F 112. MIDDELBURGSCHE laandag 1873. COURANT. 12 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. Middelburg 10 Mei. in de eergisteren gehouden vergadering van den raad van state, af deeling voor de geschillen van bestuur, is onder anderen behandeld een beroep van den gemeen teraad van Overslag van een besluit van gedeputeerde Btaten van Zeeland, waarbij de goedkeuring is ont houden aan de gemeentebegrooting voor 1873. In de Woensdag gehouden vergadering der kamer van koophandel en fabrieken te 's Gravenhage is beslo ten aan de sigarenfabrikanten en aan de af deeling vaa*. het Sigarenmakersbon d te 's Gravenhage een brief te zendeD, waarbij de kamer hare bemiddeling aan beide partijen aanbiedt, om zoo mogelijk tot eeu oplossing te geraken van de tbans bestaande quae3tie. Door Het Vaderland zijn de statuten van het Siga- renmakersbond openbaar gemaakt, die als bewijs van lid maatschap aan een lid der vereeniging door het bestuur zijn afgegeven, terwijl de president en de secretaris der Haagsche afdeeling hebben verklaard niet te weten, dat er andere statuten bestaan. In die statuten komen evenwel niet voor de bepalingen die door de sigaren fabrikanten bij advertentie zijn openbaar gemaakt, zoo- dat men moet onderstellen, dat het Sigarenmakersbond nog geheime statuten heeft of wel dat de bepalingen door de fabrikanten medegedeeld uit een of ander af- deelings-reglement afkomstig zijn. Bij hunne voor eenige dagen openbaar gemaakte verdediging hebben de fabrikanten zich echter niet op de statuten beroepen. Door het beurs-comité te Rotterdam is besloten om, met het oog op de vervroeging van bet beuisuur te Amsterdam en tot behoud der zelfstandigheid van den meer en meer te Rotterdam toenemenden effectenhandel, van 1 Juni a. ook aldaar de effecten-beurs vroeger te houden, en wel te 12£ uur, in plaats van te 1 uur. De Haagsche teeken-akademie heeft sedert een jaar een cursus geopend voor meisjes, waar deze, geheel afgescheiden van de mannelijke leerlingen, zich oefe nen in het teekenen naar voorbeelden, pltisterfragmen- ten en het antiek pleisterbeeld. Toen het bleek dat deze Haagsche juffers zich met zulk een ijver hierop toe legden, dat zij het sterkere geslacht voor het grootste gedeelte in de schaduw zettenging men verder. Men lichtte toen een cursus op voor meisjes die zich wenaeh- ten voor te bereiden tot het examen van het middel- haar onderwijs in perspectief, analomie, proportie. Als proeve liet men in den afgeloopen winter, op verzoek der ouders, enkele juffers plaats tusschen detsekenaars naar het pleister iLnemen, en de goede toon, dien de jeugdige het ren der scheppingaan zich zeiven overge laten, vroeger wel eens beleedigdenwerd voorbeelde loos geëerbiedigd. Gelijk eenige viooltjes de atmosfeer van een gansche kamer verfrisschenzoo oefenden deze jonge dames baar beschavenden invloed uit. Het is toen de plus fort en plus fort gegaanzoodat zich nu aan de Haagsche academie niet alleen jonge juffrouwen voor het diploma van het middelbaar onderwijs voorbereiden, maar ook met goed gevolg een cursus iu het schilderen Vo-'r baar geopend is. Een cpmerkerlijk verschijnsel is het dat'.de aanleg der teekenaressen die van de tce- - kenaars overtreften dat vooral de uitvoering keuriger is. Op de dezer dagen te Dordrecht gehouden vergade ring der'r.Yereeniging tot bevordering der belangen van de zoetyatervisscherij in Nederland, kwamen o. a. de verschillende «proviuciale reglementen en besluiten öp het stuk der visscherij ter sprake, die dikwijls aan leiding" geven tot groote onaangenaamheden. De ver gadering besloot zich daaromtrent tot den minister van justitie te wenden, teneinde daarvoor, in afwachting van een nieuwe visscheru weteen regeling bij konink lijk besluit te verzoeken. bij meerderheid van Btemmen werd uitgemaakt, dat het bij verpachting van staatsvisscherijen, nietwenscbe- lijk is, alle geoorloofde visscherij in hetzelfde perceel of riviervak aan éen pachter in huur af te staande wijl men meent dat de drijfwautvisscherij daarop eene uitzondering diende te maken, met name die op de be nedenrivieren doch dat op de Nieuwe Merwede do drijfwantvisscherij eigenaardig behoort tot de zegen- visscheiij. Het denkbeeld, dat de drijfwantvisscherij ook op vroon zou worden uitgegeven, vond veel bijval en de wenschelijkheid daarvan werd met groote meer derheid uitgesproken. BENOEMINGEN' EN BESLUITEN. ridderorden. Vergunning verleend aan F. L. H. van Rijckevorsel, oud consul van België te 's Herto- genboscb, tot het aannemen van het officierskruis der Leopoldsorde, hem door Z. M. den koning der Belgen geschonken. genee:kundig staatstoezicht. Benoemd tot plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad in Zeeland Th. F. Martin, heel- en vroedmeester te Hulst. marine. Eervol ontslag uit den zeedienst verleend, op verzoek, aan den luitenant ter zee 1° klasse jonk heer C. II. O. van Heemskerck van Beest. MARINE EN LEGER. Het Utrechtsch Dagblad verneemt dat thans een 400- tal manschappen van het leger hier te lande heeft dienst genomen voor het Oost-Indische legerde meesten voor den tijd van twee jiren tegen het vastgestelde hand geld. Gedurende de maagden Juli en Augustus a. zullen, tot hot houden van praktljdhe oefeningen in cene leger plaats aan de rivier den Rijn, bij Rhenen, worden ver- eeuigd het korps pontonniers, benevens de daarbij te detacheeren officieren. Dit kamp zal den 4"' Juli be trokken en den 2tu Augustus worden opgebroken. Een detachement zal reeds den 26cn Juni de legerplaats betrekk< n, tot het in orde brengen van het kaap. Dien dag zullen de noodige kaïrpbehoeften, als tenten, kookgereedschappen, enz. in het kamp opgeleverd worden. Vaa 22 tot 31 Juli zullen drie bespanningen, ieder van zes paarden met bunne berijders en geleiders, van bet regiment veld-artillerie uit Arnhem te Rhenen wor den gedetacheerd en ter beschikking van den komman- dant van bet korps pontonniers gesteld tot het houden van veld dienstoefeningen. Gedurende den kamptijd zal in den garnizoensdienst te Dordrecht worden voorzien door een detachement vesting-artillerie. De minister van oorlog zal nader order stellen op de oproeping der miliciens, bestemd om aan de oefeningen in dit kamp deel te nemen. In de maanden Augustus en September zullen in da legerplaats bij Zeist praktische oefeningen worden gehouden, waartoe zullen worden vereeoigd eenige com- pagniëa vesting-artillerie, de artillerie instructie-com pagnie, eene halve compagnie van het bata'jon mineurs en sappeurs en de onderofficieren, die bij het wapen der artillerie het wetenschappelijk onderwijs bijwonen. Yoor den dienst bij die troepenvereenigingen zullen, boven en behalve de daarbij ingedeelde officieren, het vereischt aantal hoofd- en verdeie officieren en mindere militairen van dc verschillende korpsen, staven en diensten worden aangewezen. De miliciens-verlofgangers der lichting van 18G9, van de diie regimenten vesting-artillerie, die bestemd zijn om met de compignie van de le serie te kampeertn worden tegen 2 Augustus a. en de miliciens-verlofgan- gers, die met de artillerie-compagnie van de 2° serie zullen kampeeren, tegen 28 d. a. v. onder de wapenen geroepeu, en worden in bet genot van groot verlof her steld, zoodra zij uit het kamp terugkceren, of gedurende 30 dagen in activiteit zija geweest. De miliciens ver lofgangers der lichting van 1870 van de regimenten vesting-artillerie, worden tegen 16 Juli onder de wapenen geroepen vour den tijd van 6 weken. Het bevel over de kampeerende troepen is opgedra gen aan den luitenant-kolonel Frankamp, van het 3° regiment vesting-artillerie, terwijl met het speciaal b3vel over de compagnie-artillerie van 4 tot 29 Augus tus a. wordt belast, de majoor van Ilaeften, van het 2e regiment vesting-artillerie en van 30 Augustus tot 24 September, d. a. v. de majoor Ninaber, van het 3e regiment vesting-artillerie. RECHTZAKEN. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Jan Willems, oud 22 jaren, slachtersknecht te Oostburg, en hem schuldig ver klaard aan moedwilligen manslag, in den avond van 26 December des vorigen jaars op J. J. Loke uit Aar denburg gepleegd. Hij is tot vijf jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De veroordeelde heeft reeds heden beroep in cassatie aangeteekend van het tegen hem uitgesproken arrest. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de- Maastrichtsche politie is de min aangename taak opgedragen om de recettes der draaimolens ie controleeren. Een-tien de van de ontvangst moet als plaatsgeld betaald wordendaarom is nu bij eiken caroussel een agent controleur geplaatst. Gisteren heeft Agatha Millerinte 's Gravenhage, haar honderdsten jaardag gevierd. Deze vrouw ia af komstig uit Wurtemberg en heeft vele jaren bij het Nederlandsche leger als marketentster gediend. Van de ongeveer 90 sigarenmakers, die zich te Delft bevindenbehoorden 40 tot het Bond. Naar aan leiding van de eischen van de fabrikanten hebben van die 40 werklieden 5 hun lidmaatschap dadelijk opge zegd en vaju dus aan den arbeid gebleven. Thans zijn er nog slechts 8 lid van het bond en kunnen, om die redendoor de patroons niet tot den arbeid wor den toegelaten. Op de vogelmarkt te Gent werden Dinsdag morgen door de politie verscheidene vogels vrijgelaten, welke men volgens de nieuwe wet niet meer vangen mag. Men heeft tevens de vogelvangers gewaarschuwd dat zij, als het feit zich weer voordoet, met boete zullen gestraft worden. In Aldeshot (Engeland) werden dezer dagen proeven genomen met een beweegbare keuken, ten behoeve der militairen, die zeer goed voldeden. Het geheele kcoktoestel met ketels en pannen, berekend om voor 500 Engelsche soldaten te gelijk voldoende eten te bereiden, bevindt zich op een vierwieligen wagen, die gemakkelijk door twee paarden kan worden getrokken. Gedurende den marsch kan het eten worden toebereid en zoodra halt wordt gehoudenkunnen de soldaten een goed gekookt middagmaal of warme koffie krijgen Een zonderlinge werkstaking is thans in Hene gouwen (België) hangende. In Juni van 't vorig jaar wilden de kiezers voor den gemeenteraad van het dorpje Beloeil niet ter stembus komenomdat er vertraging plaats had in het leggen van eene spoorweglijn. Nu is deze laatste zaak echter geheel in het vergeetboek ge raakt en daarom hebben al de burgemeesters, schepenen en raadsleden van de omliggende gemeenten der ont worpen lij u hun ontslag genomen. Eerst dus eene werk staking van de kiezersnu van de gekozenen. Het schijnt dat de verhuizingen van den sultan vergezeld gaan van zeer zonderlinge plechtigheden, Den 17en April heeft het hof het paleis van Dolma Baghtchi verlaten, om zich te vestigen in het keizer lijk zomerverblijf van Tcheragan. Het dorp Peshiktash scheidt de twee paleizen. Soldaten, gekozen onder de schoonste mannen van het leger, vormden de haag. Verscheidene ramtren lagen, depooten samengebonden, aan do poorten van Tcheiagan, en toen het keizerlijk rijtuig onder het gewelf reed, staken deSmaums hunne messen in de keel der rammen; het bloed liep over den marmereu vloer, en er werden intusschen gebeden ge lezen om den goddolijken zegen af te smeeken over den Padischah op zijn zomerverblijf. De bevolking ant woordde met luider stem: Amen! cn de soldaten rie pen: leve de sultan Dj gouden poort giug open, en de sultan verdween voor de oogeu van het publiek.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1