MIDDELEURGSCHE COURANT. F 105. Zaterdag 1873. 3 lei. Dit blad verschijnt dagelijks met uitzondering van den Zondag, den 2tn Paasch- en Pinksterdag en een der Kerstdagen. De prijs per 3/m., franco is f 3 oO. Middelburg 2 Mei. Volgens een bij de regeering uit Batavia ontvangen telegram had, blij kens telegram van den gouvernements commissaris bij de expeditie te Atsji vaD den 28lin April jl., het debarquement der troepen met den meesten voor spoed plaats gehad en was dien dag volbracht, zonder door den vijand verontrust te zijn geworden. Naar Deli waren troepen gezonden ter bewaking van het kolendepot veer de flotille. Do minister van binnenlandsche zaken brengt in de Staats-courant van heden aan de gemeentebesturen, als mede aan genees- en heelkundigen in herinnering, dat de gelegenheid tot verkrijging van koepokstof aan de volgende door de regeering erkende bureaux van vac cinatie is opengesteld: het genootschap ter bevordering der koepok-inenting voor minvermogenden te Amster dam; het genootschap ter bevordering der koepok-in enting, onder de zinspreuk Ne pestis intret vigila, te Botterdamde 's Gravenhaagsche vereeniging voor koe pok-inenting het bureau van vaccinatie en revaccinatie te Middelburg; het ziekenhuis Calvarienberg te Maas tricht; de inrichting van retrovaccinatieverzameling en voortplanting van koepokstof te Stad Ommen (Om- merschans); de bureaux voor vaccinatie te Leiden, Utrecht, Groningen, Leeuwarden, 's HertogLnboscb, DordrechtArnhemHarlingen en Franeker. Voor de aanvragen en verzendingen van koepokstof is bij koninklijk besluit van 13 Maart 18G8 vrijstelling van briefport verleendmet inachtneming der gewone bepalingen van kruisband en contreseigntusschen bovenvermelde vaccinatiebureaux ter eenreen alle bevoegd erkende genees- of heelkundigen ter andere zijde, met bepaling, dat het onderwerp der briefwisse ling door de woorden „verstrekking van koepokstof" op het adres der brieven zal worden aangeduid. De aflevering der koepokstof geschiedt kosteloos door de bureaux te AmsterdamRotterdam, 's Graven- hage, Middelburg, Arnhem, Utrecht, 'a Hertogenbosch, Stad Ommen en Maastricht. Vermoedelijk evenzeer door de overige. De algemeene vergadering van aandeelhouders in het Paleis voor volksvlijt werd eergisteren namiddag te 1 uur, onder voorzitterschap van den heer A. C. Wert- heim, te Amsterdam gehouden. Uit het aangeboden ver slag bleek de gunstige toestand der inrichting. Niette genstaande belangrijke uitgaven tot verbetering van het paleis en de tuinen zijn aangewend, heeft de exploi tatie in het afgeloopen jaar een voordeelig saldo van f 10,448.88^ opgeleverd. Volgens besluit der vergade ring zal f 10,000 als renten worden uitgekeerd ter helfte aan de houders van actions de jouissance} ter helfte aan de aandeelhouders. De heer G. W. A. van Rinsum, aftredend commissaris, werd als zoodanig herkozen, terwijl de leden der commissie voor het nazien der balans, de beeren mr. O. L. G. F. Aberson, Joh. Hilman en A. Holtzman, op uitnoodiging, zich bereid verklaarden hunne taak ook voor de exploitatie van 1873 op zich nemen. {Uandelsbl.) In de Staats-courant van gisteren worden door den minister van financiën eenige bijzonderheden medege deeld ten dienste van hen, die voor de betrekking van telegrafist bij de rijkstelegraaf in aanmerking wenschen te komen. Daartoe staan voorshands twee wegen open, namelijk indiensttreding als adsistent, en toelating als leerling-telegrafist op overlegging van het getuigschrift van goed afgelegd eindexamen voer de hoogere burger school met vijtjarigen cursus, vermeld ia art. 57 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad n° 50). De aanstel ling als adsistent geschiedt bij behoefte en na verge lijkend onderzoek; de jaarwedde, aauvankelijk f 150, kan tot f 5C0 klimmen. De adsistent kan, na twee jaren in dienst te zijn geweest, eene vaste aanstelling als klerk verkrijgen. De toelatiDg van leerling-telegra fisten geschiedt jaarlijks in de maand September; de candidaten moeten zich vóór of op 15 Augustus aan melden; zij genieten een daggeld van f 1, en kunnen bij het examen in September mededingen naar de betrekking van telegrafist 3e klasse. Door den Nederlandschen consul te Stockholm is de heer H. Göransson aangesteld tot zijn vice-consul te Gefle, en door den Nederlandschen consul te Bremen de heer E. Ulrichs tot zijn vice-consul te Bremerhafen. De gemeenteraad van Groningen heeft, tengevolge van de duurte der steenkolen, den prijs van het gas vau 7 op 10 cent de stère gebracht, te beginnen met de verbruiks-opening in de volgende maand. Die prijs geldt zoowel voor de gemeente als voor de particu lieren. In de Staats-courant van heden is ten deele opgeno men het jaar lij ksch verslag betreffende het rijks-museum van oudheden en het rijks-ethnografisch museum te Leiden over 1872. BENOEMINGEN EN BESLUITEN. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw J. de Fremery,Nederland&eh consul te San Francisco, en W. van der Tak, laatste lijk Nederlandsch consul te Kanagawa. eereteekenen. Vergunning verleend aan E. c. Verbahn, weduwe van J. A. Luyken, te GendringeD, tot het aannemen en dragen van het kruis van ver diensten voor vrouwen en jonkvrouwen, haar door Z. M. den Duitschen keizer, koning van Pruisen, ge schonken. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arron dissement Deventer ter standplaats de gemeente Deventer, J. W. L. Vroom, thans notaris te Gieten. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen derde klasse J. C. van Hasselt, W. C. de Marrée en E. J. K. van Lidth de Jende, thans surnumerairs der posterijen. consulaten. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan W. van der Tak als Nederlandsch consul te Kana gawa. politie. Eervol ontslag verleendop verzoekaan J. H. Hoogbruin, als commissaris van politie te Arnhem. ONDERWIJS. Met betrekking tot het al of niet vertegenwoordigen van ons onderwijs op de Weensche-tentoonstelling deelt de Haagsche Nieuwsbode mede, dat, op aanzoek der regeering de inspecteur van het middelbaar onderwijs Steijn Parvé zich belast heeft met de taak, om een bundel samen te stellenhoudende een volledig overzicht en alle opgaven omtrent de verschillende takken van onderwijs in Nederland. Dat boek zal door de regee ring zelve naar de tentoonstelling worden gezonden. Dr. J. M. van Vleutenhoogleeraar aan de Indi sche instelling te Delft, heeft ontslag uit die betrek king gevraagd. Met betrekking tot de examens ter verkrijging van akten voor het lager onderwijs in Zuid-Holland wordt verzekerd, dat de examens voor de heeren, die zich als candidaten voor de akten in de Fransche taal hadden aangemeld, ook voor die welke geslaagd waren, op nieuw zullen worden gehouden, wegens ontdekte onre gelmatigheden die door een der examinatoren zouden zijn begaan. KERKNIEUWS. Door floreenplichtigen te Makkum en Corn werd is tot predikant bij de Nederdnitsche hervormde gemeente be roepen de heer J. I. Crebas, van VVissenkerke. Men verneemt echter, dat de kerkeraad van Makkum weigert den beroepsbrief te onderteekenen. De zaak komt thans voor het klassikaal bestuur. Bercepen tot predikant bij de Nederdnitsche her vormde gemeente te Haarlem de heer E. A. G. van Hoogenbuijze, te Steenwijk. MARINE EN LEGER. Het Provinciaal blad van Zeeland n° 51 bevat eene circulaire van den commissaris des konings in deze provincie aan burgemeester en wethouders der gemeen ten en aan den militiecommissaris in Zeelandhoudende mededeeling van den volgenden brief van den minister van binnenlandsche zaken. „Teneinde het onderzoek^omtrent de geschiktheid voor den krijgsdienstvoor zooveel betreft de onder n03194 en 195 van het reglement op dat onderzoekvastge steld bij 7/. H8. besluit van 3 Maart 1871 (Staatsblad n° 9), genoemde gebreken, namelijk bijziendheid en over-verziendheidallerwege zooveel mogelijk geschiede, is, op het daartoe door mij aan mijn ambtgenoot van oorlog gedaan voorstel, door dezen aan den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht de ver- eischte machtiging verstrekt, om een algemeen voor schrift te geven omtrent den sterktegraad der atropine, bestemd tot opheffing van het aceomodatie-vermogen bij het onderzoek van genoemde gebreken. „Aan ieder officier van gezondheid, tot bijstand in het geneeskundig onderzoek van militie en schutter- plichtigen geroepen, zal voortaan daartoe worden ver strekt een flescbje, bevattende eene oplossing van atropine, overeenkomstig het genoemde voorschrift sa mengesteld benevens een voor de indroppeling bestemd fles chje. „Gelief hiervan mededeeling te doen aan gedeputeerde statenaan den militie-commissaris in uwe provincie, zoomede, voor zooveel het onderzoek van schutterplich- tigen betreft, aan de gemeentebesturen." GEMENGDE BERICHTEN. Eergisteren hebben ongeveer 400 sigarenmakers van verschillende fabrieken te Utrecht den arbeid gestaakt, omdat zij bij het uittreden van het sigarenmakers'oond zich tevens moesten verbinden tot het invoeren van li- vretten. Bovendien hebben nog 175 werklieden de ko ninklijke sigarenfabriek verlatenniettegenstaande hun patroons niet de aanneming van het livrettenstelsel cisch- ten en hen in der minne bepaald verzekerdenzich met geen andere instellingen hoegenaamd te zullen in laten maar zij alleen de uittreding uit het bond verlang den. De 175 werklieden gingen in goede orde naar huis. De heer Mijers, die tegenwoordig met zijn circus een aantal steden van ons land bezoektis een Neder lander uit Zutfen afkomstig. Als jongeling is hij naar Noord-Amerika vertrokken om fortuin te maken en in de vorige week hield hij zijn intocht te Zutfen aan het hoofd van 120 paarden, 6 olifanten, 5 leeuwen, 7 honden en een aanzienlijk personeel. In de laatste vergadering van den gemeenteraad van Gent werdin eene geheime zittingaan eene maatschappijdie door de bank van Brussel wordt ver tegenwoordigd concessie verleend voor den aanleg van een tramway in Gent. De richting van den weg is nog niet bekenddoch wel dat hij niet alleen voor het ver voer van personen, maar ook van handelsgoederen zal worden gebezigd. Eergisteren is te Gent in het gebouw der school van St. Armand, die door de broeders der Christelijke lee ring wordt bestuurd, brand ontstaan welke aanvanke lijk een groote uitbreiding dreigde te verkrijgendoch spoedig werd gebluscht. Deze school werd gehouden in een oud klooster van de Schokkebroers, hetwelk voor dat het Ghislaingesticht bestond, voor kiankzinnigen- gesticht werd gebruikt. Tot dat gebouw behoort ook een kapel waarvan de toren als een oud gedenktee- ken zeer werd gewaardeerdterwijl terecht of ten onrechte de kunstschilder Rubens als de ontwerper daar van woidt genoemd. Het dak van die kapel met de toren is geheel vernietigd, alsmede een slaapkamer van

Middelburgsche Courant | 1873 | | pagina 1