wordt in verschillende artikelen gewijzigd, en daarbij de verplegiiurskosten bepaald op vijftig cents daags. Aan J. Waikenhaus worden 35 centiaren grond in gebruik afgestaan voor het bouwen eener zoogenaamde ververscbingszaa) nabij bet station. Wegens de afwezigheid van den heer Pcmpe van Meer dervoort wordt de verordening van het burgerlijk armbestuur, van welk bestuur bij voorzitter is, en wegens het vergevorderde uur de uitbreiding van hulpperso neel aan de scholen der le en 2° klasse niet behandeld. öuitfntanö. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals verwacht was, volhardde de permanente com missie uit de Fransche nationale vergadering Zaterdag in de gereserveerde houding, welke zij in al hare bijeenkomsten gedurende dit reces in acht nam. De leden kwamen slechts bijeen met de heeren de Goulard en de Fourtou namens het gouvernement om teconsta- teeren, dat men elkander niets te vragen ot te zeggen had. De geheele zitting liep binnen een kwartier af. Maar de vertegenwoordigers der rechterzijde hebben zich ruimschoots schadeloos gesteld. Reeds den dag te voren kwamen zij bijeen bij den heer Anisson-Du- perron, niet om eenig besluit te nemen, zooals la Patrie zegt, maar om van gedachten te wisselen over den algetueenen toestand. Deze bijeenkomst werd hervat onmiddellijk na afloop van de vergadering der perma nente commissie en toen bijgewoond door een 40tal andere afgevaardigden. Eene commissie van 6 leden werd benoemd om een voorloopig plan te ontwerpen, bestemd cm de eendracht van de verschillende frac tion der rechterzijde in den strijd tegen hot radicalisme te bevorderen. Generaal Changarnier is voorzitt?r, de heeren Amadée Pontalis, Baragnon, Pradié, Batbie, en de Broglie leden dezer commissie. Het is inderdaad jammer dat deze onderscheiding den heer de la Rochefoucauld Bisaccia niet te beurt gevallen is. Naar Let schijnt is het bij deze heeren ook: uit het oog uit het hart. Want terwijl deze ver dienstelijke en vaderlandslievende hertog de vergadering der permanente commissie moet verzuimen wegens zijn onvermoeid streven voor Frankrijk's welvaart, vergeten zijne geestverwanten hem de plaats te geven, die hem toekomt in eene commissie welke hem volkomen waar dig is. Want wie zou de toekomstige gedragslijn der rechterzijde beter kunnen aangeven dan hij, die naar Weeuen reist alleen om den graaf van Chambortl te raadplegen over de houding, welke de getrouwe kampioenen van het droit divin in den aanstaanden strijd moeten aannemen? Terecht merkt le Temps op: „Een vreemde toestand voorwaar! Een lid van de vertegenwoordiging eener republiek gaat open lijk naar den vreemde, om in naam van een talrijke parlementaire fractie, het wachtwoord van een troon pretendent te vragen!" Wat nog zelden gebeurd is zal thans geschieden, de Duitsche regeering zal voor den rijksdag wijken. De aanneming der muntwet door den rijksdag is zoo goed als verzekerd. De heer Delbrück heeft nog in de tegenwoordige zitting de indiening eener wet op het papieren geld aangekondigd, welke thans op de kan selarij in bewerking is. De heer Bamberger kan dus zijne amendementen betreffende deze quaestie intrekken en zijne denkbeelden bij de behandeling dezer toege zegde wet ontwikkelen. Omtrent het 2J/ör£-stukdat tegen den zin der regeering door den rijksdag is aan genomen, wordt niets naders vernomen. In de gemeenschappelijke zitting der beide delegation van de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie hebben de stemmen over de beide punten van geschil ten aanzien van een paar posten op de rijksbegrooting gestaakt. Elke d;r beide delegatiëu heeft het besluit, hetwelk zij in de afzonderlijke vergadering genomen had, eenstem mig gehandhaafd. Het gevolg hiervan is dat het door de Oostenrijksche delegatie aangenomen kiediet voor den aankocp van geweien niet is toegestaan, maar daaren tegen de dekking van het deficit op het budget voor 1870/71 betreffende de militaire grenzen, waarvoor de Hongaarsche delegatie zich verklaard hadgeweigerd is. Op het Iberische schiereiland zijn Zaterdag do ver kiezingen voor de constitueerende vergadering geopend met de samenstelling der kiesbureaus. Het resultaat dezer eerste uiting der kiezerswaarnaar men reeds bijna met zekerheid de definitieve keuze kan berekenen, is zoowel te Madrid als in het overige Spanje zeer ten gunste van de federale republikeinen. De berichten om trent de militaire gebeurtenissen betreffen bijna allen de quaestie of de cabecilla Dorregaray den republikeinschea kolonel Navarroof Navarro Dorregaray een gevoelige nederlaag heeft toegebracht. Naar gelang harer her komst waren gedurende de laatste dagen de mededee- lingen gunstig voor den een of voor den ander, maar thans schijnt er niet meer aan getwijfeld te kunnen wor den of die betwiste nederlaag is inderdaad door de gere gelde troepen geleden. De Madridsche dagbladen beves tigen dat kolonel Navarro in een hinderlaag gelokt en benevens twee andere hoofdofficieren krijgsgevangen gemaakt is, dat hij meer dan 250 man aan doodeD, gewonden en gevangenen verloor en buitendien zijn éenige stuk geschut door de Carlisten zag buit maken. Op zich zelve is die nederlaag niets meer dan een ongelukkig toeval, zooals die zoo dikwijls in den zevenjarigen Carlisten-oorlog voorkwamen, maar die hoegenaamd de kansen voor de opstandelingen niet ver meerderen. Maar het treurigste is de ophef, die er door de strijders voor God, koning en vaderland van deze „schitterende" overwinning gemaakt zal wor den en die den hopeloczen tegenstand vermeerderen en overmijdelijk nieuwe stroomen bloeds ko3ten zal. Want deze nederlaag eischfc helaas!, meer dan éene schitterende revanche. Duitsche kroniek. In de Berlijnsche Germania, bet bekende ultramon- taansche blad, vindt men den zendbrief der Pruisische bisschoppen, dien zij uit Fulda onder dagteekening van den 2en Mei aan de geestelijkheid en de geloovigen hunner diocesen gericht hebben. Natuurlijk met scherpe woorden worden daarin de politiek-kerkelijke wetten gehekeld, maar in geene passage straalt hun tegenstand zoo door als in de volgende: „Noch hebben de be doelde wetten geen kracht vaQ wet; wat echter ook komen moge, wij zullen onder Gods genade de begin selen, welke in ons protest vervat zijn en die niet onze, maar de beginselen van het Christendom en de eeuwige gerechtigheid zijn, onversaagd verdedigen en onzen plicht als herder zco vervullendat wij in het uur van onzen dood voor den rechterstoel van den goddelijken herder, die ons gezonden en zijn leven voor de zijnen geofferd heeft, niet als huurlingen verworpen worden." De Gerroania jubelt en juicht over dezen tegenstand. „Zoo staan, roept zij in verrukking uit, de bisschoppen eendrachtig en manmoedig, gestaald door die moreele kracht, welke overtuiging en plichtgevoel schenken, en gesteund door duizenden van priesters en honderd duizenden van leeken, die allen vast besloten zijn om den strijd voor het geweten te aanvaarden en niet eerder op te geven, dan wanneer het overmoedige libe ralisme, dat de vrijheid schendt en zelfs de kerk niet ontziet, gedemoedigd is." Oawillekeurig denkt men aan de Babelsehe spraak verwarring, wanneer men de kerkelijk-politieke wetten van den minister Falk het werk der liberalen hoort noemen. Een der weinige waarlijk liberale dagbladen in Pruisen, het Frankfurter Journal, is het dan ook in deze opvatting met de Germania geenszins eens. De kerkelijke wetten van het Pruisische gouvernement noemt het blad niet slechts doodend voor de vrijheid der kerk, maar zelfs voor die van het individu. Oyer die wetten juicht een verblinde regeerings-clique en „den eersten stap, die op dit gebied tot vrijheid leiden moet, aarzelen von Bismarck en zijne ambfgenooten te doen. Wij althans trekken het gerucht, in enkele officieuee bladen verspreid, dat von Bismarck's toe stemming voor het wetsontwerp op het burgerlijk hu welijk en de registers van den burgerlijken stand reeds verzekerd zou wezen in twijfel. Niet dan met een dik vraagteeken nemen wij dit bericht over." Ten aanzien van deze vraagstukken blijft de regee ring zich in den landdag zoowel als in den rijksdag in het diepste stilzwijgen hullen. Enkele dagbladen kunnen hierover hunne verwondering nauwelijks ver bergen, te meer omdat vóór het bijeenkomen der ver schillende parlementen aan de indiening van wetten betreffende deze belangrijke zaak niet meer getwijfeld werd. Eenige andere bladen die a tort et d travers de regeering willen verdedigen, geven als reden voor deze teleurstelling op, dat men vreest de protestant- sehe geestelijken in hun inkomen te benadeelen. Doch dat dit niets meer dan een uitvlucht ia, behoeft nau welijks aangetoond te worden. In het ontwerp be treffende het burgerlijk huwelijk, hetwelk door de Pruisische regeering in de zoogenaamde liberale aera werd ingediend, wist men dit bezwaar althans reeds te boven te komen. Het zwijgen der regeering heeft echter geen andere reden dan dat een gedwongen burgerlijk huwelijk in het systeem der nieuwe „liberale" kerkelijke wetten niet past. In een der paragrafen der wetbepalende de oprichting van een gerechtshof voor kerkelijke aange legenheden, leest men dat „kerkbedïenaars door een vonnis van het gerechtshof van hun ambt ontzet kun nen worden wanneer zij de bepalingen der staatswetten' die op bun ambt of hunne ambtelijke bezigheden betrekking hebben, niet opvolgen of schenden." Welke wetsbepalingen nu hebben betrekking op ambtsbezig heden der geestelijken? welke anders dan de bepalingen over de voltrekking van het huwelijk. Toq aanzien van zuiver godsdienstige bezigheden vindt men anders in de Pruisische wetten tevergeefs eenige bepalingen. Slechts de voltrekking van bet huwelijk is eene ambtsbezig heid van den geestelijkewelke onmiddellijke burgerlijke gevolgen heeft. Zoolang de staat de wet laat bestaan dat katholieken en protestanten slechts getrouwd kun nen worden door hunne respectieve geestelijken, moet hij tot voorkoming van willekeur daaromtrent bepalin gen maken. Met de invoering van het verplichte burger lijk huwelijk ontneemt men aan de kerkelijke ceremonie eik burgerlijk gevolg en voorkomt dus menig conflict. Zooals de zaken nu in Pruisen staan is aan die invoe ring nauwelijks ernstig te denken. Men stelle zich voor dat eea geestelijke het huwelijk volgens „de bepalingen der staatswetten" weigert te voltrekken, b. v. gemengde huwelijken slechts inzegent onder de bekende belofte om alle kinderen, die uit dit huwelijk voortspruiten, in den katholieken godsdienst op te voeden, dan zal onder de nieuwe wetgeving zijne afzet ting door het gerechtshof worden uitgesproken. Dit is echter slechts mogelijk zoolang de kerkelijke bande- liug der inzegening het karakter van een burgerlijke handeling behoudt, of m. a. w. het verplichte burgerlijke huwelijk niet is ingevoerd. Door deze invoering zou men derhalve aan een nieuwe instelling, die nauwelijks is ingevoerd, een zijner voornaamste attributen ontnemen. Voert men derhalve bet verplichte burgerlijk huwe lijk in Pruisen indan hebben de geestelijken geen functie van staatsambtenaar bij het huwelijk meer te vervullen, dan behoeft de staat zich om de ceremonie niet meer te bekommerende opperpresident kan geen klacht meer indienen en het nieuwe gerechtshof niet meer veroordeelen. Wil men aan dit gerechtshof echter niet een zijner belangrijkste attributen ontnemen, dan moet men dus bet burgerlijk huwelijk niet invoeren. Tegenover deze logica kan het stilzwijgen der regeeiing weinig verwondering wekken. Srrtttomgm. Vrijdag jl. is te Helsingör gearriveerd het barkschip Walcheren, gezagvoerder M. Th. Larsen, van Londen naar Riga. Schip en equipage in goeden staat. Volgens Zaterdag bij de stoomvaartmaatschappij Nederland ontvangen telegram van Malta, is het stoom schip Willem kroonprins der Nederlanden (van de Neder- landsch-Indische stoomvaartmaatschappij) met onklare machine door het stoomschip Galleop van Huil, 300 mijlen bewesten Malta op sleeptouw genomen en aldaar binnengebracht. Voor reparatie zou het stoomschip waar schijnlijk 14 dagen oponthoud ondervinden; alles wel aan boord. ÖdtiirelsbPticbtm. GRAANMARKTEN ENZ. Rotterdam:, 12 Mei. Tarwe was heden ruim aan gevoerd, overigens middelmatig. De prijzen hebben zich staande gehouden. Amsterdam, 12 Mei. Raapolie op 6 weken f 43$. Lijnolie op 6 weken f 40T^. PRIJZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 12 Mei 1873. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 21 pet. 56T3C ♦dito dito dito 3 68$ ♦dito dito dito .4 „88 ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 137 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 116$ België. ♦Certificaten bij Rathschild 2$ Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 52$ ♦dito 5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 98 ♦Certific. adia. Hamburg 5 ♦dito Hcpe C°. 1855 6e serie 5 871 ♦Cert. 1000 1864 5 97} ♦dito f 1000 18665 97| ♦Loten 18665 „246 ♦Oblig. Hope%C°.Leening 1860 4$ 90$$ ♦Certific. dito4 ♦ïi6eriDt.Stu'glitz&C°.2ea4L. 4 ♦Obligatiën 1867—69. 4 77| ♦Certificaten6 48 J ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 225 ♦Oblig. dito4 180 Obl. spoorweg Poti-Tifiis 5 94$ dito dito «Jelez Orel .5 941 dito dito CharkowAzow. 5 92$ Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 „73 Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Jnli. 5 641 ♦dito dito April/Oct. 5 64| ♦dito in papier Mei/Nov. 5 61tV ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. ♦Obligatiën. Buitenl. 1867—71. 3 19$ dito Binnenlandsche 3 löf Portugal. ♦Obl. 1856—69 3 „39$ Tarkije. dito (binnenl.) .5 51$ Egypte. Obl. 1868 7 „86$ Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 95$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98$ ♦dito dito dito (1885) 6 99$ ♦Obl. Illinois 7 n ♦dito dito Redamtion. .6 Obl.Atl.Gr, W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.lesec. 7 „35 dito dito dito 2esec. 7 „35$ düo dito 1869 dito 7 37$

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3