ftSuitmianö, harer denkbeelden éenezoo niet twee eeuwen na het jaar 1870. Of echter beide dames door hare lezingen zullen bijdragen om de quaestie nader tot eene oplossing te brengen, en of, zooals mejuffrouw Perk aan het slot harer voordracht zeide, haar voorbeeld door an deren gevolgd zal worden, deze vragen zouden wij niet dan schoorvoetend bevestigend willen beantwoorden. Mejuffrouw Perk waarschuwt om in de gelederen der voorstanders van de vrouwen emancipatie toch niemand op te nemen, die slechts verwarring en geen nut, sticht; met allen eerbied voor hare beginselen zouden wij haar daarom aanraden, om liever hare pennevruchten door den druk te verspreiden dan die in het publiek voor te lezen. Hare parabel van de stokroos moge waarde hebben voor den lezer, voor iemand die haar gejaagde voordracht moet volgen gaat te veel daarvan verloren. Wat het gesprek der twee vriendinnen, wier namen zij niet noemen kan, betreft, wanneer iedereen zoo gemak kelijk te overtuigen ware als de gehuwde Marie, dan behoefde mejuffrouw Perk zich niet zoo veel inspan ning voor hare beginselen te getroosten. Dat in Nederland de man de eigendommen der vrouw ver spillen kanzonder dat de wet de vrouw daartegen bescherming biedt, dat de dochter door den vader uitgehuwelijkt wordt tegen haar zindat de vrouw straffeloos door den man bedrogen wordtmejuffrouw Perk moge dit in het vuur harer overtuiging mcenen, het meerendeel van hoorders of lezers weet echter hier bet kaf van het koren te scheiden. De schets der vijf zusters, welke mejuffrouw Kruse- man voordroeg, moge niet van overdrijving vrij te pleiten zijn, zij had ongetwijfeld deze verdienste dat zij de hoorders boeide. Levendige stijl, keurige uit spraak onzer taal, boeiende voordracht, deze zijn de wapenen waarmede mejuffrouw Kruseman voor haar beginsel strijdt. Waar zij den vinger legt op een der wondeplekken onzer hedendaagsche maatschappij is hare voorstelling zoo tragisch of zoo komiek waar, dat men bijna geneigd zou wezen zich te schamen dat men man in die maatschappij isdoch gelukkig redt mejuf frouw Kruseman u uit dien treurigen toestand, zoodra zij de remedie aanwijst. Slechts 50 jaren meisjes in plaats van jongens op de hoogere burgerscholen, de gymDasiën en de academies, en Nederland zal het eerste land der wereld zijnfü In Amerika zelfs weigert men het stemrecht aan de vrouwen en geeft het den dom- sten neger, „zeker omdat de vrouw minder omkoop baar is." Doch afgescheiden van deze en meer dergelijke overdrijvingen, verdient de schets van mejuffrouw Kruseman zoowel wat inhoud als voordracht betreft allen lof. Wij gelooven niet te veel te zeggen, wan neer wij beweren dat deze schoone schets, die naar wij vernemen in vollediger vorm later het Jicht zal zien, eerst dan naar waarde geschat kan worden, wan neer men haar door mejuffrouw Kruseman heeft hooren voordragen. Daar gebleken isdat de termijn van vier en twint"'g nren na de afzending of na de ontvangst van een tele gram, binnen welken het, volgens de tegenwoordige telegraafverordeningen den afzender of geadresseerde vrijstaat naar voor hem onverstaanbare uitdrukkingen per telegraat te doen navragen, voor den afzender te kort genomen was is die termijn in het internationaal verkeer, ten behoeve van den afzender, tot driemaal vier en twintig uren verlengd. Siaats cour.) De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft in zijne zitting van eergisteren behandeld de vraag, of de exploitatie van het badhuis te Scheveningen zou wor den verpacht, dan wel bij voortduring vanwege de gemeente zou geschieden. Na discussie is het voorstel om het badhuis te verpachten verworpenen aangeno men het voorstel, om eene proef te nemen met de ver pachting van den restaurant. BENOEMING-EN EN BESLUITEN. bechterlijke MACHT. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissementsrechtbank te Arnhem mr. F. M. Schneither, thans substituut-griffier bij de arrondisse ments-rechtbank te Zutfen. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie tot ko lonel de luitenants kolonel J. P. W. van Cattenburch, van den staf van het wapen, chef van het bureau materieel der artillerie bij het departement van oorlog, on H. J. R. Beijen, kommandant van het 3® regiment vesting-artillerie. MARINE EN LEGER. Naar aanleiding van 's koning3 besluit van den 12cn dezer worden Zr. M8. achroefstoomschepen Banda en Amboina, liggende te Fijenoord en te Amsterdam, met den 20en dezer in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen respec tievelijk aan de luitenants ter zee le klasse C.F.T. van Woelderen en jonkheer A. F. Meijer. De minister van oorlog heeft onder anderen be noemd: bij het 3" regiment infanterie tot kapitein le klasse den kapitein-kwartiermeester 2e klasse P. L. G. Doorman, van het korps, die tevens in zijn rang is overgeplaatst bij den staf der infanterie, teneinde bij het departement van oorlog werkzaam te zijn; totkapi teins 2e klasse de kapiteins 3C klasse F. H. A. Rijn- ders, II. J. Op8choliens en J. R. de Plünnies, allen van het korps, zijnde eerstgenoemde tevens iu zijn rang overgeplaatst bij het 8e regiment; tot adjudant, den len luitenant B. K. van Tuinenvan het koips. Voorts heeft de minister onder meer overgeplaatst bij het 3e regiment infanterie den len luitenant G. J. van Deinse van het 6® regiment, en bij het algemeen depot van discipline den 2en luitenant-kwartiermeester E. H. J. Jansen van het 3® regiment infanterie. De minister van oorlog heeft den 8en dezer de volgende circulaire uitgevaardigd omtrent het kranken- bezoek in de militaire ziekeninrichtingenOverwegende dat ook na de aanschrijvingen van 21 Februari en 18 Maart jl. er behoefte blijkt te bestaan aan eenige nadere bepalingen omtrent de herderlijke zorg van godsdienst leeraren cf geestelijken der verschillende kerkgenoot schappen voor kranken in de militaire ziekeninrichtin gen verpleegd wordende; heeft de minister van oorlog goedgevonden in vervanging van die aanschrijvingen vast te stellen: 1° Overal, waar een militaire zieken- inrichting bestaat zal aan het bestuur of de geestelijk heid van elke ter plaatse gevestigde kerkelijke gezindte des verlangd door den toeziepdea chef der inrichting een tjegangkaart uitgereikt worden tot het bezoeken van kranken dier gezindte door een geestelijke leeraar of krankenbezoeker aan wien dit door dat bestuur of die geestelijkheid wordt opgedragen. 2° Dag en uur eens in de week, voor dat bezoek bestemdworden naar het advies van den eerstaanwezenden officier van gezond heid cn in oveileg met het bestuur of de geestelijkheid der betrokken kerkelijke gezindte, door den toezien den chef bepaald, en op de kaart uitgedrukt. 3° De toe- gangkaart kan wezen voor een twee drie of meer per sonen die op de kaart moeten zijn genoemd. Zij geldt voor den houder. 4° Wanneer een kranke godsdienstige toespraak cf hulp verlangt hetzij van den leeraar of geestelijke, aan wien het wekelijksch bezoek is op gedragen hetzij van een anderen door hem aangeduid, dan zal aan dezen dit verzoek vanwege de administra tie der inrichting terstond overgebracht en de gelegen heid tot bezoek gegeven worden. Verlangen verwanten van een lijder dat hij door een geestelijke of leeraar worde bezocht, dan geeft de toeziende chef daartoe ver lof. 5° Oordeelt de officier van gezondheid, of, bij diens ontstenteniseen der geëmploieerden, dat een verpleeg de met levensgevaar wordt bedreigd dan wordt van wege de administratie der inrichting onverwijld daar van kennis gegeven aan de geestelijkheid of bet bestuur van de ter plaatse gevestigde kerkelijke gezindte waar toe de lijder behoort, opdat de gebruikelijke plechtig heden of gebeden tijdig kunnen plaats hebben. 6° Een geestelijke of leeraarovereenkomstig de artt. 4 of 5 toegelatenheeft vrijen toegang tot den kranke wien het geldt, zoolang hij dit voor de vervulling zijner her derlijke plichton noodigacht. 7° Den toezienden chef der inrichting wordt het opgedragen te zorgendat de voorgaande bepalingen in minnelijke schikking met de velschillende kerkelijke autoriteiten worden nagekomen. 8° Bij misbruik kan de toegang kaart door een andere worden vervangen. De vervanging geschiedt, de be trokken kerkelijke autoriteit gehoord, op machtiging van den minister van oorlog. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren avond is een 19jarige hier wonende jongeling, die op de bazalikaai nabij den ouden Segeerssingel alhier bezig was met het trekken van modderbakken, in het water gevallen en levenloos daaruit opge haald. Aan den zeedijk bij de Oost watering is gisleren namiddag, naar ons uit Veere wordt gemeld, aangespoeld het reeds in gevorderden staat van ontbinding verkee- rende lijk van een man, naar de kleeding te oordeelen een zeevarende. Het lijk is oogenblikkellijk aldaar begraven. Eergisteren is een conducteur van den Nederland- schen Rijnspoorweg nabij Utrecht van den trein geval len en er onder geraaktzoodat een zijner beenen werd afgereden en ook zijn hoofd ernstig verwond werd. Hij werd naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht, alwaar hij reeds des avonds aan de gevolgen zijner wonden overleed. Naar men verneemt, is voor de oprichting van een seminaiie nabij Batavia te Amsterdam ingeschreven voor een bedrag van ongeveer ƒ91,000 aan giften en van ongeveer ƒ4600 aan jaarlijksche bijdragen. Door een Amsterdamsche firma zal te Rotterdam eene diamantslijperij worden opgericht, onder directie van den heer J. M. Canes. De slijperij zal doorstoom gedreven worden en is voorloopig voor twintig stoelen ingericht, waarvan ongeveer de helft bij het in exploi tatie brengen bezet worden. Het meerendeel der werk lieden zijn Rotterdamsche ingezetenen, die, uithoofde der vroegere kwijning van dit vak te Amsterdam, een anderen werkkring gekozen en dientengevolge zich te Rotterdam metterwoon gevestigd hadden. Den 11*Q Maart jl. is de eerste steen gelegd voor het gebouw in de Jonker-Fransstraat, en naar alle waarschijnlijkheid zal op het einde dezer maand de fabriek in zoover ge reed zijn dat met de werkzaamheden zal kunnen be gonnen worden. {Nieuwe Rolt. co?ir.) Eenige dames te Rotterdam zijn bezig eene inrichting tot stand te brengen waar aan vrouwelijke dienstboden legen betrekkelijk lagen prijs logies wordt verschaft. Zij die van de inrichting hebben gebruik gemaakt mogen er ook hare viije Zondagen doorbrengen. Aanstaanden Zondag zal de postduiven-sociëteit De eensgezindheid, gevestigd in de Korenbeurs te Haarlem, haar eersten wedstrijd houden met duiven uit den tuin van het koninklijk zoölogisch botanisch genootschap Natnra artis magistra te Amsterdam. Naar wij verne men zal deze de grootste wedstrijd zijn, welke tot nog toe daar ter stede is gehouden. Behalve de sociëteits- prijzen zijn door het bestuur van het Koninklijk zoölo gisch genootschap tot aanmoediging der post d ui venteelt in Nederlanduitgeloofd twee zilveren vergulde en drie zilveren medailles, benevens een of twee getuigschriften- De duiven zullen te twaalf uren worden losgelaten om weder te drie uren in den tuin te kunnen worden ten toon gesteld. {Nieuws v. d. dag.) De werkzaamheden aan den Gothard-tunnel gaan in den laatsten tijd goed vooruit, niettegenstaande de rots bij Goscheneu waarschijnlijk tot het moeilijkst te doorboren gedeelte vau den geheelen tunnel behoort. In het begin van April vorderde men dagelijks slechts 1 meter, thans 14 a 2 meters, hetgeen voornamelijk moet worden toegeschreven aan de meerdere oefening der werklieden. Den 4cn Mei was men aan de zijde van Goschenen tot 124 meters, aan die van Airoio tot 180 meters gekomen. Uit de nieuwe model-gevangenis te Islington is andermaal een gevangene ontsnapt. Dit is de dorde in diie jaren. Vcor den gouverneur der gevangenis wordt dat zeer kostbaar, daar elke ontsnapping hem 50 pond sterling boete kost. THERMOMETERSTAND. 14 Mei '8 av. 11 u.48 gr. 15 '8 morg7 u.49 gr.'s midd. 1 u. 53gr.'sav. 6 u.51 gr. ALGEMEEN OVERZICHT. De beterschap in den gezondheidstoestand van dan paus is blijkbaar slechts voorbijgaande geweest. De laatste berichten omtrent den zieke van het Vaticaan luiden zeer ongunstig. Maandag reeds deden zich weder zoo onrustbarende verschijnselen voor, dat de paus Dinsdag, zijn S3ea geboortedag, geen godsdienstige plech tigheden kon bijwonen en de ontvangst van prelaten en pelgrims onbepaald moest wordeu uitgesteld. De zwakte schijnt zoo gioot te wezen dat de patient Maan dag in eene liauwte viel, die geruimen tijd aanhield. Slechts de kardinalen worden in de ziekenkamer toe gelaten. Verscheidene pelgrims wachten het herstel van don paus af, doch het heeft allen schijn dat dit wachten tevergeefs zal zijn. Waarschijnlijk is men in de kabi netten der groote mogendheden van Europa thans reeds in de weer, om niet door de kardinalen verrast te wor- deD en niet een paus te zien benoemen die den grooten staatslieden niet aanstaat. Welke gevolgen dan ook de eventueele dood des pausen nog voor Europa kan heb ben dit is moeilijk te voorspellen, doch met meer ze kerheid kan men nu reeds zeggen, dat het in het be lang van den modernen staat zou zijn om de pauskeuze geheel vrij te laten. Doen de regeeringen dit niet, dan is het mogelijk dat een verzoeningsgezind paus den heiligen stoel beklimt, maar deze zal veel gevaarlijker voor den modernen staat wezen dan een heftig, jezui- tistisch paus. Een onstuimig vijand begaat meer fouten en is in het open veld gemakkelijker te bestrijden dan een tegenstander, die vriendschap huichelt en in het ge heim zijne mijnen aanlegt. In de Italiaansche kamer worden de debatten over de kloosterwet geregeld voortgezet. De kansen voor de definitieve aanneming dezer gewichtige wet schijnen weder iets te vermeerderen. De leden der rechterzijde, die ten opzichte van kloosters en jezuïeten aan de zijde der radicalen staanhebben eene samenkomst met hunne collega's der rechterzijde gehad, teneinde tot een ver gelijk omtrent deze 'wet te komen. Naar men verze kert doen deze onderhandelingen een gunstigen uitslag verwachten. De rust is in de straten van Rome sedert Zondag niet gestoord; slechts staan dagelijks eenige nieuwsgierigen voor het paleis vau bet parlement, doch zonder zich aan eenige ongeregeldheid schuldig te maken. Terwijl het Italiaansche ministerie alle krachten inspant om in hare wet op de geestelijke corporatiën niet in

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2