r lis. MIDDELBÜRGSCHE COURANT. 1873. Donderdag 15 lei. Dit Wad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2em Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 14 Mei. In eene vergadering der kiesvereeniging De grondwet, te Stadskanaal, is besloten het aftredend lid der tweede kamer, dr. Jonckbloet, weder tot candidaat te stellen. Ook de kiesvereeniging De groudwet, te Nieuwe Pekela, heeft den heer Jonckbloet opnieuw tot candidaat voor het kiesdistrict Winschoten geproclameerd. Naar liet Vaderland verneemt zal nog deze maand een aanvang worden gemaakt met het uitbakenen der geconcessioneerde spoorweglijn RotterdamSchoonho venArnhemMunster en zou het plan bestaan deze lijn eventueel aan het station der staatsspoorwegen te doen aansluiten. De minister van financiën heeft ter kennis van belang hebbenden gebracht dat in den loop van dit jaar vijf tig kommiezen 4e klasse der directe belastingen, in- en Uitgaande rechten en accijnsen kunnen worden aange steld op eene bezoldiging van f 420 's jaarsen dat in de maand Juli a., cp nader vast te stellen plaats en tijd, een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de sollici tanten voor. die betrekking. Gisteren heeft de algemeene jaarlijksche vergadering van deelhebbers in de Rotterdamsche vereeniging voor gymnastiek- en zwemscholen plaats gehad. Uit de mede- deelingen van den voorzitter bleek, dat de scholen zich in voortdurenden bloei mochten verbeugeD, en dat bet getal leerlingen nog altijd toeneemt. Aan de zwemschool waren verstrekt 403 abonnementen, zoo tot onderricht als voor het gebruik van baden, benevens 3406 afzon derlijke baden. Het voornemen bestaat, gedurende het tegenwoordige seizoen eene proef te nemen, teneinde voor vrouwelijke personen en kinderen de zwemschool open te stellen, en wel onder vrouwelijk opzicht, dage lijks tu&schen 9i en 12 uren. Het Engelsche hof der admiraliteit heeft dezer dagen een belangrijk vonnis geveld in de zaak van de overva ring van de Batavier door het Egyptische schip de Char- kieb. Bij het onderzoek wasceist beweerd dat de Charkieh een Epyptisch oorlogschip is, doch later bleek dat het beurtelings als pakketboot en als handelsvaartuig wordt gebruikt en het in dczo laatste hoedanigheid fungeerde toen de botsing plaats had. De advocaten der Egyp tische regeering hielden echter vol dat de Charkieh eigendom van den staat isde vrachten door de schat kist werden geïnd en de officieren in staatsdienst zijn. Het hof was van oordeel, dat indien dat alles waar is de Charkieh niet als oorlogsbodem kan worden aange merkt cn geen aanspraak maken op immuniteit. Sir Robert Pbilimore zeidedat de kbedive geen tweeslag- tigbeid mocht te baat nemen, om te allen tijde onver antwoordelijk te zijnhandelaar als het in zijn belang was en souverein wanneer het gold verplichtingen niet na te komen door hem in de hoedanigheid van bande laar cp zich genomen. Doordien de Charkieh als han delsvaartuig uitgerust werd verloor hij zijn immuniteit als schip van den staat. Belangrijker punt in do uitspraak was nog, dat be treffende de scuvereiniteit van Egypte. Air Robert Pbi limore ging na of de khedivo is een souvereinzoo ja of zijn souvereiniteit van dien aard isdat zij den Charkieh aan de jurisdictie van den burgerlijken rechter onttrekt. Na een langdurig onderzoek kwam de rech ter tot deze conclusionla de desbetreffende firmans van den sultan wordt Eiypte steeds aangemerkt als een Tuiksche provincie. Het Egyptische leger maakt deel uit van de Ottomanische strijdkrachten, De belas- ticgen worden uit naam der Porte geheven. Egypte heeft geen afzonderlijk jus legationis. De tractaten welke de sultan alait, moeten door Egypte word ia nageleefd. Egypte voert geen afzonderlijke vlag, noch voor bet leger nog voor de marine. Op grond van een en an der beantwoordt het hof de vraag, of de Charkieh vrij mocht komen, opgrond, dat de kbedive is een souverein met souvereine rechten ontkennend. In alle opzichten is Egypte derhalve niet ontvanke lijk verklaard in zijn exceptiën. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen 3° klasse de beeren A. Franken en S. van Delden, thans surnumerairs der posterijen. KERKNIEUWS. De kerkeraad der Nederduiteche hervormde gemeente te Utrecht heeft eergisterenter voorziening in de va cature ontstaan door het overlijden van den heer B. Ge win het volgende drietal van predikanten opgemaakt de heeren D. P. M. Iluet, te Dirksland; W. J. Gesel schap te Delfsbaven en A. H. de Hartoglitt. doet. te Rotterdamde beide laatsten bij herstemming met den heer C. T. Groaemeijer, te Apeldoorn. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ne derduitsche hervormde gemeente te Haarlem door den heer E. A. G. van Hoogenhuizen, te Steenwijk. MARINE EN LEO- ER. Volgens een hij het departement van marine ontvan gen telegram, is Zr. M\ schroefstoomschip Schouwen, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse C. P. van der Star, in den ochtend van den 13en dezer te Falmouth aangekomentot het innemen van steenkolen, en zou in den avond van dienzelfden dag van daar weder vertrekken, teneinde de reis naar Oost Indië verder voort te zetten. Aan boord was alles wel. De luitenants ter zee 2e klasse P. Metman, J. A. Kloek, W. E. Hazenberg, benevens de officieren van administratie 3e klasse W. F. Klompé en F. J. Olivier worde», met den 20cn dezer, geplaatst respectievelijk aan boord van Zr. M". wachtschip te "Willemsoord, wachtschip te Hellevoetsluisramschip Schorpioen, mo nitor Krokodil en wachtschip te Amsterdam. De luitenant ter zee 2e klasse J. H. Wouters wordt met den 21cn dezer geplaatst aan boerd van Zr. M'. wachtschip te Amsterdam enValks ter vervanging vau den luitenant ter zee 2e klasse L. Voute, wiens plaat sing, aan boord van genoemd waektecb'p met den 13en te voren wordt ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. Siaais-cour Van de jongelingen te Deventer, die jl. Maandag bij denationa'e militie werden ingedeeld, hebben de meesten behoord tot de aldaar bestaande Jongelingsvereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel (afdeeling miliciens). Het onderricht bij deze vereeniging wordt door een sergeant der infanterie, bijgestaan door een soldaat, onder toezicht van den oprichter, gratis ge geven, terwijl vanwege de gemeente een geschikt lokaal eu vuur en licht worden verstrekt. Aan dertig jongelingen is bewijs uitgereikt, dat zij met vrucht van het onderwjs der Vereeniging hebben gebruik gemaakt, waarvoor zij hun erkentelijkheid betuigden en tevens den sergeant-instructeur en den soldaat, als blijk daar van, ieder een geschenk aanboden. Met het oog cp de voordeelen kans op vermin- dering van den diensttijd en op bevordering tot korpo raal die tengevolge van de gunstige beschikking des konings veileend worden aan hen die met vrucht van bet onderricht van dergelijke vereenigingen gebruik heb ben genaakt zou de oplichting van zoodanige veree nigingen ook op andere plaatsen zeer gewecscht zijn, daar hierdoor èn het rijk èn do miliciens zouden gebaat worden. ProoOverijselsche cour.) KOLONIËN. De per mail uit Oust-Indië aangebrachte berichten loopen tot 3 Apiil. In het mail-overzicht van het Bataviaasch Handels blad leest iu?n: Volgens heden door ons ontvangen telegram is aan Atsji de oorlog verklaard, nadat op twee brieven van den heer Nieuwenhuyzen telkens door den sultan een ontwijkend antwoord was gegeven. Omtrent de prijzen en den voorraad van de rijst luiden de vijfdaagcche telegrafische berichten bij voort during gunstig. Over 'talgemeea dalen de prijzen, eensdeels door de groote hoeveelheid ingevoerde rijst van China en andere strekenanderdeels door den nieuwen oogst, die gaandeweg ter markt komt. Deze daling heeft den resident van Samarang genoopt, het dagloon der werklieden aan dijken en wegen, dat tot dusver 30 cents daags bedroegmet ingang van 1 dezer, terug te brengen tot het vroeger cijfer van 25 cents. Wij hopen, dat in deze de zuinigheid de wijsheid niet bedriegen zal. De resident van Solo telegrapheerde onder dagtee- kening van 30 Maart, dat de bevolking in het district La wang, waar gebrek bestaatmet geld tegemoet wordt gekomen. Sommige berichtgevers melden, dat het in- landsch bestuur den resident door valsche rapporten heeft misleid, wat niet onwaarschijnlijk voorkomt. Van het inlaudseh bestuur toch in de Vorstenlanden is voor ons niet veel medewerking te wachten. Als voorbeeld kan dienendat dezer dagen een vijfendertigtal gevan genen daar ter plaatse ontvlucht is, zonder dat het der politie is mogen gelukken een enkele hunner weer machtig te worden. De resident, die als een flink poli tieman bekend staat, geeft zich ontzaglijk veel moeite de onvluchte boeven, die meerendeels in ketjoepartijen betrokken zijn en als gevaarlijke sujetten bekend staan, in handen te krijgen; doch men vreest, dat hij niet zal slagendaar algemeen geloofd wordt dat de roofbenden in de woningen der iDlandsche groo- ten worden georganiseerd en van daar uitgezonden, en bij gevolg ook daar bescherming vinden. En het is niet voor het eerst, dat dit vermoeden wordt geuit, waar mede men in verband brengt, dat er zoo zelden van die rooverbenden werden gevangen genomen. Blijft daarbij de regeering voortgaan den dwangarbeid in den ketting, waartoe dergelijke misdadigers doorgaans veroordeeld worden, derwijze te laten toepassen, dat de straf uitspanning wordt, en voegt zij, gelijk eenige jaren geleden het geval was, bij den overvoer van ban nelingen naar de buitenbezittingen de aanbeveling aan het hoofd van het gewestelijk bestuur, om consideratie met die bannelingen in acht te nemen, aangezien er van voistelijken bloede onder waren, dan mag middel-Java nog in lange niet hopen, van die landplaag verlost te worden. De heer Wethmar heeft zijn taak als ijkmeester te Samarang volbracht. Oageveer 160D maten en gewichten zijn geijkt, waarvan geen 10 juist werden bevonden. De Javasche courant van eergisteren bevat de mede- deeling van het uitplunderen eener prauw door zee- roovers, doch voegt er bij, dat er sterke vermoe dens bestaan tegen den prauwvoerder van bet leeg geroofde vaartuig. De regeering heeft den resident uitgenoodigd moeite noch kosten te ontzien om de schuldigen in handen te krijgen. Per telegram van 27 Maart jl. wordt door den resident van Samarang aan de Javasche courant het volgende bericht Gedurende deze maand zijn alhier ruim 240,000 picols rijst van China ingevoerd. Thans ligt nog eene hoeveelheid van 125,000 picols ter ree de. GEMENGDE BERICHTEN. Het nieuw gebouwde telegraafkantoor in de Sint Pieierstraat alhier wordt morgen in gebruik genomen. Eergisteren hebben eenige knapen, spelend in het Tamboeiboscbje te Arnhem en een kuil gravende, daar in eene kous gevonden met muntstukkente zamen f 45 bedragende. Een belangrijke tak van handel in New-York is d e in ijs. De Hudson-rivier voorziet voornamelijk in de behoefte, en men vindt dan ook langs de oevers vele magazijnen, welke elk gemiddeld 75 millioen kilogram ijs kuunen bevatten. Na voorafgaande reiniging wordt

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1