van f 1300 'sjaars, de majoor J. H. Lux, magazijn meester der artillerie le klasse te Grave. Benoemd bij den staf der artillerie tot magazijnmees ter der artillerie lö klasse, de kapitein J. J.Mathijsen, magazijnmeester der artillerie 2e klasse te Helder. Verplaatst in rang en betrekking naar Grave de 2e luitenant N. S. Slayters, magazijnmeester der artil lerie 3e klasse te Wierickerschans. ONDERWIJS. De Leidsche courant deelt het volgende mede: De deskundige, voor een deel van het voorjaars examen voor lager onderwijs in de Fransche taal in Zuid-Holland gebruikthad de zwakheid of slechtheid gehad, eenige zijner leerlingen vooraf in te lichten om trent het schriftelijk werkdat zou worden opgegeven. De ontdekking hiervan was onaangenaam voor de examen commissie, maar nog meer voor de geslaagde candidaten, die het onderwijs van bedoelden deskundige genoten hadden. Ouder deze laatsteu behoorden te Leiden de heeren J. W. Segaar, C. V. van Noppen, J. J. Werst en M. van Gelderen. Toen dezen het gebeurde van den district-schoolopziener vernamen, betuigden zij eenparig hunne onschuld en verklaarden zich op zijn voorstel onmiddellijk bereid door nieuwe proeven van bekwaam heid te bewijzen, dat zij in staat waren geweest, het opgegeven werk zonder eenige voorlichting te maken. Donderdag jl. heeft dit te 's Gravenhage voor de com missie plaats gehad, met dezen uitslag, dat er niet de minste twijfel overbleef aan de onschuld dezer heeren, noch aan de billijkheid hunner aanspraak op de akte van toelating voor de Fransche taal. KERKNIEUW S. De kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente te Serooskerke (Walcheren) beeft tot predikant beroepen den heer G. J. van Lindonkpredikant te Nieuw Locs- drccht (classis Amersfoort). Het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Brouwershaven heeft ter vervulling der vacature, te ontstaan door het emeritaat van den heer H. P. Reijershet volgende 12 en 6tal van predikan ten alpbetisch samengesteld Twaalftal de heeren 51. Adriani, te HerkingenO. Geerts? te de Rijp; J. G. Hagen, te MijdrechtA. M. E. Jungius, te Andijk H. L. Kromte DreischorH. J. van Nouhuis, te Oirsckot; C. Reijers, te Ellewoutsdijk; W. Snellen, te Driel; J. D. Tilanus te Oijen en MegenH. J. Vreu- denherg, te Varsaeveld; W, M. de Vries, te Driehui zen en W. N. Wolterink te Sir Jansland. Zestal de heeren Adriani, Hagen, Jungius, Reijers, Tilanus en Wolterink. Volgens particulier bericht heeft de heer H. A. Gillot op Zondag den 4en dezer bij de hervormde ge meente te St. Petersburg zijne intreerede gehouden in de Duitsche taal. Hij had geen tekst tot grondslag zijner rede genomen, maar tot onderwerp gekozen Het kruis van Christus. Te Dinteloord schijnt eene quaestie van denzelf den aard als die te Moerdijk te ontstaan. Reeds is bericht dat daar tegen den wil van den predikant Niemeijer door den beer Koeken gepredikt is. Nu wordt gemeld, dat de kerkeraad reeds vooraf besloten heeft, zich aan geen schorsing of afzetting te zullen storen, maar in dat geval een beroep op het kiescollege te doen, waardoor hij benoemd is. Kerkvoogden moeten met denzelfden geest bezield zijn. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder duitsche hervormde gemeente te Schore door den heer Janzen te Vrouwepolder. De te St. Kruis beroepen predikant der Neder duitsche hervormde gemeente heeft gisteren namiddag zijn dienstwerk aldaar aanvaard met eene rede naar aanleiding van Lukas 17 vers 20 en 21. Hij was des morgens bevestigd door den heer Visser, predikant te Schoondijke, die over Handelingen 24 vers 25 sprak. MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ont vangen telegram, is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, ouder bevel van den kapitein ter zee J. van Gogh, na op den 7en dezer te Malta te zijn aangeko men, den 10cn daaraanvolgende weder van daar ver trokken, tot voorzetting zijner reis naar Oost-Indië. Aan boord was alles wel. Naar aanleiding van 'skonings besluit van den 9en Mei 1873, wordt Zr. Mc. schroefstoomschip Bomme- ierwaard, liggende te Hellevoetsluis, met den 13en dezer in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen aan den luitenant ter zee le klasse J. H. Haakman. Met ingang van den 13en dezer worden geplaatst aan boord van Z**. M". schroefstoomschip Bommeler waardde luitenants ter zee 2e klasse A. van Hengel, J. A. Willink Ketjen en R. de Vidal de Sl. Germain, eerstgenoemde als oudste officierde officier van gezond heid 2e klasse L. P. Gijsberti Hodenpijlen de officier van administratie 3e klasse W. D. J. Bezemeraan boord van Zr. M\ wachtschip te Amsterdam, de luitenant ter zee 2" klasse L. Voute; aan boord van Zr. M3. monitor Tijger, de luitenant ter zee 2° klasse P. H. Prager; aan boord van Z1'. M\ monitor Heiligerleede officier van gezondheid 2e klasse H. Moerirans. Staats cour.) Volgens eene mededecling in het Utrechtsch dag blad zijn van de invaliden op Bronbeek, waarvan een groot aantal voor Iadië dienst wilde nemenslechts 12 man goedgekeurd; de overigen konden daarvoor wegens lichaamsgebreken niet in aanmerking komen. GEMEN GDE BERICHTEN. Z. 51. de koning heeft benoemd tot ridder tweede klasse der orde van den Gouden leeuw van Nassau den commissaris des koiiings in Drenthe, mr. J. L. G. Gregory. De groothertog van Luxemburg heeft bevorderd tot kommandeur der orde van de Eikenkroonden heer mr W. L. Schiffer, advocaat-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Groningen, kapitein-kommandant van het korps scherpschutters te Groningen. Uit bet verslag der kamer van koophandel en fabrieken te Enschedé over 1872 blijkt, dat aldaar in werking waren 10 stoomkatoenspinnerijen en 13 weve rijen. De uitzending naar Nederlaudsch-Iudië en andere buitenlandsche havens was grooter dan in 1871, doch 't binnenlandsch debiet aanzienlijk minder, nl. ter waarde van 2,412,159 tegen f 3,380,000. Ia de veenderijen zijn ook de werkstakingen aan de orde. Te Nieuw-Apelscha zijn zij nagenoeg afgeloopen te Hardenberg is men er mede begonnen. Vele patroons lieten hun gravers de keuze tusschen werken voor 5 cents per roede meer of opmeten en afrekenen; de meeste werklieden kozen het eerste. Vrijdag avond laat verspreidde de telegraaf het onbegrijpelijk bericht dat alle zaken aan de beurs te Weenen gestaakt waren. Enkele berichten spraken daarbij van een groote crisis, maar wat eigenïij k was voorgevallen bleef in den aanvang voor ieder een ge heim. Thans blijkt dat Vrijdag plotseling als een bliksemstraal uit helderen hemel de Weensche beurs gesloten moest worden wegens de onmogelijkheid om eenige zaken te kunnen effectueer en. De beursspecu lanten, de Qriinder en de geldhandelaars hadden zich allen zoo diep in da speculatiën gewikkeld, dat toen het kantoor Petschek verklaarde voor het oogenblik, d. w. z. vóór de realisatie zijner loopende zaken, niet in staat te zijn om aan zijne verbintenissen te voldoen, terstond een groot beursspeculant failleerde, die hon derden in zijn val dreigde mede te slepen. Daarom besloot het bsurs-comité onmiddellijk de beurste sluiten en eene inschrijving te openen, teneinde aan de geld- crisis tegemoet te komen. De uitstaande saldo's der speculatiën op tijd waren tot zulk een bedrag geklom men dat de verliezen, aan de beurs te Weenen in deze speculatiën geleden, op millioenen geschat worden. Alet hulp van den minister van financiën cn de natio nale bank is bovengenoemde inschrijving reeds tot 23 millioen geklommen. Het is zeer te betwijfelen of deze les de Weensche bankiers voorzichtiger en aan de schandelijke dobbelarijen aan de Weensche beurs een einde zal maken. Er is een officieele opgave verschenen van de acci denten, gedurende 't tijdvak van 1 Januari I860 tot 1 Januari 1872 aau Britsche oorlogsbodems overkomen. In die twaalf jaren zijn vijf schepen, waaronder de Cap tain, gezonken met een gezamenlijk verlies van circa 900 menschenlevens. Niet minder dan 101 schepen strandden of raakten aan den grond; 14 daarvan gin gen totaal verloren. De waarde der gezonken schepen alleen (de Captain meegerekend) wordt geschat op 522,800 pond sterling. Uit bet Müosterdal worden weer nieuwe wonder baarlijke vei schijningen gemeld. Sinds eenige dagen hoorde men fluisteren dat Zaterdag 3 Mei, 's namiddags te 3 urende moeder Gods zou verschijnen om de plaats waar, en de wijze hoe men haar een kapel zou bouwen nader aan te duiden. Dientengevolge waren op den be paalden dag bijna 6000 personen te Walbach bijeen. De commissaris van politie met 6 gendarmes kwam te 1 uur de menigte sommeeren uiteen te gaan. Te vergeefs. Te 2 uren kwam een eskadron Oost-Pruisische dragon ders. Opnieuw werd de menigte bij herhaling aangemaand uiteen te gaan. 't Hielp echter niets, zoodat er niets anders overbleef dan het terrein door de dragonders te doen schoonvegen. Gebrek aan stalling noopte de cava lerie te 5 uren naar Col mar terug te keeren. Intusschen was per spoor een compagnie infanterie van het 105e Saksische regiment aangekomendaarmeê werden het dorp en de wegen daarheen afgezet en de manschappen tot nader order bij de bewoners van Walbach inge kwartierd. De Londensche bladen zwaaien bijzon deren lof toe aan twee schilderstukken van Nederlandsche kunste naars, op de jongste tentoonstelling van de Royal Academy te Londen. Het zijn: De dood der eerstge borenen, van Alma Tadema, en De armen van 'tdorp, van Israels. VERB O OP ING EK EN AANBESTEDINGEN. Den 7en dezer heeft de aanbesteding plaats gehad van 1° een tweejarig onderhoud der kazernen te Vlis- singen en 5Iidüelburg enz., hetwelk is aangenomen door den heer A. Rinders, te Bres'iens, voor 8039* 2o het eenjarig onderhoud der werken te Vlissingen' Rammekens en Breskeus, aangenomen door denzelfden voer f 2059, en 3° het herstellen van iretselweiken enz. op het fort Rammekens, aangenomen door denzelf den voor 52 ten honderd boven de prijzen van het tarief. BURGERLIJKE STAND. 5Iiddelbtjrg. Eerste huwelijksatkondiging van den llcn dezerJ. W. Bouff, jrn. 26 j. met J. E. van de Kop, jd. 25^ j. J. F. Gernler, jm. 33 j. met W. van de Woestijne, jd. 30 j. 51. Kaboord, wedr. van M. Joziasse, 47 j. met C. J. Sturm, wedc. van S. Hillebraod, 49 j. A. Buijs, jm. 24 j. met L. van Vlaanderen, jd. 20 j. (Van 3—10 Mei.) Vlissingen. Gehuwd: A. J. Witte, jm. 26 j. met C. Droogendijk, jd. 28 j. II. Loois, jm. 24 i. met A. 51. Lagaaij, jd. 22 j. Bevallen: A. C. Scheurleer, geb. van Aken, d. J. van der Wal, geb. Stiene, z. C. de Rijcke, geb. Stroo, d. W. J. Jobse, geb. Haruisenz. M. E. Tromp, geb. Rieken, z. M. de Kork, geb. Geelhoed, d. A. C. van Boven, geb. van de Vijver, d. 51. J. R. Desmet, geb. van de Steene, d. Overleden: J. Bakker, z. 9 j. J. F. Pauwels, z.5m. P. Lute, vrouw van C. J. Krug, 34 j. Goes. Gehuwd: L. Baart, jm. 44 j. met M.Lomme, jd. 42 j. D. P. Maartense, jm.' 28 j. met A. Heinsdijk, jd. 24 j. Bevallen: 51. L. Klemkerk, geb. Goossen. z. K. de 5Iunck, geb. Zandee, z. 51. H. van Stappers, geb. Pas- 8ieux, d. P. 5Iinnaar. geb. Zwartepooite, d. C. Meijler, geb. van der Ilage, z. K. D. llaraondt, geb. Robijn, 'z. Overleden: M. Kole, d. 6 m. M. llipmeester, man van J. Sandee, 46 j. A. A. W. Bolland, z. 2£ m. J. Geluk, man van M. Geluk 61 j. Zierikzee. Gehuwd: C. A. Wesse, jm. 25 j. met J. P. Rombouts, jd. 25 j. J. Kandei, jm. 26 j. met W. Smit, jd. 22 j. J, Scherpenisse, jm. 25 j. met J. Mo- rijn, jd. 23 j J. Douw, jm. 23 j.metM Kodde jd. 28 j. Bevallen: G. van der Lenden, geb. Groeneveld de Kater, dB. (tweel.) C. Reijnhoud, geb. van den Boom, z. M. Eijke, geb. van Schelven, z. H. van der WekkeD, geb. Neerhout, z. Overleden: 51. P. van Nieuwenhulze, d. circa 3 j. C. Eijke, wedr. van W. Wolfhage, 75 j. C. Padmos, wedr. van E. Ornée, 66 j. M. A. T. van der Lenden, d. 5 d. W. E. van der Lendend. 6 d. THERMOMETERSTAND. 10 5ïei 's av. 11 u.49 gr. 11 's morg.7 u.54gr.'smidd.lu.G0gr.'eav. llu.52gr. 12 'smorg. 7 u. 54 gr. 'smidd. 1 u. 61 gr. 'sav. 6 u. 58 gr. STATEN-GENERAAIu tweede kamer. Zitting van Maandag 12 Mei. (Per telegraaf De voorzitter deelt mede, dat is ingekomen een wets ontwerp tot goedkeuring van een nieuwe overeenkomst met de Amsterdamselie kanaalmaatschappij. De discussiën over het wetsontwerp tot invoering van een nieuwe rechterlijke organisatie worden vervolgens voortgezet. Een voorstel der regeering, betreffende de aanstelling van hoofdofficiereu van justitie bij de rechtbanken van appèl, en een voorstel van de commissie van rappor teurs, dat de procureur-generaal bij den boegen raad het algemeen toezicht over het openbaar ministerie zal uitoefenen, werden aangenomen. GEMEENTERAAD VAN GOES. Zitting van Vrijtlag 9 Mei. Voorzitter de heer Blaaubeen. Afwezig de herren Pompe van Meerdervoort en BnsiDg. De notulen der vorige vergadering, waarop de heer Callenfels eene aanmerking had, daar zij niet alles bevatten wat hij had gesproken, worden onveranderd goedgekeurd. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd tot het rooien van eenige boomen bij de Koepoortbrug die zal worden afgebroken. Op een adres van J. J. van den Broeke om grond in koop of gebruik, vóór het Roosjeshof, wordt deze verwezen naar den pachter der inzameling voor da faecale stoffen, die dit bedoeld perceel in gebruik heeft. Wordt besloten tot het verleenen van eene toelage aan drie helpsters in de bewaarschoolonder verplichting van iederen avond behulpzaam te zijn bij het onder richt in naaien en breien. Worden benoemd in plaats van den heer A.Nortier, die naar elders vertrokken is, tot lid van het burgerlijk armbestuur dr. N. J. F. Verschoor; van de commissie van classificatie der schoolkinderen jonkheer m*. Pompe van 5Ieerdervoort; van de fiaancieele commissie de heer Busing en tot hoofdcommissaris der vereeniging van werklieden de heer den Boer. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd tot af- en overschrijving op verschillende posten der be grooting voor 1872, tot een gezamenlijk bedrag van f 853 22, en tot voldoening eener som vao 30 uit de onvoorziene uitgaven voor 1873, voor de kosten der tienjarige tafels op de registers van den burgerlijken stand. De verordening van het bestuur van het gaBthui*

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2