F 114. MIDDELBURGSCHE Woensdag 1873. COURANT. 14 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2™ Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33© prij© per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 13 Mei. In de te Winschoten gehouden bijeenkomst van de kiesvereeniging „Grondwettige vrijheid en vooruitgang" is voor bet hoofdkiesdistrict Appingedam opnieuw als candidaat voor de tweede kamer der staten-generaal gesteld dr. R. Westerhoff, altredend lid. Zondag morgen woonde Z. M. de koning te Leeuwar den de godsdienstoefening bij gezeten op den antieken stoel die tot zetel heeft gediend van de oude stad hou ders. Vervolgeus gebruikte hij het dejeuner ten huize van den commissaii3 des konings in Friesland en begaf zich daarna, onder geleide van de eerewacht te"paard, naar den Prinsentuinwaar eene matinee musicale gegeven werd. Niettegenstaande het aanhoudend regend-. waren vele heeren en dames daar tegenwoordig. Na een poos aldaar vertoefd te hebben bracht de koning een bezoek aan het nieuwe St. Anthonie-gasthuis en aan het koninklijk paleis. De komraandant dereerewacht, jonkheer in*. A. A. F. van Panhuys, is door Z. M. benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst en de kommandant der schutterij, de heer C. J. de Bordes, tot adjudant in buitengewonen dienst. Gisteren heeft de koning audiëntie verleend <n verschillende inrichtingeu bezocht. Des namiddags wijdde hij de nieuwe schietbaan in en nam later deel aan bet hem door de gemeente in de raadzaal aange boden diner. Blijkens een gisteren ontvangen mededeeling is de telegraafkabel tusschen Madras en Penang gestoord en alzoo de regtstreeksche telegrafische gemeenschap met Nederlaudach-Indië voor dat gedeelte van den weg tij delijk afgebroken. Staais-courant BEN OEMINGÊN EN BESLUITEN. BELASTINGEN. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Heumen c.a. R. W. K. M. Dierkens, tbans ontvanger der directe belastingen, ia- en uitgaande rechten en accijrsen te Millingen. ONDERWIJS. In eene gemeente van Zuid Beveland is door den burge meester proces-verbaal opgemaakt tegen den hoofdon derwijzer eener bijzondere school, zoo wegens het niet in het bezit ziju van een bewijs van ondergane vacci natie als ter zake van het toelaten in de school van ongeveer 70 leerlingen zoudcr voorzien tc zijn van het bij art. 17 der wet ter voorziening tegen besmet telijke ziekten voorgeschreven bewijs. De gemeenteraad van Arnhem heeft eervol ontslag verleend aan dr. G. J. Hoffs, als leer aar aandehoogeie burgerschool aldaar. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee 2C klasse P. Zegers Veeckens, laatst behoord hebbende tot do zeemacht in Ooat-Indië, en van daar den 7rn dezer in Nederland teruggekeerd, wordt, met dat tijdstip op ucnactiviteifi gesteld. Staats courant.) Van de stoombarkassendie van gouveinements- wege naar Indië zullen gezondeu wordenzijn in een tijdsbestek van slechts 14 dagen op de rijkswerf te Amsterdam reeds twee aangemaakt en zullen eerstdaags naar Indië worden geëxpedieerd, terwijl terstond we dei- twee andere stoombarkassen op stapel zijn gezet. De Bredasche courant vermeldt, dat de commissie vau inspectie der koninklijke militaire academie te Breda in de afgeloopen week haar taak heeft volbracht. Vóór baar vertrek heeft zij bij raoude van haren presi dent aan den gouverneur der academie hare tevreden heid te kennen gegeven over den algemeenen gang van zakenhet gedragde werkzaamheid en den goeden geest der kadeiten en dea ijver van het personeel. RECHTZAKEN. Het vonnis van het kantongerecht te Geldermalsen, waarbij de heer F. 's Jacob, directeur-generaal der Maatschappij tct exploitatie van staatsspoorwegenis ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van het niet behoorlijk onderhouden van den toegangsweg tot het station van den staatsspoorweg te Geldermalsen, is door den hoogen raad (strafkamer) bij arrest van gisteren vernietigd. De raad heeft, ten principale rechtdoende, den heer 's Jacob aan het hem ten laste gelegde schuldig verklaard en veroordeeld tot betaling van twee geldboeten ieder van f 2.50, of subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor elke boete. GEMENGDE BERICHTEN. Z. M. de koning heeft den heer W. Eekhoff, archi varis van Leeuwarden, benoemd tot ridder der orde van den Gouden leeuw van Nassau. Uit Utrecht wordt gemeld, dat verschillende si garenmakers aldaardie den arbeid hebben gestaakt, hebben dienst genomen voor het Oost-Indische leger. Ten aanzien van de ziekte en den dood van den beroemden geleerde John Stuart Mill meldt dr. Gurney uit Nizza per telegraaf eenige bijzonderheden aan the Daily News. Tot het oogenblik zijner ziekte was hij gezond naar lichaam en geest. Iiij wist dat de lage ligging zijner woning niet gezond was, maar hij ver toefde aldaar alleen omdat de tuin grensde aan het kerkhof, waar zijne vrouw sedert 15 jaren begraven ligt. Het huis was omgeven van boomenwaaraan niemand raken mocht, uit vrees dat de nachtegalen, die in grooten getale daarin nestelden, verjaagd zouden worden. De heer Mill leed weinig, en met kalmte c-n ge latenheid vernam hij zijn hopeloozen toestand. Hij gaf als zijn eenigen wensch te keoneD, dat hij tot zijn einde in het ongestoord bezit van zijn geestvermogens mocht blijven en niet te lang zou lijden. Die wensch is ver vuld, want hij was tot zijn laatste oogenblikken helder en zijne ziekte rukte hem in slechts4 dagen weg. Opzijn verzoek was de begrafenis uiterst eenvoudig. Slechts de Franscbe dokter, de protestanische geestelijke en dr. Gur ney woonden die met de familie bij. De geestelijke hield eeu haitelijke toespraak en een kort gebed. Daarop werd de schoone tombe zijner vrouw geopend en zijn lijk naast dat zijner echtgenoote geplaatst. De Parijsche dagbladen, die de candidatuur van den heer Barodet gesteund hebben, bevatten thans eene kennisgeving van de commissie van liquidatie der reke ning van het Congies républicain démocraiique de la Seinej waaruit blijkt dat de uitgaven voor de verkiezing van 27 April 18,641.15 francs beloopen hebben. In een telegrafisch bericht vau deu particulieren Weenschen correspondent aan the Daily News wordt gemeld, dat volgens een brief uit Berlijn een priester den Duitschen keizer gedurende zijn verblijf te St. Pe tersburg heeft trachten te vermoorden. Hij loste een paar pistoolschoten op hemdoch een kogel door boorde slechts zijn helm, terwijl een andere een zijner adjudanten licht verwondde. Een telegram hit Berlijn van guteren spieekt dit bericht echter uitdrukkelijk tegen. „De keizer is hier gisteren in goeden welstand aangekomen", zegt het. Dit laatste zou toch ook wel hot geval kunnen wezen, ook al was de aanslag niet verdicht en de helm des keizers wel door een kogel doorboord. Het schijnt echter dat het geheele bericht weder een dier canards is, die gewoonlijk zoo gretig door de Engelsche pers verspreid worden. THERMOMEITLRSTAND. 12 Mei 'sav. 11 u.51gr. 13 's rnorg 7u.52gr.'smidd. 1 rs. 55gr.'sav. Sa.52gr. t TA TEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting tan Maandag 12 Mei. (.Vader verslag.) Aan de orde is art. 4 der rechterlijke organisatie. De beer Heemskerk merkte o?, in verband tot de wijzigingen welke do minister telkens aanbrengt in zijn ontwerp, dat art. 4, zooals het nu luidt, niet past onder bet opschrift: „de rechterlijke macht in bet algemeen". Dit wat den vorm aangaat. Wat de zaak betreft, heeft hij er bezwaar tegen, dat men, in plaats van ambtenaren aan te wijzen, die den werkkring zullen hebben van den tegenwoordigen procureur-generaalhet werk van dezen nu als bijwerk geven wil aan de vier officieren van justitjp bij de rechtbanken van appèl. De heer Wintgens betreurt het dat men nu juist desorganisatie van orde in bet openbaar ministerie zal brengen, op betzelfde oogenblik waarin een streven naar sociale desorganisatie zich openbaart, waar tegenover dus versterking van het openbaar gezag zeker meer gewettigd zou zijn. Hij komt ook op tegen den poli- tieken invloed, dien de minister zich op de rechterlijke macht wil assumeeren. De herr Godefroi erkent dat, bij het stelsel der regeoring, toezicht op den officier van justitie in vier airoudissementen zal ontbreken. Het was nu wel te verhelpen door de vier hoofdofficieren van justitie niet deel ie doen uitmakeu van een bepaald college, maar dan woiden ze weer ainphibiën. Het is "t gevolg van het doordrijven om geene hoven te willen. De heer Rutgers verklaart zich tegen het stelsel omdat daaruit anarchie zal ontstaan. De heer Kappeyne verdedigt de voordracht. De heer van Eek wijst op het ongerijmde om aan de hoofdofficieren een hoogeren rang 'te gevendie alleen in den titel bestaat, zonder bezoldiging. En zelfstandige hoofdofficieren aan te stellen, is ook onmo gelijk, want dan zon men twee parketten krijgen bij éen college. Hij meent dat men moest ophouden to reageeren tegen de gevallen beslissing der afschaffing van de hoven. Hij stelt daarom voor de qualiteit van hoofdofficieren weder te doen vervallen. De minister verdedigde de wijziging als een noodza kelijk uitvloeisel van de aanneming van bet amendement- Kappeyne. Hij doet voorts opmerken dat de hoofd officieren niet belast zullen worden met al do werkzaamheden van het parket bij het hof', maaralleen van het appèlvoorts dat ook de tegenwoordige pro cureurs-generaal ouder den minister staan, en dat de grondwet de opdracht van het centraal toezicht aan pen hoogen raad verbiedt. Hij doet voorts uitkmoen dat hetter voorkoming van" verwarringnoodig is, dat er bij de vier hcofdrechtbaoken slechts éen parket zij. De heer van Eek betwist dat het amendement>Kap- peyne deze wijziging noodig heelt gemaakt. De heer Heemskerk is van hetzelfde gevoelen. De heer C. van Nispen is tegen het amendement-van Eek omdat bij er iets goeds ïd vindt, dat de hoofdofficieren dan toch boven de officieren staan. De heer van Beijma hecht niet aan de hiërarchie i i 't algemeen belang, maar wil n en ze behouden, waarom dan ook niet den titel van procureur-generaal? Het amendement-van Eek wordt verworpen met 34 tegen 14 stemmen en het artikel aangenomen met 32 tegen 25 stemmen. Art. 5 bepaalt dat do tegenwoordigheid van bet openbaar ministerie bij de terechtzitting in burger lijke zaken alleen noodig is voor zoover de wet ze vordert. De beer Gratama stelt, om verschillende redenen, voor die tegenwoordigheid altijd te vergen. Na bestrij ding door de heeren Jolles en Godefroi woidt dit amen dement verworpen met 44 tegen 15 stemmen waarna de artt. 5 en 6 worden goedgekeurd. Als art. 6óis stelt de commissie van rapporteurs alsuu voor: „De procureur generaal bij den hoogen raad houdt in hi t algemeen toezicht op de handhaving der wetten de richtige vervolging der misdrijven en de uitvoering der strafvonnissen ia het gebeele rijk. „De bevelen, die hij daartoe geeft aan de officie is van justitie worden door dezen opgevolgd." De heer Heemskerk verdedigt het amendement op grond dat de grondwet bet toezicht van aile iechts- collegiën opdraagt aan den hoogen raad, en de aange wezen persoon om dat toezicht uit te oefenen is do procureur-generaal. Men verkrijgt daarmee ook den waarborg voor eene wenschelijke eenheid eu voor vrije rechteis. De regeering mag alleen invloed uitoefenen als bet politieke misdrijven of 's lands veiligheid geldt. Na repliek des ministers wordt het amendement aan genomen met 31 tegen. 25 stemmen. De regeering heeft voorgesteld een nieuw art. achter art. 6, bepalende dat de hoofdofficieren van justitie aan het hoofd van het openbaar ministerie zullen staan te 's Hertogenbosch voor Noord BrabantZeeland en Lim burg te Arnhem voor GelderlandUtrecht en O ver- ij sel 5 te Amsterdam voor Noord-eu Zuid-Holland, en te Leeuwarden voor Friesland, Groningen en Drenthe. De heer van Eek acht de bepaling onuoodig.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1