zwaar tegen bet artikel. De beer van der Linden is er niet door bevredigd, daar de regeering toch altijd zal beoordeelen cf er stremming bestaat. De beer C. van Niepen doet uitkomen, dat van de stremming naar buiten zal moeten zijn gebleken. De heer Heemskerk stemt met de laatstelijk door den heer van der Linden ontwikkelde zienswijze ia en heeft er boven dien bedenking tegen, dat de bepaling voor de leden der tweede en niet van de eerste kamer geldt. De minister verdedigt nogmaals bet artikel uit het oog punt der vrijheid van de verkiezingen. Het amendement wordt daarop verworpen met 49 tegen 14 en bet art. eveneens met 52 tegen 10 stemmen, waarna de artt. 57-59 worden goedgekeurd. De regeering heeft voorgesteld achter art. 59 in te voegen twee nieuwe artikelen als: 1°. „De vonnissen en beschikkingen der arrondisse mentsrechtbanken in burgerlijke zaken in eersten aan leg gewezen zijn aan hooger beroep ouderworpeD, voor zoover niet uitdrukkelijk bet tegendeel is bepaald." 2°. „Het vonnis, waarbij op den eisch in conventie en dien in reconventie gelijktijdig uitspraak is gedaan, is aan hooger beroep onderworpen, ook wanneer vooreen dier beide eischen, afzonderlijk ingesteld, in het hoogste ressoit zou zijn recht gesproken." De heer Godefroi stelt als amendement op 1° deze toevoeging voor: „De arrondissements-recbtbanken doen uitspraak in het hoogste ressort in de zaken, waarvan de kennis neming io het hoogste ressort hun bij andere wetten is opgedragen." Ha langdurige discussie wordt het amendement aan genomen met 42 tegen 20 stemmen, waarna de artt. 59 bis, 59 ter en 60 worden goedgekeurd. Op art. 61 neemt de minister over de door de com missie van rapporteurs voorgestelde invoeging „in eersten aanleg." Daarna worden dit art., alsmede 62, 63, 53, 53 lis, 64 goedgekeurd. Art. 65 wordt tot na art. 66 aangehouden, op voor stel van den heer Godetroi, om duidelijk te maken dat bet slaat op burgerlijke en op strafzaken. De minister had zich hiermede vereenigd. Voor gelijk voorstel omtrent art. 65 bis door den beer Heemskerk gedaan, werd stemming verlangd, welke de verwerping met 39 tegen 21 stemmen ten gevolge had, Dat art. komt dus in behandeling. Het luidt: „Alle vonnissen, door de arrondissements-recbtbanken in straf zaken in eersten aanleg gewezen, zijo, uitgezonderd die in bet vorig art. bedoeld, aan hooger beroep onder worpen." De beerWintgens bestrijdt het onderwerpen der zwaarste misdaden aan drie iustanticn als onmogelijk en onbe reikbaar, vooral in een klein land. Al het imposante der crimineele rechtspleging zou er door worden weggeno men. Hij wil een ander stelsel en zal daarom bij art. 66 voorstellen om rechtbanken in het eerste arrondisse ment, rechtdoende als provinciale vierschaar, in hoog- sien aanleg uitspraak ie laten doen in strafzaken na afloop van de rechterlijke instructie door de arrondis sements-recbtbanken in haar ressort of door de hoofd officieren van justitie. De heer Kappeyne juicht de opheffing der onder scheiding toe, omdat ouk het onderscheidend kenmerk tusschen de soort van bedreigde straffen reeds is opge geven. Voorts wil bij de volksovertuiging, die hooger beroep wil, eerbiedigen. Ook praktisch acht hij bet cor rectioneel appel, ter ecarteering van invloeden des lo calen rechters, noodig. Hij stemt dus met de regee- riDgsvoordracht in. De heer Godefroi zou het eene ongerijmde inconse quentie achten het appèl te willen behoadeu b. v. voor veroordeelingen tot 14 dagen of een maand gevan genisstraf en niet vcor die tot levenslange tuchthuisstraf. Men moet het correctioneel appèl eerbiedigen als een verkregen volksrechtals waarborg tegen gerechtelijke dwalingen. Na dezen spreker is het debat tot den volgenden dag geschorst. Zitting ran "Woensdag V R£ei. (Per telegraaf.) Van de legeering is ingekomen een suppletoire Indische begrooting tot een bedrag van f 5,500,000 ten behoeve van de expeditie naar Atsji. De discussiën over bet nieuwe artikel 65 van het wetsontwerp tot invoering van een nieuwe rechterlijke organisatie, betreffende de appellabiliteit van vennissen in stiafzaken dcor de airondissements-rechtbauken ge wezen, werden voortgezet. Het beginsel der regeeriug werd door de heeren Jolles, Lenting, Gratama, van Akerlaken en Godefroi verde digd en dcor de heeren Vader, Bergmann en van Heems kerk bestieden, waarna door den minister van justitie werd geantwoord. töuitmiani). ALGEMEEN OVEHZICHV. In tbe Times komt een telegram uit Berlijn van den 4en Mei voor, waarin gemeld wordt dat nieuwe onder handelingen geopend zijn tusschen generaal von Man- teuffel en den Franschen gevolmachtigdeden heer Saint-Vallier, teneinde de tenuitvoerlegging van het traetaat van 15 Maart jl. gemakkelijk te maken. Dit op zich zelf zeker zeer verklaarbaremaar hoogst onschuldige bericht verkrijgt echter meer gewicht door de rcededeeling in de Berlijnsche National-Zeituog van de grondslagen, waarop eea nieuw traetaat over de vervroegde ontruiming van Verdun gebaseerd zou wezen. Dit traetaat zou in den loop dezer week geteekend jvorden en o. a. bepalen, dat de ontruiming vaD Verdun éen maand vroeger zal plaats hebben, maar daarentegen i de laatste termijn der oorlogsvergoeding ad 250 mil- lioen reeds vóór het tijdstip bij het traetaat vervallen zal zijn. Buiteudien zal de Franschs regeering het Duitsche gouvernement alle schade en onkosten ver goeden, welke uit de vervroegde ontruiming zullen voortspruiten. LTndépendance beige van heden bevat een particu lier telegram van haren correspondent, dat beide be richten zoowel van the Times als van de National- Zsitung van allen grond ontbloot zijn. Waarop ziju beweren berust meldt hij niet, maar opmerkelijk is dan toch dat zelfs de beste Parijsche dagbladen, le Temps en het Journal des débats, deze berichten overnemen en dezelfde quaestie reeds sedert een paar weken in officieuse mededeelingen aan de Külnische ZeitUDg be sproken werd. Ounauwkeurig mogen deze mededeelingen ziju, dat zij au fond waarheid beval ten is in verband met de in de oostelijke departementen verspreide ge ruchten eu met de bevelen der Duitsche militaire autoriteiten bij het bezettingsleger meer dan waar schijnlijk. Elke verkorting van termijnen van het traetaat van 15 Maart vindt reeds behalve de bevrijding van den vaderlandschen bodem daarom zooveel weêrklank in Frankrijk, omdat zij tevens het einde van de nationale vergadering verhaast. Want dit beginsel geldt thans algemeen, dat met de afbetaling der oorlogschuld eu de volvoering van het vredestrac- taat het mandaat dezer kamer vervallen is. De vraag blijft nog slechts, wanneer dat tijdstip zal aanbreken. De geavanceerde republikeinen wenschten het wel te willen bepalen op den dag waarop de laatste Duitsche soldaat het Fransche grondgebied verlaten heeft, terwijl natuurlijk de reactionairen hun leven rekken en een lij3t van werkzaamheden aangeven die volgens hen nog noodzakelijk door deze kamer verricht behooren te worden. Alles haDgi echter ook in deze quaestie slechts van de regeeriog af en wanneer men, vooral sedert de laatste verkiezingen, gemeend had dat Thiers er diep van doordrongen zou wezen, dat met deze kamer niets aan te vaDgen is en zij daarom hce eer hoe beter plaats moet maken voor hare opvolgster, dan bedriegt men zich zeer waarschijnlijk. Een zeer bemoedigend aitikel voor hen, die den ter mijn der ontbinding zoolang mogelijk, et four cause zoeken te verscauiven, wordt althans door den offi- cieuseu Bien public openbaar gemaakt. Het blad geeft op 't voorbeeld vap het rcchter-centrum eene reeks weikzaamhedenwelke deze kamer nog te verrichten heeft. Waarop deze voorstelling berust blijkt uit niets, maar het heelt allen schijn alsof het officieuse blad het rechter centrum zoekt geiust te stellen, en als zoodanig zou dit opnieuw bewijzen dat Thiers zijne balanccer- politiek, ziju streven om met beide partijen bevriend te blijven, nog niet heeft opgegeven. Zeer terecht merkt le Temps op dat niet de werkzaamheden die men gelieft op te sommenmaar de houding der kamer over baar langer of korter bestaan zal beslissen. Be wijst de kamer geen levensvatbaarheid te bezitten en maakt zij zich steeds meer impopulair, dan zal haar einde onherroepelijk wezen. Vereenigt zich nu reeds de regeering met haar tegen de kiezers, dan zal zij de val der nationale vergadering niet alleen niet kunnen belettenmaar ook zelve in die impopulariteit deelen. De geschillen welke tusschen de regeering en de vertegenwoordiging van Zweden bestonden over de krooning van Oscar II zijn bijgelegd en de kamer is geëind;gd met voor dat doel desem van 70,000rijksdaal ders beschikbaar te stellen. Deze plechtigheid is op den 12m Mei vastgesteld en te Stockholm worden groote feesten voorbereid, waaraan door bijzondere gezanten van verschillende hoven zal worden deelge nomen. De Noorweeg3che Storthing zal in deze week de beraadslagingen over bet ontwerp tot invoering der Scandinavische munteenheid aanvangen. Bijzonderheden omtrent het oorlogstooneel in Spanje ontbreken heden geheel. Uit Perpignan wordt in zeer algemeene termen gemeld, dat berichten uit Barcelona de nederlagen en de verstrooiing der Carlisten beves tigen. Dat aan dit bericht, hoe vaag ook, de waar- beid ter grondslag ligt, kan ook hieruit blijken al thans wanneer men mag aannemen dat de nieuwe minister van oorlog een man van zijn woord is dat generaal Nouvillas, volgens bericht uit Madrid van Maandag avond, zija voornemen om naar het noorden terug te keeren heeft opgegeven, omdat de opstand toch zichtbaar vermindert. Volgens een ander bericht hebben vele conservatieven en radicalen zich te Madrid en elders candidaat gesteld voor de aanstaande verkiezingen, ondanks hun oorspron kelijk voornemen om niet aan den verkiezingsstrijd deel te nemen. Tengevolge van de circulaire der mi nisters van binnenlandscbe zaken en justitie aan alle civiele ambtenaren, Maandag in de officieele Gazeta verschenen, waarin hun gebeele onzijdigheid bij de aanstaande verkiezingen wordt aanbevolen tevens met uitnoodiging om tegen elke belemmering der vrijheid met gestrengheid te waken, hebben de verschillende partijen der oppositie besloten een lans met de republikei nen te breken. Aan een republikeinsche meerderheid in de constitueerende vergadering wordt echter niet ge twijfeld. In geen land meer dan in Spanje leiden alge meene verkiezingen bijna onfeilbaar tot eene regeerings- meerderheid. Varia uit het buitenland, Duitschland. Omtrent het oordeel van den bonds raad over de muntwet, zooals die uit de tweede lezing is te voorschijn gekomen, verneemt men nader, dat het 5 Mark stuk behouden blijft, maar het 2 M+rk stuk on aannemelijk geacht wordt. Het weglaten van de beel denaar op het 1 Maik stuk vond tegenspraak, masr werd voor kleinere stukken goedgekeurd. In het algemeen wenscht men deu termijn tot intrekking van bankpa pier met éen jaar verlengd te zien, terwijl omtrent het papieren staatsgeld groot verschil ven meening bestond. Een voorstel wil aan het rijk de bevoegdheid geven om aan papierengeld éen Thaler per hoofd uit te geven en de rest ad 20 millioen in te trekken. De speciale commissie van onderzoek, ingesteld naar aanleiding van de beschuldigingen, door Lasker in de kamer van af gevaardigden tegen de spoorwer-concessiën in het alge meen en Wagecer in het bijzonder ingebracht, zal waar schijnlijk uiterlijk over drie weken rapport aan den keizer uitbrengen. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung deelt mede, dat het openbaar ministerie het voornemen niet heeft om de zaak der heeren von Bö- selager en von Hompeach te laten rusten, zooals vroe ger werd vermeed. Het openbaar ministerie zal haar vcor het hof van cassatie brengen en op die wijze beproeven een veroordeeling der beide genoemde perso nen te verkrijgen, wegens het zenden van het bekende adre3 van dankzegging aan den paus, voor de allocutie door hem in December gehouden. Zoowel in eerste als in tweede instantie zijn zij van alle rechtsvervolging ontslagen. Frankrijk. Volgens den officieasen Bien public hebben aanhoudend bijeenkomsten der ministers onder voorzitterschap van Thiers plaats, waarin de wetsont werpen behandeld worden, welke aan de kamer moeten worden ingediend. De leden van het kabinet bewaren de stiptstegeheimhouding over deze ontwerpen, zoodat men niet te voorzichtig kan wezen met de aanneming van daarover verspreide geruchten. De heer Pascal, lid van den staatsraad, heeft zijne betrekking nêeige legd. Onmiddellijk heeft de minister Dufaure Liervan kennis gegeven aan den voorzitter der kamer, den heer Buffet, teneinde volgens de wet van 24 Mei 1872 haar in de gelegenheid te ste.len om in die vacature te voor zien. Tengevolge van de verkiezing van den radicaal Latrade in het departement de la Corrèze hebben de generaal du Bescol als lid van den ge- neralen raad en de beer Boudrie als maire van Tulle hun ontslag gekomen. Beide conservatieve heeren wensch ten niet langer een mandaat waar te nemen van kiezers, die blijkens de laatste verkiezing andere politieke be ginselen zijn toegedaan dan zij, en die zij dus niet juist kunnen vertegenwoordigen. Spoedig zal de Calvados met een nieuw transport bannelingen naar Nieuw Cala- donië vertrekken; het depot van het kasteel van Oiéron in de nabijheid van Hochefort zal abdan worden opge heven, terwijl de achterblij venden getransporteerd zullen worden naar de citadel van Saint-Martin de Ré. Do admiraal Rigault de Genouilly is in 67jarigen ouderdom overleden. Hij was een kweekeling van de polytechni sche school, waar hij gelijktijdig met Leboeufen graaf Daru, die later zijne collega's werden in het ministerie onder het keizerrijk, studeerde. Hij was bevelhebber van de maritieme strijdmacht, die in vereeniging met de Engelsche vloot zich meester maakte van Canton. Ia 1867 werd hij minister van marine en van koloniën, en hij behield zijne portefeuille in het kabinet van 2 Januari 1870 (ministerie Ollivier). Italië. Een nader bericht omtrent de zitting der kamer van afgevaardigden van Maandag meldt, dat de minister-president Lanza tegenover eenige leden der linkerzijde het aangeboden ontslag en de daarop gevolgde introkking heeft moeten rechtvaardigen met een beroep op de constitutioneele regelen en gewoonten. De dis cussie liep echter zooder incident af. In zijn ant woord aan de Franscbe pelgrims heeft de paus o. a. gezegd, dat na de bezoeking de triomf volgt. Overal verkeerde de maatschappij in gevaar, maar vooral Frank rijk zegende hij wegens zijne voortdurende liefdebswijzen. Volgens hetzelfde bericht sprak c'e paus met krachtige slem en was zijn uiterlijk uitstekend. De kamer van afgevaardigden heeft besloten, het zoogenaamde comité- generaal, waarmede sedert een paar jaren eene proef is genomen, weder af te schaffen. Dientengevolge wordt de kamer opnieuw in afdeelingen verdeeld, waarin het voorloopig onderzoek der inkomende wetsontwerpen plaats heeft.

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 2