te besteden. Na bestrijding van deze motie door den beer Jolles en door den minister van financiënwerd zij verworpen met 52 tegen 22 stemmen, en het wetsontwerp daarop aangenomen met 72 tegen 2 stem men die van de heeren de Brttijn Kops en van Houten. De heer Mirandolle bracht nog rapport uit over de stukken betrekkelijk de opiumregeling. De commissie stelt voor den minister van koloniën dank te zeggen voor de overgelegde stukken. Zitting van Zaterdag 3 Mei. {Per telegraaf.) Het wetsontwerp tot aanleg van een gemetseld droog dok te Ylissingen is aangenomen met 37 tegen 34 stemmen. Na verwerping van eene motie van den heer Moens, om de discussiën over het wetsontwerp tot aanleg van de spoorwegen NijmegenArnhem en Zevenbergen Zwaluwe uit te stellen, zijn de beraadslagingen over dat wetsontwerp aangevangen. De heer Dambar heelt bet wetsontwerp bestreden; daarentegen werd het door de heeren de Jong en Bre- dius verdedigd. öuitertlattö. ALGEMEEN O VEE ZICHT. Heden zal de permanente commissie uit de Fransche nationale vergadering bare gewone wekelijksche bijeen komst te Versailles houden. Tal van geruchten zijn in om loop omtrent de voornemens der leden van de rechterzijde. Zoo werd Woensdag uit Parij3 aan the Times gemeld, dat de permanente commissie alle afgevaardigden die zich te Parijs bevinden uitgenoodigd had de zitting van heden bij te wonen, en olschoon daarbij gemeld werd dat de regeering zich tegen die onwettigheid verzetten zou en do heer Buffet zelf zich tegen dit voornemen verklaard had, vond het gerucht te Parijs bij velen geloof. Niet minder waarde werd aan een ander praatje gehecht, namelijk dat de commissie met het oog cp de tijdsomstandigheid tot de onmiddellijke bijeenroeping der kamer besloten had. Le Temps ver zekert echter dat al die praatjes niets om 't lijf hebben en slechts ontstaan zijn in het brein vau hen, die hetzij door ongewettigde vrees hetzij uit misdadigen partij geest alarm slaan over den uitslag der verkiezingen in republikeinschen zin. Doch al behoeft men zich voor de verwezenlijking van zulke geruchten weinig bevreesd te maken, toch is daarmede het gevaar niet weggenomen dat de monarchale leden der permanente commissie de regee ring met nuttelooze vragen over den algemeenen toe stand van het land zullen overstelpen en door onge paste opmerkingen en verwijten de rust zullen in gevaar brengen, die tengevolge van de verkiezingen nergens, zelfs niet in de geringste mate gestoord werd. Een gerucht wil dat deze ledeu echter dezelfde gere serveerde houding zullen blijven aannemen als vóór de verkiezingen en aan de kamer het vragen van inlich tingen aan het uitvoerend bewind zullen overlaten. „Het is te wenschen dat dit gerucht door de feiten bevestigd zal worden", merkt le Temps zeer terecht op, hoewel het blad weinig vertrouwen stelt in den politieken tact van den heer Larochefoueauld-Bisaccia en zijne geestver wanten. Misschien is dan ook met het oog op de bekende voortvarendheid dezer heeren in den minis terraad, zooals le Soir meldt, besloten dat de regeering in de zitting der eommiasie vertegenwoordigd zal wor den door den heer Dufaure, voor wieu de monarchalen meer dan voor een zijner collega's sympathie en ontzag koesteren. Daarentegen wordt van andere zijde gemeld dat Jules Simon heden zijne redevoering zal verdedi gen, die blijkens de vorige zitting der commissie zooveel aanstoot aan den heer Delille gaf. Mocht dit waar zijn dan kan men reeds bij voorbaat op stormachtige debatten staat maken. Ten aanzien van de geruchten over de vervroegde ontruiming van het grondgebied valt heden nog mede te deelen, dat Thiers eergisteren avond den gevolmach tigden minister bij het hoofd kom man do der bezettings troepen, den heer de Saint-Vallier, in particuliere audiëntie ontvangen heeft, waarop deze gisteren morgen weder onmiddellijk naar Nancy is vertrokken. Verder meldt het Journal de la Meurthe et des Vosges dat per telegraaf aan den minister van birmenlandsche zaken is kennis gegeven, dat generaal Manteuffel bevel heeft gegeven om zijne woning te Verdun in gereedheid te brengen, waaruit het blad opmaakt dat de ontruiming van Nancy spoedig zal plaats hebben. In het Engelsche lagerhuis is de discussie over de motie vau den heer Smith, dat vóór do behandeling der door de regeering voorgestelde reduction van eeuige indirecte belastingen, deze hare voornemens omtrent de algemeene en plaatselijke directe belastingen zou kenbaar maken, met een glansrijke overwinning voor het ministerie geëindigd. De zitting vaa Donderdag werd bijna ge heel ingenomen door de redevoeringen der kampioenen van de beide groote politieke partijen, Disraeli en Glad stone. Toen de premier gesproken had raadpleegde de speaker het huis of iemand tegen het beginsel van de motie gestemd was en een eenstemmig en luid „ja'' weerklonk van de banken der liberale partij, en toen de speaker daarop het tegenovergestelde vroeg stond op de banken der oppositie niemand op om stemming te vragen. De motie van den heer Smith werd dus zon der hoofdelijke stemming verworpen, onder luide toe juichingen der ministerieelen. De minister-crisis te Rome schijnt de politieke wereld aldaar verrast te hebben. Daar de stemming der kamer geen politiek beginsel betreft, maar uitsluitend eene quaestie van administratie, schijnen de leiders der poli tieke partijen bezwaar te maken om de erfenis van het ministerie le aanvaardenvooral met het oog op de quaestie der kloosters te Rome, welke na lang en moeilijk overleg eindelijk voor de behandeling in de kamer rijp is en in den aanvang dezer maand aan de orde zou komen. Aan een ministerie-Ratazzi schijnt niet onmiddellijk gedacht te zijnalthans op aanraden der ministers heeft, volgens de officieuse Opinione, de koning den heer Pisanelli bij zich ontboden. Omtrent het resultaat dezer conferentie is blijkens telegram van gisteren nog niets bekend. In het Spaanscbe ministerie heeft een kleine wijzi ging plaats gehad. Bij decreet van eergisteren wordt de heer Acosta als minister van oorlog door generaal Nouvillas, den opperbevelhebber van het Noorderleger, vervangen. Hot interim wordt door den heer Pierard waargenomen. Voor het overige valt weinig nieuws uit Spanje mede te deelen. De cabecilla Solivo heeft tusschen Malgrat en Tordera Donderdag weder den posttrein aangehouden en geplunderd, het verbod her haald om dagbladen te vervoeren en gedreigd de eigen dommen der maatschappij in brand te stekeu, wanneer zij hare treinen verder dan tot Arenys-de-Mar laat loopen. Uit Bayonne wordt zonder eenige nadere bij zonderheden gemeld dat men van een ernstig gevecht tusschen de troepen van Velasco en de bende van Lisarraga spreekt. Laatste belichten. Brussel 3 Mei. De heer Malou heeft in de kamer medegedeeld dat het ministerie van de beslissing over de militaire wets ontwerpen, die de minister van oorlog in de tegen woordige zitting zal verdedigen, eene kabinets-quaestie zal maken. Varia uit het buitenland. Duitschland. DeProvincial-Correspóndenz spreekt blijkbaar namens de Duitsche regeeringen den wensch uit, dat het amendement tot de invoering van 2 Mark stukken, hetwelk slechts met 4 stemmen meerderheid in de muntwet werd opgenomenbij de derde lezing weder daaruit verdwijnen zal„omdat anders de ge- heele munthervorming misschien weder quaestieus zou worden." De Kölnische Zeitung meent dat „de rijksdag zeker aan dit verzoek zal voldoen. De regeering draagt de verantwoordelijkheid voor het slagen der munther vorming en de rijksdag, die in deze quaestie geen ander belang dan zij kan hebben, zal dus hareleidiug volgen." Alsof niet altijd bondsraad en rijksdag het zelfde belang van het land moeten beoogen. Een argu ment dat de rijksdag daarom moet toegeven ligt echter niet daarin. De G-ermania meldtdat zij behalve de drie nog tegen haar hangende drukpers-processen weder drie nieuwe dagvaardingen ontvangen heeft. De be zwaren der justitie zijn gericht tegen artikelen van 30 Januari en 20 Maart 1873 en tegen een van 22 Octo ber 1872. Het Pruisische ministerie, von Bismarck en Falk gevoelen zich elk afzonderlijk door die artikelen belee- digd. Zeer terecht merkt de Kölnische Zeitung naar aanleiding hiervan opdat de peravervolgingen zelve daargelaten, zulk oprakelen van oude artikelen, die vroeger zonder aanstoot te geven verschenen zijn, haar maar volstrekt niet wil bevallen. „Wij (de Duitsche libe ralen in den tijd der reactie) hebben bet zelf voldoende ondervonden; hodie mild eras tibi, heden ik morgen gij." Naar aanleiding van de mededeeling der Duitsche re geering, dat gedurende deze zitting geen ontwerp be trekkelijk de registers van den burgerlijken stand zal worden ingediend, is het voorstel-Völk betreffende het burgerlijk huwelijk met bepalingen omtrent die regis ters aangevuld. Graaf Munster zal weldra in het bee- renhuis het voorstel doen, om de regeering te verzoeken in de volgende zitting een wet tot hervorming van het heerenhuis, tegelijk met het voorgenomen ontwerp van provinciale wetgeving aan te bieden. Een der pa leizen te Potsdam wordt voor de ontvangst van den Shah van Perzië in gereedheid gebracht. Frankrijk. Volgens enkele bladen zal de heer Bérengér, afgevaardigde van het departement de la Dröme en lid van het linker-centrum, zijn voorstel tot definitieve proclamatie der republiek opnieuw indienentenzij de regeering zelve het initiatief neme. Het Journal de Lyon meldt dat de waarnemende prefect der Rhone, de heer Brunei, reeds verschillende wijzigingen in het dienstpersoneel heeft gebracht. Niet minder dan drie beambten zijn met den len Mei ontslagen. Bij besluit van den president wordt het lycêe te Rouaan gemachtigd den naam van lycêe de Corneille te dragen. De bedevaarttochten naar Lourdes nemen weder in aantal toe. Maandag en Dinsdag kwamen aldaar drie treinen met bedevaartgangers aan, meerendeels vrouwen; een met 1255 personen uit de Vendée en twee met 600 a 700 personen, komende uit het departement de la Dröme en van Narbonne. Alle geruchten omtrent ministe- rieele wijzigingen worden officieel tegengesproken. Evenmin is het juist dat de terugkeer van Thiers naar Versailles op 15 Mei bepaald is. Een besluit is in dit opzicht niet genomen en waarschijnlijk zal de regeering Parijs niet verlaten voor de heropening der kamer, dus vóór 18 of 19 Mei. De heer Andrieux heeft te Lyon voor de candidatuur voor het lidmaatschap der kamer bedankt. De liberale-republikeinsche comités hebben na het échec van den heer de Rémusat besloten niet met eigen candidaten aan den verkiezingsfrijd deel te nemen. Men spreekt thans van het stellen van twee legitimistische candidaten. Aan de verkiezing der radi calen wordt echter niet meer getwijfeld. Spanje. Als een staaltje dat niet alleen wreed heid, maar ook nog zekere courtoisie in den strijd met de Carlisten voorkomt, kan het volgende dienen, het welk door een correspondent van le Temps gemeld wordt. De ealecilla Zunzarren was bij de aankomst der troepen met zijne bende in het douane-huis te Val- carlos gevlucht. Daar ontving hij twee beleefde som maties van den civielen gouverneur om zich over te geven onder belofte van een paspoort voor hem naar Frankrijk en de inlijving zijner soldaten bij de repu- blikeinsche troepen tegen 2 pesetas per dag. Hij dankte echter voor dit aanbod, waarop het gebouw bestormd en genomen werd. 27 man vloden naar Frankrijk, 3 doo- den en 5 gewonden bleven in het huis achter en de rest der bende ontkwam in het gebergte. Uit Cervera wordt van 29 April 's avonds gemeld dat het bataljon der jagers van Alcola den vorigen dag twee benden verslagen had, waarbij don Alfonso en zijne viouw zich bevonden. Te Berga hebben de vrijwilligers een Carlist uit de gevangenis weten te krijgen en hem daarna mishandeld en vermoord. Generaal Velarde meldt van den 28en April aan de regeering: „Personen die tot de bende van Saballs behoorden hebben zich vrijwillig onderworpen; ik heb hun gratie geschonken. Morgen ga ik Tristany opzoekenslechts laat ik eenige troepen achter, teneinde te voorkomen dat de verstrooide ben den gezamenlijk weder aggressief te werk gaan". - De zelfmoord of de executie van den beruchten priester Santa Cruz wordt bepaald tegengesproken. Hij bevindt zich te Alsa en heeft "Woensdag de ontruiming vau Tolosa geëischt. Onmiddellijk zijn de mobiele vrijwil ligers van Irun daarheen gezonden. In eene procla matie van generaal Velarde, gedateerd 30 April, wordt amnestie beloofd aan die Carlistendie binnen acht dagen zich gewapend aanmelden bij de gouverneurs, de kommandanten der colonnes en de militaire bevelheb bers. Hiervan zijn uitgezonderd de aanvoerders en ge deserteerde officieren en manschappen. itirtttfrclsbm.cbtm. PRIJZEN VAN EFFECTEN, Amsterdam 3 Mei 1873. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld, 2| pet. 56J- *dito dito dito .3 ♦dito dito dito 4 88f ♦Aand. Handelmaatschappij 4% 137$- dito exploitatie Ned. staatssp 1161 België. ^Certificaten bij Rothschild 2^ Frankrijk. ♦Inschrij vingen3 ♦dito 5 824- Rusland. *öbligatiën 1798/1816 5 98$. ♦Certific. adio. Hamburg 5 „76 ♦dito Hope C°. 1855 6e serie 5 87 *Cert. 1000 1864 5 974 ♦dito 1000 18665 „974 ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope 6c C«. Leening 1860 41 904 ♦Certific. dito4* *Xiseript.Stioglitz&C°.2ta4L. 4 75 ♦Obligation 1867—69. 4 77-jV ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 227 ♦Oblig. dito178J- Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 „94 dito dito Jelez Orel 5 93| dito dito CharkowAzow. 5 n 92 Polen. *Schatkistobligatiën 4 73£ Oostenrijk. *Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 66 A ♦dito dito April/Oct. 5 66£ ♦dito in papier Mei,/Nov. 5 64^- ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 Spanje. *ObIigatiën. Bnitenl. 186771. 3 2Ü£ dito Binneulaudsche 3 151 Portugal. *Obl. 185669 3 40£ Tarkije. dito (binnenl.) .5 52

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3