ooievaar. De werken zijn allen met bewonderenswaar dige juistheid uitgevoerd. Op een drietal plaatsen waar men een zeer schoon overzicht over het teriein der tentoonstelling zal heb ben, worden luchtballons geplaatst ten gebruike van het publiekwaarin men zonder ecnig gevaar tot zekere hoogte kan opstijgendaar zij stevig worden bevestigd, en op die wijze het geheel kan overzien. De schat van den sultan van Turkije wordt voor- loopig in de schatkamer van den keizer van Oostenrijk bewaard, totdat het ijzeren paviljoen in de Turksche afdeeling gereed zal zijn. De eerste bezending van dien schat bedroeg 200 voorwerpendoch later volg den nog 30, waaraan nog 30 van de kostbaarste wapenen van den sultan werden toegevoegd. Bijzon der moet de aandacht verdienen dat gedeelte van den schat hetwelk vroeger aan den beroemden Nadar Shach van Perzië behoorde. Eerst in de tweede helft van deze maand zal de tentoonstelling van deze voorwerpen gereed zijn, daar bet massief ijzeren gevaarte waaruit het paviljoen moet bestaan wel reeds gesteld en inge metseld, maar nog niet bekleed en gedecoreerd is. In de Turksche al deeling is Maandag een voorwerp ge plaatst dat reeds veler aandacht tot zich heeft ge trokken, nl. een uit zilver vervaardigd model van de in het vorige jaar door de Sultane-moeder te Stamboel gestichte moskée, die niet zoozeer uitmunt door hare grootte als wel door hare schoonheid, vooral wat betreft de inwendige decoratie. Van de Australische koloniën is bijna nog niets tentoongesteld. In de vorige week waren 300 kisten van daar afkomstig uit Hamburg en Triest naar Weenen afgezonden. Om echter de tegenwoordige bezoekers eenig denkbeeld te geven van de ontwikkeling in die koloniën zijn voorloopig een aantal photographiëa be treffende de productie en de industrie aldaar tentoon gesteld. In de Portugeesche afdeeling bevindt zich een soort reusachtige piramide-étagère waarop men in ver schillende verdiepingen een geheele wereld van kleine menschen ziet van verschillend geslacht, leeftijd, klasse, rang en waardigheid; daartusschen wemelt het van visschenkippenganzenvarkensmuilezels en ander gedierte, en bevindt zich een rijkdom van allerlei landbouw- en boomvruchten. De mannekijns vormen een volledige verzameling van de verschil lende typen der Portugeezen van allo rangen en klas sen in hun eigenaardige kleeding, terwijl het geheel een etbnographisch beeld van het koninkrijk Portugal oplevert. In al deligurenvan personen vindt men den- zelfden nationalen trek terug en toch zijn crgeen twee kop pen die op elkander gelijken; geen enkele kleederdracht zalmen dubbel vertegenwoordigd vinden. Men vindt er flinke boerenjongens bij, die echter de vei gelijking met de aardige boerinnetjes niet kunnen doorstaanhanden en voeten der laatstgenoemden zijn meestal onberispelijk van vorm, en de hoed met breeden of smallen rand, waaronder de witte hoofddoek naar achteren afhangt, staat uitmun tend boven de heldere oogen. Men vindt ook als monniken aangekleede poppen, zwarte, witte, grijze, vette en magere, vuile en zindelijke, tout comme partout. De koniDg van het geheel is een bedelaar; hij kroont de piramide, en een enkele blik op hem is voldoende om den schelm en zijn geheele geschiedenis te leeren kennen. Wat hij ook moge vertellen van zijn ziek been, dat hem noodzaakt op krukken te gaanvan zijn vijf kleine kinderen, die pas hunne moeder hebben verloren, het is alles gelogen, en men heeft met een volkomen gezonden slungel te doen, die te lui is om te werken. Het aantal bezoekers der tentoonstelling neemt langzaam toe; Zondag bedroeg het 7497, doch het regen achtige weer maakte, dat men lang niet alles kon zien. Het dak boven de overdekte tuinen bleek zoo onvol doende te zijn, dat men do daarin tentoongestelde voorwerpen moest wegnemen en zelfs in het tentoon- atellingspaleis en in de rotonde waren de sporen van den regen zichtbaar. Varia uit het buitenland. Engeland. Donderdag ontving de heer Bruce aan het ministerie van binnenlandsche zaken een talrijke deputatie van mijnwerkers uit Schotland, die zich kwam beklagen over hetgeen zij noemde: het drukkende en strenge karakter van de Goal Mines Regulation Act. Toen de minister antwoordde dat hij voor het oogen- blik aan de deputatie weinig hoop kon geven, werd te kennen gegeven dat ongeveer 40,000 mijnwerkers den arbeid zouden staken, totdat hunne grieven waren weggenomen. Woensdag is in het lagerhuis eene der wetten verworpen, die in elke zitting geregeld op de lijst der werkzaamheden voorkomen, namelijk de zoo genaamde Permissive Bill, houdende bepalingen tot be perking van den verkoop van sterke dranken. De meerderheid tegen de wet is echter nog nooit zoo groot geweest; met 321 tegen 81 stemmen werd zj verwor pen. In de meerderheid waren 282 afgevaardigden van Engeland en Wales, 21 van Schotland en 18 van Ier land; in de minderheid 47 van Engeland en Wales en van Schotland en Ierland elk 17. In 1869 werd dit wetsvoorstel verworpen met 193 tegen 87, in 1870 met 121 tegen 90 en in 1871 met 206 tegen 124. In 1872 kwam het niet tot eene stemming over deze wet. Te Con de ver is op op de Shrewsbury and Hereford Railway Woensdag de as van een locomotief van een passagierstrein gebroken, tengevolge waarvan alle wag gons derailleerden en 4 passagiers onmiddellijk gedood en een groot aantal personen gewond werden. Den 8cn is de West-Afrikaansche mail te Liverpool aange komen met belichten van Guinea, meldende dat de Ashantijnen nog in de nabijheid van Cape Coast Castle waren en dat bij Black Point een gevecht geleverd was tnsschen de Europeanen en de inboorlingen, waarin de laatsten de nederlaag leden. De bekende staat huishoudkundige John Stuart Mill is blijkens telegram gisteren te Avignon in Frankrijk overleden. Frankrijk. De Agence Havas meldt dat het or gaan der rechterzijde, l'Assemblée nationale, tengevolge van een geschil met den drukker niet eergisteren, zoo als het door de regeering gemachtigd was, maar eerst Maandag weder verschijnen zal. Le petit Lyonnais deelt mede dat de heer Brunei, secretaris-generaal van de prefectuur en waarnemend prefect te LyoD, tot onder-prefect te St. Denis is benoemd. Van andere zijde zegt het Journal de Lyon dat den heer Brunei als compensatie reeds eenige onder-prefecturen zijn aan geboden, doch dat hij nog geene heeft aangenomen. La Patrie verneemt dat eenige conservatieve afgevaardig den voornemens zijn een centraal comité in te richten met het doel om „de sociale orde te verdedigenwelke openlijk door .het radicalisme bedreigd wordt." Dit comité zal in het openbaar optreden en vertakkingen in alle departementen hebben. Te Parijs is een Engelsche kamer van koophandel opgericht op instigatie van lord Granville. Deze kamer beeft ten doel de bescherming van den Engelschen handel in Frankrijk, de tnsschen- komst bij de Fransche regeering bij de qnaestiën van de heffing van in- en uitvoerrechten en de aanwijzing aan de Engelsche commissarissen van die wijzigingen, welke in het nieuwe handelstractaat wenschelijk geacht worden. De gezant te Parijs, lord Lyons, heeft het eere-voorzitterscbap aanvaard. Volgens le Bien public zal Thiers in de zomer-vacantie eenlgen tijd te Tarbes gaan doorbrengen, waar groote militaire etablissemen ten in aanbouw zijn. Uit Lyon wordt gemeld dat men morgen geen groote deelneming aan de verkiezingen verwacht. Waarschijnlijk zullen slechts de geavanceer- den en de weinige legitimisten en Bonapartisten aan de stemming deelnemen. Duitsckland. Er is sprake van de indiening eener wet tot verhooging van de officierstraktementen, welk voornemen der rijksregeering niet algemeene goedkeu ring vindt. De militairen hebben namelijk reeds na 1866 50 pet. verhooging ontvangen, terwijl alle andere ambte naren in Zuid-Duitschland in verhouding veel lager betaald worden. Geen enkel minister in Zuid-Duitscbiand b. v. heelt het inkomen van een divisie-generaal; de president van het hooggerechtshof van Wurtemberg heeft 300 Thaler minder inkomen dan een majoor te Stuttgart, en een lid van dit hof ongeveer juist zooveel minder dan een kapitein le klasje. De commissie ad hoe uit den rijksdag heeft zich met het ontwerp betreffende de verbetering en de uitbreiding van het Dnitsche vestingstelsel vereenigd. Door den rijkscommissaris is medegedeeld dat in alle te ontmantelen steden de rayon-bepalingen reeds met October zullen worden opgeheven en de vrijheid tot bouwen en tot uitbreiding der stad reeds vroeger miuder beperkt zal wezen. Gisteren avond zou de Duitsche keizer weder uit Petersburg te Konings bergen aankomen aldaar heden morgen parade van het garnizoen houden en te 2 uren de reis naar Berlijn voortzetten. De Kölnische Zeitung stelt voor om het lOJAzri-stuk kroon en het 20 Mark-stok dubbele kroon te noemen. Te Frankfort zijn reeds ruim 100 personen in hechtenis genomen, verdacht van deelneming aan het jongste bier-oproer. Tal van personen worden ontdekt tengevolge van hunne kleediDg, daar zij de onbeschaamdheid hebben zich in kleedingstukken uit een geplunderd kleêrenmaga- zijn in het openbaar te vertoonen. Een wetsvoor stel op het recht van vereeniging is door eene com missie uit den rijksdag in behandeling genomen. De ïegeering verklaarde voornemens te zijn deze mate rie bij de wet te regelen, maar niet in deze zitting. Met het oog op de aanstaande verkiezingen besloot de meerderheid echter na die verklaring het on derzoek voort te zetten. Aan een geheel mislukken der munthervorming, tengevolge van de punten van verschil tusschen rijksdag en bondsraad, gedurende de tegenwoordige zitting gelooft men te Berlijn niet. Men verwacht nog een vergelijk omtrent het 2J/ar£-stuk en omtrent de amendsmeaten betreffende het papieren - geld en het bankpapier. Spanje. Eenige leden der ontbonden permanente commissie en andere afgevaardigden, behoorende tot de meerderheid der kamer, hebben een protest tegen de ontbinding onderteekend en zich het recht voorbe houden de regeeriDg voor de constitueerende kamer ter verantwoording te roepen. Deze moeite was over bodig, want 1° heeft de ïegeering dit zelf in haaront- bindingsbesluit aangekondigden 2° zou wanneer ook dit niet geschied was de kamer haar zeker uit eigen beweging verantwoording vragen. Men verzekert dat de bekende cabecilla Dorregaray den 5tn Mei bij Saba- raggos geslagen is, nadat hij de registers van den bur gerlijken stand te Villar Barrio verbrand had.Heden hebben de verkiezingen voor de constituante plaats. Een bericht van Woensdag uit Madrid meldt dat toen nog tus schen de leden der oude meerderheid verschil van meening bestond omtrent het al of niet deelnemen aan de verkie zingen. Volgens twee depêches van generaal Velarde aan het gouvernement hebben zich de benden van Miret, Decamps en Nastarat naar alle richtingen verstrooid, zoodia hij die in het gezicht kreeg. Een deputatie is door den generaal ontvangen, welke hem de medewer king van alle burgers in den strijd tegen de Carlisten toezegde, wanneer hij zijn bevel introk dat alle hoeven en gebouwen ten platten lande ommuurd moeten wor den. De generaal heeft aan haar verzoek voldaan. In de provincie Gerona zijn den 7cn veischeidene klei nere benden verslagenwaarbij 7 Carlisten omkwamen en vier gevangen genomen werden. Twee soldaten die te Berga gevangen genomen waren werden bij die ge legenheid weder bevrijd. De onlangs benoemde brigade generaal Cabrinetty is in het gebergte van monteny in een hinderlaag gevallenwaar hij plotseling van drie zijden was ingesloten. Hij is er echter in geslaagd zich door te slaan, doch met verlies van zijne twee veldstukken. Het definitieve einde van dit gevecht was te Perpignan bij het afzenden van het bericht nog niet bekend. Vol gens berichten van andere zijde, zijn het niet de troe pen van Cabrinetty, maar de vrijwilligers der republiek van Arbucias, die in dit gevecht velen aan dooden en gewonden moeten verloren hebben. ÉJattfrelabertcbtm. PEL IJ ZEN VAN EFFECTEN. Amsterdam 10 Mei 1873. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 24 pet. 56| ♦dito dito dito 3 68,5C ♦dito dito dito .4 88 ♦Aand. Handelmaatschappij 44 138 ♦ditoexploitatie Ned. staatssp 1164 België. ♦Certificaten bij Rothschild 24 Frankrijk. ♦Inschrijvingen3 ♦dito 5 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 981 ♦Certific. adiQ. Hamburg 5 754 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 874 ♦Cert. 1000 1864 5 „974 ♦dito f 1000 18665 97|4 ♦Loten 18665 „247 ♦Oblig. Hope acG°.Leening 1860 44 ♦Certific. dito4 *Iiseriut.Stioglitz&C°.24a4L. 4 ♦Obligatiën 1867—69. 4 „78 ♦Certificaten6 48J ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 225 ♦Oblig. vlito Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 dito dito Jelez Orel .5 „944 dito dito CharkowAzow. 5 924 Polen. ♦SchatkisLobligatiën 4 73J Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilver Jan./Juli. 5 64)4 ♦dito dito April/Oct. 5 65|f ♦dito in papier Mei/Nov. 5 61$ ♦dito dito Febr./Aug, 5 Italië. Leening 18615 Spanje. *Obligatiën.Baitenl.l86771, 3 19^ dito Binnenlandsche 3 15-jV Portugal. *Obl. 1856—69 3 „40 Turkije. dito (binnenl.) .5 „52 Egypte. Obl. 1868 7 „874 Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 984 ♦dito dito dito (1885) 6 994 ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion. .6 Obl.Atl.Gr. W.Spv/.Ohiosec.(7p) dito dito gecom olideerae .7 dito dito debentures. 8 Obl.St.Paul&Pac.Spw.Dsec. 7 364 dito dito dito 2esec. 7 344 di+o dito 1869 dito 7 „354 Brazilië ♦Obl. 186344 864 ♦dito 18655 954 Mexico dito 18513 14| Grenada, dito afgestempeld 6 194 Venezuela, dito3 104 Ecuador, dito1 Prijzen der Coupons. Amsterdam, 9 Mei. Metall. f 22.724; dito zil ver f 24.524; Dito Eng. psr f 11.70; Eng. Russen per f 1170; Eng. Portugal per 11.70; Fransche 56$Belg. f 564Pruis, f 35^ Hamb. Russen f 31$; Russen in Z. R. f 32Pools, ia Fl. f Napelsche f Spaansche piaster f{Spaansch in fr. 1000.. f Amerikaansche dollars f 2.43; papier f 2.04.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3