de provincie Friesland waren een zilveren servies als prijs, en een zilveren koffiekan met komfoor en een zilveren koffiekan als eerste en tweede premie uitgeloofd. Do koning schonk boven dien een prijs, door een Fries te behalen, bestaande in een gouden horloge met ketting voor den man en een stel gou den hoofdijzers voor diens vrouw. Deze laatste prijs werd behaald door het paard Sophia van den heer Tjeerd Velstra, te Deinutn; de eeiste provinciale prijs door het paard Slimme Jan van den heer L. Dijkshoorn; te Schipluiden; do eerste premie door het paard Mina van den heer H. Miedemate Aalzumen de tweede premie door het paard Piet van den heer S. T. Boel stra, te Stiens. De vier overwinnaars, waarvan de heer Velstra zijne vrouw naast zich hadontvingen de behaalde prijzen uit de handen des konings, waarna Z. M. een toespraak hield en de belofte deed van ieder jaar voor de te houden harddraverij een prijs beschik baar te zullen eteilen. Des namiddags nam de koning deel aan een hem door gedeputeerde staten van Friesland op het raadhuis te Leeuwarden aangeboden diner. In de stad werden volksfeesten gegeven, terwijl des avonds ter eere van Z. M. docr den gemeenteraad een feest-concert was geor ganiseerd; het or chest was bezet door het muziekkorps onder leidiug van den Leer Stumpfï uit Amsterdam. In de eergisteren gehouden zitting van den gemeente raad van Amsterdam is de heer Kalft' gekozen tot directeur van publieke werken met 19 stemmen, ter wijl op den heer Witsen Elias, die verzocht had niet in aanmerking te komen, 2 stemmen waren uitgebracht en een biljet oningevuld was ingeleverd. BENOEMINGSN EN BESLUITEN. zfiEVlSSCHERlJEN. Opnieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherijen J. Conijnte Egmond aan zeejonkheer mr. J. W. M. Schorerte Middelburg, en G. J. Weylandte Groningen. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Neder duit scbe her vormde gemeente te Axel de heer J. A. de Vlieger, predikant te Oosterland (Duivelaud). MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegramis Zr. M\ fregat met stoomvermogen Zeelandonder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogb, in den ochtend van den 15en dezer tePort-Said aangekomen en zou dienzelfden dag nog van daar ver trekken teneinde de rei3 naar Oost-Indië verder voort te zetten. Aan boord was alles wel. Met den 20cn dezer worden geplaatst: aan boord van ZT. M\ schroefstoomschip Banda, de luitenants ter *ee 2" klasse G. G. Sterk en G. G. Often, eerstgenoem de als oudste officierde adelboVsten le klasse A.W. F. C. van Woerden en W. J. de Bruine, de officier van gezondheid 2e klasse W. Schoondermark en de officier- van administratie 3e klasse M. C. Hazenberga^n-boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Amboina, de luitenants ter zee 2e klasse C. W. A. D. Steup en H. L. C. Wolter- beek Muller eerstgenoemde als oudste officier, de adel borsten 1° klasse G. de Fremery en H. Slotde officier van gezondheid 2e klasse K. G. F. SLoos en^fe officier van administratie 3e klasse I. F. van GèJ^o^V GEMENGDE BERICHTEN. De op 17 en 18 dezer te 'sGravenhage te hou den tentoonstelling van honden de eerste in den Haag en de tweede in Nederland belooft uitstekend te zullen slagen. Ruim vier honderd honden worden verwacht. De directeur van het muziekkorps der grenadiers en jagers, de heer Dunkier, heeft zijn verzoek om pen sioen ingetrokken, nadat de bezwaren die hem noopten om dat verzoek te doen zijn uit den weg geruimd. Naar men verneemt, worden de kosten der ver siering te Groningen, bij gelegenheid van Zr. Ma. bezoek in de volgende week, op plus minus f 125,000 begroot. De eigenaars van de Hetton-kolen mijn hebben be sloten de werking hunner mijnen door werktuigen in plaats van door mijnwerkers te doen geschieden. Zij hebben verschillende werktuigen beproefd, en als het best geschikt dat van de hceren Baird gekozen. Deze machine werkt reeds meer dan eenjaarin de kolenmijnen van Gartsherriewaar zij de aandacht van vele bezoe kers heeft getrokken. Dit werktuig kan in acht uren 350 voet kooi hakken, en ltveit dus een productie van 70 a 75 tonwaarvoor anders 40 mijnwerkers noodig waren, terwijl het door drie, hoogstens vier man wordt bediend. De negen hakkers worden door kettingen zon der einde in beweging gebracht en het geheele werktuig beweegt zich regelmatig vooruit. De kracht wordt gele verd door saamgeperste lucht, die door geslagen ijzeren pijpen wordt aangevoerd. Met het stoomschip Sorata van de Pacific Steam Navigation Company zijn te Liverpool uit Zuid- Amerika aangekomen Thomas Castro en Mrs. Hay- leydie getuigen moeten in het bekende Tichbornc- proces. In den aanvang reeds werd door beide partijen alles in het werk gesteld om de personen, die Rodger Tichborne gekend badden of die met den eischer bekend waren, op te sporen. Zekere Santander is zoo gelukkig geweest bovengenoemde belangrijke getuigen te vinden en heeft met zijne vondst de terugreis naar Engeland gemaakt en gedurende die reis hen met de grootste zorg opgepast en gekoesterd teneinde niet door tceval of ook door intriges der tegenpartij zijn kostbare buit weder te verliezen. Thomas Castro is iemandmet wien de eischer beweert gcruimen tijd in Zuid-Amerika gewoond en omgang gehad te hebbenM" Hayley is een oude dame die met Rodger Tichborne te Valparaiso het zelfde huis bewoonde. In Petermaun's geographische mededeelingen komen eenige opgaven voor van de groote sommen aan ontdek kingsreizen besteed. Decken verreisde in Oust-Afrika 600,000 Thaicr\ Livingstone is reeds 33 jaren in Afrika. In éen jaar ontving hij van de Engelscbe regering 70,000 Tlialer. De expeditie van Burke door Nieuw-Holland in 1860 en 1861 kostte meer dan 200,000 Tkaler. De meting der Turksch-Perzische grenzen van 18191852 kostte li millioen Thaler. De zeven Dnitsehe Noordpool-expe- ditiën kostten daarentegen slechts samen 140,000 Thaler. De schach van Perzië bevindt zich nu waarschijn lijk te Petersburg. In het winterpaleis zijn appartemen ten gelijkvloers voor hem in gereedheid gebracht, daar de Perzische étiquette het verblijf in de bovenverdie ping verbiedt. Niet meer dan zestien personen van zijn gevolg mogen onder hetzelfde dak als hun souverein wonen daarom zullen de overige personendie den schach vergezellenin hotels of particuliere logementen hun intrek nemen. De Perzische vorst heeft een som van 9 millioen tomans voor zijn reis bestemd. (Een toman is ongeveer gelijk aan 1.50.) De uniform, waarin hij de offieieelo audiëntien gedurende zijn ver blijf in Europa zal bijwonenis bezaaid met diamanten en andere edelgesteentenwaarvan de waarde op 3 mil lioen roebels wordt begroot, en in vergulde rijtuigen zal Z. M. met zijn gevolg de Russische hoofdstad binnentrekken. T/ERE CC PIK GEN EN AANBESTEDINGEN. Heden werd alhier in het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed bet uitvoeren van eenige vernieu wingen aan de zeeweringen te Vlissingenwaarvoor het miiist werd ingeschreven door den heer A. Rindera, te Break ensvoor f 6,897. THERMOMETERSTAND. 15 Mei 's av. 11 n. 44 gr. 16 'smorg 7u.48gr.,smidd.lu.55gr.'sav.6u.54gr. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMEB. {Per telegraaf.) Uit het verslag der afdcelingen over het wetsontwerp tot verhooging der Indische begrooting voor 1873 met f 5,527,000, ten behoeve der expeditie naar Ateji, blijkt dat de vroeger reeds tegen het regeeringsbeleid ge maakte bedenkingen werden herhaald. Verscheidene leden maakten zwarigheid om aan de regeering het verlangde blijk van vertrouwen te geven en vroegen nadere inlichtingen. De groote meer derheid wilde echter haar oordeel opschorten totdat zij de zaak in haar geheel zon kunnen overzien. Zij wilde de quaestie van vertrouwen inmiddels geheel terzijde stellen en thans slechts die van de versterking der militaire krachten in overweging nemen. ALGEMEEN OVERZICHT. Naarmate de dag der heropening van de zittingen der Fransche nationale vergadering nadert, nemen de ge ruchten omtrent de voornemens der regeeriüg en der ka mermeerderheid toe. Vooral het gerucht omtrent het plan van Thiers, om de disenssiën over de organieke wetten tot in den loop van Juli uit te stellenvindt algemeen geloof. Of dit hieraan moet worden toegeschreven dat de mededeeliug uit goede bron geput is, of dat zij volmaakt in overeenkomst is met de politiek van tem poriseeren welko men nu eenmaal van Thiers gewoon is, valt moeilijk te bepalen. Maar dat dit plan na den uitslag der jongste verkiezingen verkeerd en zelfs ge vaarlijk zou zijn, dit is nauwelijks te loochenen. Nog meer zou dit het geval wezen met een ander gerucht, volgens hetwelk Thiers ten opzichte van de ontbinding der nationale vergadering verklaard zou hebben dat zij binnen éen jaar niet mogelijk zou wezenomdat vóór dien termijn de werkzaamheden niet afgedaan konden zijn, welke nog tot de taak van deze kamer behooren. Eene verlenging van het bestaan dezer kamer na de ontruiming van het grondgebied door de Duitschers zou noodlottig zijn voor den inwendigen rust van Frank rijk. Ook geruchten omtrent eene ministerieele crisis zijn aan de orde van den dag. De twee tegenvoeters in het kabinet, de heeren Jules Simon en de Goulard, moeten beiden hun ontslag hebben aangeboden. Thiers echter moet dit geweigerd hebben en zijn ministerie intact willen houden, totdat de meerderheid der ka mer beslist zal hebben in welken geest hij een homogeen kabinet zal kunnen vormen. Hoe zniver constitutioneel deze redeneering ook zijn mogeonder de exceptioneels omstandigheden waarin Frankrijk verkeert gaat zij echter niet op. Thiers behoort hierin de richting van de meerder heid der natie te raadplegen en niet die eener natio nale vergadering, wier mandaat is afgeloopen en die blijkens alle partieele verkiezingen sedert haar ontstaan meteen geheel anderen geest bezield is dan het meeren- deel der natie, welke zij behoorde te vertegenwoordigen. Laat Thiers de wijziging van het ministerie van de

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1