r 109. MIDDELBÜRGSCHE Donderdag 1873. COURANT. 8 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2" Paascb- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.f>0. [iddelburg 7 Mei. Tot ontvanger-griffier der polders Oud- en Nieuw- St. Joosland is door stembevoegde ingelanden benoemd de heer D. Verhulst alhier, in de plaats van wijlen den heer A. Hacken berg. Met ingang van den 10en dezer wordt het telegraaf kantoor op het station der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen te Vliasingen voor do aanbieding van telegrammen opengesteld, met een dagelijkschen dienst van 8 uren voor- tot 8 uren namiddags. (Alaats cour.) Den 21cn dezer zal te 's Gravenhage, ten behoeve der staatsspoorwegen, worden aanbesteed het maken, leveren en opstellen van drie waterkranen. Blijkens het bestek moeten zij op het havenstation te Vlissin- gen geleverd en naar aanwijzing van den eerstaanwe zend ingenieur in de daarvoor bestemde gemetselde putten geplaatst en gangbaar opgesteld worden. Elke waterkraan is samengesteld uit een rood koperen stijg- buis, zwaar 4 m.M.bevestigd met geel koperen ver bindingstukken aan de onderzijde op den waterketel en aan de bovenzijde aan de kleppenkast. Oin deze buis wordt gebracht een gegoten ijzeren mantel, die anet verpakkingen zijn steun vindt op de gegoten ijzeren dekplaat van den put. In het benedengedeelte van den mantel is een verwarminghaard aange bracht, en aan het bovengedeelte ziju bevestigd de spilstoel en de kap met kleppenkast, behoorlijk afge draaid en voorzien van een koperen lantaarn en schoor steen. De opening en sluiting der kleppen geschiedt door middel van een schroefstang met haudwiel. Om de kleppenkast, en dragende op den spilstoelkomt de spilkoker, die met een afgedraaiden pakkingring waterdicht om de kleppenkast moet kunnen ronddraaien. De spilkoker moet behoorlijk uitgedraaid worden en bevat een uitgeboorde metalen pandie op de stalen spil past. Aan den spilkoker wordt met een geel ko peren verbindingstuk de koperen gebogen uitloopbuis, zwaar 3 m.M., aaDg:scbroetdwelke laatste aan het einde gedragen wordt door een trekstang, die aan de mantelkap beweegbaar bevestigd is. De waterketel is voorzien van een gegoten ijzeren stoel, die met dook- scbroefbouten in den bardsteenen voet bevestigd is. Aan den waterketel is aangeschroefd een lucbtketel en afsluiter. Deze laatste bevat een metalen klepwelke met een schroef op en neer bewogen wordt; de schroef wordt met een stang, die door de dekplaat van den put en een kleine kolom opwaarts loopt, met een hand- wiel rondgedraaid. De dekplaat van den put is voor zien, behalve van de gaten tot doorlating van de waterkolom, de kraanstang en klepstang, van twee mangaten. Elk mangat moet overdekt worden met een luik van gegoten ijzer. De luiken moeten met een sleutel gesloten worden. De uitloopbuis van de water kraan is voorzien van eene dunne patentketting met handvat ter rondbeweging. De waterketel is voorzien van een hooge afloopkraan voor den winterdieust en een klein kraantje aan het laagste punt van dien ketel, om het water geheel weg te kunnen doen loopen. Het kruis van den kruisaim heeft drie openingen, waar van er twee met gegoten dekse's gesloten moeten wor den. De verbindingvlakken der buizen moeten zuiver afgedraaid worden; bovendien moeten de buizen bij de verbindingen met mastiek zuiver waterdicht gemaakt worden. De drie waterkranen moeten vóór den len Septem- tember a. ter plaatse van bestemming voltooid opgele verd worden. Het bediag der begrooting is f 3,900. Blijkens het heden uitgegeven Provinciaal blad van Zeeland n° 55 zal het reglement op het gebruik van de provinciale steigers van 9 Juli 1852, behoudens de in 1867 gemaakte wijziging van het tarief in art. 2, met ingang van a. Maandag toepasselijk zijn op den aan den oever der Wester-schelde te Walzoorden aangelegden steiger of aanlegplaats voor schepen en vaartuigen tot bet innemen of aanzetten van reizigers en het laden of lossen van goederen. De kiesvereeniging Burgerplicht te Sneek heeft voor de aanstaande verkiezing van leden voer de tweede kamer der staten-generaal candidaat gesteld de aftre dende heeren Wybenga en Idzeida. Behalve een aantal eerepoorten en andere versieringen die te Hoogeveen in gereedheid waren gebracht ter feestelijke ontvangst van Z. M. den koning en zijn ge volg op jl. Maandag, trok aldaar bijzonder de aan dacht een soort van tunnelter lengte van 25 meier en geheel uit kunstig opgestapelde turven vervaardigd. Twee weken is daaraan gearbeid en ongeveer 300,000 turven zijn daartoe noodig geweest. Bij dien tunnel lagen drie versierde vaartuigen, het eerste voor het muziekkorps van het 8® regiment infanteriehet tweede voor den koning en het derde voer de feestcommissie en enkele genoodigden bestemd. Aan het spoorweg station werd de koning des morgens te half acht door den burgeer eester en den gemeenteraad gecomplimen teerd. Kort daarna begaf hij zich in den genoemden tunnel, waar hem door de daar geschaarde feestcom missie een feestdronk werd aangeboden. "Vervolgens nam men plaats in de vaartuigen, om een gondelvaart door het van kanalen doorsneden dorp te doen en daarna het veen veld te bezoeken, waar Z. M. het tuiffabrikaat in al zijne onderdeelen in oogeuscbouw nam. Later aan de Noordscbe schutsluis teruggekeerd verliet de koning met zijn gevolg het vaartuig en reed naar Hooge veen terug, waar bij deelnam aan een collation op het gemeentehuis en zich vervolgens te 4 uren per extra trein weder naar Assen begaf. Gisteren morgen te acht uren kwam de koning uit Assen te Meppel aan, waar hij door het hoofd van het gemeentebestuur werd begroet en daarna met twee muziekkorpsen in optocht door de feestelijk getooide 3tad werd geleid. Vervolgens deed hij een rijtoer over Ruinerswold, Ruinen, Echten, Zuidwolde en de Wijk, zonder ergens uit te stappen. Te Meppel teruggekeerd, werd den koning een dejeunerdinaioire aangeboden. Des avonds werd daar een volksconcert gegeven door het muziekkorps van Coenen uit Utrecht. In den namid dag keerde Z. M. weder per extra-trein naar Assen. Het Handelsblad verneemt dat de heer Witsen Elias, eerstaanwezend ingenieur bij de staatsspoorwegen te Groningen, heeft verzocht voor het vervullen der be trekking van diiecteur-generaal der publieke werken te Amsterdam niet in aanmerking te komen. In de eergisteren te Amsterdam gebonden buiten gewone vergadering der Amsterdamsche kanaalmaat schappij waren 53 personen opgekomen, bevoegd tot bet uitbrengen van 292 stemmen. Zonder discussie of hoofde lijke omviage werd besloten, de directie te machtigen: In de overeenkomst, November van het vorige jaar ge sloten, krachtens de machtiging vau de veigadering van 18 November jl., in oveileg met commissarissen, zoodanige wijzigingen te brengen, als vereisebt mochten worden, om met de regeering tot overeenstemming te geraken bepnaldelijk ook nog te bewilligen in wijzi gingen van de concessie, de strekking hebbende om: a In mindering van de vergoeding, welke de ïegee- ring krachtens het slot van ait. 2 der concessie aan de maatschappij mocht versctmldigd worden, te deen strek ken het bedrag van de kosten, welke tengevolge van de door de ministers van binnenlandsche zaken en van financiënkrachtens genoemd artikel te bevelen wijzi ging van werken, door den concessionaris minder mocht worden uitgegeven; b Aan de bevoegdheid van den concessionaris tot vrijwilligen verkoop van ingepolderde gronden, ingevolge art. 21a der concessie, te verbinden de voorwaarde, dat de zuivere opbrengst van den verkoop niet minder zij dan 80 ten hondeid van de som, waarop de verkoop waarde dier gronden geschat is door deskundigen; c Aan het slot van art. 28 der concessie uit te druk ken dat mede niet als winst zijn aan te merken do uit ingepolderde gronden verkregen inkomsten, welke ter bekostiging van de onderneming worden besteed; d Het kanaalpeil thans bij art. 2 vastgesteld op M. 0.50 A. P. te verhoogen, indien de regeering dit noodig acht. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. RECHTERLIJKE MACHT. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan mr. C. Vosmaer uit zijne betrekking van substituut-griffier bij den hoogen raad der Nederlanden. ONDERWIJS. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de commissie aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs weDsehen te verkrijgen in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde, teekenen, boetseeren en gymnastiek, voor het jaar 1873 zitting zal houden te Delft; en benoemd tot lid en voorzitter dier commissie dr. M. Salverda, inspecteur van het middelbaar onderwijs; tot leden: dr. G. F. W. Baebr, hoogleeraar aan de polytechnische schojl te Delft; dr. C. H. C. Grin wis, hoogleeraar aan de hooge- scbool 1e Utrecht; A. J. van Pesch, hoogleeraar aan de polytechnische school te Dtlft; dr, F. W. C. Kreckete Utrecht; dr. J. Bosscha, hoogleeraar aan de polytech nische schcol te Delft; dr. J. M. van Bemmelen, direc teur der hoogere burgerschool te Arnhem; D. J. Brou wer, oud-kapitein-luitenant ter zee te 's Gravenhage; E. Gugel, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; P. Tétar van Elven, leeraar aan de polytech nische school te Delft; E. Licomblé, leeraar aan de polytechnische school te Delftdr. T. Zaaijer, hoog leeraar aan do hoogeschocl le Leiden; C. Fogteloo, lepraar aan de rijks boogeje burgerschool te Alkmaar. Evenzeer heeft de minister bepaald dat de commis sie aan welke wordt opgedragen bet examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middel baar onderwijs wenschen te verkrijgen in de Neder- landsche taal- en letterkunde en de geschiedkundige wetenschappen, de staatshuishoudkunde, de handels wetenschappen, de levende talen en hare letlerkunde en het schoonschrijven, voor het jaar 1873 zitting zal houden te 's Gravenhage; en benoemd: tot lid en voor zitter dier commissie dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van bet middelbaar onderwijs; toe ledenmT. J. T. bays, Loogleeraar aan de hoogescbool te Leiden; mr. H. E. A'oltzer, bocgleeraar aan de boogeschOol te Groningen; dr. C. A. Engelbregt, hoogleeraar-directeur der rijks hoogere burgerschool te Utrecht; dr. C. M. Kan, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht; dr. J H. H. Hülsmann, directeur der hoogere burgerschool te Breda; dr. E. Piaget, leeraar aan de hoogere burgerschool te Rotteidam; F. S. Gomm, leeraar aan de hoogere bur gerschool te 's Graven lage; W. N. Dinger, leeraar aan de handelsschool te Amsterdam. KERKNIEUWS. De synodale commissie der Nsderlandsche hervormde kerk heeft jl. "Vrijdag hare voorjaarsvergadering geo pend. Zij is samengesteld uit de heeren R. J. Koning, predikant te Leeuwen, president; dr. J. Witkoppredi kant te Zntfen, vice-president; dr. A. Kuenen, hoog leeraar te Leidendr. B. Glasius, predikant te Geer- truidenberg; mr. H. O. Feith, ouderling te Groningen; dr. W. B. J. van Eyk, hoogleeraar en predikant te Deventer; dr. P. J. J. Mounier, ouderling te Amster dam; ds. R. Molenkamp, predikant te Delft; mr. F. R. Pennink, ouderling te Zutfen, en S. F. vau Hasselt, als secretaris. MARINE EN LEGER. Volgens een bij het departement van marine ontvan^ gen telegramis Z*. M\ scfcroefstooinschip Metalen kruis, onder bevel van den kapitein ter zee H. B. Kip,

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1