F 106. MIDDELBURGSCHE laandag 1873. COURANT. 5 Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2en Faasck- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3.50. BIJ DEZE COURANT BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. Middelburg 3 Mei. Nu het noodige is gedaan ora de familibetrekkingen dergenen die bij de krijgsverrichtingen iu Atsji het leven verlorente onderrichtenmaakt het departement van koloniën in de .Staats courant van heden bekend dat aldaar, volgens telegrafisch belicht van den gou verneur-generaal, behalve de adelborst Zimmer, ge sneuveld zijn de luitenant ter zee Engelvaart, de luite nants der infanterie Brondgeest, Vogelenzang (deze laatste gedetacheerd van het Nederlandsche bij het Indische leger), Sarber eu Gandenberger. De beide Japansche ingenieurs, de heeren Kawage en Laguama die geruimen tijd hier te lande hebben door gebracht, hebben voor goed de residentie vei laten en zich naar Duitschland begeven. Bij de hoofdcommissie voor de feestelijke viering van 1 April 1872 te Brielle is het bericht ontvangen, dat Z. M. de koning zeer gaarne zal voldoen aan de uitnoo- diging tot bijwoning van de onthulling van het op te richten allegorisch monument op 2 September a. Naar het Handelsblad verneemt luidt de slotsom van het dezer dagen uitgebracht verslag der staatscommissie, benoemd bij koninklijk besluit van 4 Mei 1870, om het plan der heeren Bos c. 3over de indijking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee te onderzoeken, aldus. „De meerderheid is van gevoelen: 1° Dat de indijking, droogmaking en het in cultuur brengen van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, op de in het verslag in algemeene trekken aangegeven wijze uit een technisch oogpunt mogelijk is, en dat daaruit zoowel voor het algemeen belang als voor het bijzonder belang der waterschappen, niet alleen geene nadeelen zullen voortvloeien, maar dat daarentegen die belangen daardoor blijvend zullen worden bevoordeeld. 2° Dat de verschillende overwogen bezwaren van algemeenen aard, ofschoon zij niet uit het oog mogen worden verloren, toch niet genoegzaam overwegend zijn om de onderneming op grond daarvan te ont raden. 3° Dat het ontginnen en in cultuur brengen der droog te maken gronden een zeer moeilijk en kostbaar werk zal zijn, waarbij zich tallooze groote bezwaren en moeilijkheden zullen voordoen, doch dat wetenschap en ondervinding ook danevenals zij reeds zoo dik wijls elders hebben gedaan, de middelen zullen aan de hand geven om die bezwaren te overwinneo en de onderneming te maken tot eene weldaad voor het vaderland. 4° Dat de onderneming op zich zelve geene winst gevende zal zijn eu dit alleen kan worden door krach tige hulp en ondersteuning van rijkswege, doch dat met het oog op het algemeen belang alle termen bestaan om die hulp en medewerking te verleenen. 5° Dat mits van rijkswege krachtige hulp en mede werking wordt verleend, in het algemeen geen aan leiding is gevonden om het uitgeven der onderneming in concessie aan eene maatschappij in beginsel te ont raden. 6° Dat de kosten van de gevorderde wijziging der landsverdediging in verband met de droogmaking in geen geval behooren te worden gebracht ten laste der onderneming. „De minderheid, ofschoon aannemende, dat de onder neming uit een zuiver technisch oogpunt mogelijk zij, vermeent de uitvoering daarvan te moeten ontraden. „Zij meent, dat de kwade kansen te zeer de voor- deelen overtreffen om de zaak bij concessie aan te vatten. „Mocht de onderneming voor het algemeen belang geëischt worden, dan acht zij alleen de staat bevoegd die uit te voeren. Echter zijn er naar haar oordeel betere wegen in te slaan die tot het doel: vermeer dering van grond, kunnen leiden. „Zij meent dat de zaak, zooals zij thans wordt voor gesteld, van te grooten omvang is, en te zeer ingrij pend in gewichtige algemeene belangen om met eenige mogelijkheid de voorwaarden te kunnen overzien, die tot waarborgen voor die belangen gevorderd worden. „Enkele leden meenden zells met nadruk de aandacht der regeering te moeten vestigen op de vraag, of het wel wenschelijk, ja zelfs te verantwoorden zou zijn, om deze droogmaking in handen van particulieren te geven, daargelaten nog do zeer groote bezwaren, ver bonden aan de uitvoering bijwijze van concessie van een werk dat zóo diep ingrijpt in de belangen van een zóo groot deel van het vaderland.'' Het Vaderland verneemt dat door het Egyptische gouvernement aan het onze zijn aangevraagd een hoofd ingenieur en twee of drie ingenieurs van den waterstaat, teneinde in Egypte eenige projecten van afwaterings kanalen te maken en een plan tot organisatie van den waterstaat aldaar te ontwerpen. Reeds in het begin van Juni zal de commissie zich op reis begeven. De komst vau den heer Ruyssenaersconsul-generaal der Neder landen in .Egypte te 's Gravenhage, staat met dit plan in verband. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Arnemuiden hebbe n gisteren boekgeschenken, getuigschriften enz.uitgereikt aau de kinderen, die de school in 1872 het getrouwst had den bezocht. De leerlingen, ten getale van ruim 160, trok ken te een uur iu feestgewaad, en met een tal van vlaggen en kronen versierd, door de straten dier gemeente ter wijl onder de leiding van den hoofdonderwijzerden heer P. Kwekkeboomonderscheidene tweestemmige zangstukken werden uitgevoerd. Vervolgens trad men de school4binnen, waar de uitreiking plaats had en, onder het ruim genot van ververschingen, nog menig zang stuk werd aangeheven. Een groot aantal nieuwsgieri gen was op de been. Op de bij den gemeenteraad van Rotterdam ingekomen aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de Neder landsche taal en letterkunde, geschiedenis enaardrijks^ kunde aan de hoogere burgerschool aldaar zijn ge plaatst de heeren J. H. F. de Vogelthans leeraar te Zwolle, en J. Stevens, leeraar te Dordrecht; ter benoeming van een leeraar in de staatswetenschappen aan de hoogere burgerschool en het gymnasium ziju aanbevolen do heeren J. Oppenheimleeraar te Groningen, en G. C. B. Roetink, leeraar te Harlingen. De subsidie voor de ambachtschool is met f 5000 verhoogd en op f 14,000 gebracht; bij de discussie over dat onderwerp in den raad bleek, dat het aantal leerlingen bijna 200 bedraagt en datterwijl men gerekend had op eene vermeerdering van het aantal leerlingen met 20 a 40 een honderdtal nieuwe leerlingen is aangenomen, waardoor de uitbreiding der school nood- KERKNIEUWS. Door het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente te Zierikzee is uit het vroeger medegedeelde zestal predikanten het volgende drietal samengesteld, to weten de heeren: N. C. Balsem,, tè Lange Zwaag; O. Geerts, te de Rijp, en J. C. Pool te den Helder. De Waalsche commissie heeft aan dr. F. C. J. van Goens, predikant te Leiden, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend, in te gaan met 1 October a. MARINE EN" LEGER. De Heldersche en Nieuwedieper courant verneemt thans met zekerheid, dat het stoomschip Zeeland de reis naar Oost-Indië zal voortzetten en niet retoarneeren. De Bredasche courant meldtdat Maandag a. te Breda de commissie zal samenkomen die, ingevolge art. 16 van het reglement op de koninklijke militaire academie, benoemd is om de inrichting en den gang van het on derwijs aldaar gegeven in alle bijzonderheden te inspec- teeren. Die commissie bestaat uit den generaal-majoor van den grooten staf F. A. T. Delprat, als president; geueraal-majoor J. F. van Thije Hannesinspecteur-ge neraal der fortificatiën kolonel H. E. W. Rodi de Loo, waarnemend chef van den generalen staf, en kolonel J. C. J. Kempees, kommandant van het instructie-batal jon terwijl de kapitein van den generalen staf J. C. C. den Beer Poortugael als secretaris aan de commissie is toegevoegd. De luitenant-kolonel ingenieur G. Kuyper Hz., toegevoegd aan den inspecteur-generaal van fortificatiën te 's Gravenhage, is benoemd tot kommandant der genie in de 6° stelling te Gorinchem ter vervanging van den kolonel-iDgenieur E. A. Del Campo, genaamd Camp, die tot kommandant der genie in de 1° stelling te Utrecht is benoemdzijnde de raajoor-iugenieur A.' Baud toe gevoegd aan den inspecteur-generaal der fortificatiën te 's Gravenhage. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld dat bij de werving voor de expeditie naar Atsji de toevoer van vrijwilligers zoo groot is geweest, dat klein Bronbeek te Harderwijk en Patten ontbloot zijn van gegageerde Oost- en West-Indische militairen, die daar steeds in menigte vertoefden. (Arnh. cour.) RECHTZAKEN". Voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland is gisteren de behandeling aangevangen en heden voortgezet van de zaak van den 22jarigente Oostburg wonenden, slachtersknecht Jan Willemsbeschuldigd van moedwil- ligen manslag. Het openbaar ministerie heeft de beschul diging volgehouden en veroordeeling van den beschul digde gerequireerd tot vijf jaren tuchthuisstraf. De ver dediger mr. E. Fokker die zich in plaats van den toegevoegden raadsman mr. A. J. van Eekelen met de verdediging belast heeftconcludeerde tot vrijspraak, als ziji de de schuld van den beschuldigde aan het ten laste gelegde feit zijns inziens noch wettig noch over tuigend bewezen. Het hof heeft de uitspraak bepaald op a. Zaterdag, des voormiddags te 10 uren. KOLONIËN". De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den eersten machinist bij de steenkolenmijn Oranje-Nassau A. F. Smelser, en aan den commies op het adsistent-residen- tiekantoor te Tjilatjap F. H. Ciebrant; een éénjarig verlof naar Nederland, buiten bezwaar van den lande, aan den klerk bij het departement van financiën J. C. G. Kijdsmeir. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pensioen, de secretaris der weeskamer te Batavia C. G. Burgemeestre, en de zout- verkoop-pakhuismeester te Soerakarta J. F. C. Spits Warnars. Benoemd: tot notaris te Soerabaija, de notaris te Pasoeroean A. J. Snouck Hurgronje; tot notaris te Pasoeroean, de notaris te Soerabaija J. H. Fuchter; tot adsistent-resident van Montrado, de controleur lc klasse op de bezittingen buiten Java en Madura S. Roos; bij het binnenlandsch bestuur op de bezit tingen buiten Java en Madura, tot controleur le klasse M. L. E. Halewijn, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd, en de controleur 2C klasse J. M. van Berckel; tot controleur 2C klasse jonkheer A. A. van der Does de Bije, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd, en de ambtenaar ter beschikking A. J. Haaxman; bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, tot controleur 1° klasse, de controleur 2C klasse F. L. Wittenrood; tot controleur 2e klasse, de ambte naar ter beschikking H. J. Altman; tot ambtenaar ter beschikking, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst in Nedeilandseh-Indië F. la Fontaine. DEPARTEMENT VAN FINANCIEN, tot le" COinmies, de 2e commiezen H. van Alphen Jrzn. en C. J. E. Leyds;

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1