zaken gezegd worden beslissen. De minister-president van het Cisleithaansche kabinet, al spreekt hij b. v. in zijne rede van het gevoel dat alle volkstammen van Oostenrijk bezielt, heeft althans sedert zijn optreden wel eens andere ondervindingen opgedaan en meer malen te kampen gehad met den onderlingen naijver en de partijbaat der verschillende rassen. Doch al moet men derhalve die redevoeringen niet geheel naar de letter nemen, het feit zelt der tentoonstelling blijit niettemin eene gebeurtenis van algemeen belang. Zij brengt de verschillende natiën met elkander in nauwere aanraking en vermeerdert daardoor zeker niet minder dan de samenkomst der verschillende souvereinen de waarborgen voor het behoud van den vrede. Moge in dit opzicht de Weensche tentoonstelling beter vruchten dragen dan hare voorgangster in 1867 te Parijs Van de commune in de Fransche hoofdstadzooals zij sedert Zondag door de alarmslaande reactionaire pers voorspeld werd, is niet alleen nog geen spoor te ontdekken, maar ook blijkt meer en meer dat wat nog verblijdender is de regeering en de gematigde partijen zich door dat alarm geenszins cp het dwaal spoor hebben laten brengen. Alle bladen die met ernst en overtuiging de candidatuur van den heer de Rémusat ondersteunden raden de regeering aan hare politiek een zuiver republikeinsche richting te geven. Thiers is er trouwens zelf van overtuigd dat het grootste ongeluk onder de tegenwoordige omstandigheden nog zou wezen, wanneer de regeering zich in de armen der reactie wierp. Gisteren in een gesprek met den republikeinschen afge vaardigde van het departement de l'Aisne, den heer Turquetmoet Thiers verklaard hebben dat de organieke wettendie spoedig na de hervatting der zittingen van de kamer zullen ingediend wordeniu zuiver republi keinschen geest ontworpen zullen worden en een einde zullen maken aan alle onzekerheid. Hoe moeilijk de toestand ook was, zou de president der republiek zich toch op het terrein der conservatieve republiek hand haven en hoopte bij dat de republikeinen en de verstandige conservatieven hem zouden behulpzaam zijn in het overwinnen van alle moeilijkheden. Volgens de Agence Havas bereidt de ministerraad de organieke wetten met ijver voor en moet het hieraan worden toegeschreven dat de reis van Thiers naar Anzin voorloopig is uitgesteld. Waarschijnlijker is het dat daarvoor een andere reden bestaat. De geruchten omtrent onderhandelingen over vervroeging der ter mijnen van betaling eenerzij ds en bespoediging der ontruiming anderzijds schijnen namelijk niet geheel van grond ontbloot te wezen. Herhaaldelijk hebben confe- rentiën tusschen Thiers en graaf Arnim plaats en naar verzekerd wordt speelt de echtgenoote van generaal Manteuffel iu die onderhandelingen een belangrijke rol. lleeds wordt zij door de diplomatieke wereld beschouwd als de toekomstige bewoonster van het gezantschapshotel, terwijl graaf Arnim vaak gezegd heeft dat zijn verblijf te Parijs niet meer van langen duur zal wezen. De onderhandelingen worden geheim gehouden, en alleen om den schijn te vermijden dat hij pressie wilde uitoefenen op de verkiezingen van Zondag, heeft Thiers niet reeds Zaterdag mededeeling aan de permanente commissie- gedaan omtrent de nieuwe concessiën, welke hij van de Duitsche regeering verkregen heeft. Men verwacht thans morgen een officieele mededeeling van de regee ring. Uit Montmédy wordt o. a. gemeld, dat het departement der Ardennen reeds vóór den 5en Jun- ontiuimd zal worden en dat reeds den 25en Mei een aan vang gemaakt zal worden met de ontruiming van Bel fort. Deze berichten steunen op mededeelingen van de Duitsche officierendie reeds bevelen omtrent den marsch en den dag van het vertrek der troepen hebben ont vangen. Gisteren zijn door het Pruisische heerenhuis met be langrijke meerderheid alle politiek-religieuse wetsont werpen van den minister Falk in derde lezing aange nomen. De weërspannige heeren gaven dus blijken van hunne inschikkelijkheid. Niet hetzelfde kan van de regeering ten aanzien van de rechtmatige eiscben der liberalen gezegd worden. In den bondsraad bestaat weinig neiging, zooals uit Berlijn aan de Kölnische Zeitung geschreven wordt, om aan het wetsvoorstel betref fende de invoering van het burgerlijk huwelijk zijn zegel te hechten, en bovendien heeft de regeering ver klaard dat zij van haar voornemen afzag om nog in deze zitting een ontwerp omtrent de registers van den burgerlijken stand in te dienen. „Zeker niet zon dei- belang is het, zoo schrijft de correspondent, dat in goed onderrichte kringen het facultatieve burgerlijk huwelijk reeds als een groote concessie beschouwd wordt." Ook in de openbare zitiing van den rijksdag was de hou ding der regeering weinig anders. Het voorstel tot het toekennen van reis- cn verblijfkosten aan deleden van den rijksdag, dat jaarlijksch door den heer Schulze- Delitsch wordt ingediend, vond nog steeds geen genade in de oogen van de bonüsregeering. Niettemin werd het als alle vorige keeren aangenomen, en wel met 145 tegen 85 stemmen. Het Italiaansche ministerie, dat reeds lang wankelend stond en nauwelijks de aanvallen der oppositie kon weerstaan, is gisteren ineengezakt. Een voorstel tot op richting van een arsenaal te Taranto was aan de orde. De minister Sella en zijn collega van marine wilden tot dat doel slechts een krediet van G$ millioen toestaan, de commissie uit de kamer daarentegen eischte 23 mil lioen. Na een levendig debat overwon de commissie, waarop de minister Sella de schorsing der discussion verzocht teneinde de regeering in de gelegenheid te stellen de quaestie te overwegen. Dit verzoek scheen indruk op de kamer te maken, althans verscheidene af gevaardigden namen het woord om te betoogen dat hunne stem voor het vooistel der commissie geen votuu van wantrouwen tegen de regeering was, en zelfs de heer Nicotera, een der leiders van de oppositie zeide, dat hij in de stemming geen enkel motief voor een crisis zag. Ondanks dit alles heeft het ministerie-Lanza-Sella-Vis- conti Venosta besloten zijn collectief ontslag aan den koning aan te bieden, waarvan de minister-president gisteren aan de kamer kennis gaf. Deze heeft daarop hare zittingen tot Maandag verdaagd. Uit Spanje. Een Fransch correspondent, die reeds gedurende eenigen tijd den veldtocht tegen de Carlisten mede- maakt, deelt het volgende oordeel van generaal Non villas omtrent de houding der Fransche autoriteiten tegenover de opstandelingen mede. „Sedert eenigen tijd hebben wij niet meer zooveel reden tot klagen. De regeering doet wat zij kan. Thiers heeft strenge bevelen gegeven en de Frausche soldaat schijnt geneigd ons behulpzaam te zijn. Maar hij is geheel vreemd in het land, kent de grens die op zich zelve toch reeds zoo moeilijk te bewaken is volstrekt niet en laat daar door menige contrabande, menig gewapend opstande ling passecren. Overigens is degeheele Fransche grens bevolking verwoed Carlistisch, vooral wegens de duizenden voordeelen welke de opstand haar aanbrengt, en daarom steunt zij de insurgenten zooveel mogelijk. Verder is het zeker dat een groot aantal Fransche ambtenaren hun gouvernement zeer slecht dienen en zelfs heimelijk de opstandelingen in de hand werken of althans veel van hen door de vingers zien. Ik wil geen namen noemenmaar ik weet wat er in het depar tement des Basses-Pyrénées voorvalt en ik zou aldaar autoriteiten kunnen aanwijzen, wier gedrag treurig af steekt bij den goeden wil van het leger en de regeering. Wat de Fransche politie betreft, deze gedraagt zich in de grensplaatsen meer dan schandelijk." Nouvillas twijfelde er desniettemin geen oogenblik aan of ook ondanks die begunstiging van den opstand door enkele Fransche autoriteiten zouden de Carlisten zich niet lang meer kunnen staande houden. Hij meende dat zij een fout begaan hadden door van het systeem af te wijken, hetwelk zij iu den aanvang hadden aan genomen, namelijk om een aantal kleine benden te organiseeren die zich gemakkelijk verplaatsten en zon der bezwaar overal levensmiddelen zouden vinden. De troepen van Ollo en Dorregaray benevens die van eenige andere cabecillas zijn reeds sedert geruimen tijd vereenigd en zij hebben daarom vaak moeite om het noodige levensonderhoud te vinden. Wanneer zij een maal genoodzaakt zullen worden om den slag aan te nemen en dit kan niet uitblijven dan zal deze beslissend zijn, dit is het tweede en zeker niet het geringste bezwaar van hunne vcreeniging. Doch Ollo en Dorregaray zijn te goede bevelhebbers om dit niet in te zienwanneer zij daarom niettemin bij hun nieuw systeem volharden, dan hebben zij daarvoor goede redenen of kunnen zij niet anders handelen. Alle Car- listische hoofden wantrouwen elkander, en wat bijna nog erger is, zij vertrouwen hunne subalterne officieren volstrekt niet. Zij schijnen daarom te vreezen dat eene strategische verstrooiing zou eindigen met een geheele ontbinding van het gros hunner troepen. Zeker heerscht er nog een groot fanatisme bij de Carlistische partij, vooral onder hen die in hun dorp blijven en aldaar op hunne wijze oorlog voeren en de regeeringstroepen en de ambtenaren kwellen, maar men vindt nergens die geestdrift en dat vertrouwen iu de goede zaak, die gedurende den zevenjarigen oorlog van de Carlistische partij een leger van helden en martelaars maakten. Uit liet Vaticaan. Pius IX moet nog steeds zijn kamer houden, schrijft de Romeinsche correspondent van le Temps, vooral tengevolge van het slechte weer. Men hoopt echter dat de paus in de eerste dagen van Mei zijn gewone pu blieke audientiën weder verleenen zal. Een groot aan tal ijverige katholieken bevindt zich te Rome en wacht slechts een wenk van den major-domus af. Men zegt dat Pius IX al die geloovige pelgrims den 13cn Mei, zijn 82cn geboortedag, ontvangen zal. Oostenrijk zal als gezant aan het Vaticaan den baron von Kübeck vervangen door graaf Paar, die tijdens Cavour Ooslenrijksch gezant te Turijn was en toen een zeer geringe gezindheid voor Italië aan den dag legde. Zijne benoeming schijnt ook de vrienden van het Vati caan met bïijde hoop te vervullen. „Koning Victor Emmanuel, schrijft b. v. l'Osservatore romano, neemt de uitnoodiging voor de Weensche tentoonstelling niet aan en de keizerin van Rusland Beeft hare reis naar Rome gestaakt. Italië beeft slechts oogen voor Pruisen, maar Pruisen zendt een gezant, den heer von Keudell, naar het Quirinaaldie aanleiding geeft tot geheimzïn- nigen twijfel en allerlei berekeningen. Inmiddels zendt Oostenrijk graaf Paar naar het Vaticaaneene benoe ming waaruit blijkt dat dit land zich weder tot die beginselen van godsdieust en vroomheid neigt, welke vroeger de roem waren van het huis Habs burg. Dit alles hult de toekomst in donkere en dreigende wol ken, en de liberale party heeft allerminst reden daarbij rustig te blijven." Het orgaan van Antonelli schijnt zich weder, mirsehien onwetendaan ijdele illusiën over te geven.. Het Itali aansche ministerie zal, meent de correspondent, zich van die benoeming van graaf Paar weinig aantrekken. Verder is het zeer waarschijnlijk dat Victor Emma nuel wel naar Weenen gaat. De keizerin van Rus land reist voor hare gezondheid en regelt hare reis slechts hiernaaren de benoeming van den heer von Keudell wordt in het algemeen, en zeker niet zonder redenals een bewijs beschouwddat de Duitsche regeering de vriendschappelijke betrekkingen met Italië wil doen voortduren. De heer von Keudell heeft te Constantinopel op den Italiaanschen gezant bij den sultanden heer Barbolanieen uiterst gunstigen indruk gemaakt en dit schijnt voor een groot deel over zijne benoeming aan het Quirinaal beslist te hebben. „Dit is de werkelijkheid, aldus eindigt de correspondent, iets wat nooit de grondslag geweest is van de politiek van den fantasierijken kardinaal Antonelli. Deze be schouwingen van l'Osservatore romano bewijzen dat de fantastische geest die steeds in het kabinet van den staats secretaris van den paus heerschte niet vermin derd is. ikjeliiötttqm. Het stoomschip Conrad is gisteren morgen te 8 uren van Batavia naar Nieuwediep vertrokken met volle lading, 39 passagiers 1° klasse en 46 kinderen, 9 pas sagiers 2° klasse en 2 kinderen, alsmede 75 soldaten en Chineezen. füanftelsbmcbtm. GRAANMARKTEN ENZ. Gent 2 Mei. Roode en witte tarwe ad 83 kilo fr. 25 a fr. 27.—; rogge op staal fr. 14.50gerst fr. haver fr. 16.boekweit lr. paarden- toonen fr. 16.50; koolzaad fr. 42.lijnzaad fr. 38. lijnkoeken fr. 25.50; koolzaadkoeken fr. 21.50; boter fr. 2.75 per kilogram eieren fr. 1.70 per 26 stuks. Vlissingen, 2 Mei. Boter f 1.40 a 1.30 per kilogram. PRIJZEN VAN EEFEOTEW. Amsterdam 2 Mei 1873. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 24 pet. 54$$- *dito dito dito 3 67$ ♦dito dito dito .4 87$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 137$ dito exploitatie Ned. staatssp 117 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk, inschrijvingen3 ♦dito 5 Etnsland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 98$ ♦Certific. adia. Hamburg 5 „76 *dito Hope C°. 1855 6e serie 5 86 A ♦Cert. 1000 1864 5 „971 ♦dito 1000 18665 „974 ♦Loten 18665 ♦Oblig. Hope 60O.Leening 1860 41 901 ♦Certific. dito4 n 74$ ♦li8cript.Stioglitz&C°.2ea4L. 4 ♦Obligatiën 1867—69. 4 77$ ♦Certificaten6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 226 ♦Oblig. «lito Obl. spoorweg Poti-Tiflis .5 „94 dito dito Jelez Orel 5 93$ dito dito CharkowAzow. 5 91$ Polen. ♦Schatkistobligatiën 4 „73$ Oostenrijk. ♦Oblig.metall.in zilverJan./Juli. 5 66$ ♦dito dito April/Oct. 5 „66$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 „64$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 „63$ Italië. Leenïng 18615 57$ Spanje. *Obligatiën.Buitenl.l86771. 3 20-^ dito Binnenlandsche 3 - 1541 Portugal. ♦Obl. 185669 3 „40 Turkije. dito (binnenl.) .5 52$ Egypte. Obl. 18687 „88$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 „96$ ♦dito dito dito (1904) 5 „96$ ♦dito dito dito (1882) 6 982 ♦dito dito dito (1885) 6 „99$

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 3