MlüüELElilGSCHE COURANT. F 108. Woensdag 1873. 7 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. [iddelburg 6 Mei. Volgens een bij de regeering uit Indië ontvangen telegiam van heden (6 Mei) zou de transport vloot moigen (7 Mei) Singapore verlaten. De gezondheids toestand der expeditionnaire troepen was zeer voldoende. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag den 13en dezer, des avonds te acht uren. Het indertijd verspreide) bericht, dat mr. E. du Mar- chie van Voorthuijsen bij de aanstaande verkiezingen van Juni voor elke candidatuur voor het lidmaatschap der tweede kamer zou bedanken, heeft het Utrechtsch dagblad aanleiding gegeven om zich daaromtrent zekerheid te verschaffen. Thans deelt dat blad een biief van den heer van Voorthuijsen mede, van den 10cn April jl., waarin bij uitdrukkelijk verklaart, dat hij geene benoeming meer zal aannemen. Reeds den 3cn Januari had hij de kirsvereenigingen Unie en Breukelendie hem steeds candidaat stelden, verzocht hem thans niet te willen aanbevelen. „Het verschil zegt hij o. a. dat zich in do laatste jaren tusschen de behoudende richtingen en mij meermalen voordeed, noopte mij daartoe. Sedert de Utrechtsche kiesvereeni- ging gemeend had een anderen candidaat te moeten stellen, werd aan mijne verkiezing doorgaau°* eene behoudende beteekenis gegeven, en nu vreesde ik hen die mij hun vertrouwen schonken, dikwijls misschien te leur te stellen, wanneer ik later geroepen werd mijne stem naar overtuiging uit te brengen". In verband met de noodig geachte verbetering der verlichting in het vaarwater op de Wester-Schelde, hoofdzakelijk tusscheu Neuzen en Hansweert, worden thans vanwege het Belgische gouvernement in dat vaarwater peilingen en aan de oevers opnemingen ge daan ter plaatsing van oeverlichteno. a. in de Nieuwen- Neuzen- en Eendrachtpolders. Het nu voor het Helle gat gestationeerde lichtschip zou alsdan naar een ander punt, naar men meent bij het vaarwater E veringen, aan den Zuid-Bevelandschen wal, verplaatst worden. Zaterdag namiddag is Z. M. de koning met zijn gevolg te Assen aangekomen, waar hij door den burge meester werd gecomplimenteerd. Des avonds van 7 tot 11 uren nam hij deel aan een door den commissaris des konings aangeboden diner, waartoe ook verschillende autoriteiten genoodigd waren. Zondag woonde de koning de voormiddag-godsdienst oefening der Nederduitsohe hervormde gemeente bij, die geleid werd door den predikant Meijer. Nadat hij het kerkgebouw verlaten had werd een rijtoer door de stad gemaakt met muziek en begeleid door velschil lende autoriteiten en de eerevacht te paard met hare banier. Vervolgens gebruikte Z. M. in het gouverne mentshuis een bem dot r den commissaris in die provincie aangeboden collation. Een uur later begaf hij zich naar de net versierde buitensociëteit in het Bosch, waar de muziek de volksliedeien speelde. Na aids ar een poos vertoefd te hebben, deed de koning en gevolg een rijtoer naar Norg, twee uren rijdens van Assen, waar men door de bevolking met muziek werd opgewacht Te 6 uren te Assen teruggekeerd, gebruikte Z. M. te 7 uren het dintr bij 's konings commissaris. Gisteren morgen begaf de kouiüg zich naar Hcoge- veenwaar ook geen kosten zijn ontzien om hem fees telijk te ontvangen. Ouder anderen heelt men bet mu ziekkorps van bet 8C regiment infanterie uit Arnhem laten overkomen, dat Zondag avond reeds bij voorbaat een geïmproviseerd concert gaf, waaraan een druk be zoek ten deel viel. De „Vereenigde sigarenfabrikanten in en baiten Am sterdam" hebben hunne handelwijze, om hunne fabrie ken te sluiten voor alle leden van het Sigarenma- kersbond verdedigd, voornamelijk op grond, dat de fabrikanten bij ondervinding weten, dat die verbonden van werklieden werkstaking en dwang tot aanhoudende loonsverhooging ten doel hebben. Zij vragen of het nu zoo vreemd is, dat menschen die als zeker kun nen verwachten door hunne onderhoorigen gedwongen te zullen worden, die vooraf kunnen berekenen de onderliggende partij te zullen zijn, bij tijds zulke maat regelen nemeD, als kunnen strekken om het dreigend gevaar te bezweren, hun eigen ondergang te verhoe den? Het is hun vaste overtuiging dat het Sigarenma- kersbond bij de weinige ontwikkeling van zijne leden en de zucht tot uitspatting welke het bevordert, den arbeider in het verderf stort en de industrie zal ver nietigen, wanneer de fabrikanten of werkgevers daar tegen niet bij tijds een dam opwerpeD. Ten slotte ver klaren zij dat, indien de voorloopige besprekingen tot vervulling komen de fabrikanten het voornemen hebben om eendrachtig de belangen van dc-n arbeider en daar mede die van hun eigene industrie te bevorderen door het oprichten van een ondersteuningsfonds voor de arbeiders en door andere maatregelen, waardoor de brave en vlijtige arbeiders een betere toekomst en een geruster ouderdom tegemoet kunnen gaan. De beschuldigingen tegen de sigarenmakers door de fabrikanten ingebracht en de argumenten voor hunne handelwijze aangevoerd, werden Zaterdag avond door de sigarenmakers bestreden in eene te Rotterdam ge houden vergadering, waarin door den voorzitter werd aai.getoond, dat de oppositie der werklieden voorna melijk gericht is tegen de invoering van het livretten- stelsel, waardoor den werkman een „slavenketen" zou worden aangelegd. De beginselen van het Sigaren- makersbond werden uitvoerig verdedigd. Het wacht woord is nu geworden: „liever sterven van gebrek, dan zich 'tlivrct te getroosten; maar liever sterven dan de maatschappelijke orde te verstoren." Herhaaldelijk werd gewezen op het nadeelige van het werkeu door vrouwen en kinderen, en op de noodzakelijkheid om de kinderen onderwijs te doen genieteD. Algemeen werd tevens de wensch tot verzoening uitgesproken, en dan ook met algemeene stemmen eene resolutie aangenomen in hoofdzaak inhoudende, dat de tegenwoordigzijnden, overwegende, dat 't noodig is om tot eene verzoening te komeneene vergadering tusschen werklieden en patroons wenschen te beleggen. Ook in de Zondag te 'sGravenhage gehouden meeting van bet Sigarenmakersbond werd de verdediging van de patroons bestreden, en de zedelijke verheffing van den werkmandie het bond zich ten doel stelt, door bijna alle sprekers op den voorgrond gesteld. Verscheidene sigarenmakers waren reeds bij ander werk geplaatst, terwijl werd medegedeeld, dat het plan bestond om op kleine schaal een coöperatieve sigaren fabriek op te richten. Intusschen wilde het bestuur van het bond alles doen om eene schikking met de patroons tot stand te brengen. Een voorstel oui eene poging te wagen tot bet in het leven roepen van een raad van verzoening waarin een gelijk aantal patroons en werk lieden zitting zouden nemen, om op gelijken voet te on derbandelen werd verdaagd omdat het bestuur zich reeds tot de algemeene 's Gravenhaagsche werklieden vereniging had gewend met verzoek om als bemidde laarster op te treden. Ook met de besturen van andere werklieden-vereeni- gingen waren b:jeenkomsten gehouden om te betpreken wat hun te doen stond, daar de strijd tegen de siga renmakers ook de andere vercenigingen raaktewant dat die allen groot gevaar zouden loopen indien het Sigarenmakersbond werd ten onder gebracht. In den loop van deze week zal opnieuw eene vergadering van de besturen der verschillende vakvereenigingen worden gehouden. Onder de maatregelen, door de patroons ge bruikt om den strijd vol te houden, werd geooerad een oproeping bij advertentie van meisjes voor de sigarenfa briek. Die maatregel werd ook uit een zedelijk oogpunt ten sterkste gegispt, en de werklieden verbonden zich bij acclamatie om hunne dochters voor zoo'n doel niet af te staan. Op verzoek van een der aanwezigen werd besloten de statuten der vereeniging publiek te maken, opdat het publiek zelf zou kunnen oordeelen. Aan het einde der vergadering werd den werklieden nog door een hunner medegezellen op het hart gedrukt, om indien het mocht gelukken e' oöperatieve sigarenfabriek tot stand te brengen, toch .jural door het gunnen van klandizie die jonge vereeniging te steunen. Sterk werd op volharding aangedrongen. Van toegeven scheen dan ook geen sprake te zijn. De bestuursleden verklaarden gaarne te willen schikken, maar het bond nit en de livretten teekenen dat nooit! De rector der theologische school van de Christelijk gereformeerde gemeente te Kampen heeft aan den burgemeester het door dezen hem toegezonden mate rieel voor de lijst van plaats gehad hebbende koepok inenting teruggezonden, met bericht, dat z. i. de theologische school niet tot de inrichtingen behoerf, waarop de wet omtrent de besmettelijke ziekten toe- Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de navolgende ambtenaren bij de administra tie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als vo'.gt: de commies 2e klasse H. F. L. Klippink, ten postkanlore te Amsterdam; de commiezen 3e klasse J. C. van Hasselt, te Breda; H. C. de Marrée, te 'sGravenhage; E. J. K. van Lidth de Jeudete Amers foort; de surnumerairs C. Koens, te Eindhoven; E. E. van de Kamer, te Utrecht; L. H. Stolk, te Arnhem; R. L. Houwink, te 's HertogenboschP. J. Th. Voet, te Roermond; J. G. van Troostenburg deBruynvoor- loopig te Leeuwarden; W. F. L. Oudenhoven, te den Helder; J. A. A. Meevers, te Harlingen; P. H. L. Verwey, te Nijkerk; J. O. fl. Arntzenius, te 'sGraven hage; S. WijbeDga, fen spoorweg-post kan fore Amster damEmmerikBentbeim; F. A. de Klerk jr., ten post kantore te Haarlem; J. J. G. Stutterheim, voorloopig te Deventer; J. W. B. Kiihnen, te Dordrecht; J. G. van de Ramhorst de Brouwer, te Amsterdam; G. H. van Senden,. te Leiden; P. W. PapegaayteVeendam; J. G. van Nes van Meerkerk, voorloopig te Zwolle. De heer D. Leon is erkend als vice-consul der Ver eenigde Staten van Amerika te Cura$ao. Onder het opschrift: „Een wondeplek in onze maat schappij" wijst Het Vaderland, in den vorm van een verbaal, op de gevaarlijke beursspeculatiën in spoorweg actiën. In 1870 had Jan Jansen een makelaarskantoor. Hij bezat niet veel kapitaal en was de eenige deelhebber van een oude firma, wier naam aan de beurs goed klonk, hoewel er niet veel zaken onder gedreven wer den. Er was nooit papier van de firma geweigerd, en Jan Jansen's grootste zorg was de naam van de firma onbesmet te bewaren en voor zich-zelf zooveel mogelijk geld te verdienen. De firma bleef een makelaarsfirma, maar hij begon zich „bankier" te noemen; hij ging met zijn tijd mede, en waarom zou bij steeds Mexicanen, Peruanen en Grieken voor rekening van anderen koopen en de wereld niet eons verrassen met een nieuwe bij drage tot de fondsenlijst? Een spoorwegleening lag wel binnen het bereik van een beginnend bankier met een ouden naam, met weinig geld en weinig geweteD, dat hem slechts een enkel voorschrift bad te geven Zorg dat uwe handteekening nooit geprotesteerd wordt. In het begin van 1871 begon hij een stille, onzicht bare, onverantwoordelijke, maar desniettemin, dankzij het krediet van de oude firma, tamelijk invloedrijk© oppositie te voeren tegen de soliditeit van eeu paar der nieuwste spoorwegfondsenen toen een pas opgerichte bank in het midden van het jaar een nieuwe spoorweg leening aau de beurs wilde brengen voud de direct'e het raadzaam den jongen, bacdigen koopman Jan Jansen een plaats aan te bieden in het gevormde consortiumen zoo prijkte de naam van de firma, hoewel in de laatste plaats, onder het prospectus van de 8 percents hypo thecaire obligatie-leening van de Londoa-Peterborough-

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1