COURANT. MIDDELRURGSCHE r no. Vrijdag 1873. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2cn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. 33e prijs per 3/ra., franco is f 3.50. Middelburg 8 Mei. Reeds is aan de leden der tweede kamer rondgedeeld het wetsontwerp tot verhcoging der Indische begroo ting voor 1873. Dat wetsontwerp vindt zijn aanleiding in de gebeur tenissen op noordelijk Sumatra en heett hoofdzakelijk de strekking om onze strijdkrachten in Nederlandsch- Indië te versterken en te verbeteren, en de regeering in staat te stellen den oorlog met Atsji met kracht voort te zetten en tot een goed einde te brengen. Het aangevraagde bedrag beloopt f 5,527,0G0, als volgt verdeeld: Uit- en terugzending van militairende kosten van werving daaronder begrepenmitsgaders betalingen te hunnen behoeve na terugkeer in Nederland1,180,000, berustende op de volgende formatie, in overeenstem ming mit ecne telegrafische aanvraag van den gouver neur-generaal van 30 April jl. ontvangen2000 man van verschillende wapens, 300 mariniers en 74officieren. Voorbeieiding der oprichting van een korps militairen, geschikt en gereed omwanneer noodignaar de kolo niën en overzeesche bezittingen gezonden te worden tot aanvulling of tijdelijke versterking der strijdkrach ten aldaar. Deze post is voer memorie uitgetrokken, in afwachting der nadere uitgewerkte vooratellen van de regeering. Materieel, in verband met de uit Iudië ontvangen aanvragen, f 650,000. Onvoorziene uitgaven op de VIIe atdeeiing f 500,000, om, bij niet-bijeenzijn van de kamers, in alle eventuali teiten te kuDnen voorzien. Personeel der zeemacht f 125,000 voor de uitzending van levensbehoeften voor het personeel der marine. Materieel der zeemacht f 3,057,000, ter voorziening in de volgende behoeften: Yoor geschut, affutage enz. 189,000; aanvulling der magazijnen 150,000; uit zending van steenkolen f 345,500; benoodigdheden voor bebakening f 10,500; vier stoomschepen 4C klasse 1,400,000; twee ijzeren raderstoomsehepen f 720,000; tien stoombarkasseu f 200,000uilrusting en uitzending van schepen 365,000, te zamen f 3,380,000, te vermin deren met f 323,000, die beschikbaar blijft uit den be trokken begroctingspost, welke onlangs aangevuld werd voor den aanbouw van eeu ijzeren sehroefstoomsehip. De post voor de bebakening staat niet met Atsji in verband. De aanbouw, uilrusting en uitzending der hierboven bedoelde zes schepen zal minstens 12 a 14 maanden vorderen. Men kan dus daarmede niet langer wachten en de uilgaven voor dat doel zouden, ook afgescheiden van de gebeurtenissen in noordelijk Sumatia, noodig geweest zijn. Is men, zegt de regeering, in het bezit van die vaar tuigen en gaat men dan nog over tot den aanbouw van een paar schepen ter vervanging van de Medusa en de Admiraal van Kinstergen, dan zal de Indische mili taire marine in zoodanigen toestand verkeerendat zij aan alle eischen voor den dienst volkomen beantwoordt, terwijl altijd éen of twee schepen van elke type in conservatie zijn. In de verdere behoefte kan dan geleidelijk door langzamen aanbouw van djatiehouten schepen van gelijke type in Iodië voorzien werden. De laatstgenoemde poöt betreft de uitrusting en uit zending, nog in den loop van dit jaar, van vier stoom schepen verbeterde 4Ö klasse (type Riouw) genaamd Riouw, Ban da, Amboina en Deli. Eindelijk een post voor de oprichting van den gene- ralen stat in Indië, wanneer voorloopig f 15,000 wordt uitgetrokken voor de vestigiüg te Batavia van een staf bureau, samengesteld uit een majoor en vijf kapiteios. De gezamenlijke uitgaven zullen ruim gedekt wor den door de meerde opbrengst van koffie en tin. De reeds verkochte 250,254 halve pikols koffie hebben f 5,167,705 boven de raming opgebracht. Er zullen nog 700,000 pikols kunnen verkocht worden (fü plaats van 650,000) tegen 50 (in plaats van 45 cent) per half kilogram. De gezamenlijke opbrengst zal dus bedragen 42,15 5,317 of f 9,507,531 boven de raming. Bij de invoering van den zomerdienst op de staats spoorwegen, welke op 15 dezer een aanvang neemt, zal de trein die thans van Vlissingen te 5,20 vertrekt, 5 minuten vroeger en alzoo te 5,15 afrijden. Ook de tijd van vertrek van den trein van 4,55 van Roozendaal naar Vlissingen zal 5 minuten worden iDgekort. Voorts wordt ook het vertrek van een trein te 10,50 van Vlissingen naar Middelburg aangekondigd. Andere wijzigingen worden met 15 dezer op deZeeuw- sche lijn niet ingevoerd. De uitslag der eergisteren gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Axel, in de plaats van den overleden wethouder M. van Dixhoorn, is als volgt. Van de 131 uitgebrachte geldige stemmen hebben verkregen: de beuren R. van der Ree 52, J. D. Noske 36, L. C. van Vessem 25, J. Cappon 13, L. de Feijter 4 en S. van Hoeven 1. Tusschen de heeren van der Ree en Noske moet alzoo eene herstemming plaats hebben. Betreffende de eerste expeditie naar Atsji wordt in particuliere berichten uit Batavia vermeld dat de gou verneur-generaal daags vócr het vertrek der troepen den generaal Kroesen, den opperbevelhebber van de landmacht, nog afgevraagd had of de expeditie wel sterk genoeg was, en dat de generaal daarop mondeling en schriftelijk had geantwoord dat bij voor deu goeden afloop der expeditie instond met zijn rijpe ondervin ding en zijne reputatie. Naar het Dagblad van 's Gravenhage verneemt heeft de president der Fransche republiek een depêche gericht tot den Franschen gezant bij het Nederlaudsche hof, markies de Gabriac, strekkende om aan de Nederlandsche regeering ten aanzien van den aan het rijk van Atsji verklaarden oorlog te kennen te geven, dat, 't zij er in Frankrijk een gezant van Atsji kome of niet, die mogendheid zich steeds jegens Nederland een bevriende natie zal betoonen; ook spreekt de heer Thiers in dien brief persoonlijk zijn beste wenschen uit voor het wel- gelukken der aanstaande tweede expeditie tegen Atsji. Te Assen had gisteren een schietwedstrijd plaats door ongeveer 500 leden van schutterijen en weerbaar heidskorpsen in Drenthe, Overijsel, Friesland en Gro ningen. De koning met zijn gevolg, begeleid dooreen eerewaebt, vertoefde er van II tot 4 uren. In een der voor hem bestemde tenten gebruikte hij een colla tion en na den afloop dineerde hij bij zijn commissaris. De kapitein-kommandant der Asseasche schutterij heeft het officierskruis der Luxemburgsche orde van de Eiken kroon ontvangen. De 'savonds ontstoken algemeene illuminatie is uit muntend geslaagd. In den toestand der greve van de sigarenmakers is nog geen verandering gekomen. De fabrikanten vol Aan de hoogeschool te Leiden is tot doctor in de rechten bevorderd de heer F. Was, geboren te St. Maar tensdijk (Zeeland), na verdediging van een academisch proefschrift over de toestemming der partijen bij het huwelijk. In eene vergadering der kiesvereeniging ts Oude Pekela is besloten, het aftredend lid der tweede kamer, deu heer Jonckbloet, niet weer candidaat te stellen en is daarop met algemeene stemmen, op éen na, candidaat gesteld de heer G. H. Addens, te Win schoterzijl. Het votum van den heer Jonckbloet tegen art. 1 van het wetsontwerp, houdende eene belastiüg op het inko men, en zijn medewerken zoodoende tot den val van het liberale ministerie, was de reden waarom men zijne herkiezing niet wenschte. Groncour.) harden in hun eiechdat de werklieden het Sigaren- makersbond zullen verlaten. Eergisteren had te Utrecht in het gebouw van kun sten en wetenschappen eene buitengewone vergadering plaats van sigarenfabrikanten in ons land. Op deze vergadering waren van de verschillende plaatsen afge vaardigden tegenwoordig, teneinde de statuten te be spreken en het reglement te ontwerpen voor eene op te richten vereeniging. Men verneemt dat deze statuten van zoodanigen aard zijn, dat ze in 'tminst geene verdere verbindingen of verplichtingen voor den werk man inhouden, dan alleen het uittreden uit het Bond, en dat zij overigens alleen ten dosl hebben zoowel het zedelijk als stoffelijk belang van den werkman te be vorderen. Intusschen wordt op een der grootste fabrieken te Amsterdam een proef genomen om aan meisjes het sigarenmaken te leeren en indien deze proef slaagt zou dit voor de fabrikanten zeer voordeelig wezenterwijl in het belang van de moraliteit en gezondheid maatre gelen worden genomen. In Le XIXe Siècle van gisteren leest men het vol gende. Gelijk men weet hebben sedert eenige weken te Parijs bijeenkomsten plaats tusschen de vertegenwoor digers der mogendheden die de suiker-conventie van 1864 gesloten hebbeD. Die bijeenkomsten hebben geleid tot een nieuwe overeenkomst, eergisteren onderteekend, welk ten doel heeft den tegenwoordigen stand van zaken te handhaven tot de expiratie van de conventie van 1864, d. i. derhalve nog ongeveer 18 maanden. Tevens zijn met algemeene goedkeuring bepalingen vastgesteld omtrent het gebruik van den saccharimelre (een toestel om de bestanddeelen van de suiker te onderzoeken), teneinde de knoeierijen tegen te gaan, welke de eenige oorzaak zijn der tegenwoordige moeilijk heden. De gemeenteraad van Zwolle heeft besloten om aan de regeering te kennen te gevendat hij niet geneigd is aan het rijk gronden af te staan tot het bouwen van een cellulaire gevangenis achter het huis van burgerlijke en militaire verzekering aldaar. Onze Haagsche correspondent schrijft het volgende: „Wanneer ik in onze parlementaire geschiedenis een tegenhanger moest zoeken van den in de Fransche geschiedenis bekenden elfden November 1630, dan zou daarvoor 5 Mei 1873 bij uitnemendheid in aan merking komen. Of is 'tgeen waardige tegenhanger van den journée des dupesdeze joumée des heureux waarop de minister Geertsema voor eene geheele reeks van spoorweglijntjes en lijnen staatshulp voorspiegelde En dié toezegging kwam zoo juist van pasomdat de voorstanders van spoorweglijn;jes (en in wiens buurt of kiesdistrict wordt er niet zoo een verlangdop het oogenblik in zak en assebe zaten. De heer Heemskerk had uit alle hoeken en kanten der kamer een heelo groep spoorwegverlangers weten te vormenieders verlanglijst werd opgeschreven op eene groote algemeene lijst die door den afgevaardigde uit Gorkum als een amendement op het wetje tot aanleg van de lijnen Arnhem Nijmegen en Zevenbergen—Zwaluwe zou wor den voorgesteld. Alles was behoorlijk afgesproken, en op heel wat vingers was 't reeds nageteld dat er eene meerderheid voor dat amendement gewonnen was. Maar o wee! daar komt de heer Storm regelrecht uit zijne ziekekamer Maandag in de kamer aanzetten en, enfant (of peré) terrible gelijk hij wel eens meer is, zet hij ter stond het puntje op de i, en zegt dat hij zoo iets heeft hoo- ren mompelen van een amendement, maar dit niets anders is dan een kiesmanceuvreWas het schuldbesef of de verontwaardiging der belasterde onschuld die bij deamen- dementopstellers wakker werd gemaakt? Ik weet het niet, maar zeker is het dat het animo voor het plan netje verloren raakte; en dat „zeer vele leden" ver klaarden dat ze „na die onhandigheid van Storm" toch niet meer mcê konden doen om van het bescheiden© ontwerp een tweede wet van 1860 te maken. Vervlo-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1